Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.12.2022, 23:39:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ai destule texte de genul în paterice și scrierile sfinților părinți, despre luptele lor.

Eu nu m-am adresat omului care practica intensiv o religie.

Iisus Hristos este o ființă spirituală,Mesia planetar,nu este exclusiv deținut de o religie anume.

Îl găsim chiar și în Coran menționat mai mult decât Mahomed chiar.

Lupta spirituala o are orice om.

Eu, un om de rând păcătos,un căutător spiritual ,unul ce cade de 1000 de ori și poate nu se ridică nici măcar pe jumătate a 1001 oară...

Eu ,un suflet/spirit/om etc mă adresez altuia care a căzut pe aceasta planetă și poate are asemenea experiențe.

Deci ia sa coborâm din slujbe,acatiste, posturi, tămâie etc...

Și să mergem în mijlocul mizeriei umane că pt asta a venit Hristos.

Toți oamenii contează,și singurul lucru care contează din om este sufletul său.

Restul sunt detalii.

Poți sta zilnic numai în genunchi in biserici, tămâiat și miruit daca sufletul tau este plin de mizerie.

Poți să te spovedești zilnic dacă te întorci mereu la păcatele tale.

Hristos este o ființă cosmică,nu este închis într-un altar sau blocat într-o icoana.

Iar lupta acesta cosmică,cât și personală pe care o are fiecare ne vizează pe toți indiferent de religie.

Lucrarea Bisericii este importantă, însă lucrarea spirituală de restaurare a umanității și de evoluție a conștiinței universale este mult mai amplă și depășește orice religie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.12.2022, 00:14:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai destule texte de genul în paterice și scrierile sfinților părinți, despre luptele lor.
Aș vrea să văd un exemplu real în carne și oase, acum, având provocările actuale de supraviețuire.
Cel puțin jumătate din ispite n-ar mai fi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu nu m-am adresat omului care practica intensiv o religie.
Păi tocmai de aceea ajunge să aibă forță atacul demonic, că omul dă drepturi celui rău.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iisus Hristos este o ființă spirituală,Mesia planetar,nu este exclusiv deținut de o religie anume.
Dar scrie că are o Biserică a Sa, ba mai mult Bisericile Apocalipsei au fost în spațiul grecesc ortodox din Asia Mică Efes, Filadelfia, Tiatira, Pergamum, Smirna, Sardis, Laodiceea, deci Hristos se adresează ultim zonei răsăritene a creștinismului.
Dacă era altfel se adresa Romei, sau Americii care nici nu era descoperită la acea vreme când s-a scris Apocalipsa.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Îl găsim chiar și în Coran menționat mai mult decât Mahomed chiar.
Mahomed nu știa să scrie, ce s-a scris despre ce ar fi zis el, au scris alții Califi șamd,
le trebuia o trecere de la Hristos la secolul 7
când a apărut Mahomed, că Hristos zice că va trimite Mângâietor, iar ei au înlocuit Paracletus/Mângâietor- Duhul Sfânt cu Periklutos/Trimis, om lumesc.

Coranul de fapt neagă sacrificiul lui Hristos la Cruce, zice că l-au pus pe cruce de fapt pe Iuda, iar pe Iisus l-au salvat niște îngeri.

Iisus i-a zis clar lui Petru când acesta îl sfătuia să fugă de Ierusalim, Vade Retro satana - înapoia mea..

E falsă această trimitere cu Mahomed-Periklutos-Trimis, pt că Hristos se adresa contemporanilor Lui că le va trimite un Mângâietor, nu peste 7 secole.

Sfânta Evanghelie după Ioan cap.14 -

16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi!
18. Nu vă voi lăsa orfani: voi veni la voi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu, un om de rând păcătos,un căutător spiritual ,unul ce cade de 1000 de ori și poate nu se ridică nici măcar pe jumătate a 1001 oară...

Eu ,un suflet/spirit/om etc mă adresez altuia care a căzut pe aceasta planetă și poate are asemenea experiențe.
Păi poate i-ai dat drepturi diavolului prin căutările tale și de aceea te chinui, mai ales dacă ai făcut și ritualuri de deschidere al celui de-al treilea ochi.

