Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2011, 12:40:34
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit cand unul din parinti ramane singur

Buna ziua,

Va scriu pentru a va cere parerea in legatura cu un subiect dureros. Tatal meu a trecut la cele vesnice in urma cu aproape 2 saptamani. Durerea este mare, tristetea si regretele la fel. Nu as avea cuvinte sa le descriu aici.

Pe langa acestea se mai iveste o problema, mama ramane singura. Eu imi fac studiile in strainatate, dar nu foarte departe, asa incat imi este relativ usor sa revin in tara sa o vad. Si in acelasi timp si ea poate sa mai vina pe la mine. S-a nimerit sa fiu alaturi de ea cand s-a intamplat necazul acesta si mai pot ramane pana pe 25 august. Insa eu tot ma simt vinovata, mi-o imaginez plangand cand voi pleca, zicandu-mi ca a ramas singura. Stiu ca sentimentul asta o sa-mi otraveasca viata. Eu mai am un frate mai mare, dar cu care mama e in relatii mai reci. El sta la tara cu bunica (adica mama mamei mele).

M-am gandit si sa-mi las facultatea si sa vin aici, dar nu as putea, as fi prea nefericita. Acolo mi-am creat un viitor, lucrurile imi merg bine, chiar ma simteam prea bine inainte sa-mi moara tatal, imi gasisem un echilibru, eram uimita ca este posibil sa-mi fie si mie bine. Chiar mama imi spune sa raman acolo. il cunoaste si il apreciaza si pe cel cu care vreau sa intemeiez o familie, si stie ca daca ar fi sa ma intorc in Romania ar trebui sa ne despartim...

Daca aveti sfaturi, pareri, ele sunt binevenite.
Va multumesc!

Last edited by Carine; 31.07.2011 at 12:44:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2011, 23:35:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau! Sa ai grija sa ii faci toata randuiala, sa ii dai sarindar...

E o alegere dificila. Poate ar fi bine sa vorbesti si cu parintele tau duhovnic despre asta. E adevarat ca mama ta nu se poate consola cu cele lumesti, conteaza foarte mult credinta ei in momentul de fata, dar e bine sa ii fie cineva alaturi, mai ales daca este in varsta sau suferinda.

Zilele trecute a murit o profesoara universitara. Suferea de niste ani de un cancer osos, care a dat inapoi, dar a recidivat in ultimul an... S-a stins pe un pat de spital, ingrijita de niste studente. Unica ei fiica era plecata prin strainataturi, avea viata ei, nu a mai pastrat elgatura cu maica-sa, desi stia ce diagnostic avea, au dat greu de ea, s-a intarziat din aceasta cauza cu formalitatile, au amanat si inmormantarea si tot. M-a marcat povestea, te rog sa nu te intristezi daca am ales sa o mentionez aici.

Cantareste bine situatia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2011, 23:56:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Carine,

Este grea despărțierea de un părinte. Totuși, Dumnezeu v-a oferit consolarea să fiți părtașă la ultimele lui zile. Când spunem "întâmplarea a făcut", da fapt, spunem "Dumnezeu a făcut".

