Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 09.10.2007, 18:29:22
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

am vazut ca vorbeati despre ateism.m-am gandit sa ma alatur.

calator,sigur ca toti oamenii au nevoie de iubire,si recunosc acest sentiment.Doar ca ateii nu il iubesc pe Dumnezeu.Asta e singura diferenta,in rest,isi iubesc si ei familia,prietenii,locul unde s-au nascut,iubesc natura,animalele,etc,etc.
  #222  
Vechi 09.10.2007, 19:14:28
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

a nu-l iubi nu insemna a-l nega
  #223  
Vechi 09.10.2007, 20:16:26
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Era vorba despre iubire.Bineinteles ca ce vroiam sa spun este ca nu poti iubi ceva in care nu crezi.
  #224  
Vechi 13.10.2007, 12:03:03
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

"Ori ei aveau datoria sa semene in copilaria ta dorul de Dumnezeu"
Da, chiar asha, aveau datoria sa te indoctrineze asha cum dresezi un animal...Ce parinti ai avut... saraca de tine.

"Totusi,majoritatea credinciosilor considera ca nu poti realiza nimic fara Dumnezeu."
Nu majoritatea, TOTI.:D
  #225  
Vechi 13.10.2007, 12:12:00
bate_vantul bate_vantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
a nu-l iubi nu insemna a-l nega
Pai ea il neaga destul de tare...... :|
  #226  
Vechi 13.10.2007, 12:19:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

mda interesant, acest soi de demoni nu se scoate decat cu rugaciune si cu post.

id de mess viliga_valentinstloa
  #227  
Vechi 13.10.2007, 13:13:00
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Demoni????????:rolleyes:
  #228  
Vechi 04.11.2007, 13:33:47
georgian_osa georgian_osa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2007
Mesaje: 7
Implicit

[b][size=4]Stiu k in Coranul musulmanilor scrie ca cei care nu cred cuvintelor noastre despre Dumnezweu nu avem ce sa le facem!Luminarea vine de la Dumnezeu al carui nume este Iahve si nu Desanca,Oliver sau Buda!Dumnezeu este imvabil si etern
  #229  
Vechi 07.12.2007, 15:00:30
Joe Joe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 23
Implicit

Defapt ateismul este credinta ca nu exista Dumnezeu, si sincer teoriile ateistilor sunt cele mai clare de pana acuma, pentru ca sunt in mare parte confirmate de stiinta...ceea care nea adus din epoca de piatra in era calculatoarelor.

In plus, e atat de logica "ideea existentei unui Dumnezeu": la un anumit stagiu in evolutie am ajuns sa fim singura specie de organisme vii care a inteles ca la un anumit moment vom muri. Pe langa asta, am descoperit ca existau momente in care viata era mai grea (secete, ploi, ninsoare) si cand viata era buna, sau lucruri pe care nu puteam sa ni le explicam (gen eclipse si ploi de meteoriti) si am zis ca toate aceste lucruri trebuie sa provina de la o forta care este cu mult mai puternica decat noi. Atunci am zis ca ar trebui sa fim buni cu ea, pentru ca am descoperit ca viata merge bine cand incepi sa fii bun cu altcineva si el cu tine. Desigur am adus si idei conform carora daca nu esti bun, si nu respecti anumite legi care fac viata mai usor de trait, atunci vei ajunge intr-un loc urat si nasol, si daca vei face bine vei fi salvat pentru totdeauna si vei trai bine si dupa moarte. Si de aici a venit ideea de "dumnezeu", fie ca au fost mai multi (politeism) sau ca a fost unul singur. Ideea asta nu a fost una singulara, e prezenta in toate civilizatiile antice. Si in timp ideea a ramas, a evoluat, desi multe lucruri s-au explicat.

Iar in timp biserica s-a aratat dominanta in jurul credintei oamenilor (vezi evul mediu), si a ajuns a recurge la metode de tortura si ardere pe rug pentru a-si impune punctul de vedere. Insa, in timp si biserica s-a ondulat la descoperirile stiintei, lasand la o parte multe din credintele sale (gen pamatul e plat, si e centrul universului) dar a ramas o putere doar pentru ca era preferata unui Dumnezeu care nici nu poate fi demonstrat ca exista, si incet incet stiinta ofera teorii, sustinute de dovezi cum ca acest Dumnezeu nici nu ar exista.

Deci sa fii ateist, inseamna sa crezi in stiinta pana la urma. Iar daca spui chestia asta, te referi la toti de pe pamant. Pentru ca si voi nu ati putea sa postati pe internet opiniile voastre pe forumuri fara ajutorul unui computer, rezultat al stiintei.

