Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2009, 19:25:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de libra_y2005 Vezi mesajul
Hristos a inviat!


Citesc seara Sf Acoperamint al Maicii Domnului, acatistul Sf. Spiridon, Psaltirea Maicii Domnului(pe cealalta am terminat-o inainte de Pasti), si pe timpul acesta, pina la Inaltare, citesc Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos ce se citeste de la Pasti pina la Inaltare.

Am ajuns sa nu mai stiu incotro s-o apuc!
Astept un raspuns , un sfat la adresa de mail(libra_y2005@yahoo.com)
Sanatate si Doamne ajuta!
Iuliana

Bine ai venit pe forum!

Citeste Acatistul Sfintei Xenia, care este de mare ajutor in aceste situatii.
Uite vei gasi acest acatist aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5285
PS
Care este Psaltirea Maicii Domnului?
Nu am mai auzit de o astfel de psaltire!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2009, 20:27:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Bine ai venit pe forum!

Citeste Acatistul Sfintei Xenia, care este de mare ajutor in aceste situatii.
Uite vei gasi acest acatist aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5285
PS
Care este Psaltirea Maicii Domnului?
Nu am mai auzit de o astfel de psaltire!!!
Ba da exista Nina si e asa frumoasa !!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2009, 20:43:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de libra_y2005 Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Sunt la vreme de mare cumpana si necaz. Desi lucrez si eu si sotul,ambii avem probleme cu salariile,el de o luna si 1 si jumatate iar eu de 8 luni. Anul acesta nu am luat salariul decit o data si acela a fost din ajutorul social platit din salarul nostru , timp de un an de zile la o firma de constructii, pentru anotimpul rece.
Insa suntem in luna mai si nimic nu se indreapta.Am ajuns sa nu mai stiu incotro sa o apuc. Parintii nostri ne ajuta din pensii cit pot si ei dar datoriile se aduna si nu mai facem fata. Nu stiu ce sa mai cred la ora actuala din ce se aude prin firma. Stiu ca bani la firma au fost dar au fost alte prioritati, ale patronilor, altele decit salariile noastre.
Ma rog in fiecare zi atit eu cit si toti ai mei insa pentru noi se pare ca nimic nu se schimba. Problemele mele le-am impartasit si parintelui duhovnic.
Ce sa fac?
Citesc seara Sf Acoperamint al Maicii Domnului, acatistul Sf. Spiridon, Psaltirea Maicii Domnului(pe cealalta am terminat-o inainte de Pasti), si pe timpul acesta, pina la Inaltare, citesc Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos ce se citeste de la Pasti pina la Inaltare.
Dati-mi un sfat, mai nou s-ar putea sa ajung si somera.
Totul este din ce in ce mai rau si mai greu! M-as angaja in alta parte insa la peste 40 de ani nu mai trebuiesti nimanui.Am un copil in facultate si datorii ...........
Am ajuns sa nu mai stiu incotro s-o apuc!
Astept un raspuns , un sfat la adresa de mail(libra_y2005@yahoo.com)
Sanatate si Doamne ajuta!
Iuliana
Îmi pare tare rău pentru tine,eu nu-ți dau nici un sfat căci am trecut printr-o situație asemănătoare și nici acum nu o ducem prea bine deși mă rog mult,postesc mă spovedesc și împărtășesc destul de des.
Aș fi făcut orișice muncă dar oriunde am mers am fost refuzată.
Întrebându-l pe un preot de ce nu reușesc să depășesc această situație mi-a spus că sunt păcătoasă.Nu am spus nimic dar am gândit că nu toți acei care au un loc de muncă sunt sfinți.
Totuși, până la urmă chiar dacă nu am găsit un loc de muncă situația s-a rezolvat cumva (nebănuite sunt căile Domnului).
Va fi bine vei vedea! Spune-ne totuși și nouă numele tău poate unii ne vom ruga pentru tine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2009, 01:35:19
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Iubita sora intru Domnul, adevarat c-a inviat!
Te rog sora, pentru Dragostea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, "bea paharul" acesta "pe care Tatal" ti "l-a dat" si lauda Preasfant Numele Lui dupa cuviinta; nu pentru ce nu ai ci pentru ce ai. Si roaga-te sa te intareasca pe tine si pe toti ai tai sa puteti bea paharul acesta pana la capat.
"Tatal nostru Care esti in Ceruri, sfinteasca-Se Numele Tau, vie Imparatia Ta, FACA-SE VOIA TA, precum in Cer asa si pe pamant. PAINEA noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi si ne iarta noua greselile noastre precum si noi IERTAM gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita ci ne izbaveste de cel viclean! Ca a Ta e Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2009, 01:27:42
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca nu va ajungeti cu banii, ce-ar fi sa scoateti copilul din facultate si sa-l trimiteti la munca? Nu e o rusine.

1-Intrebarea se necesita citita cu atentie,pentru a intelege esenta si scopul celui ce intreba
2-Raspunsul va fi dat,conform intrebarii,fara a ne abate de la problema intrebarii

Cocluzii:
Tu te pripesti in a da un raspuns de cele mai multe ori si te abati de la problema si in asa fel risti sa creiezi confuzii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.05.2009, 01:36:54
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Bine ai venit pe forum!

Citeste Acatistul Sfintei Xenia, care este de mare ajutor in aceste situatii.
Uite vei gasi acest acatist aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5285
PS
Care este Psaltirea Maicii Domnului?
Nu am mai auzit de o astfel de psaltire!!!
"Psaltirea Maicii Domnului"
-psalmi scrisi si inchinati spre lauda Maicii Domnului
Reply With Quote
Răspunde

Tags
un sfat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat biancaalexa Impartasania (Taina Euharistiei) 3 16.03.2011 14:43:54
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12