Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 03.03.2011, 01:05:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Femeile ispitesc mai mult sau barbatii cad mai usor in ispita?
Cred ca ispitesc mai mult,sunt mai frumoase. Mai ales astea tinerele
Reply With Quote
  #362  
Vechi 03.03.2011, 01:51:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cred ca ispitesc mai mult,sunt mai frumoase. Mai ales astea tinerele
Nici nu ma asteptam la alt raspuns! E clar, de vina e FEMEIA! :-))
Reply With Quote
  #363  
Vechi 03.03.2011, 02:11:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acum nu vreau sa dau vina pe femei,dar sunt reprezentantele sexului frumos,deci e normal sa sara in ochii barbatilor. Repet,mai ales astea tinere,aranjate,care arata bine etc.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 03.03.2011, 09:33:30
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mi se pare ca, daca din partea noastra am incercat sa facem tot ce stim pentru a nu-l sminti pe cel de langa noi e deajuns. Partea noastra am facut-o, acum e randul lui sa-si tina mintea in frau.
Daca noi (femeie sau un barbat) ne-am imbracat asa incat "sa nu sarim in ochi" (nici ca un semafor, dar nici in haine monahale daca nu vine din manastire), ce treaba mai are daca cel de langa noi se gandeste cum ar arata X fara haine sau in alte haine, sau altele asemenea?
Incercam doar sa micsoram sansele de ganduri necurate.
Daca vorbim de ceilalti, atunci nu mai conteaza cum s-a imbracat cel de langa noi ci conteaza cum ne tinem noi mintea si gandurile la respect.
Intotdeauna va exista in biserica cineva care e la inceput de drum in ale credintei si care nu e imbracat chiar foarte decent.Dar trebuie sa-i dam si aceluia o sansa iar cei care au ajuns mai departe pe drumul desavarsirii cu siguranta nu vor rata apropierea de Dumnezeu din aceasta cauza...Intr-un fel si lipsa completa de ispite ne-ar putea amorti capacitatea de lupta cu acestea si atunci am deveni de fapt mai vulnerabili in fata lor.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eeee pai nu e chiar asa...gandeste-te ce ispite au calugarii in sensul asta...si nu poti spune ca ei sunt cei mai slabi..

Si daca spune cineva , femeie sau barbat, ca nu este ispitit niciodata de nimeni si de nimic, e clar ca minte! Sau e mort !
Ma refeream la cei mai slabi in acel moment-toti avem zile mai bune si mai rele-si te-as copia spunand ca minte cine spune ca s-a rugat sau concentrat la fel de usor de fiecare data in biserica...Dar sa fii ispitit nu presupune si sa incerci sa lupti cu ispita?
Despre calugari nu cred ca se poate vorbi la general si ei sunt oameni si pot fi de foarte multe feluri...Totusi ne spunea preotul ca pe masura ce iti creste credinta ispitele vor fi tot mai mari si nici ei-preotii-nu sunt lipsiti de ispite...Seamana cu examenele scolare,din ce treci un examen urmeaza altul mai greu...De aceea eu cred ca asta cu imbracamintea ramane undeva,pe la ispitele "de inceput"
Reply With Quote
  #365  
Vechi 03.03.2011, 11:56:46
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cred ca ispitesc mai mult,sunt mai frumoase. Mai ales astea tinerele
Quot capita tot sensus......
Reply With Quote
  #366  
Vechi 03.03.2011, 12:42:22
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit femei femei

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai de ce sa nu fie cei mai slabi? Ca doar nu este dovada de tarie sa fie ispititi de femeie :-|