Ce sa mai vorbim de alte religii, gen musulmanii. Si ei cred intr-un Dumnezeu, se cheama Allah. Dar este diferit de al vostru...cum se explica asta? Gresec ei? Sau noi? Sau sunt raiul si iadul impartite in 2-3 parti pentru fiecare zeu care exista in momentul de fata??? Aceasi teorie mi-ar permite mie sa spun ca exista un dumnezeu numit Zeus, sau Apollo. De ce ni se pare atat de normal ca acei zei nu exista, cand defapt, la un moment dat exista o civilizatie, destul de evoluata si care semana cu a noastra, care credea in ei la fel cum si noi credem in Dumnezeu.

Daca vreti sa ma contraziceti astept dovezi clare despre existenta unui Dumnezeu. Si nu ma refer la citate din Biblie, sau pareri de genul: "Pai ce alta explicatie ar fi daca nu existenta unui Dumnezeu?"
  #230  
Vechi 07.12.2007, 16:29:36
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Joe
Defapt ateismul este credinta ca nu exista Dumnezeu, si sincer teoriile ateistilor sunt cele mai clare de pana acuma, pentru ca sunt in mare parte confirmate de stiinta...ceea care nea adus din epoca de piatra in era calculatoarelor.

In plus, e atat de logica "ideea existentei unui Dumnezeu": la un anumit stagiu in evolutie am ajuns sa fim singura specie de organisme vii care a inteles ca la un anumit moment vom muri. Pe langa asta, am descoperit ca existau momente in care viata era mai grea (secete, ploi, ninsoare) si cand viata era buna, sau lucruri pe care nu puteam sa ni le explicam (gen eclipse si ploi de meteoriti) si am zis ca toate aceste lucruri trebuie sa provina de la o forta care este cu mult mai puternica decat noi. Atunci am zis ca ar trebui sa fim buni cu ea, pentru ca am descoperit ca viata merge bine cand incepi sa fii bun cu altcineva si el cu tine. Desigur am adus si idei conform carora daca nu esti bun, si nu respecti anumite legi care fac viata mai usor de trait, atunci vei ajunge intr-un loc urat si nasol, si daca vei face bine vei fi salvat pentru totdeauna si vei trai bine si dupa moarte. Si de aici a venit ideea de "dumnezeu", fie ca au fost mai multi (politeism) sau ca a fost unul singur. Ideea asta nu a fost una singulara, e prezenta in toate civilizatiile antice. Si in timp ideea a ramas, a evoluat, desi multe lucruri s-au explicat.

Iar in timp biserica s-a aratat dominanta in jurul credintei oamenilor (vezi evul mediu), si a ajuns a recurge la metode de tortura si ardere pe rug pentru a-si impune punctul de vedere. Insa, in timp si biserica s-a ondulat la descoperirile stiintei, lasand la o parte multe din credintele sale (gen pamatul e plat, si e centrul universului) dar a ramas o putere doar pentru ca era preferata unui Dumnezeu care nici nu poate fi demonstrat ca exista, si incet incet stiinta ofera teorii, sustinute de dovezi cum ca acest Dumnezeu nici nu ar exista.

Deci sa fii ateist, inseamna sa crezi in stiinta pana la urma. Iar daca spui chestia asta, te referi la toti de pe pamant. Pentru ca si voi nu ati putea sa postati pe internet opiniile voastre pe forumuri fara ajutorul unui computer, rezultat al stiintei.

Ce sa mai vorbim de alte religii, gen musulmanii. Si ei cred intr-un Dumnezeu, se cheama Allah. Dar este diferit de al vostru...cum se explica asta? Gresec ei? Sau noi? Sau sunt raiul si iadul impartite in 2-3 parti pentru fiecare zeu care exista in momentul de fata??? Aceasi teorie mi-ar permite mie sa spun ca exista un dumnezeu numit Zeus, sau Apollo. De ce ni se pare atat de normal ca acei zei nu exista, cand defapt, la un moment dat exista o civilizatie, destul de evoluata si care semana cu a noastra, care credea in ei la fel cum si noi credem in Dumnezeu.

Daca vreti sa ma contraziceti astept dovezi clare despre existenta unui Dumnezeu. Si nu ma refer la citate din Biblie, sau pareri de genul: "Pai ce alta explicatie ar fi daca nu existenta unui Dumnezeu?"
"Există Dumnezeu?
Există dovezi ale existenței lui Dumnezeu? Vei găsi mai jos câteva motive clare și sincere care ne fac să credem că există Dumnezeu...

