Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2009, 01:42:55
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om!

Sf.Nicoale Velimirovici


Acolo unde exista unul, nu exista iubire. Acolo unde sunt doi uniti exista doar un simulacru de iubire. Acolo unde trei sunt uniti, exista dragoste. Numele Tau este Iubire fiindca numele Tau este treime in Unitate.
Dacă Tu ai fi fost singuratic, Tu n-ai mai fi dragoste, ci ură.
Dacă Tu ai fi doime, ai fi o alternare de dragoste și ură. Dar Tu ești o treime și, de aceea, Tu ești iubire și întru Tine nu există nici întuneric și nici alternare.
Dragostea nu cunoaște nici timp și nici spațiu. Ea este înafara timpului și a spațiului. Pentru iubire o zi este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.
Când sunt unit cu Tine în iubire, nu există nici cer și nici pământ - doar Dumnezeu există. Nu există nici "eu", nici "tu" - doar Dumnezeu există.
Dragostea are trei ipostasuri: curăție, cunoștință și lumină. Fără curăție dragostea nu este afecțiune, ci egoism și patimă. Fără cunoștință dragostea nu este înțelepciune, ci prostie. Fără lumină dragostea nu e putere, ci slăbiciune.
Când patima, prostia și slăbiciunea se împletesc, ele devin iad, ceea ce satanei îi place să numească 'iubire".
Când sufletul meu este o preacurată fecioară, conștiința mea este înțelepciune pătrunzătoare, iar duhul meu este lumină de viață dătătoare, eu sunt o iubire care coincide cu iubirea Ta. Prin dragoste eu Te văd pe Tine în mine, și Tu mă vezi în Tine.
Prin iubire eu nu mă văd pe mine, ci doar pe Tine. Prin dragoste Tu nu Te vezi pe Tine, ci doar pe mine. Dragostea se jertfește pe sine si nu simte că jertfa înseamnă nu a primi, ci mai degrabă a oferi.
Copiii mei lumești: cuvântul "dragoste" este cea mai profundă rugăciune dintre toate.
"Nu există dragoste lumească?",mă întreabă cei apropiați mie.
In aceeași măsură în care există un Dumnezeu lumesc,le răspund eu.
"Dragostea lumească arde și se mistuie, dragostea cerească arde fără să mistuie". Dragostea lumească, ca tot ce e lumesc, este doar un vis și un simulacru de Iubire.
Dragostea ta, omule, se aseamănă iubirii dumnezeiești în felul în care fumul se aseamănă flăcărilor.
"Când preschimbi o monedă de aur pentru câțiva bănuți de aramă, nu-i numești pe acei bănuți monedă de aur, ci doar niște bănuți de aramă. De ce numiți voi oare dragostea dumnezeiască care a fost ruptă, sfărâmată și prefăcută în cenușă de timp și spațiu "iubire" și nu "cenușă"?
O, Doamne, învrednicește-mă de iubirea prin care Tu viețuiești și dai viață.
Fă-mă vrednic de dragostea Ta, o, Doamne, iar eu voi fi liber de toate legile.
Intră cu Dragostea Ta întru mine, iar dragostea mă va purta întru Tine.

Sfinte Nicoale roaga-te si pentru noi pacatosii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2009, 01:57:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Unde a fost iubirea asta la sarbii ortodocsi cand s-au omorat cu sarbii musulmani?
Aia e iubire?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2009, 04:03:57
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Daca nu ar fi fost Sfantul Sava,Sfantul Lazar,Sf Ioan Popovici si Sf Nicoale Velimirovic,Serbia nu ar mai existat demult.Sfintii tin lumea prin rugaciunile lor,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2009, 04:49:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sf.Nicoale Velimirovici

Doar un om facut dumnezeu putea scrie atat de frumos si adevarat despre dragoste.
Cata diferenta intre ce ESTE dragostea, si ce ne imaginam noi ca este ea. Nu e de mirare, ca ceea ce numeste omul in mod normal dragoste, dar in fapt este patima, sfarseste inainte de vreme in deziluzii, drame, tragedii chiar.
Oare cand vom invata acest alfabet al dragostei, ca ea sa dureze vesnic?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ii faci aproapelui tie iti faci. Cum sa ai bani gratis spre_rasarit Generalitati 35 11.01.2012 00:32:59
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
Parintele Arsenie Boca - Despre dragostea lui Dumnezeu fata de oameni cristian67 Intrebari utilizatori 0 08.09.2010 12:09:06
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
Dumnezeule de ce m-ai parasit? pisi Generalitati 7 13.05.2008 23:27:33