L-a vazut vreodata cineva pe Iisus sa zica ca este ispitit de femeie? Si era tot timpul inconjurat si de puzderie de femei. Cand Sfanta Maria Magdalena i-a turnat mir pe cap si i-a spalat picioarele cu lacrimile ei, ati vazut cu ce i-a sters picioarele? Cu parul sau, deci avea capul neacoperit si in plus a facut un gest care pe multi calugari i-ar sminti de-a binelea, o femeie sa le stearga picioarele cu parul sau. Iisus ce a facut in fata unei astfel de scene? I-a strigat cumva sa dispara din fata Lui pentru ca Il ispiteste si sa faca bine sa isi acopere parul, sa nu mai umble cu el in vant? NICIDECUM! Ci a LAUDAT-O pentru gestul ei. Iisus nu a fost ispitit pentru ca privea la sufletul femeii, la gestul ei plin de omenie si de iubire. Daca barbatii ar privi in felul asta femeile, nu ar mai fi ispitit niciunul, ci toate femeile le-ar fi ca niste surori. Insa o astfel de privire cere multa dragoste fata de femeie, fata de sufletul femeii, si se vede bine ca este tare greu a iubi si respecta SI femeia. Cei care au o astfel de iubire si de respect fata de femeie, aceia sunt cu adevarat tari si nu sunt ispititi de femei asa cum nu a fost nici Iisus. Cand barbatul va ajunge cu adevarat la desavarsirea ceruta de Iisus, toate aceste discutii vor inceta, isi vor pierde sensul. Asa ca... curaj!
:-)
Foarte frumos spui aici.Pacat ca mult mai au barbatii pana sa ajunga acolo.Orisicat nici multe femei care sa faca ce-a facut Maria Magdalena nu prea gasesti azi.Ma refer la ce-a facut in scena asta.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 03.03.2011, 13:02:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink zambet....

Sotia ii zice sotului, dupa ce acesta vine beat acasa:
- Daca mai vii o singura data in halul asta acasa, nu-ti mai vorbesc niciodata!
- Iubito! nu ma ispiti!
Reply With Quote
  #368  
Vechi 03.03.2011, 13:56:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cand Sfanta Maria Magdalena i-a turnat mir pe cap si i-a spalat picioarele cu lacrimile ei, ati vazut cu ce i-a sters picioarele? Cu parul sau, deci avea capul neacoperit si in plus a facut un gest care pe multi calugari i-ar sminti de-a binelea, o femeie sa le stearga picioarele cu parul sau. Iisus ce a facut in fata unei astfel de scene? I-a strigat cumva sa dispara din fata Lui pentru ca Il ispiteste si sa faca bine sa isi acopere parul, sa nu mai umble cu el in vant?
Maria Magdalena avea părul descoperit și despletit întrucât era prostituată profesionistă. De aceea este reprezentată cu părul revărsându-se în icoane. Ați mai văzut multe sfinte reprezentate astfel ? Cum sunt înfățișate femeile caste în iconografie ? Cum e pictată sau sculptată Sf Fecioară ? Dacă religia dv personală, feministă, dorește să o copieze pe Sf Maria Magdalena sub aspectul părului despletit, poate că ar fi bine să o copieze și sub aspectul căinței.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #369  
Vechi 03.03.2011, 14:59:10
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit ispite

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sotia ii zice sotului, dupa ce acesta vine beat acasa:
- Daca mai vii o singura data in halul asta acasa, nu-ti mai vorbesc niciodata!
- Iubito! nu ma ispiti!
Foaaarte frumos calatoreo.M-ai facut sa rad.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Maria Magdalena avea părul descoperit și despletit întrucât era prostituată profesionistă. De aceea este reprezentată cu părul revărsându-se în icoane. Ați mai văzut multe sfinte reprezentate astfel ? Cum sunt înfățișate femeile caste în iconografie ? Cum e pictată sau sculptată Sf Fecioară ? Dacă religia dv personală, feministă, dorește să o copieze pe Sf Maria Magdalena sub aspectul părului despletit, poate că ar fi bine să o copieze și sub aspectul căinței.
Nu stiam ca prostituatele se impart in profesioniste si amatoare.Dar credinta si cainta ei ar trebui sa va impiedice s-o caracterizati in continuare asa.El a putut s-o laude pentru sufletul ei dumneavostra de ce va incapatanati sa-i priviti parul? Daca va doriti ca femeile sa-i urmeze exemplul Mariei Magdalena in cele bune poate ar trebui sa fiti dumneavostra primul exemplu al barbatilor in a-L urma pe Iisus in desavarsire.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 03.03.2011, 19:23:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KANDIA Vezi mesajul
El a putut s-o laude pentru sufletul ei dumneavostra de ce va incapatanati sa-i priviti parul?
Deoarece subiectul în discuție nu era sufletul Mariei Magdalena, ci exact despre problema părului ei se vorbise înainte.

Citat:
Daca va doriti ca femeile sa-i urmeze exemplul Mariei Magdalena in cele bune poate ar trebui sa fiti dumneavostra primul exemplu al barbatilor in a-L urma pe Iisus in desavarsire.
Evitați răspunsurile in personam. Vedeți-vă de mântuirea dv, eu am să văd de a mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59