Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 12:43:20
libra_y2005's Avatar
libra_y2005 libra_y2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru libra_y2005
Implicit un sfat,daca se poate

Hristos a inviat!

Sunt la vreme de mare cumpana si necaz. Desi lucrez si eu si sotul,ambii avem probleme cu salariile,el de o luna si 1 si jumatate iar eu de 8 luni. Anul acesta nu am luat salariul decit o data si acela a fost din ajutorul social platit din salarul nostru , timp de un an de zile la o firma de constructii, pentru anotimpul rece.
Insa suntem in luna mai si nimic nu se indreapta.Am ajuns sa nu mai stiu incotro sa o apuc. Parintii nostri ne ajuta din pensii cit pot si ei dar datoriile se aduna si nu mai facem fata. Nu stiu ce sa mai cred la ora actuala din ce se aude prin firma. Stiu ca bani la firma au fost dar au fost alte prioritati, ale patronilor, altele decit salariile noastre.
Ma rog in fiecare zi atit eu cit si toti ai mei insa pentru noi se pare ca nimic nu se schimba. Problemele mele le-am impartasit si parintelui duhovnic.
Ce sa fac?
Citesc seara Sf Acoperamint al Maicii Domnului, acatistul Sf. Spiridon, Psaltirea Maicii Domnului(pe cealalta am terminat-o inainte de Pasti), si pe timpul acesta, pina la Inaltare, citesc Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos ce se citeste de la Pasti pina la Inaltare.
Dati-mi un sfat, mai nou s-ar putea sa ajung si somera.
Totul este din ce in ce mai rau si mai greu! M-as angaja in alta parte insa la peste 40 de ani nu mai trebuiesti nimanui.Am un copil in facultate si datorii ...........
Am ajuns sa nu mai stiu incotro s-o apuc!
Astept un raspuns , un sfat la adresa de mail(libra_y2005@yahoo.com)
Sanatate si Doamne ajuta!
Iuliana
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 13:29:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

draga mea,
Dumnezeu nu te lasa daca iti pui nadejdea in El.
Mergi si te spovedeste ,un suflet curat este mai aproape de Dumnezeu.
Si sotul sa faca la fel.
Seara se citeste pentru ajutor Paraclisul Maicii Domnului.
Par.Cleopa recomanda dimineata sa citim dupa rugaciunile de dimineata acatistul Bunei Vestiri care este o rugaciune catre Maica Domnului si seara dupa rugaciunile de seara Paraclisul Maicii Domnului.
Ajuta si sf.Spiridon ,am citit undeva e foarte bun acatistul lui ,dar in primul rand catre Maica Domnului sa te rogi.
Si eu am ramas o perioada fara servici si apoi am gasit undeva unde se parea ca este imposibil sa ma angajez .
Mare este Dumnezeu intru sfintii Lui.
Doamne ajuta!
Si nu uita ,sa tii posturile randuite de biserica.
Dupa ce iti rezolvi sa nu uiti de Dumnezeu ,El nu este un pompier e care il chemam cand ia foc casa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 13:32:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am uitat sa iti spun ,cand m-am angajat a doua oara aveam 49 ani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 13:37:19
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Roaga-te in primul rand Maicii Domnului. Citeste si Ac. Sf. Nicolaie si pe cel al Sf. Xenia.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2009, 13:55:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de libra_y2005 Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Sunt la vreme de mare cumpana si necaz. Desi lucrez si eu si sotul,ambii avem probleme cu salariile,el de o luna si 1 si jumatate iar eu de 8 luni. Anul acesta nu am luat salariul decit o data si acela a fost din ajutorul social platit din salarul nostru , timp de un an de zile la o firma de constructii, pentru anotimpul rece.
Insa suntem in luna mai si nimic nu se indreapta.Am ajuns sa nu mai stiu incotro sa o apuc. Parintii nostri ne ajuta din pensii cit pot si ei dar datoriile se aduna si nu mai facem fata. Nu stiu ce sa mai cred la ora actuala din ce se aude prin firma. Stiu ca bani la firma au fost dar au fost alte prioritati, ale patronilor, altele decit salariile noastre.
Ma rog in fiecare zi atit eu cit si toti ai mei insa pentru noi se pare ca nimic nu se schimba. Problemele mele le-am impartasit si parintelui duhovnic.
Ce sa fac?
Citesc seara Sf Acoperamint al Maicii Domnului, acatistul Sf. Spiridon, Psaltirea Maicii Domnului(pe cealalta am terminat-o inainte de Pasti), si pe timpul acesta, pina la Inaltare, citesc Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos ce se citeste de la Pasti pina la Inaltare.
Dati-mi un sfat, mai nou s-ar putea sa ajung si somera.
Totul este din ce in ce mai rau si mai greu! M-as angaja in alta parte insa la peste 40 de ani nu mai trebuiesti nimanui.Am un copil in facultate si datorii ...........
Am ajuns sa nu mai stiu incotro s-o apuc!
Astept un raspuns , un sfat la adresa de mail(libra_y2005@yahoo.com)
Sanatate si Doamne ajuta!
Iuliana
__________________________________________________ __________________________