Legat de problema ridicată, îmi amintesc (ca prin ceață) o poveste auzită cu mulți ani în urmă. Se spune că o cioară își pregătea puii, ajunși mari acum, pentru părăsirea cuibului. Îl întreabă pe primul pui: "iată, peste vreo sută și cincizeci de ani, eu am să fiu bătrână și bolnavă. Atunci, tu ai să ai cuibul tău. Ce ai să faci, ai să mă primești la tine ?" Puiul răspunse: "mama, oriunde ai fi, am să vin îndată la tine. Și dacă nu ai să ai unde sta, am să-ți dau cel mai bun loc din cuibul meu, chiar dacă ar trebui să locuiesc în vizuina vulpii !" "Of, of, of, nu e nimic de capul tău ! Tu ce ai să faci ?" întrebă cioara, adresându-se celui de al doilea pui. "Mama, eu am să-mi las familia și toate ale mele și am să vin să te îngrijesc !" "Vai, vai, vai, ce pui am crescut ! Dar tu, micuțule, ce ai să faci ?" întrebă cioara, vorbind cu prâslea. "Mama, eu știu că, atunci când ai să fii bătrână și bolnavă, nu ai să ai altă mângâiere decât aceea că noi o ducem bine. Dacă ai să ai loc în cuibul meu, am să te găzduiesc. Dacă îmi voi putea vedea de puiii mei, am să văd atâta cât oi putea și de tine. Iar dacă nu, am să te las pe pământ, trimițându-ți din când în când câte ceva de mâncare !" Mulțumită de acest al treile răspuns, cioara-mamă spuse: "Așa trebuie să faceți și voi, puii mamei ! Numai așa am să mor împăcată, dacă am să știu că voi vă vedeți de puii voștri !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2011, 10:13:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Insa eu tot ma simt vinovata, mi-o imaginez plangand cand voi pleca, zicandu-mi ca a ramas singura.
Deci toata problema pleaca de la un act de imaginatie?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2011, 15:57:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Buna ziua,

Va scriu pentru a va cere parerea in legatura cu un subiect dureros. Tatal meu a trecut la cele vesnice in urma cu aproape 2 saptamani. Durerea este mare, tristetea si regretele la fel. Nu as avea cuvinte sa le descriu aici.

Pe langa acestea se mai iveste o problema, mama ramane singura. Eu imi fac studiile in strainatate, dar nu foarte departe, asa incat imi este relativ usor sa revin in tara sa o vad. Si in acelasi timp si ea poate sa mai vina pe la mine. S-a nimerit sa fiu alaturi de ea cand s-a intamplat necazul acesta si mai pot ramane pana pe 25 august. Insa eu tot ma simt vinovata, mi-o imaginez plangand cand voi pleca, zicandu-mi ca a ramas singura. Stiu ca sentimentul asta o sa-mi otraveasca viata. Eu mai am un frate mai mare, dar cu care mama e in relatii mai reci. El sta la tara cu bunica (adica mama mamei mele).

M-am gandit si sa-mi las facultatea si sa vin aici, dar nu as putea, as fi prea nefericita. Acolo mi-am creat un viitor, lucrurile imi merg bine, chiar ma simteam prea bine inainte sa-mi moara tatal, imi gasisem un echilibru, eram uimita ca este posibil sa-mi fie si mie bine. Chiar mama imi spune sa raman acolo. il cunoaste si il apreciaza si pe cel cu care vreau sa intemeiez o familie, si stie ca daca ar fi sa ma intorc in Romania ar trebui sa ne despartim...

Daca aveti sfaturi, pareri, ele sunt binevenite.
Va multumesc!
Cel mai bine e sa-ti abandonezi stilul de viata actual si sa te pui la dispozitia unei fiinte egoiste.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2011, 06:39:53
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Zilele trecute a murit o profesoara universitara. Suferea de niste ani de un cancer osos, care a dat inapoi, dar a recidivat in ultimul an... S-a stins pe un pat de spital, ingrijita de niste studente. Unica ei fiica era plecata prin strainataturi, avea viata ei, nu a mai pastrat elgatura cu maica-sa, desi stia ce diagnostic avea, au dat greu de ea, s-a intarziat din aceasta cauza cu formalitatile, au amanat si inmormantarea si tot. M-a marcat povestea, te rog sa nu te intristezi daca am ales sa o mentionez aici.
Dar nu este acelasi caz. Eu cu mama pot vorbi in fiecare zi pe internet sau la telefon. Poate veni si ea acolo in vizita si eu, destul de des. Sa nu amestecm lucrurile si sa nu vedem extremele. Si apoi, mama nu e batrana si suferinda, are 52 de ani, un serviciu...Sper sa o tina Dumnezeu sanatoasa cat mai mult.