Dar care era traiectoria ta în viață dacă ținteai maximalul duhovnicesc în toate și te fereai de fundăturile teologice ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci ia sa coborâm din slujbe,acatiste, posturi, tămâie etc...

Și să mergem în mijlocul mizeriei umane că pt asta a venit Hristos.
Păi tocmai rugăciunile, tămâia, slujbele domolesc și curăță partea instinctuală înclinată spre păcat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poți sta zilnic numai în genunchi in biserici, tămâiat și miruit daca sufletul tau este plin de mizerie.
Nu cred treaba asta, un om cu multă răutate nu poate răbda mult în Biserică, la un moment dat demonul din el îl scoate afară, nu-l lasă să se concentreze la slujbe îi dă o stare de agitație.
Un om viermoc nu poate rezista la o campanie lungă de pocăință.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poți să te spovedești zilnic dacă te întorci mereu la păcatele tale.
Cu fiecare spovedanie ștergi din rădăcina păcatului, problema e când și-a făcut prea multe rădăcini și trebui o îndelungă aplecare spre pocăință.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hristos este o ființă cosmică,nu este închis într-un altar sau blocat într-o icoana.
Hristos a vorbit în Apocalipsă ultima carte a Noului Testament, Bisericilor din Asia Mică spațiu grecizat-ortodox, n-a vorbit Romei, sau altora, asta e clar, ortodoxia e Biserica aleasă.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar lupta acesta cosmică,cât și personală pe care o are fiecare ne vizează pe toți indiferent de religie.
Alte confesiuni nu au demonizați pt că e suficient să-i stăpânească prin duh de erezie care-i pierde oricum.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lucrarea Bisericii este importantă, însă lucrarea spirituală de restaurare a umanității și de evoluție a conștiinței universale este mult mai amplă și depășește orice religie.
Termeni prea vagi, religiile primare nu au o conștiință universală, se referă mare parte la persoane din spațiul lor geografic și chiar istoric.
Aveau mayasii sau aztecii conștiință universală, sau păgânii africani, sau animiștii ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.12.2022 at 00:24:19.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.12.2022, 05:10:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ramuri ale ocultului, respectiv ale practicilor care sunt interzise in Biblie/Coran.Si de ce sunt inferioare/dăunătoare/înșelătoare și nu în ultimul rând interzise.Pentru că majoritatea acestor practici sunt inca utilizate de multi "creștini" poate chiar în paralel cu creștinismul, întrucât le vad utile,benefice mai ales că multe dintre acestea au adoptat elemente creștine.

Bineînțeles,nu vreau neapărat să revin la sincretismul religios, fiindcă am scris destul despre acest subiect pe forum.

Pur și simplu vreau sa tratez aceste elemente "oculte" interzise de religiile Abrahamice, întrucât consider că acestea (religiile Abrahamice ,adica cele care urmează Biblia și Coranul) sunt singurele care vorbesc despre adevăr, respectiv despre Dumnezeu,restul sunt doar creații ale căderii luciferice.

Să luăm de exemplu necromanția (vorbirea cu morții),sau cum i se spune acum spiritismul.Am abordat și eu acesta practică,am avut un "spirit box"(aparat radio,modificat pentru a incerca comunicarea cu spirite),luat din SUA prin Amazon de la o firmă care se ocupă cu investigații paranormale.Acel aparat se folosește de majoritatea echipelor profesioniste de investigații paranormale.

Să ne înțelegem, spiritismul este un fenomen real,aici nu includ "fake-uri"sau alte chestii de genul.Eu vorbesc despre fenomenul in sine,testat chiar de mine,și acceptat la scară larga in zona de parapsihologie și spiritism (mai ales în Brazilia,unde spiritismul este un adevărat fenomen,Chico Xavier,are lansate sute de cărți și s-au realizat zeci de filme despre el).

Să vedem ce ne spune Biblia:

"Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții."(Deuteronomul,18,10-11).

"Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui. Saul însă izgonise pe cei ce chemau morții și pe ghicitori din țară.S-au adunat deci Filistenii și s-au dus de și-au așezat tabăra la Șunem; și-a adunat și Saul tot poporul lui Israel și și-a așezat tabăra pe Ghilboa.Văzând însă Saul tabăra Filistenilor, s-a spăimântat și s-a tulburat tare inima lui.Și a întrebat Saul pe Domnul, dar Domnul nu i-a răspuns nici în vis, nici prin Urim, nici prin prooroci.Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutați-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".Apoi și-a dezbrăcat Saul hainele sale și a îmbrăcat altele și s-a dus el însuși cu doi oameni și au venit la femeie noaptea; și i-a zis Saul: "Rogu-te, ghicește-mi chemând un mort și scoate-mi pe cine îți voi spune eu!"Dar femeia i-a răspuns: "Tu știi ce a făcut Saul, cum a alungat el din țară pe cei ce cheamă morții și pe ghicitori. Pentru ce dar întinzi tu cursă sufletului meu spre pieirea mea?"Și s-a jurat Saul pe Domnul, zicând: "Viu este Domnul, nu vei suferi nici un necaz pentru fapta aceasta".Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"Când a văzut femeia pe Samuel, a răcnit tare. Apoi întorcându-se femeia către Saul, a zis: "Pentru ce m-ai amăgit? Tu ești Saul".I-a zis regele: "Nu te teme. Spune-mi ce vezi?" Și răspunzând, femeia a zis: "Văd parcă un dumnezeu, ieșind din pământ"."Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum.Și va da Domnul pe Israel împreună cu tine în mâinile Filistenilor; mâine tu și fiii tăi veți fi cu mine și tabăra lui Israel o va da Domnul în mâinile Filistenilor".Atunci Saul a căzut deodată cu tot trupul său la pământ, căci se spăimântase grozav de cuvintele lui Samuel; afară de aceasta și puterile îl părăsiseră, căci nu mâncase pâine toată ziua aceea și toată noaptea."(1Regi,28,3-20)

Iar mai jos vedem rezultatul acestei acțiuni:

"Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare.Și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei."(1Cronici,10,13-14).

Deci este destul de clar Dumnezeu în această privință.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.12.2022, 19:54:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ramuri ale ocultului, respectiv ale practicilor care sunt interzise in Biblie/Coran.Si de ce sunt inferioare/dăunătoare/înșelătoare și nu în ultimul rând interzise.Pentru că majoritatea acestor practici sunt inca utilizate de multi "creștini" poate chiar în paralel cu creștinismul, întrucât le vad utile,benefice mai ales că multe dintre acestea au adoptat elemente creștine.

Bineînțeles,nu vreau neapărat să revin la sincretismul religios, fiindcă am scris destul despre acest subiect pe forum.

Pur și simplu vreau sa tratez aceste elemente "oculte" interzise de religiile Abrahamice, întrucât consider că acestea (religiile Abrahamice ,adica cele care urmează Biblia și Coranul) sunt singurele care vorbesc despre adevăr, respectiv despre Dumnezeu,restul sunt doar creații ale căderii luciferice.

Să luăm de exemplu necromanția (vorbirea cu morții),sau cum i se spune acum spiritismul.Am abordat și eu acesta practică,am avut un "spirit box"(aparat radio,modificat pentru a incerca comunicarea cu spirite),luat din SUA prin Amazon de la o firmă care se ocupă cu investigații paranormale.Acel aparat se folosește de majoritatea echipelor profesioniste de investigații paranormale.

Să ne înțelegem, spiritismul este un fenomen real,aici nu includ "fake-uri"sau alte chestii de genul.Eu vorbesc despre fenomenul in sine,testat chiar de mine,și acceptat la scară larga in zona de parapsihologie și spiritism (mai ales în Brazilia,unde spiritismul este un adevărat fenomen,Chico Xavier,are lansate sute de cărți și s-au realizat zeci de filme despre el).

Să vedem ce ne spune Biblia:

"Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții."(Deuteronomul,18,10-11).

"Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui. Saul însă izgonise pe cei ce chemau morții și pe ghicitori din țară.S-au adunat deci Filistenii și s-au dus de și-au așezat tabăra la Șunem; și-a adunat și Saul tot poporul lui Israel și și-a așezat tabăra pe Ghilboa.Văzând însă Saul tabăra Filistenilor, s-a spăimântat și s-a tulburat tare inima lui.Și a întrebat Saul pe Domnul, dar Domnul nu i-a răspuns nici în vis, nici prin Urim, nici prin prooroci.Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutați-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".Apoi și-a dezbrăcat Saul hainele sale și a îmbrăcat altele și s-a dus el însuși cu doi oameni și au venit la femeie noaptea; și i-a zis Saul: "Rogu-te, ghicește-mi chemând un mort și scoate-mi pe cine îți voi spune eu!"Dar femeia i-a răspuns: "Tu știi ce a făcut Saul, cum a alungat el din țară pe cei ce cheamă morții și pe ghicitori. Pentru ce dar întinzi tu cursă sufletului meu spre pieirea mea?"Și s-a jurat Saul pe Domnul, zicând: "Viu este Domnul, nu vei suferi nici un necaz pentru fapta aceasta".Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"Când a văzut femeia pe Samuel, a răcnit tare. Apoi întorcându-se femeia către Saul, a zis: "Pentru ce m-ai amăgit? Tu ești Saul".I-a zis regele: "Nu te teme. Spune-mi ce vezi?" Și răspunzând, femeia a zis: "Văd parcă un dumnezeu, ieșind din pământ"."Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum.Și va da Domnul pe Israel împreună cu tine în mâinile Filistenilor; mâine tu și fiii tăi veți fi cu mine și tabăra lui Israel o va da Domnul în mâinile Filistenilor".Atunci Saul a căzut deodată cu tot trupul său la pământ, căci se spăimântase grozav de cuvintele lui Samuel; afară de aceasta și puterile îl părăsiseră, căci nu mâncase pâine toată ziua aceea și toată noaptea."(1Regi,28,3-20)

Iar mai jos vedem rezultatul acestei acțiuni:

"Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare.Și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei."(1Cronici,10,13-14).

Deci este destul de clar Dumnezeu în această privință.
Ma bucur pentru mesajele tale mai noi prin care pari un alt om, un credincios si un luptator serios pentru Adevar.

Revenind la subiect imi dau seama cu cutremur ca io cam vorbesc cu tot felul de morti si duhuri de morti deci pe undeva pacatuiesc la greu... insa cei morti cu adevarat morti sunt cei ce nu asculta si nu cred in Hristos-Cuvantul, cei care-si fac pamantul si ”cerul” lor, casa lor, familia lor, voia lor, alegerea lor, pofta lor, iubirea lor de sine din sine la fel ca lumea si ca toti fiii lumii care uita si evita sa se intoarca la Dumnezeu, Tatal lor, evita sa-L iubeasca din toata inima si sa faca mereu buna voire a Lui din toata dragostea cu preamultul si preaplinul ei haric, ceresc, jertfelnic in ascultare si credinta credincioasa de Cuvant.

Deci cu lumea si cu oamenii din ea n-are rost sa vorbim pentru ca te ia in barfa si flecareala, te ia shuvoiul si cauti parvenire-intelepciune-stiinta cu mare si multa pierdere de timp facandu-te tzepuitorii si pripitorii sa-ti pierzi pocainta, umilinta pentru trufia zeuomului turnator de lume egoista in sine si in altii din necredinta, de frica pierderii sigurantei si confortului care-l baga in criza de minciu-ghinionkkciospădos pana acolo incat se vrea singuru sau infiat de mamona si tathuleo, parintii si stapanii silnicicopati-stiristi ai gLumii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.12.2022 at 20:08:51.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.12.2022, 10:22:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Mai moroco,sa știi că îmi plac mesajele tale, deși nu sunt așa pentru gustul general.Insa cine vrea,poate și are răbdare,se găsește seva spirituală în tine.

Să știi că orice căutare de orice tip din orice domeniu duce la erori, căderi, eșecuri, greșeli etc.Si cine nu-și asumă asta nu poate evolua.

Bun,ar fi bine dacă toată lumea ar asculta de "Manual". Însă oare cine o face?

Nu prea multi, fiindcă abia după ce te lovești tu de toate începi să înțelegi "Manualul".

