Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.02.2011, 09:41:36
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Profesorul meu de lb. engleza in ultimele doua clase de liceu era homosexual declarat (asta era in Olanda) si atunci cand am mers intr-o excursie de cateva zile in Edinburgh, in Scotia, a venit cu profesorul meu si cu noi. Erau trei fete in grup, restul baieti. Fetele se simteau intotdeauna bine cu profesorul, discutand despre diverse teme precum haine, ciocolata, cumparaturi, etc, dar baietii stateau la distanta de cei doi supervizori. Tin sa precizez ca acest profesor nu era -- la nivelul superficial la care il cunosc elevii pe un profesor -- nici "mai bun", nici "mai rau" decat alti oameni.

La ora asta cei doi sunt inca impreuna intr-un fel de concubinaj care e permis in Olanda, unde aveau loc evenimentele, dar chiar daca biserica de acolo permite acum casatoria in biserica a homosexualilor, au hotarat sa nu se casatoreasca in biserica pentru ca, si citez aproape cuvant cu cuvant ce mi-a spus o data profesorul respectiv, "biserica este fundamentul unei societati invechite, pe care [el si cu partenerul lui] nu doresc sa o sustina."

Sunt de acord ca unii dintre homosexuali (si sunt o minoritate la ora de fata) sunt cu adevarat asa de la inceput: inclinati spre cei de acelasi sex. Nu vorbesc acum de cei care asa sunt pentru ca sa fie cool, sau la moda, sau pentru ca sa incerce alte senzatii. Dar asa sunt si alti oameni, schiopi cum a zis cineva inainte, sau predispusi spre obezitate si care lupta sa nu cada in capcana care a fost sortita lor. Ce se intampla cu o persoana predispusa spre obezitate care apoi nu se infraneaza din a manca prea mult? Ajunge obez si moare cu zile dupa un chin destul de indelungat si fizic si psihic. Lacomia este unul dintre cele mai mari pacate, fie ca e vorba de mancare, fie de altceva. Dumnezeul ortodocsilor, din putinele pe care le stiu eu, este Dumnezeul intelegerii si al dragostei: El nu abandoneaza niciodata pe nimeni. DAR, si aici este un mare "dar", aceasta nu inseamna ca El sprijina pe acel om care se lacomeste de fiecare data! Da, Dumnezeu ne iubeste infinit, dar oare o mama care isi vede copiii gresind ii va lasa de capul lor pentru ca-i iubeste? Oare nu ii va mustra pentru greselile lor? Dumnezeu ne-a dat Sf. Scriptura, pe care noi o intelegem cu ajutorul Sf. Traditii; trebuie sa intelegem deci, bazandu-ne pe aceste scrieri, cand gresim si sa incercam sa nu mai facem ce am facut rau. In cazul obezului din exemplul meu: in momentul in care isi da seama ca a gresit el trebuie sa ceara iertare de la Dumnezeu, sa ceara sprijin si ajutor, si atunci crucea lui se va usura pentru ca Dumnezeu il va sprijini.

Am vorbit despre obezitate pentru ca e o problema cu care m-am confruntat destul de des. Pofta de a manca poate consuma pe cel care pofteste tot atat de tare cum pe altul il consuma pofta pentru o persoana de acelasi sex (aceasta este doar o supozitie pentru ca nefiind lesbiana, nu pot sa imi imaginez cum e exact). Intr-un fel obezitatea e o cruce mai usoara: stim toti ca excesul de grasime te omoara, ca sa nu mai zicem de chinul de dinainte, cand incep sa nu te mai tina genunchii, faci hernie, etc. Ce se intampla oare cu homosexualii care nu se infraneaza? In primul rand ei merg impotriva randuielii naturale a reproducerii. In al doilea rand, se pot expune si unor boli (mortale). Exista si animale "homosexuale" in salbaticie. Acestea sunt marginalizate si mor foarte repede, deoarece restul de aceeasi specie ii vad ca pe niste straini. Asta nu inseamna ca noi trebuie sa-i marginalizam pe cei din jur, asa cum nu marginalizam pe bolnavi, ologi, obezi, etc. Datoria noastra cea dintai este catre aproapele. Deci autorului acestui topic i-as spune sa il iubeasca pe fratele sau chiar mai mult acum decat inainte, sa caute inauntrul sau chemarea catre Dumnezeu. Sa traiasca apoi cu adevarat Taina Sf. Botez, rugandu-se sa fie indreptat de parintele sau duhovnic si de nasul de botez spre drumul pe care il poate ajuta cel mai mult pe fratele lui.