De Marilyn Adamson

-Nu-i așa că ți-ar plăcea ca măcar o dată să vină cineva la tine și să îți arate clar dovezi ale existenței lui Dumnezeu? Fără nici o forțare din partea nimănui. Fără afirmații de genul: „Trebuie să crezi și gata.” Ei bine, iată, încerc aici să îți ofer câteva motive care sugerează existența lui Dumnezeu.

Dar mai înainte aș vrea să te gândești puțin... Dacă cineva respinge până și posibilitatea existenței lui Dumnezeu, atunci orice dovadă s-ar aduce, el o poate demonta, respingând-o printr-o explicație sau alta. Este ca atunci când cineva refuză din principiu să creadă că oamenii au ajuns pe Luna și, oricâte informații ar primi, nu se va răzgândi. Fotografii ale astronauților în timp ce merg pe Lună, interviuri cu astronauții, roci selenare... toate dovezile n-ar avea nici o valoare dacă persoana respectivă a ajuns deja la concluzia că oamenii nu pot ajunge pe Lună.

Când vine vorba de posibilitatea existenței lui Dumnezeu, Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbușe adevărul despre Dumnezeu.1 Pe de altă parte, acelora care vor să știe dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuși le spune: „Mă veți căuta și Mă veți găsi; dacă Mă veți căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit.”2

Înainte de a analiza datele referitoare la existența lui Dumnezeu, răspunde-ți la întrebarea: „Dacă Dumnezeu chiar există, aș vrea să-L cunosc?” Iată apoi câteva motive care ne pun pe gânduri...
1. Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existența unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl și menține în viață astăzi.

Ar putea fi date multe, poate nenumărate, exemple care reflectă „mâna” creatoare a lui Dumnezeu. Dar iată aici doar câteva:

Planeta noastră... mărimea sa e perfectă. La suprafața Pământului există un strat subțire de gaze, în cea mai mare parte azot și oxigen, strat care se înalță doar cam 80 km deasupra suprafeței planetei. Dacă Terra ar fi fost mai mică, ar fi fost imposibil să aibă atmosferă, cum este cazul planetei Mercur. Dacă ar fi fost mai mare, atmosfera sa ar conține hidrogen liber, cum este pe Jupiter3]. Din câte se știe, Terra este singura planetă a cărei atmosferă este alcătuită dintr-un amestec de gaze perfect pentru a susține viața vegetală, animală și umană.

-Terra se afla la distanța perfectă de Soare. Gândește-te puțin la diferențele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 grade la +40 grade. Dacă Terra s-ar afla puțin mai departe de Soare, am îngheța cu toții. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puțin, am arde. Chiar și o modificare neînsemnată a poziției Terrei față de Soare ar face imposibilă viața pe planeta noastră. Ei bine, Terra rămâne însă la această distanță perfectă de Soare în timp ce se învârtește în jurul Soarelui cu o viteză de aproape 100.000 de km/h. Totodată se rotește și în jurul propriei axe, făcând ca întreaga suprafață a planetei noastre să fie încălzită și răcită cât este nevoie în fiecare zi.

Și Luna, satelitul nostru, are mărimea perfectă... și se află la o distanță perfectă față de Terra, cu atracția sa gravitațională. Luna creează fluxul și alte mișcări importante ale oceanelor - astfel încat apele oceanice să nu stagneze - și în același timp împiedică vastele oceane să inunde uscatul4.

Apa... deși incoloră, inodoră și insipidă, totuși nici o vietate nu poate supraviețui fără ea. Plantele, animalele și oamenii sunt alcătuiți în cea mai mare parte din apă (cam două treimi din trupul uman este apă). Vei vedea imediat de ce caracteristicile apei o fac să fie atât de propice vieții:

Are un punct de fierbere și un punct de îngheț neobișnuit de ridicate. Apa ne îngăduie să trăim într-un mediu cu schimbări de temperatură, menținându-ne în același timp organismul la o temperatură constantă de 36,5 grade.

-Apa este un solvent universal. Aceasta proprietate a sa face ca mii de substanțe chimice, minerale și nutritive să poată fi transportate în tot trupul nostru și în cele mai mici vase de sânge5.

În plus, apa este neutră din punct de vedere chimic. Fără să influențeze componența substanțelor pe care le transportă, apa îngăduie ca medicamentele, alimentele și mineralele să fie absorbite și folosite de către organism.