Așa că moroco,da,ajungi sa incepi sa cauți companie "morților", demonilor și mai știu Io a cui când te simți izolat de umanitate și Creator.

Însă toate acestea sunt doar parte din "antrenament".

Cine este chemat o dată de Dumnezeu,este chemat permanent și niciodată Satan nu mai are putere asupra lui .
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.02.2023, 18:26:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Mi-am dat seama ca in interiorul ocult al meu, al omului, in radacinile sale necunoscute, in interior, sinea lui si in sinea lui exista numai grozavia tradarii si omul tradator turbeaza daca-l faci, daca il numesti tradator. Omul acolo in interior e insasi pacatul ca tradare si distrugere, autodistrugere vrand sa nu fi fost niciodata. De aceea e foarte greu sa faci din esenta si miezul tradarii, din salbaticia pacatului dresata de satana, de diavoli si satei, de cezarii satei ai lumii, batausii si criminalii teroristi care fac pe justitiarii crescand si marind tradarea mereu, etc. e greu sa faci ceva bun, e aproape imposibil ca din lup sa faci miel, sa lepezi grozavia tradarii si turbarea hulitoare ca forma de viata nesimtita in care nepasator locuind nu vrei sa realizezi starea sufletului tau vesnic si a inimii tale bolnave in care cresti o buruiana carnivora tradarea, ca si cum ai fi tu insuti pe interior definitia si existenta incarnata a tradarii. Acolo se afla ocultismul si de acolo se ridica un cap pus intro prajina, un cap ce analizeaza si zice vrute si nevrute, socoteste, cerceteaza, viseaza, analizeaza si emite pareri si intelepciuni fara rost, doar pentru a vorbi cu cap, pentru a spune si scrie mereu vorbe cu cap, de aia plasmuieste basme, povesti si stiinte ca sa fie siruri nesfarsite de cuvinte parute a fi cu cap, ratiuni, dreptati, socoteli, povestiri cu talc, amintiri, patzanii, intamplari tragice sau hazlii, bancuri, poezii, sinteze, filme, teatre dramatice, prezentari de tot soiul si toate toate aceste comunicatii sunt pentru a fi auzite de sine si de altii si a uimi si satisface organizarea si armonia placuta prin faptul ca toate sunt invataturi ca siruri de cuvinte, de propozitii si fraze construite cu cap pentru ca mesajul din el sa fie mesajul cu cap al unui cap.

In concluzie omul in esenta si profunzimea lui este o grozavie groaznica a tradarii grozave si este vorbirea cu cap si fara rost, vocea tradarii din capistea capatanei ridicata sus pe prajina, vorbirea lunga cu mult cap ca sa ascunda turbarea si hula printre cuvinte si ca sa satisfaca ceva... ar vrea sa ne scape si sa ne asigure si sa ne impace si sa ne linisteasca slujind cu slugarnicie si lingusire frica si grija lumii, o trufie ipocrita ce poseda pe om caci in sine avem frica ei incarnata, disperarea ei, grija lumii ingrijorata de ea insasi, disperarea ei ca nu cumva sa fie izgonita de cineva mai mare cu autoritate de Dumnezeu in intunericul vesnic. Nu vrea ”saraca” ticaloasa vicleana sa fie izgonita si data afara de Hristos-Cuvantul. Din frica asta ingrijorata a lumii se naste in om lasitatea si tradarea cea rusinoasa care il face pe om in stare de orice ca sa nu fie izgonita lumea din Rai, caci omul e puiul lumii in sine si e sclav ei si viciilor ei si de aceea se sacrifica naiv, fraierit-tzepuit de interesele ei blestemate.

E de dat afara de peste tot grija si frica lumii ocultiste ca o bansonerie cu cap plin de capete ce lanseaza siruri construite cu cap ca sa satisfaca uluiala in noi dar e de dat afara definitiv fara sa distrugem oamenii din ea care au tot dreptul la libertate si mantuire.

Izgoniti deci lumea din lume, din lumea in care locuiti, din voi insiva caci ea este insasi tradarea si grozavia turbata din miezul ocult al omului.

