Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2009, 19:50:39
virgil1 virgil1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 8
Exclamation daca poate cineva sa ma ajute

sunt si eu un crestin ortodox cu pacate ca tot omul de rugat ma rog si eu in manastire in biserica acasa.am de recupeat o suma com mare de bani de la cineva de vreun an de zile am pus pomelnice in 7 manastiri(40 de sfinte liturghi)neam rugat din acatistul SF.MUCENIC MINA am fost de 3 ori si la PRISLOP la SF.PARINTE ARSENIE BOCA si nu mi sa rezolvat deocamdata problema(in schimb am o liniste foarte mare cum nu am avut nici-odata de cind traesc)cu problema astalalta cu banii daca cineva ma poate indruma sunt dispus sa merg pina in pinzele albe .va multumesc foarte mult
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2009, 20:07:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Vezi tu dragul meu, cand Mantuitorul a venit in lume multi s-au smintit de invatatura Lui, El a rasturnat niste tipare de gandire, niste legi omenesti si a pus in loc un gram de dumnezeire, adica iubirea si iertarea neconditionata
De multe ori pt noi, desi ne numim cu numele lui Hristos, ne mira invataturile Sale si nu de putine ori noi, crestinii, purtatorii de Hristos, nu le acceptam, nu le urmam, ni se par de multe ori absurde deoarece sunt contra sistemului nostru de valori si cantra viziunii cu care privim lucrurile
Unde vreau sa ajung, stiu ca in ziua de azi banii se fac greu si stiu cat este de nedrept sa sti ca banii tai, munca ta se afla pe maini straine, dar ce vreau sa te rog, nu-L folosi pe Dumnezeu ca pe un serviciu, nu folosi biserica ca pe o prestatoare de servicii, de prea multe ori se intampla ca oamenii sa apeleze la biserica doar la o problema doar la un necaz doar la o greutate, este exact cum faceau vechii romani cu zeii, le duceau jertfe doar cand aveau probleme, ori facand asa nu ne deosebim cu mare lucru de pagani
In primul rand, datoria ta si a mea si a tuturor este sa ne lepadam de trairea pacatoasa si sa ne luam crucea si sa urmam pe calea ce stramta lui Hristos, menirea noastra de crestin este sa alergam spre tinta care este Hristos
Dintr-o problema ai ajuns si tu in legatura cu acest minunat Mantuitor, El ti-a revarsat din pacea Lui din linistea Lui si El te doreste, te vrea sa fi a Lui sa te alaturi Trupului tainic al Bisericii, sa te alaturi turmei lui Hristos, nu doar sa-l cauti cand ai de rezolvat probleme omenesti ci mai ales sa fi cu El cand vrei sa-i impartasesti dorul inimii, dorinta sufletului, cand vrei sa-i marturisesti pacatele tale, cand vrei sa-i ceri prietenia si vrei ca El sa fie etalonul dupa care sa-ti ghidezi viata, intr-un cuvant cand vrei sa fi purtator de Hristos
Restul problemelor El insusi le va rezolva ne spune Scriptura
" Dacă rămâneți întru Mine și cuvintele Mele rămân în voi, cereți ceea ce voiți și se va da vouă. "(Ioan 15:7)

Mult har, pace, rabdare si dragoste de Dumnezeu si de Cuvantul Lui sa ai
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2009, 21:09:32
virgil1 virgil1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 8
Question

da asa este ai dreptate.multumesc mult
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2009, 21:15:57
virgil1 virgil1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 8
Question

si totusi ma tot gindesc oare nu meritam sa primesc acesti bani? pentru ca au fost bani munciti cu vreo 12 oameni care inainte de craciun nu am putut sa le dau numa jumate salarile din cauza unui om fara suflet si iti dai cu seama cum sau simntit oamenii mei si inclusiv eu ca stim cu totii ca cine munceste, munceste pentru bani,sa aiba cu ce trai
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2009, 22:52:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de virgil1 Vezi mesajul
si totusi ma tot gindesc oare nu meritam sa primesc acesti bani? pentru ca au fost bani munciti cu vreo 12 oameni care inainte de craciun nu am putut sa le dau numa jumate salarile din cauza unui om fara suflet si iti dai cu seama cum sau simntit oamenii mei si inclusiv eu ca stim cu totii ca cine munceste, munceste pentru bani,sa aiba cu ce trai
Da, meritai, eu nu am zis ca nu, ziceam doar ca in general trebuie sa luam o atitudine crestina si in fata nedreptatilor , iti dau un exemplu din Cuvantul lui Hristos care sper sa-ti dea speranta si intelegere
"
dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteți avea? Căci și păcătoșii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei. . Și dacă faceți bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii același lucru fac. Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai. . Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi. . Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv. (Luca 6:32-36)

Roaga-te Bunului Dumnezeu sa fie pururea cu tine, sa ierte nedreptatile ce ti s-au facut si fi iubitor de Dumnezeu si de semeni , facand asta vei trai impacat si vei avea rasplata de la Hristos Domnul care nu-si paraseste copiii fi sigur de asta
Doamne ajuta!
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2009, 23:51:01
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ai primit ce iti trebuia

Citat:
În prealabil postat de virgil1 Vezi mesajul
si totusi ma tot gindesc oare nu meritam sa primesc acesti bani? pentru ca au fost bani munciti cu vreo 12 oameni care inainte de craciun nu am putut sa le dau numa jumate salarile din cauza unui om fara suflet si iti dai cu seama cum sau simntit oamenii mei si inclusiv eu ca stim cu totii ca cine munceste, munceste pentru bani,sa aiba cu ce trai
Doamne-ajuta!

