Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.02.2011, 22:09:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cica e mare pacat sa te duci la impartasanie fara batic pe cap. Eu nu folosesc batic. M-am impartasit intr-un an in Canada si acolo patru babe au alergat la mine cu batic sa imi acopere capul. Am intrebat multi preoti care e adevarul cu batic sau fara. Toti mi-au zis cum simti. Voi va acoperiti capul?
Eu imi acopar capul si imi place sa fac asta.


De altfel de cand eram necredincioasa, dar totusi uneori ma rugam (cu cuvintele mele, nu stiam de existenta cartilor de rugaciuni) imi acopeream capul cu o esarfa mare, un fular etc.. (ca atunci nu aveam baticuri).

Chiar duminica aceasta, cand in fata mea erau mai multe femei cu parul desfacut pe umeri, observam ca un batic este totusi mai frumos, mai firesc..

Si daca vrei sa stii ce parere au preotii..eu nu mi-am intrebat duhovnicul, dar o data era la biserica un calugar care a petrecut mult timp la muntele Athos iar acum calatorea sa-si vada familia.. Cand am mers la el sa-i cer binecuvantare s-a bucurat si m-a laudat pentru cap acoperit :). (unde merg eu putine femei poarta batic)
Asa ca am luat-o ca un raspuns, venind de la el.

(sper ca nu va ingrozesc daca afirm ca am in vedere ca undeva in timp, in viitor, daca ma tine Dumnezeu, sa ajung sa port batic tot timpul.)

Last edited by anna21; 22.02.2011 at 22:15:13.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.02.2011, 23:03:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
”Cel ce a primit Sfanta impartasanie se cuvine sa nu mai sarute icoane sau mana cuiva..”
.
Cine ne garanteaza ca am inghitit toata Sf Impartasanie si nu ne-a ramas o particula care nu se vede cu ochiul liber si care totusi este din Trupul sau/si Sangele Mantuitorului?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.02.2011, 23:56:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

(sper ca nu va ingrozesc daca afirm ca am in vedere ca undeva in timp, in viitor, daca ma tine Dumnezeu, sa ajung sa port batic tot timpul.)
N-as fi surprinsa. Am vazut quite a few bloguri de americance ortodoxe care si-au pus in cap chestia asta. Se pare ca e ultima moda prin parohiile ortodoxe din America. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.02.2011, 00:14:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Observ un lucru interesant. Prin comparație cu tot felul de practici de domeniul ignoranței sau chiar al magiei, care nu au nici cea mai mică susținere scripturistică, patristică, liturgică sau magisterială, cel mai mult s-a vorbit la topicul "Dogme băbești" despre...acoperirea capului la femei, susținută de toate cele patru surse. Chiar așa, o femeie cu capul acoperit vi se pare o babă ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.02.2011, 00:27:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar așa, o femeie cu capul acoperit vi se pare o babă ?
Tie Mihnea,ca barbat,cum ti se pare ?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.02.2011, 00:33:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
N-as fi surprinsa. Am vazut quite a few bloguri de americance ortodoxe care si-au pus in cap chestia asta. Se pare ca e ultima moda prin parohiile ortodoxe din America. :D
Eu nu am citit.. cred ca intru pe destule (prea multe) situri deja.
Dar am observat ca la biserica americana baticul e regula (cu putine exceptii), iar pantaloni nu am vazut la femei (cel putin unde am mers eu). Cel putin, femeile convertite de la protestanti ( sau alte secte) la ortodoxie sunt f stricte in ce priveste aspectul.

Acum merg la biserica ortodoxa romaneasca unde f multe femei au capul descoperit si poarta pantaloni, sunt rujate (mai ales femei mai in varsta 40+ se rujeaza..de ce? .. am ajuns sa identific rujul cu batranetea) etc..

Last edited by anna21; 23.02.2011 at 00:36:45.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.02.2011, 00:53:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu am citit.. cred ca intru pe destule (prea multe) situri deja.
Dar am observat ca la biserica americana baticul e regula (cu putine exceptii), iar pantaloni nu am vazut la femei (cel putin unde am mers eu). Cel putin, femeile convertite de la protestanti ( sau alte secte) la ortodoxie sunt f stricte in ce priveste aspectul.

Acum merg la biserica ortodoxa romaneasca unde f multe femei au capul descoperit si poarta pantaloni, sunt rujate (mai ales femei mai in varsta 40+ se rujeaza..de ce? .. am ajuns sa identific rujul cu batranetea) etc..
Cred ca idealul este undeva la mijloc. Din fericire ortodocsii nu sunt nici menoniti, nici New Age hippies.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.02.2011, 00:54:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Acum merg la biserica ortodoxa romaneasca unde f multe femei au capul descoperit si poarta pantaloni, sunt rujate (mai ales femei mai in varsta 40+ se rujeaza..de ce? .. am ajuns sa identific rujul cu batranetea) etc..
Pai macar cele de 40+ care fac asta, sa zicem ca au o scuza,fortzeaza anotimpul ( vor sa fie tot vara,cand de fapt se apropie toamna sau iarna vietii chiar), dar aici in Romania, mai rujate si fardate sunt cele tinerele tare.Ma intreb deseori ce fac in biserica,fardate/rujate tare si cu fusta scuuurta,scuuurta??!Cred ca se roaga sa le iasa in cale vreun lamborghini, ca altfel nu-mi explic..

PS- si apropos de infatisare, poate te razgandesti cu baticul permanent.Ce-i frumos nu trebuie acoperit tot timpul.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.02.2011, 01:08:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Tie Mihnea,ca barbat,cum ti se pare ?
Eu, după baticuri nu mă dau în vânt. Nu că ar îmbătrini chipul unei femei, dar îi dau un aspect mai rural și (veți râde !) mai ...musulman. Pesemne din cauză că am văzut mai mult țărănci și iranience purtând batic, decât românce de la oraș. De aici, asocierea.
În schimb, pălărioarele și, mai ales, tocile care stau într-o parte, îmi par tare chic.

Reamintesc: canonul nu este despre baticuri. Se referă la acoperământ al capului. Între catolicele tradiționaliste, acum e la modă mantilla, un fel de maramă din material împletit și care, de regulă, se poartă cu colțurile libere, în dreptul perciunilor. A venit pesemne sub influență sud-americană. Acum 50 de ani, catolicele tradiționaliste purtau pălărioare cu boruri, după moda franțuzească. Acum 100 de ani purtau pălării cu boruri mici spre inexistente, după modă habsburgică. Dar de acoperit capul, și l-au acoperit mereu. Primul semn văzut al deosebirii dintre catolicele tradiționaliste și cele feministe acesta este: dacă își acoperă capul sau nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.02.2011 at 01:15:19.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.02.2011, 01:24:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Între catolicele tradiționaliste, acum e la modă mantilla, un fel de maramă din material împletit și care, de regulă, se poartă cu colțurile libere, în dreptul perciunilor. A venit pesemne sub influență sud-americană.
Arata superb.La limita intre chic si sexy zic eu..
Dar e clar ca depinde si de cine le poarta..si cum le poarta( nu modul de asezare pe cap ci atitudinea avuta).:-)

Last edited by Melissa; 23.02.2011 at 01:29:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11