Grozavia tradarii k lumea ce nu vrea sa stie ce-i tanguirea, asta avem in interior. Parasiti-o si infratiti dati-i viteza indoita, dubla, izgoniti-o cu toate stapanirile si bogatiile ei din viata voastra, dati-i parasirea si sfarsitul poruncit de Dumnezeu, dati-i chin si tanguire, nu slava caci ea e iubirea de sine insasi si slavirea de sine insasi pentru tradarea demonizatoare din om si diavolul trufash o dreseaza salbaticind-o tot mai rau cu justitia legii faradelegii ca sa pacatuiasca ea prin oameni si sa parvina ca ipocrita zeificata tzepuind fintzele din ea ca s-o slujeasca si sa i se inchine implinind ca robotii cererile ei nesatioase, cerand si primind mereu de la toti cei cazuti in amagire jertfe mari si crude si mare credinta credincioasa ei, satanitza satanitzelor tuturor sateilor si gLumistiristilor care si-au vandut sufletul vesnic si cinstea ca sa desfraneze si sa profite vremelnic cu ea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.02.2023 at 21:17:22.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.02.2023, 00:46:11
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

@Seraphim7, ce stii despre semnele Mantra care se fac cu degetele si mainile pentru "energii". Ma gandeam ca e subiect de "Ocultism", ca parca s-ar incadra aici.

Mai ales, in special, Mudra (Flying Lotus) si despre oamenii care fac semnul asta cu mainile. Am inteles ca simbolizeaza putere, dominatie (folosita in situatii de urgenta, cand parca simti ca esti amenintat sau intimidat de situatii sau persoane, ca sa te protejezi).

Exista vreo referinta crestina despre asa ceva? sau e ceva.....satanic?

Las link aici jos cu imaginile de Mudra:

https://www.istockphoto.com/ro/fotog...=mudra%20hands
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.02.2023, 13:17:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@Seraphim7, ce stii despre semnele Mantra care se fac cu degetele si mainile pentru "energii". Ma gandeam ca e subiect de "Ocultism", ca parca s-ar incadra aici.

Mai ales, in special, Mudra (Flying Lotus) si despre oamenii care fac semnul asta cu mainile. Am inteles ca simbolizeaza putere, dominatie (folosita in situatii de urgenta, cand parca simti ca esti amenintat sau intimidat de situatii sau persoane, ca sa te protejezi).

Exista vreo referinta crestina despre asa ceva? sau e ceva.....satanic?

Las link aici jos cu imaginile de Mudra:

https://www.istockphoto.com/ro/fotog...=mudra%20hands
Mie mi se pare o comunicatie ca la surdomuti, autisti, deci e o comunicatie simobilca folosita doar pentru cei ce vad. Ar vrea sa fie o ”dezvoltare” sprituala a vede-vedelui prin smintisoreala si amagirea inaltatoare a elucubratiei celor ce li se deschid ochii si vad prin ritualuri ce te fac sa cazi pe spate sau te incanta pana cazi in cap de ceea ce vezi si ceea ce pricepi in mod ocult si fraierii amagiti, vrajiti, se lasa pacaliti cazand in iluzia falsei sfintenii de sine insusi sau de altii care folosesc mistica misterioasa a comunicatiei barnificatoare in ochi si in vedere pentru a baga prin vedere minciuni, asa ca un teatru mistic, ca o incantare exagerata, ca la englezii care in mandria lor laudaroasa pe toate le lauda foarte adanc pacalindu-te c-ar fi destepti, intelepti, drepti (best, gorgeous, sweety...) in laudarile lor si pare ca stiu ce spun cand defapt toate laudaroseniile astea sunt folosite pentru acuzare, pentru victimizare-caraiala si acuzarea justitiara, pentru trufia acuzarii caci smintisoreala meritelor si a pretentiilor e greu de invins si de biruit daca a intrat in om cu mita asta omeneasca-lumeasca-religioasa-spritista-vedeistica-vedetistica, caci pilindu-se prin vrajeala asta stiintifico-vedica ajunge de se stie pe el insusi sfant, merituos, ales si mare si ajunge de acuza si nu se lasa tot acuzand pana nu acuza si pe Dumnezeu, toate darurile de la El si alunecand in bucuria tradarii pentru marire tradeaza ca si consecinta a acuzarii si ajunge cazand mereu prin acuzari de tradeaza si se razbuna cu turbare si ura nebuna sateizandu-se cu nepasare in desfatari pripite ca prostul.

