Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.02.2011, 09:22:56
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit si totusi

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, intr-adevar... masura duhovniceasca... :)
" Trairea duhovniceasca nu se poate masura cu metrul"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.02.2011, 10:24:31
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KANDIA Vezi mesajul
" Trairea duhovniceasca nu se poate masura cu metrul"
Atunci cand vrem sa urcam trepte duhovnicesti, le urcam dupa masura, dupa puterea noastra sufleteasca, caci avem si noi mai multe faze, precum exista copilaria, adolescenta, maturitatea asa exista si astfel de faze, dar sufletesti.... o limita care sa fie calea de mijloc, data de preotul duhovnic.... Deci nu masori trairea duhovniceasca cu metrul ci cu bine si rau: cat de bine se face printr-o asemenea traire, cat rau se poate suferi prin ea... etc.
Dupa cum suntem inclinati catre bine sau rau, vom lua o masura ca sa incepem binele si sa ne indreptam catre Dumnezeu, ca nu te poti indrepta dintr-o data, ca se razvrateste sufletul, si poti cadea prada unor pacate mai mari decat initial...
Sau masuri, sau pasi, tot aia...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.02.2011, 12:23:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca putem vorbi de idolatrie in momentul in care ajungem sa inversam raportul nostru cu bunurile materiale. In loc ca ele sa fie mijloace pentru sustinerea existentei, sunt transformate in scopuri ale existentei. Atat timp cat ele sunt mijloace, nu cadem in venerarea lor, dar cand devin scopuri, ajungem sa ne inchinam lor.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.02.2011, 13:04:25
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu cred ca putem vorbi de idolatrie in momentul in care ajungem sa inversam raportul nostru cu bunurile materiale. In loc ca ele sa fie mijloace pentru sustinerea existentei, sunt transformate in scopuri ale existentei. Atat timp cat ele sunt mijloace, nu cadem in venerarea lor, dar cand devin scopuri, ajungem sa ne inchinam lor.
nu e chiar asa, de multe ori, virtual, in indeplinirea unui rol intr-un joc oarecare idolatria ti se cere pe fata, efectiv...
in viata reala acest lucru il observi prin atitudinea comerciala si de mass-media...
Mai degraba ma refeream la faptul cum idolatria, exponentul paganismului.... prin toata splendoarea ei/lui revine la moda in viata spirituala, milenara, ca mod cultural, ca influenta a minoritatilor, etc.. in modul sau cel mai rudimentar... si nu idolatria, la figurat, ca patima...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.02.2011, 20:04:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu cred ca putem vorbi de idolatrie in momentul in care ajungem sa inversam raportul nostru cu bunurile materiale. In loc ca ele sa fie mijloace pentru sustinerea existentei, sunt transformate in scopuri ale existentei. Atat timp cat ele sunt mijloace, nu cadem in venerarea lor, dar cand devin scopuri, ajungem sa ne inchinam lor.
Ca de obicei , le spui bine ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.02.2011, 20:22:19
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Xanixade

Daca in jocurile repective avatarul nu ar fi conceput sa se "inchine" unor "zei" ci lui Dumnezeu ar fi fost considerate blasfemie ? Si apropos.. poti da ceva exemple de jocuri ortodoxe ?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.02.2011, 20:33:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Daca in jocurile repective avatarul nu ar fi conceput sa se "inchine" unor "zei" ci lui Dumnezeu ar fi fost considerate blasfemie ? Si apropos.. poti da ceva exemple de jocuri ortodoxe ?
poate din acest motiv se folosesc diferite zeitati si nu Dumnezeul crestinilor, ca sa nu se considere a fi blasfemie.
dar problema nu cred ca este asta.
ci violenta din jocuri.
nu am mai jucat de mult.
dar imi amintesc de Carmaghedon, in care primeai puncte in functie de cati pietoni calcai cu masina.
efectele vizuale erau: sangele imprastiat pe asfalt, pe parbriz, membre rupte, etc. exista pe net topuri cu cele mai violente jocuri.
ca parinti, astfel de jocuri ar trebui sa interziceti copiilor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.02.2011, 20:35:48
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar imi amintesc de Carmaghedon, in care primeai puncte in functie de cati pietoni calcai cu masina.
efectele vizuale erau: sangele imprastiat pe asfalt, pe parbriz, membre rupte, etc. exista pe net topuri cu cele mai violente jocuri.
ca parinti, astfel de jocuri ar trebui sa interziceti copiilor.
Sa vezi ce interesant ii counter strike. Ce sange mama peste tot. Crezi ca dacă parintii ar interzice jocurile copii nu le-ar juca. Mai mult decat acum.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.02.2011, 20:40:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Sa vezi ce interesant ii counter strike. Ce sange mama peste tot. Crezi ca dacă parintii ar interzice jocurile copii nu le-ar juca. Mai mult decat acum.
asa ... si Tomb Rider este violent.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.02.2011, 20:42:29
dany123 dany123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 15
Implicit

nu interzicand ceva pentru ca poti (ca parinte) il faci pe copil sa inteleaga ca respectivul ceva e gresit. in fine fiecare isi educa copii cum stie/poate.

pacat ca multi uita cum au fost ei cand aveau o varsta sau presupun ca si copilul/copiii lor le vor semana din acest punct de vedere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42