Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 31.03.2011, 10:28:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Melissa,
Sunt lucruri pe care le cunoastem si unele pe care nu le cunoastem dar putem sa le aflam. Nimeni nu le stie pe toate.
In legatura cu acea rugaciune, din ce am citit ea apartine unui sfant de acum 1000 de ani, Petru Damaschinul (sper ca am inteles bine). Iata un articol din ziarul Lumina: [COLOR=#810081]http://www.biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p=1730&sid=8dfabded8f6002e963f838bcc a723f10[/COLOR]
Rugaciunea este:„Fie că vreau, fie că nu vreau, mântuiește-mă; și aceasta, dacă Îți este plăcut Ție.“ Daca nu ma insel chiar parintele Teofil Paraianu obisnuia sa o spuna (nu stiu aici daca nu ma insala memoria).

Legat de intamplarea aceea din Muntele Athos, e o povestire cunoscuta de ortodocsi, trupurile se afla intr-o pestera din Muntele Athos. Iar legat de faptul ca nu au putrezit si ce caracteristici au unele corpuri neputrezite care nu sunt sfinte moaste aflam de la Parintele Cleopa: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lor-81174.html
Unele din ele:
Cand vei gasi mort in groapa neputred si este negru si umflat ca toba si partile dinainte nu-s putrede, iar cele dinapoi sunt putrede, acela este blestemat de preot sau de arhiereu.
Cand vei gasi mort in groapa neputred si n-au putrezit nici hainele pe el, nici sicriul, nimic, nimic, si-i creste barba, cum s-a intamplat la cel de la Husi, si-i cresc unghiile, acesta a facut nedreptati si a furat.
Draga Cataline, nimeni nu le stie pe toate? Hmmm...eu deja aveam impresia ca tu le stii..
In legatura cu acea rugaciune, m-a amuzat exprimarea: "FORTEAZA-MA"..:-)) Altfel suna "fie ca vreau,fie ca nu vreau, DACA ITI ESTE PLACUT TIE!",deci primeaza Vointa Lui, nu a noastra.Iar actiunea de fortare eu nu o pot asocia lui Dumnezeu! Si sunt sigura ca Parintle Teofil nu a folosit acest termen..

Cat despre zoombi, o fi adevarat nu zic ca nu..dar astea nu le cred daca nu le vad..Te deranjeaza?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 31.03.2011, 10:50:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga Cataline, nimeni nu le stie pe toate? Hmmm...eu deja aveam impresia ca tu le stii..
In legatura cu acea rugaciune, m-a amuzat exprimarea: "FORTEAZA-MA"..:-)) Altfel suna "fie ca vreau,fie ca nu vreau, DACA ITI ESTE PLACUT TIE!",deci primeaza Vointa Lui, nu a noastra.Iar actiunea de fortare eu nu o pot asocia lui Dumnezeu! Si sunt sigura ca Parintle Teofil nu a folosit acest termen..

Cat despre zoombi, o fi adevarat nu zic ca nu..dar astea nu le cred daca nu le vad..Te deranjeaza?
Desigur, persoanele de fata se exclud. :)
Mi se pare aproape la fel rugaciunea. E un fel de "faca-se voia Ta" din Tatal nostru. Sau ajuta-ma sa nu fac voia mea, ci Voia Ta.

Nu prea le poti vedea decat daca se permite femeilor sa mearga in Muntele Athos. :) Pe langa asta am citit ca gura pesterii a fost zidita la intrare din cauza acestor trupuri (se intamplau lucruri neplacute cu cei ce ajungeau acolo).
Reply With Quote
  #193  
Vechi 31.03.2011, 19:57:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mi se pare aproape la fel rugaciunea. E un fel de "faca-se voia Ta" din Tatal nostru. Sau ajuta-ma sa nu fac voia mea, ci Voia Ta.
Mie mi se pare foarte diferita.:-) Eu prin "FORTEAZA-MA",inteleg ca eu ii spun Domnului ce sa faca..Nicidecum eu nu vad in aceasta exprimare sa se faca Voia Lui...Vrea, nu Vrea, El sa ma forteze pe mine ca asa zic io..:-)De aceea m-a si amuzat..Obligativitatea asta la care Il supunem rugandu-L asa..:-)

Cel putin asa vad eu aceasta exprimare...Dar da, poate ma insel..:-)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 31.03.2011, 22:09:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai sa nu exageram..Dupa gandirea ta, un om poate linistit sa incalce toate poruncile si apoi sa-l roage pe Dumnezeu sa-l mantuiasca si se va mantui.Pai atunci care-i rostul ascultarii cuvantului Lui? Daca oricum te mantuieste daca-l rogi??
Crede Melissa ca poate sa asculte singura de porunci prin puterea ei, fara ajutorul lui Dumnezeu? Ca ii trebuie nitica vointa si atat?