Apa are o tensiune superficială deosebită. Așa se face că apa din plante poate să curgă în sus, învingând forța gravitației, transportând apa și substanțele hrănitoare până în vârful celor mai înalți copaci.

Datorită faptului că apa îngheață de sus în jos și plutește, peștii pot trăi chiar și iarna.

Cam 96% din apa Terrei se află în oceane. Dar aici pe Terra există un sistem care îndepărtează sarea din apa oceanică și apoi o distribuie pe toată suprafața planetei. Prin procesul de evaporare, se înlătură sarea din apa oceanică și se formează norii; aceștia sunt mișcați cu ușurință de către vânt, împrăștiind astfel apa pe deasupra Pământului, pentru hidratarea vegetației, a animalelor și a oamenilor. Acest sistem de furnizare a apei și de purificare a ei, de reciclare și refolosire, ajută la menținerea vieții pe planeta noastră6.
2. Există Dumnezeu? Complexitatea creierului uman indică existența unei inteligențe superioare la originea sa.

Creierul omenesc... procesează simultan un volum impresionant de informații. Creierul tău primește informații referitoare la toate culorile și obiectele pe care le vezi, la temperatura din jurul tău, la presiunea cu care apasă picioarele pe podea, la sunetele din jurul tău, la cât de uscată îți e gura, chiar și cum apare acest articol pe ecran. Creierul înregistrează și procesează toate emoțiile, gândurile și amintirile. Totodată el urmărește continuu funcțiile trupului, cum ar fi ritmul în care respiri, mișcarea pleoapelor, senzația de foame și mișcările mușchilor mâinilor.

-Creierul uman procesează peste un milion de mesaje pe secundă7. Creierul analizează importanța tuturor acestor informații, sortându-le pe cele relativ lipsite de însemnătate. Această funcție de filtrare îți îngăduie să te concentrezi și să acționezi cu eficiență. Și crezi tu că acest creier care se ocupă de peste un milion de informații în fiecare secundă, evaluându-le în același timp importanța și îngăduindu-ți apoi să acționezi în funcție de cele mai pertinente informații... crezi tu că acest creier a apărut, pur și simplu, la întâmplare? Au apărut dintr-o dată acele cauze biologice care au dus la formarea în mod desăvârșit a țesutului, a fluxului sanguin, a neuronilor, a întregii structuri cerebrale? Creierul funcționează altfel decât celelalte organe. Se caracterizează prin inteligență, prin capacitatea de a raționa, de a provoca sentimente, de a visa și de a planifica, de a acționa și de a comunica cu ceilalți oameni. Cum putem explica existența la întâmplare a creierului uman?
3. Există Dumnezeu? „Întâmplarea” sau „cauzele naturale” nu pot explica în mod credibil toate aceste lucruri extraordinare.

Dacă nu credem că există Dumnezeu, atunci nu ne rămâne decât să credem alternativa: că tot ceea ce există în jurul nostru a apărut la întâmplare, din cauze naturale. Dacă cineva ar juca zaruri, ce șanse ar avea să dea doi de șase? Destul de mare, nu-i așa?! Dar care ar fi probabilitatea ca pe niște zaruri albe-albe să apară acele puncte negre? Ceea ce a încercat să dovedească Pasteur cu secole în urmă este confirmat acum de știință: viața nu poate apărea din ne-viață. Atunci de unde a apărut viața umană, animală și vegetală?

Și încă ceva: „cauzele naturale” nu pot explica de ce există un volum atât de mare de informații foarte exacte în ADN-ul uman. Celui care respinge ipoteza existenței lui Dumnezeu nu-i mai rămâne să creadă decât că tot ceea ce există a apărut la întâmplare - fără nici o cauză, fără nici un plan, pur și simplu, la noroc. Dar este o ofensă pentru rațiune să vezi un plan foarte complex și să consideri că a apărut la noroc.
4. Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranță că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu.

Nu vreau să spun că un lucru este neapărat adevărat dacă un număr suficient de mare de oameni îl crede. În știință, de pildă, s-au descoperit despre univers adevăruri noi care au desființat concluziile anterioare. Dar pe măsură ce știința a progresat, nici o nouă descoperire științifică nu a infirmat probabilitatea ca o minte inteligentă să fi conceput toate aceste lucruri. Ba chiar, cu cât se fac mai multe descoperiri despre viața umană și despre univers, cu atât descoperim că acestea sunt mai complexe și mai exact concepute. Noile dovezi nu numai că nu ne îndepărtează de Dumnezeu, ci indică cu și mai mare precizie spre o sursă inteligentă care a creat totul. Oricum, dovezile obiective nu sunt totul.