Doamna draga,

Rugaciune, rugaciune, neincetata rugaciune!
Si vorbesc dintr-o experienta personala. Cu doar cateva luni inainte m-am vazut in imposibilitatea de a-mi putea asigura supravietuirea (fata exagerare). Alergam in toate partile pentru o angajare (tot peste 40 de ani am si eu), iar in restul timpului in Biserica (una catolica, pentru ca una ortodoxa e la 100 de km de unde stau) rugandu-ma neincetat. Si Domnul s-a milostivit !!!
Cu nadejde, cu infinita nadejde sa va rugati, pentru ca in deznadejde nu exista ajutor! Cu credinta tare ca Domnul va va arata portita la care trebuie sa bateti...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2009, 14:08:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu daca ti-ar putea spune cineva sa faci altceva decat ceea ce faci deja..

Sa ai nadejde ca se va rezolva cumva si sa te rogi..

Poate ar trebui sa rogi preotul duhovnic sa anunte in biserica acolo unde mergi cam care e situatia ta financiara (fara sa dea nume) si sa intrebe daca cineva nu te poate ajuta pe tine sau/si sotul tau cu o slujba pe undeva sau are cunostinte care v-ar putea ajuta in acest sens.

Eventual ai putea incerca si la alta biserica in alta zi, este imposibil din cateva sute de persoane sa nu stie cineva ceva.

Aici nu cred ca intra prea multe persoane si in plus, este Internet..
Ar fi fost bine daca ati fi mentionat si orasul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2009, 16:36:56
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu va ajungeti cu banii, ce-ar fi sa scoateti copilul din facultate si sa-l trimiteti la munca? Nu e o rusine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2009, 17:26:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca nu va ajungeti cu banii, ce-ar fi sa scoateti copilul din facultate si sa-l trimiteti la munca? Nu e o rusine.
Scrabble, scrabble, scrabble ! Mare rușine să ai dând astfel de sfaturi . Copile , află că se poate face facultate și de vrei poți și muncii. Cum poți arunca vorbe aiurea ! Băiatul meu ce are vârsta ta, este student la zi la A.S.E. ultimul an și muncește în domeniul I.T-ului de doi ani, fără relații, fără pile și fără să fie împins de la spate. Cum poți da sfaturi , unde nu te pricepi ? De ce arunci cu vorbe aiurea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2009, 18:28:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu toata lumea a invatat virtutea tacerii care ar trebui exersata macar atunci cand n-ai ceva bun sau util de spus.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2009, 19:14:11
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca nu va ajungeti cu banii, ce-ar fi sa scoateti copilul din facultate si sa-l trimiteti la munca? Nu e o rusine.
"E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune/ Insirand cuvinte goale/ Ce din coada au sa sune."
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde

Tags
un sfat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat biancaalexa Impartasania (Taina Euharistiei) 3 16.03.2011 14:43:54
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12