Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2010, 19:07:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Din cate am citit se spune ca si in rai si in iad sunt mai multe incaperi. E si normal, o slava o au sfintii si Apostolii si alta un crestin obisnuit care s-a mantuit. La fel si in Iad, criminalii sau altii care nu au facut fapte bune nu au acelasi tratament ca cei care nu au fost botezati, dar nu au avut acelasi pacat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2010, 19:56:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate am citit se spune ca si in rai si in iad sunt mai multe incaperi. E si normal, o slava o au sfintii si Apostolii si alta un crestin obisnuit care s-a mantuit. La fel si in Iad, criminalii sau altii care nu au facut fapte bune nu au acelasi tratament ca cei care nu au fost botezati, dar nu au avut acelasi pacat.
Tare ma tem ca criminalii si cei care n-au facut fapte bune au un tratament mai bun decit cei care au fost botezati. Macar cei din prima categorie au scuza ca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu si au trait in ignoranta, dar noi, care L-am cunoscut pe Dumnezeu, care mai sintem si botezati, si care, poate, mai consideram ca si avem sau urmam dreapta credinta, ce scuze putem avea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Doua scurte povesti despre ortodoxie" de Andrei Plesu Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 20 16.02.2013 17:07:52
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10