Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2010, 00:47:57
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Idolul Noroc

IDOLUL NOROC

Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete. Voi vedeti ca pana la venirea lui Iisus Hristos, China care se inchina la idoli, India si Japonia si Insula Java si atatea state care se inchina inca la diavoli, lui Brahma, lui Buda, lui Krishna, lui Zoroastru si la toti dracii ? Voi stiti ca pana la venirea Domnului, oamenii salbatici si nebuni pentru fiecare pacat aveau un zeu ?

Marte, zeul razboiului. Cand aduceau statuia lui, indata trebuia sa faca razboi sa omoare cat mai multi oameni, ca asa-i placea.

Venera, zeita discordiei. Cand ii aducea statuia, trebuia ca toti sa se sfadeasca si sa se bata, ca asa-i placea zeitei discordiei.

Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis.

Apoi Afrodita, zeita desfraului. Ii aducea statuia ei si o trageau intr-o padure deasa si acolo barbatii cu femeile faceau cele mai mari urgii inaintea ei, ca asa ii placea ei, desfraul si urgiile. Era Neptun, zeul apelor, Uranus, zeul pamantului.

Era si Moloh, zeul fericirii, la romani, la sumerieni si la cartaginezi. Cum era acest zeu Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi ? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.

Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! "

Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.

Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului ! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.

Voi nu vedeti ce zice Isaia ? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?

Numai ce auzi pe betivi la crasma zicand : ,, Hai noroc, cumatre !" Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !". Daca l-ai intreba cine-i Noroc, nu stie, dar stie sa-l pomeneasca.

Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun.

Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!



Parintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2010, 02:56:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
IDOLUL NOROC

Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete. Voi vedeti ca pana la venirea lui Iisus Hristos, China care se inchina la idoli, India si Japonia si Insula Java si atatea state care se inchina inca la diavoli, lui Brahma, lui Buda, lui Krishna, lui Zoroastru si la toti dracii ? Voi stiti ca pana la venirea Domnului, oamenii salbatici si nebuni pentru fiecare pacat aveau un zeu ?

Marte, zeul razboiului. Cand aduceau statuia lui, indata trebuia sa faca razboi sa omoare cat mai multi oameni, ca asa-i placea.

Venera, zeita discordiei. Cand ii aducea statuia, trebuia ca toti sa se sfadeasca si sa se bata, ca asa-i placea zeitei discordiei.

Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis.

Apoi Afrodita, zeita desfraului. Ii aducea statuia ei si o trageau intr-o padure deasa si acolo barbatii cu femeile faceau cele mai mari urgii inaintea ei, ca asa ii placea ei, desfraul si urgiile. Era Neptun, zeul apelor, Uranus, zeul pamantului.

Era si Moloh, zeul fericirii, la romani, la sumerieni si la cartaginezi. Cum era acest zeu Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi ? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.

Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! "

Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.

Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului ! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.

Voi nu vedeti ce zice Isaia ? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?

Numai ce auzi pe betivi la crasma zicand : ,, Hai noroc, cumatre !" Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !". Daca l-ai intreba cine-i Noroc, nu stie, dar stie sa-l pomeneasca.

Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun.

Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!



Parintele Cleopa
In limbajul romanesc se foloseste mult acest cuvint "noroc" si chiar in unele expresii nu ai alt cuvint. De exemplu: "Am plecat tirziu de acasa si norocul meu ca a venit trenul cu intirziere" in cazul asta cuv noroc e tot diavol? Nu imi e in clarLa fel cind se ciocnesc paharele cum se mai poate zice?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2010, 06:55:46
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In limbajul romanesc se foloseste mult acest cuvint "noroc" si chiar in unele expresii nu ai alt cuvint. De exemplu: "Am plecat tirziu de acasa si norocul meu ca a venit trenul cu intirziere" in cazul asta cuv noroc e tot diavol? Nu imi e in clarLa fel cind se ciocnesc paharele cum se mai poate zice?
"Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun. "...

draga Hartford eu zic ca-i acelas lucru...cuvantul in sine face chemarea lui...

eu pot face o paralela cu alt exemplu, magia,magia alba sau neagra cheama acelas duh(necurat),nu conteaza sensul care dam(alb sau negru),punem accent pe ce invocam...

alt ex.,cand spun drac,sarsaila,aghiuta sau oricare alta "imbracaminte "a acestui cuvant,el...reprezinta acelas continut,are aceeas "aroma"

noi vom pune accent(bineinteles fiecare cu liberul arbitru...)pe continut nu forma,imbracaminte...


