Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2010, 01:19:03
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sebastian,
Vreau sa-ti spun doar sa ai mare grija de fratele tau, sa-l menajezi si sa-l iei asa cum este. Tine minte un lucru ESENTIAL in relatia ta cu el, pe care parintii nu or sa-l inteleaga niciodata..stiu asta din alt caz concret al unui coleg de al meu.

FRATELE TAU ASA S-A NASCUT
Homosexualitatea NU ESTE alegerea lui!..indiferent de ce ai sa auzi aici.
Iubeste-l!
In religia noastra ortodoxa din pacate nu ai sa gasesti un suport prea mare.
100% corect.

Uite, lasa-ma sa fiu sincer: eu am o problema cu homosexualii, nu-i sufar. Dar n-ar trebui, pentru ca asa cum a scris cel deasupra mea: nu e vina lor, nu e vina nimanui - nu pot fi ajutati asa cum vrei tu. Poti sa-i ajuti acceptandu-i. A incerca sa schimbi gusturile cuiva e o pierdere de vreme. E totul in capul lui - sincer nu stiu exact ce parte a creierului / hormoni / substante determina atractia sexuala, dar nu prea mai are importanta.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Nimeni nu se naste gay [...], insa le dobandeste din cauza familiei/prietenilor/educatiei etc.
Ai studiat fenomenul si ai gasit vreo sursa din medicina moderna care iti atesta afirmatia? (nu sunt ironic, chiar te intreb). Sau tu crezi ceea ce iti place sa crezi?
Uite, eu in schimb vin cu o informatie cat-de-cat documentata:
Vazusem un documentar despre un tip care a avut o operatie de schimbare de sex (practic) cand era mic (din cauza unei circumcizii esuate - sau ceva de genu). Decizia fusese luata, evident de parinti. Si l-au crescut exact ca pe o fata, chiar i s-au administrat hormoni pentru a-l schimba si fizic. Si tipul se simtea tot timpul ciudat, pentru ca era totusi atras de fete. In fine, cand a ajuns suficient de mare a apelat la chirurgi care l-au schimbat cumva iar in barbat.. ma rog, nu stiu cu cat succes. E trista povestioara, dar nu mai gasesc link-ul. Oricum, e un contraargument pentru ce-ai scris tu acolo.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Din nastere simtim atractie si spre fete si spre baieti, e normal sa ne fie dragi toti oamenii. Insa aceasta atractie nu e una sexuala, ci una frateasca.
Evident, la o varsta frageda instinctele sexuale nu sunt active, pentru ca organismul nu e pregatit pentru activitatea de reproducere.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Lumea in care traim insa ne bombardeaza cu sexualitatea, si de aceea de multe ori confundam iubirea adevarata cu atractia sexuala, cu pofta cu placerea. Iar rezultatul? Depinde de fiecare cum il prinde aghiuta: baiat cu fata, baiat cu baiat, fata cu fata, dar pofta tot aia e.
Hai sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2010, 20:54:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sebastian,
Vreau sa-ti spun doar sa ai mare grija de fratele tau, sa-l menajezi si sa-l iei asa cum este. Tine minte un lucru ESENTIAL in relatia ta cu el, pe care parintii nu or sa-l inteleaga niciodata..stiu asta din alt caz concret al unui coleg de al meu.

FRATELE TAU ASA S-A NASCUT
Homosexualitatea NU ESTE alegerea lui!..indiferent de ce ai sa auzi aici.
Iubeste-l!
In religia noastra ortodoxa din pacate nu ai sa gasesti un suport prea mare.
Să fie clar, homosexualitatea este un păcat foarte mare. Intră la decalog(cele 10 porunci) la desfrâu. Locuitorii Sodomei erau gay și de aceea Dumnezeu a incendiat această cetate. În Biblie scrie că niciun desfrânat nu va intra în împărăția cerurilor.

În religia ortodoxă ORICE păcătos poate găsi sprijin și înțelegere. Învățătura ortodoxă spune să fim asprii cu păcatul, dar blânzi cu păcătosul. Tu ești blând și cu păcatul.

