Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2010, 06:07:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Sfinte iubite parinte Nectarie, in aceasta zi cu totul speciala, de adormire a ta intru Domnul, venim mai mult ca oricand, plecand genunchii inimii noastre, implorand ajutorul tau, cel care niciodata nu se lasa asteptat... Te rugam sfinte, ajuta-ne in toate incercarile prin care trecem, trupesti si sufletesti, inlatura de la noi toata frica, neputinta, necredinta...
Puternice mijlocitor in fatza tronului Celui Ceresc, nu cerem sa ni se inlature greutatea crucii, ci doar PUTERE si CURAJ de a o purta pana la destinatia finala, acolo unde vom afla adevarata rasplata.
Asadar, Sfinte Nectarie, ma rog pentru cei pe care ii port in suflet :
Brigitte -Vanda, Camelia, Ruxandra, Viorel Eugen, Iulian Vasile, Dorina,Nina, Cristian Stefan, Mirela, Georgiana, Alin, Iuliana Marina, Elena-Violeta, Paula,Catalin, Nicu cu toata familia lor si pentru toti cei nestiuti, ce sunt macinati de neputinte fizice si mentale.

Imi vine mereu in minte, minunea savarsita de tine, Sfinte Nectarie, cu acel sarman paralizat, vecin de pat si suferinta in spital... Doctorii nu ii mai dadeau nici o speranta de recuperare, deoarece maduva spinarii ii fusese fractionata.
Insa maicile care te insoteau in momentul plecarii tale la Domnul, au scos vesta cea neagra de lana pe care o purtai in spital si au pus-o peste picioarele paralizatului.
Bolnavul, a simtit un curent electric care ii trece prin tot corpul, si parca niste legaturi nevazute, care il tinusera pana atunci, nemiscat, se rupsesera.
Da, picioarele lui se miscau din nou!!!!!!
S-a ridicat atent de pe pat, a facut cativa pasi, neputand sa-si creda ochilor si apoi a inceput sa planga.
Omul sfant, pe care mai mult de o luna de zile, l-a avut langa el, care ii daduse curaj si speranta, acum ii daruise si cel din urma si mai nepretuit dar, VINDECAREA.
Neputintele noastre de tot felul, ma fac sa simt, ca intr-un fel, fiecare dintre noi ne asemanam paralizatului care ti-a fost "coleg" de suferinta, pe acel pat trist de spital.
Asadar, dupa 80 de ani de la savarsirea acestei minuni, cred intr-o noua minune, pentru fiecare dintre cei sus pomeniti
...AMIN



" O, Preabunule Parinte, luminatorul ortodocsilor, ierarhule al lui Hristos, Nectarie!
Stand in fatza Tronului lui Dumnezeu, roaga-te neincetat pentru iertarea pacatelor noastre si pentru intoarcerea noastra spre infierea harului, caci neincetat catre Mantuitorul strigam: Aliluia!"

Acatistul Sfantului Nectarie (condacul al 13-lea):

Last edited by MarinaAlca; 09.11.2010 at 06:10:18.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2010, 08:50:00
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit multumire

Multumim frate Daniel pentru aceasta carte minunata despre marele Sfant Nectarie ...
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2010, 11:34:29
antoneta antoneta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 7
Implicit Minuni ale Sf. Nectarie

Dragii mei, mare bucurie este pentru mine Sfantul Nectarie!!!
Il cunosc de ceva vreme, dar de putin timp s-a milostivit de mine pacatoasa si m-a ajutat sa ma intorc la credinta pe care am parasit-o si in plus, m-a ajutat sa las un pacat de care nu puteam scapa. De aceea, ii port o vie si puternica recunostinta si ma voi ruga lui de cate ori voi putea. Nu numai pentru a cere ceva, si pentru a multumi pentru ceea ce am. Credeti in minunile sale si in puterea rugaciunilor sale in fata lui Dumnezeu si veti vedea puterea lui.
Ma bucur si pentru tine Marina Alca, prietena mea de pe alt forum pentru ca ti-ai adus aminte de el astazi. Si iti mai sunt recunoscatoare pentru ca m-ai sfatuit sa postez pe forum minunea pe care a infaptuit-o pentru mine acest drag Sfant pentru a intari credinta oamenilor in puterea lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2010, 12:15:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cine e din Bucuresti, la ora 18 ,la libraria sophia,este lansraea cartii despre Sf. Nectarie
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2010, 12:41:44
talida talida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Multumesc

Multumim pentru carte si Sfantul Nectarie sa-ti asculte rugaciunile.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2010, 15:04:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

“Pre cel nascut in Silivria si ocrotitorul Eghinei, pre cela ce s-a aratat in vremurile din urma prieten adevarat al vartutii, pre Sfantul Ierarh Nectarie sa-l cinstim cei credinciosi ca pre un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, ca izvoraste bogate tamaduiri celor ce striga cu evlavie: Slava lui Hristos, Celui care te-a slavit! Slava Celui care minunat te-a aratat! Slava Celui care lucreaza printru tine tuturor tamaduiri!”
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2010, 01:01:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Dragul meu prieten

Sf Nectarie ma ajutat si pe mine aseara sa merg la greci la procesiune sa sarut moastele si sa vin acasa cu ulei sfintit.Bucura-te sfinte Nectarie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.11.2010, 01:07:25
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Sf Nectarie ma ajutat si pe mine aseara sa merg la greci la procesiune sa sarut moastele si sa vin acasa cu ulei sfintit.Bucura-te sfinte Nectarie.
Saru'mana si bine ai revenit! Multa grija aveti voi de sufletul vostru... Doamne, cata bucurie trebuie sa cuprinda inima ta!... Felicitari pentru tot si pentru faptul ca ne impartasesti si noua cate o frantura din experientele tale...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2010, 04:31:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Saru'mana si bine ai revenit! Multa grija aveti voi de sufletul vostru... Doamne, cata bucurie trebuie sa cuprinda inima ta!... Felicitari pentru tot si pentru faptul ca ne impartasesti si noua cate o frantura din experientele tale...
Doamne-ajuta!
Mare bucurie am simtit intradevar Slavit sa fie Domnul cu toti Sfintii lui.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2010, 01:01:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumim Daniel.Am sa citesc si eu aceasta carte mai ales ca Sf.Nectarie imi este Sfant ocrotitor.

Bucura-te parinte Nectarie mare facatorule de minuni si iarta-ne,nu inceta a te ruga pentru noi.Bucura-te,bucura-te,bucura-te!!!!!!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni din Romania 1 Bucurie Moaste 41 28.01.2023 22:25:09
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 09.05.2014 00:18:34
ACTA – Tratatul semnat in secret de Romania, ce va instaura dictatura si pe internet Laura19 Generalitati 100 06.07.2012 21:14:40
Sfantul nectarie, mare facator de minuni icamilin Rugaciuni 31 29.12.2008 19:07:31