Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.02.2008, 15:36:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

ancah:
Este o parere proprie! Aici este un loc unde fiecare isi posteaza parerea, nu?:D
geroge:
Da, e adevarat! Si mie imi plac foarte mult, le ascult la mp3.:)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.02.2008, 17:59:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
ancah:
Este o parere proprie! Aici este un loc unde fiecare isi posteaza parerea, nu?:D
geroge:
Da, e adevarat! Si mie imi plac foarte mult, le ascult la mp3.:)
FAra discutie,ca postam pareri proprii. Dar nu am inteles afirmatia. Credeam ca vei fi amabila sa ma luminezi si pe mine referitor la inaltari sufletesti facile, caci nu inteleg ce vrei sa zici.
Cand te-am intrebat, m-am gandit la cei ce se nevoiau si in lipsa de lacrimi la rugaciune isi produceau durere; iar durerea lacrimi; si cu aceste lacrimi incepeau si se rugau.
Dar daca iti este greu sa-mi explici, voi gasi odata si odata explicatia...singura. E posibil sa existe un sambure de adevar, dar din pacate nu il vad acum.
Iarta-ma ca te-am deranjat cu intrebarea mea.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.02.2008, 13:23:14
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Ancah, interpretarea mea poate nu este potrivita cu firea ta launtrica. Aceste "inaltari facile" sunt rodul trairii intr-o lume imaginara a mintii. Adevarata "inaltare" incepe prin coborare (in inima);) Durerea nu trebuie provocata ci trebuie sa izvorasca din constiinta. Sftinii isi provocau durere dar nu pentru a stoarce o lacrima ci pentru a ramane in pocainta.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.02.2008, 00:05:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Alina, acum am inteles ce ai vrut sa spui. Coborarea in inima...grea treaba, si minunata pentru cine a reusit.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.02.2008, 02:18:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic.

[...]

Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Eu sunt de parere exact contrara.

Imi place f. mult ca baietii nostri de la strana (poate "cor" e prea mult spus) sunt niste profesionisti (din punctul meu de vedere) si complementeaza absolut sublim oficierea Liturgiei.

Parintele nostru ne-a spus totusi sa incercam si noi sa dam raspunsurile la Liturghie -pentru ca asa se obisnuieste" a zis dansul. Eu una nu ma incument pentru ca nu cunosc, in primul rand, si in al doilea pentru ca intr-adevar ma zgarie pe urechi distonanta unora. Inteleg ca intentia lor este buna, dar... efectul lasa de dorit, serios.
Pe mine cei care cinta dintr-un colt si altul ma incurca.
Ce sa ma fac cu credincioasele cu voce falsa?
Ca daca le spui adevarul nu mai vin la biserica.
Au si corurile astea rostul lor.

Doamne ajuta

Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.02.2008, 10:23:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Adevarata "inaltare" incepe prin coborare (in inima);) Durerea nu trebuie provocata ci trebuie sa izvorasca din constiinta. Sftinii isi provocau durere dar nu pentru a stoarce o lacrima ci pentru a ramane in pocainta.
Bine o fi de cei care coboara rugaciunea in inima.Marturisesc cu regret ca nu stiu si nici nu cred sa mi se dea acest dar ,dupa nevrednicia mea.
Cat despre corurile din biserica ,daca uiti de tine si asculti ,eu cred ca e minunat.
La biserica unde merg eu ,alaturi de dascal si mirenii canta raspunsurile la cererile preotului.Inclusiv eu care nu am voce ,dar zic mai incetisor ca sa fiu prezenta cu mintea la slujba.
Mie personal mai mult imi place sa ascult Sf.Liturghie "cantata" de dascal.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.02.2008, 16:09:30
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Liturghia inseamna comunine.
Nu exista voci false, ci doar oameni neputinciosi.;) Sa nu ne mandrim cu darul primit in dar.:cool:
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.02.2008, 16:20:04
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
eu consider ca fiecare se simte odihnit sufleteste in felul sau. unii se "odihnesc" cantand, altii rugandu-se in taina. la urma urmei fiecare simte in functie de capacitatea de a primi darul si rugaciunea.
Fain tare cuvant:) Asemenea spun parintii isihastri, cine se lasa umplut de parerea de sine in timpul psalmodierii sa practice cantarea in inima. Bun tare cuvant!:)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.02.2008, 12:21:28
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Nu am intentia sa ranesc pe careva dar fiind un loc de dezbateri mi-am permis sa imi postez propria parere. Asa cum bine spuneti nu putem generaliza, dar nici nu trebuiesc neglijate parerile si opiniile "pasagere".
:)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.02.2008, 14:51:20
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Mie imi place ca in strana sa aud barbati/baieti cantand si nu femei...nu stiu...mi se pare mai potrivit.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catarea in Biserica-impreuna sau numai corul mihaiB Sfanta Liturghie 4 27.08.2012 17:37:32
Corul Predania ady_neagu21 Muzica Bisericeasca 1 13.07.2011 20:25:17
concert corul SYMBOL doinitaneamtu Stiri, actualitati, anunturi 0 23.05.2009 00:03:29
corul seminariilor padrevicentiu Generalitati 6 18.11.2008 05:32:05