Nu-i mai sminti pe homosexuali cu FILOZOFIA ta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2010, 21:06:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sebastian1988 Vezi mesajul
O sa incerc sa continui aici ceea ce am inceput pe celalalt topic pt. ca nu prea are legatura (sa are... ma rog).
Pe celalalt topic doream sa aflu niste lamuriri teologice (pt. mine deoarece m-am apucat de studiat Biblia) cu privire la homosexualitate si la modul in care se raporteaza lumea crestina la ea.
Aceste 2 subiecte (gay-ii si religia) nu m-au interesat niciodata deoarece am considerat ca fiecare face ce vrea; asta pana acum.
Acum ceva timp am aflat ca fratele meu este gay si de cand am aflat asta s-au intamplat mai multe lucruri cu mine.
Vreau sa precizez ca noi am primit o educatie laica sau atee (ai mei nu sunt casatoriti in biserica si noi nu suntem botezati, datorita faptului ca tata era in militie inainte de 89 si nu avea voie sau ceva de genu` si ma rog.. ai mei nu prea au treaba cu religia, singurele chestii le mai auzeam de la bunica) dar fratele meu totusi a tatonat cu credinta o perioada cand era mic, se mai ruga dar mama ii spunea sa nu piarda vremea cu prostii si mai bine sa invete :) deci intr-un fel nu e vina noastra.
Problemele mele sunt:
1.relatia cu fratele meu s-a schimbat ( in sensul ca am devenit mai distant de el, il vad cu alti ochi acum)
2.incerc sa inteleg chestia asta, sa ma documentez si sa il inteleg si pe el.
3.incerc sa inteleg si dpdv crestinesc treaba asta citind biblia (chestie care m-a apropiat de credinta intr-un fel)
Si problema cea mai mare e cu ai mei pt. ca problema lui o sa imi cutremure familia, deoarece desi ai mei nu sunt religiosi sunt foarte rai si duri si in ruptul capului nu vor accepta (mai ales tata) asa ceva, nici nu ma pot gandi pana acolo; mai ales ca el a fost copilu` preferat, mai studios, etc. io nu, cu alte cuvinte ai mei si-au pus bazele in el.
Ceea ce s-a schimbat cu mine asa cum am spus pe langa rel cu el, problema lui m-a facut sa descopar religia si pe Dumnezeu, si simt ca am o misiune, ca Dumnezeu mi-a aratat mie asta sa previn ceva sau sa-l schimb pe el. In fine, sunt niste chestii in mine pe care tre` sa le pun cap la cap, sa le inteleg si sunt foarte derutat si de asta am si scris aici si pe celalalt topic.
E foarte bine că ai început să-L descoperi pe Dumnezeu. Ar trebui să-i fii recunoscător fratelui tău pentru asta. Și să nu lași orientarea lui sexuală să-ți schimbe relația cu el. Trebuie neapărat să te botezi și apoi să mergi regulat la biserică (duminica măcar) . Fără botez NU te poți mântui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2010, 21:42:38
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Tu ai incercat sa citesti ce-am scris mai sus? Cum poate sa fie pacat o chestie pe care n-o poti controla? E ca si cum ai spune ca e pacat sa-ti placa de Jessica Alba (mmm.. Jessica :X). Ce poti face in sensul asta?
"Desfrau"? Asculta, pentru tine e desfranare sa fii straight? Ei bine, un homosexual simte pentru un alt barbat, ceea ce un heterosexual simte pentru o femeie. Ce desfrau?

Acu' eu n-as vrea sa iau apararea homosexualilor, am si spus ca ma dezgusta chestia asta. DAR TOTUSI, nu e vina lor - si mi se pare de-a dreptul hilar sa vad oameni care incep: "ia uite pacatosul, e homosexual", de parca el a vrut sa fie homosexual.. Si chiar presupunand ca exista homosexuali crestini, si le e rusine, si refuza sa aiba vreo relatie cu cineva: pana la urma, oricat ar nega, ei tot homosexuali sunt, dar in mod pasiv.

Last edited by Rearbottoms; 03.12.2010 at 21:46:09.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2010, 21:56:54
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Tu ai incercat sa citesti ce-am scris mai sus? Cum poate sa fie pacat o chestie pe care n-o poti controla? E ca si cum ai spune ca e pacat sa-ti placa de Jessica Alba (mmm.. Jessica :X). Ce poti face in sensul asta?
"Desfrau"? Asculta, pentru tine e desfranare sa fii straight? Ei bine, un homosexual simte pentru un alt barbat, ceea ce un heterosexual simte pentru o femeie. Ce desfrau?