A iubi nu inseamna a trece cu vederea peste greseala altuia. E foarte usor sa traiesti asa: "ignorance is bliss". De fapt pe asta e si bazata mare parte din societatea noastra. Ati observat insa ca grupurile care sunt altfel decat majoritatea in orice sens al cuvantului incearca si atunci cand sunt tolerati sa castige mai multe drepturi, sa se impuna pe ei insisi ca un etalon al normalitatii. Pai copiii de maine vor citi Biblia si vor zice: "Adam si Eva erau de moda veche, fiind barbat si femeie". De aceea multi Sf. Parinti si multi duhovnici ii sfatuiesc pe enoriasi sa nu incerce singuri sa-i ajute pe unii care pacatuiesc foarte tare, pentru ca sa nu fie smintiti si ei. E mult mai greu deci sa traiesti cu adevarat constient de ceea ce se intampla in jurul tau, incercand dupa puterile tale sa-i ajuti si sa-i indrepti pe cei pe care ii poti ajuta/indrepta (neuitand bineinteles sa te uiti intai la tine).

O persoana foarte apropiata mie, care este ateu, m-a intrebat o data: dar de ce trebuie ca noi sa ne dam noi singuri seama ca gresim, de ce ne lasa Dumnezeu sa mergem aiurea in loc sa ne dea reguli mai clare, sa delimiteze drumurile mai bine? Raspunsul meu nu a fost, poate, corect in sensul teologic, dar eu simt ca totusi nu e un raspuns gresit. Pentru noi Dumnezeu este un parinte si un profesor, lumina si adevarul in acelasi timp. Daca la scoala ti-ar spune profesorul pas cu pas ce sa faci, ai simti vreodata altceva decat umilinta? Ce merit ai avea daca ti s-ar spune de la inceput toate si tu n-ar trebui decat sa le repeti ca un papagal? Dumnezeu ne-a dat libertatea de a intelege: "Cine are urechi de auzit sa auda"; un motiv pentru aceasta este poate pentru ca intelegerea genereaza mai multa iubire. Desi e mai greu la inceput pana incepem macar sa intuim -- daca nu sa intelegem -- Cuvantul lui Dumnezeu, implinirea este mai mare dupa aceea. Mai mult: pentru ca Dumnezeu stie ca suntem oameni si ca gresim, noi avem intotdeauna posibilitatea sa ne intoarcem la El daca ne pare rau de greselile noastre. Daca am primi toate mura-n gura si ar fi totul usor, atunci nu ar exista aceeasi mila pentru pacatosii care se pocaiesc.

Asta e parerea mea. Doamne ajuta!

Cristina

Last edited by CrisetenO; 13.02.2011 at 09:43:50.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.02.2011, 09:53:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
"biserica este fundamentul unei societati invechite, pe care [el si cu partenerul lui] nu doresc sa o sustina."
Normal. Ei vor să susțină o societate nouă și un om nou ! De fapt, cât de vechi este acest om ! Și cât de veche societate ! Sodoma este numele ei.

Citat:
O persoana foarte apropiata mie, care este ateu, m-a intrebat o data: dar de ce trebuie ca noi sa ne dam noi singuri seama ca gresim, de ce ne lasa Dumnezeu sa mergem aiurea in loc sa ne dea reguli mai clare, sa delimiteze drumurile mai bine?
Dar care lege dată de Dumnezeu este confuză ? Nu știu niciuna să fie astfel. Toate mi se par limpezi precum cristalul. Confuzia nu poate fi decât în ochiul care le citește.
Dimpotrivă, mie legile făcute de oameni, mai ales în zilele noastre, mi se par confuze. De când nu ați citit ceva din Monitorul Oficial ? Nu trec bine de preambulul unei legi și deja mă doare capul. Mai ușor îmi e să înțeleg filozofia sucită a lui Hegel scrisă în Gottisch decât un banal normativ adoptat de Parlamentul care, chipurile, mă reprezintă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.02.2011, 10:03:37
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce fac poponarii in timpul liber: http://www.youtube.com/watch?v=euXQbZDwV0w
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.02.2011, 10:17:12
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Normal. Ei vor să susțină o societate nouă și un om nou ! De fapt, cât de vechi este acest om ! Și cât de veche societate ! Sodoma este numele ei.