Draga frate,

Paguba fratiei tale este un dar inestimabil.

Parintele Arsenie Boca, cand venea cineva contrariat de cele ce patise, obisnuia sa ii spuna: "Ma, ti-a dat Dumnezeu ce iti trebuie.". Pai cum vine asta Parinte, eu care cred in El, care tin posturile, care nu fac pacate, care... De ce m-a pedepsit asa? "Ma, ti-a dat ce iti trebuie", ii repeta cu drag Parintele.

Asa si cu fratia ta. Ai ajuns de 3 ori la Prislop. E lucru mare. Foarte mare. Iti spun asta pentru ca stiu ce inseamna sa ajungi acolo de 3 ori. Nu ma mir ca acum sufletul fratiei tale cunoaste o pace pe care nu a mai intalnit-o nicicand in decursul vietii. Ti-a dat ce iti trebuie.

Acum cativa ani mi-au fost furate mai multe lucruri intre care erau si toate fotografiile familiei mele. Mii de amintiri dragi. Am avut senzatia ca cineva mi-a amputat memoria. Cum obisnuiam sa trec pe la biserica Sf. M. Mc. Mina si il rugam pe Sfant sa-mi fie aproape, l-am rugat sa ma ajute sa gasesc macar pozele. O luna le-am cautat zi de zi, rugandu-l pe Sfant sa ma ajute. Le-am gasit in ziua in care ma hotarasem sa renunt.

Nu abandona sa incerci sa recuperezi ce era al angajatilor fratiei tale, dar lasa-L pe Dumnezeu sa faca asta in timp ce fratia ta fa ce-i place Domnului. Cauta de-I afla voia caci are si cu fratia ta un plan. Nimic nu e intamplator pe lumea asta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2009, 10:35:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de virgil1 Vezi mesajul
sunt si eu un crestin ortodox cu pacate ca tot omul de rugat ma rog si eu in manastire in biserica acasa.am de recupeat o suma com mare de bani de la cineva de vreun an de zile am pus pomelnice in 7 manastiri(40 de sfinte liturghi)neam rugat din acatistul SF.MUCENIC MINA am fost de 3 ori si la PRISLOP la SF.PARINTE ARSENIE BOCA si nu mi sa rezolvat deocamdata problema(in schimb am o liniste foarte mare cum nu am avut nici-odata de cind traesc)cu problema astalalta cu banii daca cineva ma poate indruma sunt dispus sa merg pina in pinzele albe .va multumesc foarte mult
Am pierdut si eu bani la viata mea, tot fiindu-mi mila de unii care dupa aceea s-au facut ca n-au de unde sa mi-i intoarca. Probabil ca in cazul tau e vorba de o suma foarte mare... Ce pot sa-ti marturisesc este ca ulterior Dumnezeu a aranjat lucrurile in asa fel incat am primit inapoi inmiit si chiar mai mult de atat. Si n-am dat Liturghii ca sa mi se faca dreptate, nici nu i-am blestemat pe respectivii, nu le-am dorit raul.

Si acum, in momentul asta, cineva imi datoreaza vreo mie de lei si, desi nu ma scald in bani, nu-l fortez pe om. Daca o sa aiba (!) o sa mi-i inapoieze; daca nu, treaba lui, constiinta lui...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2009, 21:34:29
virgil1 virgil1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 8
Wink multumiri

va multumesc pentru colaborare ;VIRGIL:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2009, 21:38:21
virgil1 virgil1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 8
Question

stiti cumva un Parinte care traeste cum a fost Parintele Arsenie Boca? VA MULTUMESC!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2009, 22:16:44
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cu mare drag

Citat:
În prealabil postat de virgil1 Vezi mesajul
stiti cumva un Parinte care traeste cum a fost Parintele Arsenie Boca? VA MULTUMESC!!!
Doamne-ajuta!
Draga frate,

Parintele Arsenie Boca, dupa putinele mele cunostinte, este un dar urias, un dar Dumnezeiesc pentru neamul romanesc, si peste un timp vom spune ca este un mare dar pentru noi toti, oamenii. O personalitate coplesitoare.

Nu-mi permit sa spun despre alti ilustri parinti nici ca sunt, si, evident, nici ca nu sunt de talia Parintelui Arsenie Boca. Dar, daca doresti, pot incerca sa te pun in legatura cu cateva persoane care l-au cunoscut direct.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca stie cineva... florin_7vl Generalitati 3 21.09.2010 16:12:35
poate cineva sa ma ajute... Nevrednicul Generalitati 10 16.11.2009 11:57:03
Daca stie cineva sunsray Generalitati 3 14.08.2009 00:24:45
Daca poate sa ma ajute cineva? simona13 Generalitati 88 09.03.2009 17:18:41
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27