Mai este o chestiune mult mai vastă. De-a lungul istoriei miliarde de oameni de pe tot globul și-au confirmat convingerile ferme despre existența lui Dumnezeu - concluzii la care au ajuns în urma unei relații personale, subiective, cu Dumnezeu. Și în zilele noastre milioane de oameni pot relata amănunțit despre viața lor cu Dumnezeu. Ei ne-ar arăta răspunsurile primite la rugăciunile lor, modul clar și minunat prin care Dumnezeu le-a împlinit nevoile și i-a călăuzit în luarea unor decizii personale importante. Ne-ar putea descrie în detaliu nu numai propriile convingeri, ci și cum a acționat Dumnezeu în viața lor. Mulți oameni sunt siguri că există Dumnezeu, că este iubitor și că li s-a dovedit credincios. Dacă încă ești sceptic, poți spune totuși cu certitudine: „Eu am dreptate absolută, iar ei se înșală în ce-L privește pe Dumnezeu”?
5. Există Dumnezeu? Știm că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El.

Pe vremuri nu credeam în existența lui Dumnezeu. Și nu știu cum se face că, precum toți ceilalți atei, eram foarte deranjată de faptul că unii credeau totuși în El. Ce se întâmplă cu ateii... de folosesc atât de mult timp, atenție și energie, căutând să combată ceva ce ei nici nu cred că există?! Ce ne determină să facem asta? Când eram atee, îmi închipuiam că o fac fiindcă îmi pasă de acei sărmani oameni naivi... că o fac pentru a-i ajuta să-și dea seama că își pun nădejdea în ce nu trebuie. Ca să fiu sinceră, mai aveam încă un motiv. Când îi provocam la întrebări pe cei ce credeau în Dumnezeu, eram în adâncul meu curioasă să văd dacă mă pot convinge că au dreptate. Căutam să fac acest lucru în parte și deoarece doream să mă eliberez de „enigma Dumnezeu”. Dacă le puteam dovedi în mod convingător că greșesc, atunci îmi puteam lua gândul de la subiectul acesta și-mi puteam vedea de viața mea.

-Nu mi-am dat seama însă care era adevaratul motiv pentru care eram atât de măcinată de subiectul „Dumnezeu”... fiindcă Dumnezeu Insuși îl aducea la lumină. Am ajuns să înțeleg însă că Dumnezeu vrea să fie cunoscut. Ne-a creat pentru ca să-L cunoaștem. Ne-a înconjurat cu dovezi ale existenței Sale și ne pune chiar sub ochi această chestiune a existenței Sale. Parcă nu puteam să nu mă gândesc la posibilitatea existenței lui Dumnezeu. De fapt, chiar în ziua când m-am hotărât să recunosc că Dumnezeu există, mi-am început rugăciunea astfel: „OK, ai câștigat!” Poate că motivul subtil pentru care ateii sunt deranjați de cei care cred în Dumnezeu este că Dumnezeu este Cel care nu îi lasă în pace.

Nu sunt singura care a trecut prin așa ceva. Filosoful Malcolm Muggeridge scria: „Aveam impresia că într-un fel sau altul, în îndelungile mele căutări, eu eram cel urmărit.” C. S. Lewis își amintea: „...noapte de noapte, ori de câte ori îmi luam gândul de la munca mea, chiar și pentru o clipă, simțeam apropierea constantă, neostoită, a Aceluia pe care, îți spun sincer, nu-mi doream să-L cunosc. În cele din urmă, am avut parte tocmai de acel lucru de care mă temusem îngrozitor. Am cedat și am recunoscut că Dumnezeu este Dumnezeu, am îngenuncheat și m-am rugat; cred că în clipa aceea nu exista în toată Anglia un păcătos întors la credință, care să fie mai nefericit și mai reticent ca mine.”

Dupa aceea Lewis a scris o carte intitulată „Surprised by Joy”, ca urmare a faptului că L-a cunoscut pe Dumnezeu. Nici eu nu aveam nici un fel de așteptări... în afară de aceea de a fi cinstită și de a recunoaște pe drept existența lui Dumnezeu. Cu toate acestea, de-a lungul lunilor care au urmat momentului recunoașterii lui Dumnezeu, am devenit tot mai uimită de dragostea Sa pentru mine.
6. Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelații ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă și mai directă a lui Dumnezeu.

De ce Isus? Analizează puțin toate religiile majore ale lumii și vei vedea că Buddha, Mahomed, Confucius și Moise s-au considerat toți învățători sau profeți. Niciunul dintre ei nu a pretins vreodată ca ar fi egal cu Dumnezeu. Dar, în mod surprinzător, Iisus Hristos a susținut că este egal cu Dumnezeu. Aceasta Îl deosebește pe Iisus de toți ceilalți. El a spus că Dumnezeu există și chiar acum vă uitați la El. Când vorbea despre Tatăl Său din ceruri, nu vorbea despre cineva separat de El, ci despre cineva cu care era într-o unitate extrem de strânsă, necunoscută oamenilor. Iisus a spus că cine L-a văzut pe El L-a văzut pe Tatăl și că cine crede în El crede în Tatăl.

El a spus: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții.”8 El a susținut că are calități pe care le are doar Dumnezeu: de a le ierta păcatele oamenilor, de a-i elibera de obiceiurile păcătoase, de a le da o viață bogată și viață veșnică în ceruri. Spre deosebire de alți învățători, care îi determinau pe oameni să se concentreze asupra cuvintelor lor, Iisus îi conduce pe oameni spre Sine. El n-a spus: „Urmați cuvintele Mele și veți găsi adevărul.” Ci: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.”9

Ce probe a adus Iisus Hristos pentru a dovedi că este Dumnezeu? A făcut ceea ce oamenii nu pot face. A făcut minuni. A vindecat pe bolnavi... orbi, șchiopi, surzi; chiar a înviat și doi oameni din morți. A dovedit că are putere asupra lucrurilor... a înmulțit mâncarea într-atât încât au putut mânca pe săturate câteva mii de oameni. A făcut minuni și în ce privește natura... a mers pe lac, a poruncit unei furtuni puternice să înceteze. Oamenii de pretutindeni mergeau după El fiindcă le îndeplinea nevoile și făcea minuni. El a spus oamenilor că dacă nu vor să creadă ceea ce le spune, ar trebui să creadă în El măcar fiindcă văd minunile pe care le face.10

Iisus Hristos ne-a arătat că Dumnezeu este blând, plin de dragoste, conștient de egoismul și de defectele noastre și că totuși... Își dorește din suflet o relație cu noi. Hristos ne-a revelat că, deși Dumnezeu consideră că suntem păcătoși și că merităm să fim pedepsiți, totuși dragostea Sa pentru noi a biruit, făcându-L să Se gândească la un alt plan pentru scăparea noastră. Dumnezeu însuși a luat chip de om și a primit în locul nostru pedeapsa pentru păcatele noastre. Ți se pare ridicol sau absurd? Poate... dar cunosc mulți tați care, dacă ar fi posibil, ar face bucuroși schimb de locuri cu copilul lor aflat pe patul de spital, din cauza cancerului. Biblia spune că motivul pentru care îl putem iubi pe Dumnezeu este că... El ne-a iubit mai întâi.

Iisus a murit în locul nostru, pentru ca noi să putem fi iertați. Dintre toate religiile din lume, veți vedea ca numai prin Iisus Dumnezeu le întinde o mână oamenilor, deschizându-le astfel calea unei relații personale cu El. Iisus ne arată dragostea lui Dumnezeu, care caută să ne împlinească nevoile și să ne atragă la Sine. Datorită morții și învierii lui Iisus, astăzi ni se oferă o viață nouă. Putem primi iertarea de păcate, putem fi total acceptați și iubiți de către Dumnezeu. El spune: „Te iubesc cu o iubire veșnică; de aceea îți păstrez bunătatea Mea!”11 Iată-L, așadar, pe Dumnezeu în acțiune!

Există Dumnezeu? De vrei să știi răspunsul, caută să afli cât mai multe despre Iisus Hristos. Biblia ne spune: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.”12

Deși Ii stă în putere să ne oblige să credem în El, totuși Dumnezeu nu o face. Dimpotrivă, El ne pune la dispoziție suficiente dovezi ale existenței Sale, pentru ca noi să alegem singuri să Ii răspundem. Distanța perfectă a Terrei față de Soare, proprietățile chimice deosebite ale apei, creierul uman, ADN-ul, numărul mare de oameni care confirmă faptul că Il cunosc pe Dumnezeu, dorința - care ne macină inima și mintea - de a afla dacă există Dumnezeu, dorința lui Dumnezeu de a Se lăsa găsit prin Iisus."


Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05