Dar care lege dată de Dumnezeu este confuză ? Nu știu niciuna să fie astfel. Toate mi se par limpezi precum cristalul. Confuzia nu poate fi decât în ochiul care le citește.
Dimpotrivă, mie legile făcute de oameni, mai ales în zilele noastre, mi se par confuze. De când nu ați citit ceva din Monitorul Oficial ? Nu trec bine de preambulul unei legi și deja mă doare capul. Mai ușor îmi e să înțeleg filozofia sucită a lui Hegel scrisă în Gottisch decât un banal normativ adoptat de Parlamentul care, chipurile, mă reprezintă.
Pentru el confuzia provine din motivul de a se supune unui judecator pe care nu-l intalneste in persoana in fiecare zi, un judecator care nu pedepseste intr-un mod deterministic, care sa poata fi modelat in formule, ca sa zic asa. Daca S-ar arata Dumnezeu in fata pacatosului si l-ar pedepsi, ar crede mai degraba. Legile de astazi, desi scrise uniform in chineza, iar in China, in greaca veche, sunt oarecum deterministice: cauza-efect, cu o persoana (care reprezinta corpul de justitie) impartind judecata. De asemenea, legile naturale (din fizica, biologie, chimie) au un efect cuantificabil, care se poate masura in formule; aceste formule pot fi apoi folosite pentru a "prezice" anumite efecte.

Ori noi nu-L putem modela pe Dumnezeu. Nu putem lua niste observatii, formula niste ecuatii, si apoi determina un raspuns concret. Nu putem sa-L cuprindem pe Dumnezeu in mintea noastra. Dupa parerea mea insa, e chiar o mare aroganta sa crezi ca numai ce poate fi modelat in mintea ta (sau mintea noastra colectiva daca vreti), exista. Pai hai sa incercam sa cuantificam iubirea: chiar si iubirea sa zicem mondena. Cu toate modelele psihologice, ne e foarte greu sa anticipam actiunile -- nu zic actiunile generale, ci actiunile pas cu pas -- ale celor care iubec. Ce sa mai zicem atunci de Iubirea care este Dumnezeu?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.02.2011, 02:55:19
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
As vreau eu sa invatati!



NIMIC? Ce pompos suna! Ce-ai zice de niste bani pentru preoti, biserici, pomeni, samd. Dar de timpul pierdut cu aceleasi probleme? Sa zicem ca nu-i asa mare pierderea, desi unii isi dedica intreaga viata bisericii care in acest caz ar exista degeaba. Problema e ca pierzi sansa de a aborda singura sansa intr-un mod realist. Ai o viata si te rogi unor inchipuiri. Si-ti transformi toata viata dupa niste povesti. In functie de epoca in care traiesti, mai si omori o groaza de alti oameni pentru ca nu cred in acelasi zeu. Sau impiedici stiina sa se dezvolte si moare o mare parte din populatie din cauza unor epidemii TRATABILE!
Si ca sa nu deviem total de la subiectul topicului, in cazul in care D-zeu nu exista, pierdem sansa de a nu discrimina homosexualii.
Ar mai fi multe de zis dar cred ca ai prins ideea. Acuma ce nu inteleg este de ce perpetuati tampenia asta cu Pariul lui Pascal? Singuri nu va dati seama ca e o prostie? Cine v-a bagat pe gat asa ceva si de ce ati inghitit fara sa ganditi? Nici celelalte variante nu prea stau in picioare (nu-s doar doua). Poti sa-ti dai seama de ce? Si te mai miri ca vreau sa va invat cate ceva!



Vezi mai sus.
Da, bun, am inteles ca ai o opinie de care nu vrei sa te debarasezi si anume ca ceea ce credem e o prostie... samd... si o pierdere de vreme...
Totusi desi te dezici de atatea, nu te dezici de faptul ca umbli pe un site ortodox, unde ar trebui sa se dezbata probleme ortodoxe si "discuti" cu crestini ortodocsi.... !?!
Chiar daca vei invoca asa-zisa libertate de opinie, adica de fapt tu-ti impui o restrangere, prin faptul ca ortodoxia e o pierdere de vreme... totusi... tu urasti ceva anume, foarte tare, dar atat de mult urasti incat iti place sa stai la discutie, cu cei care ar trebui sa reprezinte ceea ce urasti in ochii tai...
Asta pe langa faptul ca nu stii ce vorbesti... mai ales cand incerci sa aduci argumente impotriva a ceea ce nu cunosti.... adica ortodoxia...ce sa zic e frumos sa arunci vina unora pe altii, ca sa demonstrezi.... habar n-am ce... plus ca nu ai o pozitie ferma in ceea ce... faci :-/
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.02.2011, 16:41:37
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

xanixade
"Asta pe langa faptul ca nu stii ce vorbesti... mai ales cand incerci sa aduci argumente impotriva a ceea ce nu cunosti"....