Intr-un fel ma gandesc ca ori stau cu ea in casa, si as sta cu ea si dupa ce ma voi casatori, ori raman acolo. Daca stau sa zicem in acelasi oras, sau in alt oras, dar cu "multumirea" ca sunt in aceeasi tara, ea tot singura va fi acasa, sau cand doarme noaptea...

Last edited by Carine; 03.08.2011 at 06:44:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2011, 06:59:16
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci toata problema pleaca de la un act de imaginatie?
Nu, adica eu stiu ca asa va fi. Prietenul meu a venit si a stat o saptamana sa ne mai sustina si el, sa fie alaturi de noi si cand a plecat, mama s-a intristat si a inceput sa planga ca asa o sa plec si eu. In plus cunoscutii ma intreaba, "Si? Acum mai pleci in colo?" sau "Maica-ta o sa fie singura, o sa-i fie greu."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2011, 09:57:22
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile

eu cred ca hotărârea ta e deja luată, doar ca ai nevoie sa te asigure cineva ca ai luat decizia cea buna. ei bine, îți confirm și eu sa îți urmezi studiile și sa îți vezi in continuare de viata ta pe făgașul pe care a luat-o. cred ca pierderea suferita e mare dar să știi ca odată cu trecerea timpului lucrurile se vor mai liniști, mai ales ca mama ta are un serviciu care o va tine ocupata. o poti vizita si suna mai des decat pana acum si crede-ma ca nu ai fi nici tu implinita si nici ea daca ai renunta la ce ai realizat pana acum si ai alege sa stai cu ea. Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca pe tatal tau!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2011, 02:04:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Indraznesc sa-ti dau si eu un sfat. Poate ca ar fi bine sa te gandesti daca exista posibilitatea si daca mama ta ar accepta sa te urmeze dansa pe tine acolo unde vrei sa te intorci, in strainatate, candva, peste niste ani, sa-ti fie alaturi si sa te sprijine cand iti vei intemeia o familie, sa-si creasca nepotii, etc.

Poate ca o astfel de perspectiva ar ajuta-o sa-si canalizeze gandurile in alta directie si sa treaca astfel mai usor peste pierderea suferita.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2011, 12:10:45
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Indraznesc sa-ti dau si eu un sfat. Poate ca ar fi bine sa te gandesti daca exista posibilitatea si daca mama ta ar accepta sa te urmeze dansa pe tine acolo unde vrei sa te intorci, in strainatate, candva, peste niste ani, sa-ti fie alaturi si sa te sprijine cand iti vei intemeia o familie, sa-si creasca nepotii, etc.

Poate ca o astfel de perspectiva ar ajuta-o sa-si canalizeze gandurile in alta directie si sa treaca astfel mai usor peste pierderea suferita.
.

Vreau mai intai sa multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns, am citit cu interes fiecare postare, si va sunt recunoscatoare pentru timpul acordat subiectului meu!

Maria draga, noi am luat in calcul si solutia propusa de tine. M-am gandit si eu ca ar putea veni ea in strainatate, dar trebuie sa vedem si anumite aspecte care ar ingreuna acest lucru, ca de exemplu faptul ca trebuie sa traiasca intr-o loc nou, eventual sa vorbeasca o limba straina, etc... Nu cred ca i-ar fi usor sa plece de la casa ei...

Apoi, cand voi fi casatorita, sotul meu o sa accepte sau nu sa stam impreuna cu mama? Si aici nu vorbesc de cazurile cand ar ramane mai mult timp la noi, ma refer la cazul in care ar sta cu noi.

In privinta nepoteilor o sa vina sa ma sprijine, o sa-i fie drag, sunt convinsa.

Last edited by Carine; 18.08.2011 at 12:17:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
Cum ramane cu Pimen? Golbi_ Biserica Ortodoxa Romana 5 28.10.2012 18:41:03
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Biserica se va uni sau va ramane asa? Arthegor Generalitati 9 09.08.2007 12:00:07