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2010, 00:24:44
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
IDOLUL NOROC

Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete. Voi vedeti ca pana la venirea lui Iisus Hristos, China care se inchina la idoli, India si Japonia si Insula Java si atatea state care se inchina inca la diavoli, lui Brahma, lui Buda, lui Krishna, lui Zoroastru si la toti dracii ? Voi stiti ca pana la venirea Domnului, oamenii salbatici si nebuni pentru fiecare pacat aveau un zeu ?

Marte, zeul razboiului. Cand aduceau statuia lui, indata trebuia sa faca razboi sa omoare cat mai multi oameni, ca asa-i placea.

Venera, zeita discordiei. Cand ii aducea statuia, trebuia ca toti sa se sfadeasca si sa se bata, ca asa-i placea zeitei discordiei.

Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis.

Apoi Afrodita, zeita desfraului. Ii aducea statuia ei si o trageau intr-o padure deasa si acolo barbatii cu femeile faceau cele mai mari urgii inaintea ei, ca asa ii placea ei, desfraul si urgiile. Era Neptun, zeul apelor, Uranus, zeul pamantului.

Era si Moloh, zeul fericirii, la romani, la sumerieni si la cartaginezi. Cum era acest zeu Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi ? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.

Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! "

Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.

Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului ! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.

Voi nu vedeti ce zice Isaia ? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?

Numai ce auzi pe betivi la crasma zicand : ,, Hai noroc, cumatre !" Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !". Daca l-ai intreba cine-i Noroc, nu stie, dar stie sa-l pomeneasca.

Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun.

Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!



Parintele Cleopa
Wow ,acuma stiu ca orice religie minte despre alta ca ii dea o imagine rea , dar cum ai mintit tu mai rar, sincer de unde le-ai scornit? Si deci sa inteleg ca tu crezi in toti zeii tuturor religilor, de tot ii faci demoni? Despre alte denominatii crestine ce mai zici, si aia tot in demoni cred?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2010, 03:04:06
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mesaj pentru oricare ateu ...

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Wow ,acuma stiu ca orice religie minte despre alta ca ii dea o imagine rea , dar cum ai mintit tu mai rar, sincer de unde le-ai scornit? Si deci sa inteleg ca tu crezi in toti zeii tuturor religilor, de tot ii faci demoni? Despre alte denominatii crestine ce mai zici, si aia tot in demoni cred?
Ateule(nume generic,aici...), tu ai logica in ce scrii?

Mai Ateule...o Religie are un Crez,da, ....ai inteles???

pai daca crezi in religia aleasa, cum este posibil sa mai crezi si in alt crez...hm,dificil cu tine!

alt aspect...adica TU care ai un "crez"anume, ...il definesti ca fiind... DEMON??? Aici ti-am dat dreptate,adevar grait-ai!

Mai, ca esti Ateu,...am priceput,...dar sa n-ai o noima de logica...este grav...

si nici cu "educatia"nu stai bine...

Cum intrii tu pe un "taram" al Crestinului Ortodox si arunci vorbe goale si de prisos???...

Pentru mine esti:un nomad, persoana fara istorie, lipsit de cea mai mica moralitate, educatie civica ...zero

Ateule, sa-ti mai spun una,citesti...,dar citesti degeaba...n-ai inteles nimic!

Ha,ha,ha...zici ca mint eu,cu ce Ateule???

Eu n-am scris nimic, doar am citat...pe cel care se lupta cu voi...

Esti jalnic si de ne-nteles!

Ce vrei, ce cauti, incotro...

De ce nu va faceti un forum al vostru, sa va Initiati ...pana va Luminati inimile-nguste si si reci?

Intrati cu bocancii, loviti, jigniti si apoi spuneti ca sunteti marginalizati...

Vai voua, ...testati gandirea noasta cu-ntrebari de doi lei si gata ...va vedeti invatati ...

Daca veneam noi in secta voastra, da, ... ziceam ca erati motivati.

Iti spun eu ce faceti, cititi aici(ce intelegeti, nu mai conteaza,... important este sa loviti in suflet),

dati fuga la "google" si asterneti fara ratiune, tot ce instiga...

Asta nu-i crez, Ateule!

Este mocirla sufleteasca !

Ateule, ...INITIATI-VA pe voi, pana ce va LUMINATI sufletele alea intunecate de otrava persecutiei.

daca n-ati reusit din prima, ...schimbati nick-ul ...si gata...v-ati reincarnat in propria voastra, MATRAGUNA.




Ruga-n noaptea asta...

Doamne Sfinte,...eu catre tine strig in noaptea asta

O, dulcele meu Iisus, fie-Ti mila de turma ta...