Auzi, xani draga....dar exact asta ai facut si tu prin alte locuri asa ca ...nu fi lupulet moralist ca iti iau blanutza...
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.02.2011, 00:27:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
Pentru el confuzia provine din motivul de a se supune unui judecator pe care nu-l intalneste in persoana in fiecare zi, un judecator care nu pedepseste intr-un mod deterministic, care sa poata fi modelat in formule, ca sa zic asa. Daca S-ar arata Dumnezeu in fata pacatosului si l-ar pedepsi, ar crede mai degraba. Legile de astazi, desi scrise uniform in chineza, iar in China, in greaca veche, sunt oarecum deterministice: cauza-efect, cu o persoana (care reprezinta corpul de justitie) impartind judecata. De asemenea, legile naturale (din fizica, biologie, chimie) au un efect cuantificabil, care se poate masura in formule; aceste formule pot fi apoi folosite pentru a "prezice" anumite efecte.

Ori noi nu-L putem modela pe Dumnezeu. Nu putem lua niste observatii, formula niste ecuatii, si apoi determina un raspuns concret. Nu putem sa-L cuprindem pe Dumnezeu in mintea noastra. Dupa parerea mea insa, e chiar o mare aroganta sa crezi ca numai ce poate fi modelat in mintea ta (sau mintea noastra colectiva daca vreti), exista. Pai hai sa incercam sa cuantificam iubirea: chiar si iubirea sa zicem mondena. Cu toate modelele psihologice, ne e foarte greu sa anticipam actiunile -- nu zic actiunile generale, ci actiunile pas cu pas -- ale celor care iubec. Ce sa mai zicem atunci de Iubirea care este Dumnezeu?
Cei limitati nu-L pot cuprinde in totalitate pe cel Nelimitat, este adevarat, dar in ceea ce priveste asteptarile lui Dumnezeu de la noi suntem destul de clare sau daca nu sunt de la bun inceput devin pe parcurs pe masura ce incercam sa-L cunoastem, atat timp cat suntem dispusi sa renuntam la ceea ce ne tine legati de lucrurile derizorii.

Daca stam pasivi deoparte, lucrurile par tare complicate, greu de inteles, derutante, contradictorii chiar, etc.

Intre ateu si cunoasterea lui Dumnezeu nu stau decat propriile prejudecati, construite deloc fara motiv, ci pentru a sprijini un anumit stil de viata inradacinat in cele pamantesti.
Dar chiar si intr-un ateu, exista gustul pentru cele mai presus de firea pamanteasca si pe masura ce le da de gust si este dispus sa se desprinda de cele lumesti, lucrurile si lucrarile lui Dumnezeu nu mai par deloc confuze.

Si cu iubirea "mondena" e cam la fel pana la urma, pe masura ce iesim din noi insine si asteptarile noastre si incearcam sa-l cunoastem pe celalalt intr-un mod cat mai altruist, ajungem sa-l si intelegem desi in cazul asta intelegerea poate fi nu de putine ori tragica - si anume ca ne punem asteptarile acolo unde nu trebuie.

Cu Dumnezeu insa, aceasta dezamagire este exclusa, pe masura ce Il cunoaste-m mai bine, cu atat incepem sa intelegem ce avem de schimbat, in ce directie trebuie sa mergem.

Last edited by AlinB; 25.02.2011 at 00:29:26.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.02.2011, 02:02:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Paradoxul homosexualilor este ca, desi nu reusesc sa se reproduca, sunt in fiecare an din ce in ce mai multi. (Tristan Bernard)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 02.03.2011, 02:33:01
Demeter Demeter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2011
Locație: PANTELIMON
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Paradoxul homosexualilor este ca, desi nu reusesc sa se reproduca, sunt in fiecare an din ce in ce mai multi. (Tristan Bernard)
de vina sa fie oare ... femeile ... ?????

Last edited by Demeter; 02.03.2011 at 02:35:46.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.04.2011, 02:04:34
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demeter Vezi mesajul
de vina sa fie oare ... femeile ... ?????

Oh, da, invinuiti femeile..... din nou!

O sa iau afirmatia ta ca pe una ironica.
Generalizarile nu valoreaza prea mult...
Reply With Quote
Răspunde