Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 15.11.2011, 09:59:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Motivul pentru care cel cu un talant, ingroapa talantul este frica de Dumnezeu.De ce s-a temut de Dumnezeu in ce sens?Cei care au credinta si nu au fapte de obicei se bizuie atat de mult pe credinta incat cred ca prin ea se vor mantui, ba se si considera deja mantuiti.Eu zic sa ne punem sa lamurim termenii.. Hai sa ii luam pe rand...
ce inseamna talantii?
de ce unuia i se da mai multi talanti si altuia mai putin?

Cine sunt zarafii?

De ce trebuia sa dea talantul zarafilor?Ce insemna asta?

Ce insemna dobanda de la zarafi?

de ce talantul ultimului nu i se da celui de-al doilea ci i se da celui care avea cei mai multi talanti?ce inseamna asta?

pilda se incheie cu celui ce nu are i se va lua si ce are si celui ce are i se va da... nu e nici un echilibru aici ci o disproportionalitate.
.
Preotul nostru a spus ca nu frica a fost motivul ingroparii talantului. Motivul a fost lenea. Cel cu un talant a ales calea cea mai usoara, iar argumentatia lui ca i-ar fi fost frica era pretext.

Multi din preotii pe care i-am auzit vorbind despre aceasta pilda au vorbit despre frica. Scrie in Sfinta Scriptura ca frica de Domnul este inceputul intelepciunii. Daca ne gindim la inteleptii pe care ii cunoastem, fie cei din Biblie, fie filosofi, nu prea ii vedem fricosi. Nu mai stiu ce sfint spunea ca nu frica de Domnul il impiedica sa pacatuiasca, ci rusinea de a da ochii cu DOmnul la Judecata cind se va vadi ca l-a ales pe cel rau si nu pe Domnul.

Eu cred ca frica de Domnul nu este frica aceea paralizanta, care ne impiedica sa facem ceva, ci este rusinea de Domnul. Iar slujitorul care si-a ingropat talantul a fost nerusinat. Pentru ca daca noi credem ca Domnul nostru e milostiv si bun, asa cum scrie in Sfinta Scriptura, cum ne-ar putea fi frica de El? Cind stim ca sintem indemnati sa venim la El, cum am putea spune ca nu mergem de frica? Sfintul papa Ioan Paul al II-lea si-a inceput prima predica dupa ce a fost ales papa cu "Nu va fie frica." Pe de alta parte, a nu ne face datoria stiind ca Domnul este bun inseamna a abuza de bunatatea Lui. Si asta a facut cel care si-a ingropat talantul.

Ce insemna talantii si de ce unii au mai mult si altii mai putin? Preotul nostru nu a dezvoltat ce inseamna talantii, insa cred ca inseamna toate darurile primite de la Domnul. Am citit undeva ca un talant insemna o avere enorma pe vremea aceea. De ce unii au mai mult si altii mai putin? Pentru ca unii trebuie sa faca mai mult si altii mai putin, cred eu.


De ce talantul i se da celui cu trei talanti? Pai eu cred ca pentru ca a demonstrat ca poate sa-i gestioneze.

Iar despre faptul ca celui care nu are i se va lua, iar celui care are i se va da: daca Domnul ne-a dat niste daruri, iar noi spunem "Nu am nevoie de darurile Tale", normal ca Domnul ne va lua darul. Iar daca noi spunem "vrem sa ne imbogatim cu Darurile Tale, Doamne, pentru ca..." Domnul ne va da aceste daruri. Domnul ne ia Darurile pentru ca noi alegem sa renuntam la ele.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predica despre iertare Ioana Amariucai Intrebari utilizatori 4 29.06.2012 12:08:05
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 01.08.2011 00:18:41
Predica de pe Munte catalinabalhui Din Noul Testament 1 17.03.2009 17:58:46
Predica Hartford Despre Biserica Ortodoxa in general 3 06.02.2008 13:14:30