Si Tu Maica Sfanta,... calca pe "sarpele" ce otraveste si sminteste...

nu ne lasa inselati, de serpii inveninati...

ce pucioasa arunca in inima noastra...

Sfinte Ioane, inlesneste catre a noastra paza...

Si voi, Sfintiti Parinti, mereu sa ne ocrotiti.

Amin

P.S.

cine vrea ...poate sa faca orice fel de comentariu...loviti-ma,huiduiti-ma...va dau voie sa

faceti ce vreti.Nu voi reactiona,voi plange in imima mea,voi impartasii durerea cu Domnul

nostru Iisus si dulcea lui Maica...

Last edited by 11111111; 06.01.2010 at 03:36:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2010, 08:02:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Ateule(nume generic,aici...), tu ai logica in ce scrii?

Mai Ateule...o Religie are un Crez,da, ....ai inteles???

pai daca crezi in religia aleasa, cum este posibil sa mai crezi si in alt crez...hm,dificil cu tine!

alt aspect...adica TU care ai un "crez"anume, ...il definesti ca fiind... DEMON??? Aici ti-am dat dreptate,adevar grait-ai!

Mai, ca esti Ateu,...am priceput,...dar sa n-ai o noima de logica...este grav...

si nici cu "educatia"nu stai bine...

Cum intrii tu pe un "taram" al Crestinului Ortodox si arunci vorbe goale si de prisos???...

Pentru mine esti:un nomad, persoana fara istorie, lipsit de cea mai mica moralitate, educatie civica ...zero

Ateule, sa-ti mai spun una,citesti...,dar citesti degeaba...n-ai inteles nimic!

Ha,ha,ha...zici ca mint eu,cu ce Ateule???

Eu n-am scris nimic, doar am citat...pe cel care se lupta cu voi...

Esti jalnic si de ne-nteles!

Ce vrei, ce cauti, incotro...

De ce nu va faceti un forum al vostru, sa va Initiati ...pana va Luminati inimile-nguste si si reci?

Intrati cu bocancii, loviti, jigniti si apoi spuneti ca sunteti marginalizati...

Vai voua, ...testati gandirea noasta cu-ntrebari de doi lei si gata ...va vedeti invatati ...

Daca veneam noi in secta voastra, da, ... ziceam ca erati motivati.

Iti spun eu ce faceti, cititi aici(ce intelegeti, nu mai conteaza,... important este sa loviti in suflet),

dati fuga la "google" si asterneti fara ratiune, tot ce instiga...

Asta nu-i crez, Ateule!

Este mocirla sufleteasca !

Ateule, ...INITIATI-VA pe voi, pana ce va LUMINATI sufletele alea intunecate de otrava persecutiei.

daca n-ati reusit din prima, ...schimbati nick-ul ...si gata...v-ati reincarnat in propria voastra, MATRAGUNA
Ai grija,draga 11111111,ca aceasta manie nu se trage de la Hristos,iar acesti oameni,indiferent de credinta sau necredinta lor sunt in egala masura cu noi creatii divine si se cuvine sa ii respectam si sa ii iubim in egala masura cu fiecare frate crestin.
Nu suntem cu nimic ma presus decat ei in ochii lui Dumnezeu,El ne iubeste pe toti in mod egal,iar asta ar trebui sa iti fie suficient.
Dojana este si ea buna,dar atunci cand se face cu IUBIRE si nu cu manie.
Lasa judecata pentru Cel ce are caderea sa o implineasca.
O zi frumoasa,plina de pace sufleteasca si iubire va doresc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2010, 08:27:19
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ai grija,draga 11111111,ca aceasta manie nu se trage de la Hristos,iar acesti oameni,indiferent de credinta sau necredinta lor sunt in egala masura cu noi creatii divine si se cuvine sa ii respectam si sa ii iubim in egala masura cu fiecare frate crestin.
Nu suntem cu nimic ma presus decat ei in ochii lui Dumnezeu,El ne iubeste pe toti in mod egal,iar asta ar trebui sa iti fie suficient.
Dojana este si ea buna,dar atunci cand se face cu IUBIRE si nu cu manie.
Lasa judecata pentru Cel ce are caderea sa o implineasca.
O zi frumoasa,plina de pace sufleteasca si iubire va doresc!
lumea si oamenii sunt creatii ale Divinitatii

omul nu este divin(pana la judecata domnului)

Matei 7,6 "Sa nu dati cainilor lucrurile Sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce"...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2010, 10:04:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
lumea si oamenii sunt creatii ale Divinitatii

omul nu este divin(pana la judecata domnului)

Matei 7,6 "Sa nu dati cainilor lucrurile Sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce"...
Sufletul este partea divina si nemuritoare din fiecare dintre noi.Sa nu ne arogam drepturi mai mari decat ni le-a dat Tatal nostru,AL TUTUROR!
Deasemenea nu cred ca e cazul sa ne ascundem in spatele unor citate biblice,pentru ca la fel de bine sta scris: "Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra" si "Nu judecati pentru a nu fi judecati".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2010, 11:38:50
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Ateule(nume generic,aici...), tu ai logica in ce scrii?

Mai Ateule...o Religie are un Crez,da, ....ai inteles???

pai daca crezi in religia aleasa, cum este posibil sa mai crezi si in alt crez...hm,dificil cu tine!

alt aspect...adica TU care ai un "crez"anume, ...il definesti ca fiind... DEMON??? Aici ti-am dat dreptate,adevar grait-ai!

Mai, ca esti Ateu,...am priceput,...dar sa n-ai o noima de logica...este grav...

si nici cu "educatia"nu stai bine...

Cum intrii tu pe un "taram" al Crestinului Ortodox si arunci vorbe goale si de prisos???...

Pentru mine esti:un nomad, persoana fara istorie, lipsit de cea mai mica moralitate, educatie civica ...zero

Ateule, sa-ti mai spun una,citesti...,dar citesti degeaba...n-ai inteles nimic!

Ha,ha,ha...zici ca mint eu,cu ce Ateule???

Eu n-am scris nimic, doar am citat...pe cel care se lupta cu voi...

Esti jalnic si de ne-nteles!

Ce vrei, ce cauti, incotro...

De ce nu va faceti un forum al vostru, sa va Initiati ...pana va Luminati inimile-nguste si si reci?

Intrati cu bocancii, loviti, jigniti si apoi spuneti ca sunteti marginalizati...

Vai voua, ...testati gandirea noasta cu-ntrebari de doi lei si gata ...va vedeti invatati ...

Daca veneam noi in secta voastra, da, ... ziceam ca erati motivati.

Iti spun eu ce faceti, cititi aici(ce intelegeti, nu mai conteaza,... important este sa loviti in suflet),

dati fuga la "google" si asterneti fara ratiune, tot ce instiga...

Asta nu-i crez, Ateule!

Este mocirla sufleteasca !

Ateule, ...INITIATI-VA pe voi, pana ce va LUMINATI sufletele alea intunecate de otrava persecutiei.

daca n-ati reusit din prima, ...schimbati nick-ul ...si gata...v-ati reincarnat in propria voastra, MATRAGUNA.




Ruga-n noaptea asta...

Doamne Sfinte,...eu catre tine strig in noaptea asta

O, dulcele meu Iisus, fie-Ti mila de turma ta...

Si Tu Maica Sfanta,... calca pe "sarpele" ce otraveste si sminteste...

nu ne lasa inselati, de serpii inveninati...

ce pucioasa arunca in inima noastra...

Sfinte Ioane, inlesneste catre a noastra paza...

Si voi, Sfintiti Parinti, mereu sa ne ocrotiti.

Amin

P.S.

cine vrea ...poate sa faca orice fel de comentariu...loviti-ma,huiduiti-ma...va dau voie sa

faceti ce vreti.Nu voi reactiona,voi plange in imima mea,voi impartasii durerea cu Domnul

nostru Iisus si dulcea lui Maica...
Raspuns tipic unui idiot fudul ,dupa ce ca na-re minte destula sa inteleaga ce spun, isi face propriul inteles care dupaia incep sal critice, dar chair si in crtica lui se contrazice in acesi propozitie, absolut penibil. Ma deci tu crezi ca demonii sunt adevarati? Tu crezi ca zei altor religii sunt demoni? Daca la amandoua ai raspuns da atunci tu crezi in acei zei?

Doar pentru ca ai fost indoctrinat sa spui ca nu crezi in altceva in afata de BOR, nu inseamna ca defapt faci asa, esti absolut imposibil sincer, disonanta cognitiva la tine e ceva mai special sincer.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.01.2010, 11:56:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Haideti sa numim situatiile favorabile din viata noastra "ajutor de la Dumnezeu" .
E drept ca uneori folosim acest cuvant (noroc)fara sa ne dam seama.
Sa fie asta cel mai mare pacat.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JOCURILE DE NOROC cristiboss56 Vrajitoria 16 25.05.2014 01:07:42
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Jocurile de noroc si pariurile ovidiu80 Intrebari utilizatori 7 19.11.2010 18:53:53
Jocuri de noroc T-Bone Generalitati 18 01.07.2009 12:05:14
Idolul Noroc ortodox4life Generalitati 1 26.10.2008 00:59:56