Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2008, 22:32:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Cuvantul nebun in paginile sfintei Scripturi

Sa incercam sa lamurim sensurile cuvantului "nebun" prezent in paginile Sfintei Scripturi. Prezent si in pilda bogatului caruia i-a rodit tarina.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2008, 22:35:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Poti sa citezi... pai bolnav psihic,si atunci existau..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2008, 23:17:16
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

...apai nu cred ca e vorba de bolnav pshic....mai degraba de nesocotit...
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2008, 23:32:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu, nu, cuvantul nebun inseamna neintelept. Bogatul din pilda de astazi nu era bolnav psihic, ci neintelept.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2008, 23:41:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu, nu, cuvantul nebun inseamna neintelept. Bogatul din pilda de astazi nu era bolnav psihic, ci neintelept.
Frumos sensul. Dar in predica de pe munte Mantuitorul spune:"Cel care va spune fratelui sau nebune, vrednic va fi de gheena focului". Care ar fi legatura intre sensul din predica de pe munte si cel din pilda bogatului caruia i-a rodit tarina?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2008, 23:57:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Legatura ar fi ca Dumnezeu este singurul care judeca starea sufleteasca a noastra si a fratilor nostri.
Noi nu avem posibilitatea sa facem asa ceva ca fiecare om e o taina.
De aceea nu avem voie sa consideram pe cineva nebun in cele ale mantuirii ca adica trebuie sa ne vedem barna din propriul ochi si nu paiul din ochiul altuia.
Iar bogatul din evaghelie de azi ne inchipuieste chiar pe noi.
Ori ca eu am bogatie materiala ori spirituala ori de amandoua si avandu-le uit sa le impartasesc si cu altii negandidu-ma ca o sa mor si o sa trebuiasca sa dau socoteala in fata propriei constiinte fata de ce am facut cu aceste bogatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2008, 00:21:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Da,nu bolnav psihic este raspunsul,nu cunosc pilda dar si eu imi dau seama ca are sensul de nesocotit .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2008, 01:23:28
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

bine....imi cer scuze ca nu am fost destul de clar..."apai"-ul meu era un fel de interjectie...ceva retoric....

nesocotit poate nu e tocmai foarte sugestiv dar e potrivit....daca citim in Pilde cap 30 vs7-8"sărăcie și bogăție nu-mi da, ci dă-mi pâinea care-mi este de trebuință, /Ca nu cumva, săturându-mă, să mă lepăd de Tine și să zic: "Cine este Domnul?" Ca nu cumva, sărăcind, să mă apuc de furat și să defaim numele Dumnezeului meu."ne dam seama ca chibzuinta, cugetarea la ceea ce nu e desertaciune si aplicarea lor,deci socotinta,ar fi raspunsul...
din cate observ vreti raspunsuri elaborate(negresit un lucru bun):in Ecclesiastul cap 6 vs 8"Căci ce are înțeleptul mai mult decât nebunul?"(capitolul trebuie citit integral pt a desprinde ideea) ne dam seama ca "nesocotit" e mai potrivit decat "neintelept"(parerea mea)...oricum cartea Ecclesiastul e bine citita integral si in special cap 2,4,5,6,8 ...o carte plina de cuvantul: nebun
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2008, 02:06:32
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

oricum...fie "neintelept" fie "nesocotit" intelese in sensul potrivit sunt bune....concluzia ar fi ca nu se poate zice sensul unui cuvant in Sfanta Scriptura decat pe exemple concrete pentru a fii interpretat in duhul contextului....
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2008, 06:49:40
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cuvântul nebun mai are si alt sens în Scriptura, de om cu mintea sucita, adica care gândeste altfel de cum ar trebui.

Romani 1
22. Zicând că sunt înțelepți, au ajuns nebuni.

1 Corinteni 1
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
20. Unde este înțeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia?
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înțeleaptă decât înțelepciunea lor și ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor.
27. Ci Dumnezeu Și-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să rușineze pe cei înțelepți; Dumnezeu Și-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le rușineze pe cele tari;


1 Corinteni 3
18. Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept.
19. Căci înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înțelepți în viclenia lor".


1 Corinteni 4
10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi insa intelepti intru Hristos.



Cea mai interesanta e cea de la 1 Corinteni 3, fiindca se refera la lupta împotriva încrederii în propria minte. Este acelasi lucru cu a treia Fericire:

Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Teofil cel nebun pentru Hristos costel Diverse Sarbatori 6 12.10.2012 10:17:09
Sfintii Apostoli nu sunt nu numiti de neam iudeu,conform Sfintei Scripturi mihailt Generalitati 13 02.03.2012 12:27:45
Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos antoniap Diverse Sarbatori 1 03.10.2011 08:36:34
Citirea Sfintei Scripturi Alexandra-Ioana Despre Sfanta Scriptura 30 06.04.2009 20:24:20