Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2010, 20:11:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc lui iustin01 pentru explicatie.

Dorinastoica - de unde sa ducem noi la altar prescuri? E voie sa faca le faca si credinciosii? Nici nu au pecete.
Sau am inteles gresit?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.01.2010, 20:25:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc lui iustin01 pentru explicatie.

Dorinastoica - de unde sa ducem noi la altar prescuri? E voie sa faca le faca si credinciosii? Nici nu au pecete.
Sau am inteles gresit?
În România în toate bisericile de mir(de parohie)o femeie desemnată de către preot face prescuri pe care le vinde la pangar la fiecare sărbătoare.Am înțeles de la o prietenă de pe forum care locuiește în Italia că și la ei se vând prescuri pe care chiar ea le face.
Obișnuim să ducem două prescuri una pentru vii și una pentru morți.

Nu înțeleg .La voi nu se vând prescuri la pangar?

Nu,nu le poate face oricine și oricum.

La mănăstiri e altă rânduială.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2010, 23:18:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aha, acum stiu la ce te referi, Dorina. Multumesc.
Nu, la noi nu se vinde nimic, in afara de lumanari.

Eu stiam ca preotul face anafura. La noi el o face si rar, cand nu are timp, o pune pe o fata sa faca. Dar am inteles ca trebuie sa fie preotul/preoteasa sau o persoana necasatorita, care traieste in curatie. De asta sunt cam discutii cand e vorba sa o faca o fata, ca nu e sigur...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2010, 01:30:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În România în toate bisericile de mir(de parohie)o femeie desemnată de către preot face prescuri pe care le vinde la pangar la fiecare sărbătoare.
la mine la pangar se vand prescuri in fiecare duminica la fiecare Sfanta Liturghie nu doar de sarbatori. chiar ma intreb ce se intampla cu toate acestea dupa slujba? Ca sunt f multe nu doar cele 5 folosite de preot.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 07.02.2010 at 01:56:13.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2010, 03:59:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
la mine la pangar se vand prescuri in fiecare duminica la fiecare Sfanta Liturghie nu doar de sarbatori. chiar ma intreb ce se intampla cu toate acestea dupa slujba? Ca sunt f multe nu doar cele 5 folosite de preot.
Se taie anafura din ce ramane si se imparte la oameni.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2010, 00:27:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Se taie anafura din ce ramane si se imparte la oameni.
O parte, dar multe se repun în circulație, se revând, astfel se mai obține un bănuț pentru biserică !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2010, 04:45:04
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Scoaterea particelelor e o slujba ff puternica, nu orice preot accepta sa o faca. Se face in Sf Altar si din cate stiu acele particele nu se dau la oameni. Sunt atat de puternice, incat 'crapa' !!! Daca intelegeti ce vreau sa spun ! Nu e de joaca, iar daca cineva se gandeste la aceasta rugaciune, sa se gandeasca de 200 ori inainte.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2010, 14:43:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Hai mai Mirabela, nu exagera. Proscomidia o face fiecare preot. E puternica? de ce? E ca orice rugaciune. Este o paine sfant si atat.
Si ce se face atunci cu particelele? Le mananca numai preptul, sau se lasa se se strice? Sau ce?
Eu imi imaginez ca se pune ce trebuie la impartasanie (nici acum nu mi-e clar ce parti si cate si mai ales cum se numara) si ce ramane se imparte la oameni ca anafura.
Poate se indura vreun preot sa intre pe fir si sa ne lamureasca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2010, 14:52:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu sunt preot. Am gasit pe acest site mai multe informatii despre proscomidie.
Este prima parte din Sfanta Liturghie cand sunt pregatite darurile de paine si vin- mai multe informatii-http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/proscomidia-70644.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2010, 15:03:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Scoaterea particelelor e o slujba ff puternica, nu orice preot accepta sa o faca. Se face in Sf Altar si din cate stiu acele particele nu se dau la oameni. Sunt atat de puternice, incat 'crapa' !!! Daca intelegeti ce vreau sa spun ! Nu e de joaca, iar daca cineva se gandeste la aceasta rugaciune, sa se gandeasca de 200 ori inainte.
Sunt deacord cu tine deoarece am primit părticele,am postit în ziua când mi s-a spus să o consum și am văzut cât de mare eate puterea rugăciunilor care se fac la săvârșirea Proscomediei .La fel ca și la citirea Psaltirii trebuie să nu ai ură pe nimeni atunci când, totuși ei părticele.

Sofia să știi că preoții nu prea discută despre aceste lucruri .Nici noi nu ar trebui dar pe de altă parte Sfinții Părinți spun că este bine să întrebăm atunci când avem nelămuriri.

Din păcate "în popor"se spune de către cineva care a avut o pierdere sau cineva i-a făcut cuiva un mare rău că"merg eu la preotul...x...și scot părticele și Dumnezeu va face dreptate"."Dumnezeu face dreptate dar "dreptatea noastră este înaintea Lui ca o cârpă lepădată"
Povestea despre aceasta un preot bătrân și mult îmbunătățit cum că, unui țăran i-a fost furat un cal.A mers la biserică,a plătit pomelnic de 4o zile și a cerut să i se scoată părticele pentru pagubă.
După câteva zile i-a fost adus înapoi calul.S-a bucurat dar de a două zi a început să aibă tot felul de necazuri.Mergând la preot i-a spus acestuia să nu mai citească pomelnicul că și-a recuperat paguba și nici nu va mai posti.
Preotul l-a certat spunând-i să facă rugăciunile până la terminarea celor 4o de zile căci Dumnezeu are judecățile lui.

Așadar este bine să fim cu băgare de seamă cum ne rugăm și ce anume cerem de la Dumnezeu căci aceste este drept nu numai pentru noi, ci pentru toți oamenii și pe toți îi iubește la fel și "...nimeni din cei vii nu-i drept înainte Lui"

Last edited by dorinastoica14; 09.02.2010 at 15:06:00.
Reply With Quote
Răspunde