Deci e un limbaj al vrajitorilor si shamanilor, al preotilor pagani ce se baga pana si in calugarie sau in ortodoxie, vrajeli ipocrite ce se folosesc de naivitatea oamenilor care se lasa usor fraieriti cu iluzii si vorbe goale sau cu mesajul transmis prin semne, pozitii, limbaj trupesc, al hainelor si podoabelor, al mimicii si jocului viclean si prin tot felul de alte comunicatii mistice nonverbale... ce se adreseaza mai mult simturilor, ochilor, vederii si ”intelegerii” unor revelatii mistice prin vedere care il imbata pe om cu smintisoreala si inaltzare de sine, uitand de smerenia adevaratului Dumnezeu si a trimisilor Sai smeriti si umili.

Deci e vorba de slujirea acuzarii pripite. In loc sa-si acuze fiecare propriile pacate uriashe si acuzari nedrepte, pripite cu care acuza fara sa vada si sa priceapa ca numai asta fac, acuza, se apuca si cred in manipulatorii care-i mituie inaltandu-i cu lingusiri, caci astia sunt manipulatorii urii si acuzarii si astfel lingusiti si smintisorizati, se razbuna impreuna pentru iluzia mariiri propriei viclenii (comune) in care prinsul in capcana nu vrea sa-si piarda privilegiile din visul de mare berou smintisor aplaudat de lumea pe care o manca si bea ca prostul in loc sa posteasca la minciunile si faradelegile ei. Odata ce ai fost luat si bagat in mita minciunii maririi si inaltarii de sine ca mare smintisor viclean naiv, e foarte greu sa te extragi pana sa ajungi iar in tarana din care ai fost luat, in adevarata realitate, respectandu-ti si iubindu-i pe cei drepti, pe cei ce te-au miluit, nu te-au inselat, pe adevaratul tau Tata care ti-a daruit cu adevarat viitorul cel bun si puterea de a-l gasi si primi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.02.2023 at 15:39:14.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.03.2023, 06:53:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@Seraphim7, ce stii despre semnele Mantra care se fac cu degetele si mainile pentru "energii". Ma gandeam ca e subiect de "Ocultism", ca parca s-ar incadra aici.

Mai ales, in special, Mudra (Flying Lotus) si despre oamenii care fac semnul asta cu mainile. Am inteles ca simbolizeaza putere, dominatie (folosita in situatii de urgenta, cand parca simti ca esti amenintat sau intimidat de situatii sau persoane, ca sa te protejezi).

Exista vreo referinta crestina despre asa ceva? sau e ceva.....satanic?

Las link aici jos cu imaginile de Mudra:

https://www.istockphoto.com/ro/fotog...=mudra%20hands
Un subiect foarte interesant, mersi că l-ai pus pe masa discutiilor.O să-mi fac temele și o să încerc să-l abordez, desi nu-i chiar unul din subiectele care m-au interesat în mod special,dar are un loc foarte important in toate zonele, atât ce țin de ocult,religios, spiritual.(Devenit popular Uttarabodhi Mudra, sau mudra puterii,confundabil cu Flying Lotus ,prin folosirea ei de către frații Tate și alte figuri publice)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 05.03.2023 at 09:09:27.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.03.2023, 16:51:24
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Un subiect foarte interesant, mersi că l-ai pus pe masa discutiilor.O să-mi fac temele și o să încerc să-l abordez, desi nu-i chiar unul din subiectele care m-au interesat în mod special,dar are un loc foarte important in toate zonele, atât ce țin de ocult,religios, spiritual.(Devenit popular Uttarabodhi Mudra, sau mudra puterii,confundabil cu Flying Lotus ,prin folosirea ei de către frații Tate și alte figuri publice)
Da ar fi interesant sa stim si noi. Am intalnit si cateva persoane in bisericile noastre care faceau semnul acesta flying lotus.

Cand poti, no problem.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare