Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #29  
Vechi 30.10.2011, 02:06:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Culoarea parului,a ochilor nu da etnia cuiva.
Nu cred ca acestea sunt date nici macar din ce grupa de popoare apartine cineva.Fondul genetic,zic unii,pe care eu nu prea ii cred,s-ar determina cu niste teste de ADN,dar asta se poate vedea numai cel pe linie paterna,care e numai o parte din fondul genetic ,ca cel al mamei nu se prea poate determina din ce etnie apartine.Dar intelepciunea populara de aci stie ca un copil se poate "arunca" in partea unuia dintre bunici (adica seamana aproape leit cu unul dintre bunici),ca infatisare si eu asta la "dnii doctori geneticieni" nu am vazut-o.
Etnia e ceva mai mult decat fondul genetic,cu mult mai mult.Etnia e din sufletul omului.
Daca cineva s-a nascut in Dacia actuala - adica România si vorbeste limba daca actuala,numita româna, ca limba nativa,acela e de etnie dac indiferent de culoarea parului,a ochilor si de inaltime,daca e slab sau daca e mai gras.
Continuitatea poporul dac de aci e aratata,ca simplu argument de banala branza telemea de oaie,de cas,a caror tehnica de producere s-a pastrat aci.Cum s-a pastrat,daca nu a fost continuitate a poporului de aci?
Si in Bulgaria se face telemea de oaie,s-a adoptat tehnica si in Israel acum si i-au zis bulgarit,tocmai din cauza ca au luat tehnica de producere de la fratii nostri traco-daci bulgari.Din cate zice pe wikipedia,versiunea in engleza,telemeaua de oaie aci se producea,in Carpati dacici, românesti.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Bryndza
http://en.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%9F
http://en.wikipedia.org/wiki/Telemea)
Si se poate vedea oleaca mai incolo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sirene
E vorba de telemeaua de capra (desi in Grecia se face acum si telemea de oaie),care e mancare traditionala in Grecia,Bulgaria,Macedonia,Serbia etc - adica alte tari balcanice; o mancare traditionala,in decursul verii este telemeaua de capra cu salata de rosii,in aceste tari.
"Tomatoes with sirene is a traditional light salad during the summer."
Mai zice pe wikipedia:
"Many Bulgarians, Serbs, Croats, Macedonians and Greeks regularly eat some sirene or yoghurt in some form. In Macedonia especially are popular the Malečevo and Mavrovo cheese."
Care se traduce:
Multi bulgari,sarbi,croati,macedonieni si greci mananca cu regularitate un fel de branza telemea sau iaurt,intr-o anumita forma.In Macedonia in special sunt populare branza (telemea) de Malečevo si Mavrovo.



Revenind la etnie: spre exemplu au fost români din Ardeal care au emigrat in SUA cu ceva mai multa vreme in urma,copii lor sau nepotii lor nu mai stiu româna,au limba nativa limba englezo-americana,ca nu e chiar engleza ce se vorbeste in SUA ca limba oficiala.
Poti sa zici de acestia ca nu sunt de etnie SUA?Sau poate cineva sa se uite la un cetatean SUA si sa zica acesta e provenit din oameni veniti din Iralanda,acesta e provenit din oameni veniti din Italia etc?
Nu cred.
Exista acest popor,desi e proaspat format,poporul SUA.
Normal si natura si modul de viata si educatia si cate si mai cate dau etnia unui om.Ca si natura in care creste omul il influenteaza.
Exista o carte scrisa de Bogdan Petriceicu Hasdeu numita "Pierit-au dacii?" in care se arata ca de fapt poporul român este urmasul dacilor,iar nu al colonistilor din Imperiul Roman (care din cate se vede foarte clar au fost dacizati,aceasta fiind adaugata ca o parere cu care sunt si eu de acord).
Nu am incredere in cartea respectiva aparuta la editura "Dacica" daca s-o mai gasi prin alte parti e bine.
Capitolul respectiv se numea "Pierit-au dacii?Dar liftele?"
Se gasea o bucata din aceasta carte pe siteul unor daci,care se numesc aromani http://ariminia.ro.
Acum,siteul nu e disponibil.


Numele corect al poporului nostru folosit actual se scrie cu diacritice,la fel ca si numele limbii noastre adica:
România si limba româna.
Dar se pot produce confuzii,pentru ca cei din strainatate nu pronunta diacriticele (care arata foarte clar ca avem limba dacica,iar nu limba latina) si in limba lor nu au diacritice.
Acum poate unii vor zice ca dl Hasdeu mai apoi s-a apucat de spiritism,cartea despre daci e scrisa cu multi ani inainte de aceasta,fiind publicata la anul 1860.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 30.10.2011 at 02:53:21.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
Pentru cine cunoaste limba engleza si doreste sa studieze scripturile speranta1970 Despre Sfanta Scriptura 1 21.01.2010 16:04:08
un sfat,daca se poate libra_y2005 Umanitare 15 13.05.2009 01:36:54
Daca poate sa ma ajute cineva? simona13 Generalitati 88 09.03.2009 17:18:41