Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2011, 00:11:58
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit casatorie

Buna.Eu vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu fara sa stie nimeni,sa facem la cununie la Biserica acum si peste vreo 2 ani sa facem iarasi cununie la Biserica.Se poate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2011, 00:31:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Buna.Eu vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu fara sa stie nimeni,sa facem la cununie la Biserica acum si peste vreo 2 ani sa facem iarasi cununie la Biserica.Se poate?
Nu, în nici un caz ! Ceea ce se poate, este să vă căsătoriți în taină acum, iar peste doi ani să dați o mare petrecere. Puneți deoparte un tacâm și un pahar și pentru mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2011, 14:19:30
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Poi da,dar atunci vor afla parintii ca noi deja ne-am casatorit si noi nu vrem asta.Vrem ca peste doi ani sa para totul normal.Ca acum ei spun ca e prea devreme si sa ne terminam scoala...dar eu consider ca deja e timpul,ca suntem de doi ani impreuna,si nu mai vreau sa stam asa.Si ma gandeam ca peste doi ani sa mai mergem odata la Biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2011, 14:29:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nunta se face cu consimtamantul parintilor si in vazul lumii si o singura data. are drept scop principal mantuirea in doi, deci nu e un soi de concubinaj binecuvantat de Dumnezeu. Vorbiti cu parintii, poate incercati sa ii convingeti. Si apoi, au si ei dreptate, trebuie mai intai sa va terminati studiile, sa va faceti un rost...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2011, 14:32:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Poi da,dar atunci vor afla parintii ca noi deja ne-am casatorit si noi nu vrem asta.Vrem ca peste doi ani sa para totul normal.Ca acum ei spun ca e prea devreme si sa ne terminam scoala...dar eu consider ca deja e timpul,ca suntem de doi ani impreuna,si nu mai vreau sa stam asa.Si ma gandeam ca peste doi ani sa mai mergem odata la Biserica.
Mai întâi, dacă amândoi sunteți majori, acordul părinților, deși este foarte, foarte de dorit, nu e absolut necesar. Inexistența lui nu este impediment la căsătorie.

Pe urmă, fără supărare: reformulate, rândurile dv ar suna cam așa: "noi am vrea să ne mințim părinții și acum, și peste doi ani".

Ce ar fi ca el, mai întâi, să vorbească cu ai lui ? Nu există niciun pețitor mai bun decât tatăl băiatului, mai ales dacă mirele este foarte tânăr. Să-i spună: "Tată, nu mai pot fără ea !" Atunci, dacă nu există nicio obiecție rezonabilă din partea lui, să-l determine să facă o vizită părinților dv ? Oare nu ar fi cel mai frumos așa ?

În cel mai rău caz, răspunsul tatălui va fi: "dobitocule, și din ce o să trăiți ??? Nici nu te gândi să mă duc eu la părinții fătucii ăleia ! Adună-ți un cheag, pe urmă caută o fată bună și, în plus, cu ceva mălai !" Ei bine, în acest caz, băiatul poate fi el însuși pețitorul. Dacă, punând din nou răul în față, primește același gen de răspuns de la părinții dv, abia atunci se poate pune problema unei căsătorii de taină, făcută în doi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2011, 18:54:30
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

OK,am inteles.Eu am 20 de ani si el 21,dar parintii vor sa mai asteptam.Dar atunci ne putem macar sa facem logodna?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2011, 18:59:46
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Buna.Eu vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu fara sa stie nimeni,sa facem la cununie la Biserica acum si peste vreo 2 ani sa facem iarasi cununie la Biserica.Se poate?
Ce vremuri! Si eu am fost o rebela si mi-au trebuit ani de zile si de suferinta prosteasca ca sa inteleg ca parintii imi vor numai binele.

P.S. Daca v-ati terminat studiile si aveti loc de munca ( posibilitati financiare proprii de a va intretine ) nu aveti de ce sa va ascundeti de parinti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2011, 19:56:28
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Poi nu ne-am terminat studiile,si nu avem nimic inca,doar ca deja suntem de doi ani impreuna si eu ma simt foarte prost,nu imi place sa stau asa...doar ca parintii nu inteleg asta.Oricum stim ca o sa fim impreuna mereu,doar ca eu zic ca degeaba mai stam asa in "Concubinaj"...eu de asta imi doresc cel mai mult,ca oricum o sa continuam studiile,si nimic nu se va schimba,ca avem vreme de copii si altele...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2011, 20:05:48
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă binecuvântarea părinților care v-au crescut nu o puteți cere, atunci căutați cât mai repede sfatul și binecuvântarea unui părinte duhovnic. Puteți merge să întrebați chiar și la o mânăstire. Deși călugării par a fi departe de problemele oamenilor din lume, dar însuși Dumnezeu îi luminează pentru viața lor curată. Eu am rămas surprinsă de înțelepciunea sfaturilor lor.

Last edited by Carmen FUNIERU; 26.04.2011 at 20:09:41.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2011, 20:06:30
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Poi nu ne-am terminat studiile,si nu avem nimic inca,doar ca deja suntem de doi ani impreuna si eu ma simt foarte prost,nu imi place sa stau asa...doar ca parintii nu inteleg asta.Oricum stim ca o sa fim impreuna mereu,doar ca eu zic ca degeaba mai stam asa in "Concubinaj"...eu de asta imi doresc cel mai mult,ca oricum o sa continuam studiile,si nimic nu se va schimba,ca avem vreme de copii si altele...
Cum spuneau parintii mei... "cand esti pe banii tai tu hotarasti". Stiu ca ce spun eu acum e deranjant dar atata timp cat nu sunteti pe propriile voastre picioare ar trebui sa ascultati de parinti.

Dar de ce nu cereti sfatul unui preot?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13