Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2011, 16:53:57
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cica e mare pacat sa te duci la impartasanie fara batic pe cap. Eu nu folosesc batic. M-am impartasit intr-un an in Canada si acolo patru babe au alergat la mine cu batic sa imi acopere capul. Am intrebat multi preoti care e adevarul cu batic sau fara. Toti mi-au zis cum simti. Voi va acoperiti capul?
Pavel la I Corinteni, cap. 11, spune:

1 Corinteni 11:5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.

1 Corinteni 11:6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.

1 Corinteni 11:7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.

1 Corinteni 11:8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat;

1 Corinteni 11:9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

1 Corinteni 11:10 De aceea femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei.

1 Corinteni 11:11 Totuși, în Domnul, femeia nu este fără bărbat, nici bărbatul fără femeie.

1 Corinteni 11:12 Căci dacă femeia este din bărbat, tot așa și bărbatul prin femeie, și toate sunt de la Dumnezeu.

1 Corinteni 11:13 Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită?

1 Corinteni 11:15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.




Ca să nu crezi că ai găsit răspunsul, mai pun și asta:

1 Corinteni 11:14 Nu vă învață chiar și firea că este rușine pentru un bărbat să poarte părul lung,


Asta n-am putut pricepe niciodată, dacă e rușine ca bărbatul să poarte părul lung, de ce mulți sfinți și chiar Iisus au purtat părul lung? De asta nici nu știu cât trebuie să luăm în serios treaba cu acoperitul capului, că-i în același capitol cu ideea încălcată de sfinți, că bărbatul nu trebuie să poarte păr lung.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.02.2011, 17:15:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Oh, nu, razboiul baticului reincepe!
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.02.2011, 19:15:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Oh, nu, razboiul baticului reincepe!
Nu-i de ras ! Unii pricep mai greu , altii nu au citit , sau refuza sa o faca , altii nu suporta acasta regula atat de simpla , altii vor s-o schimbe , altii nu vor sa mai fie ortodocsi , sau . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.02.2011, 19:47:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Pavel la I Corinteni, cap. 11, spune:

1 Corinteni 11:5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.

1 Corinteni 11:6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.

1 Corinteni 11:7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.

1 Corinteni 11:8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat;

1 Corinteni 11:9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

1 Corinteni 11:10 De aceea femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei.

1 Corinteni 11:11 Totuși, în Domnul, femeia nu este fără bărbat, nici bărbatul fără femeie.

1 Corinteni 11:12 Căci dacă femeia este din bărbat, tot așa și bărbatul prin femeie, și toate sunt de la Dumnezeu.

1 Corinteni 11:13 Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită?

1 Corinteni 11:15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.




Ca să nu crezi că ai găsit răspunsul, mai pun și asta:

1 Corinteni 11:14 Nu vă învață chiar și firea că este rușine pentru un bărbat să poarte părul lung,


Asta n-am putut pricepe niciodată, dacă e rușine ca bărbatul să poarte părul lung, de ce mulți sfinți și chiar Iisus au purtat părul lung? De asta nici nu știu cât trebuie să luăm în serios treaba cu acoperitul capului, că-i în același capitol cu ideea încălcată de sfinți, că bărbatul nu trebuie să poarte păr lung.
Cum ziceam mai sus, daca aceste cuvinte ale sfantului Pavel trebuie luate ad literam, apoi sa se tunda toti calugarii si sfintii de pe icoane.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.02.2011, 20:10:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alte babisme..

Am sa postez aici ceva de pe alt topic, pentru ca intra in aceasta categorie...
E vorba despre femeile insarcinate care daca fura se vor naste copiii cu pete.I-am spus Mariei ca e un babism clasic,nu e de acord si ne mai spune unul( chestia cu "doi suntem doi vedem"-pe care eu nu o pricep)

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu e nici un babism clasic eu am in familie pe cineva marcat pe piept cu o floare. Tigancile nu stiu dar femeile care sunt sau au fost insarcinate candva 90% dintre ele isi spun sau au spus in gand cand vedeau ceva ma ciudat "Doi suntem doi vedem"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.02.2011, 20:16:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum ziceam mai sus, daca aceste cuvinte ale sfantului Pavel trebuie luate ad literam, apoi sa se tunda toti calugarii si sfintii de pe icoane.
Fani, v-ați gândit că acei sfinți de pe icoane, precum și călugării și preoții au acoperământ ritual al capului ? I-ați văzut cuminecându-se cu căciula pe cap ? Dar pe măicuțe cum le-ați văzut la biserică, aveau capul acoperit ori descoperit ?

Pe urmă, dacă vorbim de iconografie: în ceea ce o privește pe Maica Domnului, unul dintre criteriile de deosebire dintre o icoană ortodoxă și una catolică este acela că în icoanele catolice, de multe ori parcă-parcă i se vede o șuviță de păr, pe când în cele ortodoxe are capul complet acoperit. Ideea de a o înfățișa cu pletele în vânt încă nu a trecut prin capul niciunui iconograf (mă refer la cei care pictează în manieră tradițională).

În sfârșit, să obervăm că Apostolul nu spune nicăieri, în canonul său, cuvântul "batic". Este vorba de acoperământ al capului. El poate fi, după timp și modă: șal, căciulă, pălărie, tocă etc.

Cele ce scriați, anume că baticul vă deranjează și vă împiedică să vă concentrați, îmi amintesc de faptul că fiică-mea, pe la 8 ani, când încă nu discutasem cu ea anumite aspecte ale războiului nevăzut, reclama faptul că se sufocă de fiecare dată când Sf Liturghie înaintează spre momentul împărtășirii. O clarificare dogmatică și câteva rugăciuni au ajutat-o să surmonteze acest obstacol, încât acum nu mai are acest gen de probleme.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.02.2011, 20:39:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am sa postez aici ceva de pe alt topic, pentru ca intra in aceasta categorie...
E vorba despre femeile insarcinate care daca fura se vor naste copiii cu pete.I-am spus Mariei ca e un babism clasic,nu e de acord si ne mai spune unul( chestia cu "doi suntem doi vedem"-pe care eu nu o pricep)
Mai, babism, nebabism, nici bunica mea nu credea in chestia asta, pana i s-a nascut un copil cu o pata rosie pe burta, iar ea si-a adus aminte ca atunci cand era gravida, a rupt o floare din parc si cand a vazut ca vine cineva, a pus mana cu floarea, instinctiv, la burta...

De unde rezulta ca nu e bine sa furi sau sa rupi florile din parc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.02.2011, 20:42:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

De unde rezulta ca nu e bine sa furi sau sa rupi florile din parc.
Asta e clar! Si e valabil pentru toata lumea, nu doar pentru femeile gravide!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.02.2011, 20:45:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai, babism, nebabism, nici bunica mea nu credea in chestia asta, pana i s-a nascut un copil cu o pata rosie pe burta, iar ea si-a adus aminte ca atunci cand era gravida, a rupt o floare din parc si cand a vazut ca vine cineva, a pus mana cu floarea, instinctiv, la burta...
Mai repet si aici: daca ar fi asa,iti dai seama cum ar arata copiii de rromi? Ca dalmatienii,nu?:-)) Ca doar nu se abtin de la furat tigancile cand sunt insarcinate!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.02.2011, 20:47:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mai repet si aici: daca ar fi asa,iti dai seama cum ar arata copiii de rromi? Ca dalmatienii,nu?:-)) Ca doar nu se abtin de la furat tigancile cand sunt insarcinate!
Eu nu stiu asta, am scris numai ce isi amintea bunica mea, care nici ea nu dadea crezare babismelor, cel putin pana la proba contrarie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11