Ortodoxia 101: Ce vrei sa faci sigur, roga-te lui Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 01.04.2011, 13:03:51
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Epiclesis
"
Roman Rite

Implicit epiclesis

It is sometimes said that, in the Roman Rite of Mass, the prayer Quam oblationem of the Roman Canon represents an implicit epiclesis:

Bless and approve our offering;
make it acceptable to you,
an offering in spirit and in truth.
Let it become for us
the body and blood of Jesus Christ,
your only Son, our Lord.
It is notable that the Roman Canon mentions the Holy Spirit explicitly only once, in the final doxology: "Through Him [Christ], with Him, in Him, in the unity of the Holy Spirit, all glory and honour is Yours, Almighty Father, forever and ever."

Beginning in about the thirteenth century, the Mass of the Roman Rite also contained an offertory prayer that invoked God as Sanctifier, and thus perhaps implicitly the Holy Spirit: "Come, Thou Sanctifier, almighty and eternal God, and bless + this sacrifice prepared for the glory of Thy holy Name." This prayer was not kept in the 1970 revision of the Roman Missal.
"

Wikipedia spune: Este notabil ca acest canon roman mentioneaza Duhul Sfant explicit doar odata in doxologia finala.

"A similar invocation of the Holy Spirit by the priest in some other high church sacraments, such as matrimony, is also called an epiclesis. The Eastern Orthodox Church holds that such an epiclesis is necessary for the validity of the Holy Mystery (sacrament) of marriage; the Roman Catholic Church holds that it is not, since for them the bride and groom are the ministers of that sacrament."

Wikipedia: O invocatie similara a Spiritului Sfant de catre preot in alte sacramente, ca de exemplu la casatorie , este de asemenea denumita epicleza. Ortodoxia spune ca aceasta epicleza este necesara pentru validitatea casatoriei insa Biserica Romano catolica spune ca nu e necesara, pentru ca sotul si sotia sunt "ministers" ai sacramentului.
"
Reply With Quote
  #196  
Vechi 01.04.2011, 13:11:14
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

M-am lamurit ce se intampla.

In Liturghia Romano Catolica de dinainte de Vatican II din anii 1960+ , s-ar parea ca Duhul Sfant nu era mentionat explicit. Acuma in Noua Liturghie Romano catolica Duhul Sfant e mentionat explicit.

De aici confuzia.

Imi cer iertare.

Last edited by spre_rasarit; 01.04.2011 at 13:25:33.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 01.04.2011, 13:42:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
M-am lamurit ce se intampla.

In Liturghia Romano Catolica de dinainte de Vatican II din anii 1960+ , s-ar parea ca Duhul Sfant nu era mentionat explicit. Acuma in Noua Liturghie Romano catolica Duhul Sfant e mentionat explicit.

De aici confuzia.

Imi cer iertare.
Lucrul asta l-am spus eu cam acum doua zile....fiindca am experienta directa cu ambele liturghii catolice, si cea de dinainte de Vatican II si cea dupa.

De aceea este bine sa vorbesti despre ceea ce stii direct, decat despre ceea ce ai citit din altii care si ei la randul lor au citit din alte surse...raspandind, poate chiar fara sa vrea, greseli.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #198  
Vechi 01.04.2011, 17:51:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Lucrul asta l-am spus eu cam acum doua zile....fiindca am experienta directa cu ambele liturghii catolice, si cea de dinainte de Vatican II si cea dupa.

De aceea este bine sa vorbesti despre ceea ce stii direct, decat despre ceea ce ai citit din altii care si ei la randul lor au citit din alte surse...raspandind, poate chiar fara sa vrea, greseli.
Epicleza a fost reintrodusa la Vatican II, un articol complet despre diferente se gaseset chiar pe site: [COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/epicleza-liturghiile-rasaritene-in-liturghia-catolica-astazi-70631.html[/COLOR]
Reply With Quote
  #199  
Vechi 01.04.2011, 17:56:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Epicleza a fost reintrodusa la Vatican II, un articol complet despre diferente se gaseset chiar pe site: [COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/epicleza-liturghiile-rasaritene-in-liturghia-catolica-astazi-70631.html[/COLOR]


:D Parca nu demult spuneati ca nu este epicleza. :D Deci unii vorbesc din auzite....

Cand am sa am timp am sa caut unde spune inca din secolul XIV. Sf. (ortodox) Nicolae Cabasila ca latinii au epicleza
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.04.2011, 18:24:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Chiar si acum se considera ca transubstantierea elementelor are loc odata cu rostirea de catre celebrant a cuvintelor institutiunii: "Acesta este trupul Meu" "Aceasta este cupa sangelui Meu".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01