Acu' eu n-as vrea sa iau apararea homosexualilor, am si spus ca ma dezgusta chestia asta. DAR TOTUSI, nu e vina lor - si mi se pare de-a dreptul hilar sa vad oameni care incep: "ia uite pacatosul, e homosexual", de parca el a vrut sa fie homosexual.. Si chiar presupunand ca exista homosexuali crestini, si le e rusine, si refuza sa aiba vreo relatie cu cineva: pana la urma, oricat ar nega, ei tot homosexuali sunt, dar in mod pasiv.
daca admir frumusetea Jessicai Alba si imi doresc SA O CUNOSC iar cunoscand-o imi doresc sa fiu cat mai apropiat de ea, sa avem o comuniune cat mai stransa care poate fi aprofundata si prin relatii fizice e o chestie....daca nu o cunosc si imi doresc SA O COMSUM, eventual in toate felurile posibile (desi unul e "suficient") e alta chestie........homosexualitatea intra la capitolul degenerari ale acelei "pofte de comsum"....nu ca nu ar fi degenerata din start...te-ai astepta ca femeile chiar atee fiind sa aiba o intelegere intuitiva mai ridicata cand vine vorba de relatiile fizice

Last edited by VladCat; 03.12.2010 at 22:01:33.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2010, 22:03:24
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

... what?

Exemplul cu Jessica Alba a vrut sa sugereze ca o actiune involuntara nu poate fi sanctionata asa drastic cum faceti voi.
Uite alt exemplu: Imi place gemul de prune. Daca ar fi pacat, cu ce as fi eu de vina? Sa zicem ca ma abtin din a manca gem de prune, dar tot o sa-mi placa si o sa-mi saliveze gura cand am sa vad.
Ba chiar mai mult, de ce amicului meu Costica ii place gemul de caise, si poate manca oricat? Eu tre' sa ma abtin si chiar si asa fac un pacat (pentru ca desi ma abtin, tot iubitor de gem de prune sunt). Costica e bine mersi cu gemu-n gura si ajunge fix in rai.

Suna bine?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2010, 22:40:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
... what?

Exemplul cu Jessica Alba a vrut sa sugereze ca o actiune involuntara nu poate fi sanctionata asa drastic cum faceti voi.
Uite alt exemplu: Imi place gemul de prune. Daca ar fi pacat, cu ce as fi eu de vina? Sa zicem ca ma abtin din a manca gem de prune, dar tot o sa-mi placa si o sa-mi saliveze gura cand am sa vad.
Ba chiar mai mult, de ce amicului meu Costica ii place gemul de caise, si poate manca oricat? Eu tre' sa ma abtin si chiar si asa fac un pacat (pentru ca desi ma abtin, tot iubitor de gem de prune sunt). Costica e bine mersi cu gemu-n gura si ajunge fix in rai.

Suna bine?

Si totusi, sunt persoane care au renuntat la gemul de prune si au ales gemul de caise cu ajutorul rugaciunii, cu sprijinul duhovnicului si al sotiei...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2010, 22:48:18
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Nu-ti doresc sa ajungi in situatia de a fi nevoita sa-ti urmezi propriile sfaturi...
In fine, ma las batut.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2010, 22:58:20
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cititi aici despre vindecarea homosexualitatii http://www.homosexualitate.ro
Cane are urechi de auzit sa auda.

Legat strict de topic: este esential ca sa va botezati pentru a traim Ortodoxia. Si este adevarat ca avem toti o misiune pe paant si ca mantuirea noastra depinde de ceea ce facem pentru Dumnezeu, pentru noi si pentru ceilalti.

Cam toate situatiile necesita indelunga rabdare, pentru ca trebuie sa ne schimbam pe noi insine(in bine evident) si astfel vom avea influenta asupra celorlalti.

Sa nu amanati prea mult sa va botezati pentru ca aici este o capcana foarte vicleana a vreajmasului.
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.12.2010, 23:02:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Nu-ti doresc sa ajungi in situatia de a fi nevoita sa-ti urmezi propriile sfaturi...
In fine, ma las batut.
Am omis sa precizez ca principalul ajutor este de la Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde