Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2014, 15:34:59
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Idee buna sau nu?

Mi-a venit o idee si vreau sa stiu pararea voastra si daca este de la Dumnezeu.

Oamenii sunt din ce in ce mai saraci si sunt multi care nu au din ce sa traiasca. Ei aleg sa merga la groapa de gunoi si sa caute orice le este de folos.

Noi avem multe lucrurile de care nu mai avem nevoie: mobila, carti, caiete, haine, etc. O parte le pastram si se deterioreaza in timp, o parte le distrugem sau le ardem si o parte le aruncam la gunoi. Din cele pe care le aruncam majoritatea se distrug pana sa ajunga la groapa de gunoi.
Cred ca o mare parte din oameni ar dori sa doneze din lucruile de care nu mai au nevoie dar nu au cui.

M-am gandit sa pun in legatura persoanele care vor sa doneze si persoanele care au nevoie.
Imi propun:
1. Sa caut persoane care vor sa doneze si sa fac o lista cu lucrurile de care vor sa se desparta.
2. Sa caut persoanele care au nevoie de ajutor si sa fac o lista cu lucrurile de care au nevoie.
Fiecare om trebuie sa primeasca doar lucrurile de care are nevoie.
Nu ma refer aici doar la lucruri si ma refer si la timp. De ce sa irosesti timpul privind la TV daca poti sa ajuti pe cineva.
Totul va fi la vedere online prin intermediul unui forum.

Orice fapta buna nu va ramane nerasplatita. In Biblie Mantuitorul Iisus Hristos spune: “Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti”, “Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul. Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.”

Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 25
“33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.”

Doamne, ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2014, 19:13:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este o idee foarte buna.

Ceva asemanator a fost initiat in Franta prin anii 60 si, astazi, se bucura de o mare expansiune. Deosebirea este ca cersetorii insisi se ocupa cu asta, in cadrul unor mici comunitati laicale, si isi fac din asta sursa de venit, contribuind si la reciclarea deseurilor. Dati "o goagla" dupa "abatele Pierre" si "comunitatile Emaus".

Din pacate, in Romania, statul, in loc sa sprijine initiativele sociale ale Bisericii, le pune bete in roate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2014, 19:34:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desigur. E o idee buna. Exista, de exemplu, parinti care pot dona hainute ale copiilor ramase mici si parinti care ar dori sa primeasca astfel de haine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2014, 19:35:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Totul va fi la vedere online prin intermediul unui forum.
De ce o platforma de forum si nu un sit interactiv ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2014, 20:01:42
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De ce o platforma de forum si nu un sit interactiv ?
Nu ma pricep sa fac un website interactiv. Pe forum este mai usor de discutat. O categorie a forumului va contine persoanele care au nevoie de ajutor si alta categorie persoanele care vor sa doneze. Fiecare poate sa doneze la ce caz doreste sau voi face eu legatura intre aceste doua categorii de persoane ca fiecare sa primeasca doar ce are nevoie.

Oameni care traiesc langa gropi de gunoi:
https://www.youtube.com/watch?v=h_YFqoKlWdM
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2014, 20:31:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Nu ma pricep sa fac un website interactiv.
Se poate invata. Pentru un sit "clasic", neinteractiv, o initiere care dureaza cam o saptamana lucrand o ora si jumatate pe zi e suficienta.

Pe urma, pentru caracterul interactiv, o initiere in "script"-uri e necesara. Asta inseamna cam 2-3 saptamani in acelasi ritm.

Deci, intr-o luna puteti fi capabil sa faceti un sit interactiv la nivel bazal. Iar de mai mult, nici nu e nevoie, ba chiar daunator, fiindca incepeti sa depindeti de performantele sistemelor de operare si de navigare ale utilizatorilor, presupus a fi nu prea grozave in cazul utilizatorilor saraci.

Aceasta achizitie de cunostinte va va putea folosi enorm si cu alte prilejuri.

Citat:
Pe forum este mai usor de discutat.
Da, numai ca administrarea unui forum cere mult mai mult timp decat un sit intercativ, care merge "automat".

Dezavantajele unui forum pentru ce vreti dv sunt:
-numarul mic de utilizatori
-necesitatea de a te inscrie si de a te loga
-pierderea in noianul de mesaje (imposibilitatea unei structuri tabelare, de care aveti nevoie).

Asa cum ati spus, forumul e pentru discutat. Pentru vandut/cumparat, pentru donat/preluat, pentru cautat, pentru comparat si pentru orice tine de "matching" intr-un fel sau altul, s-au inventat siturile interactive.

Este ca si cand ati dori sa faceti un sit de matrimoniale pe o platforma de forum: nu e forma cea mai adecvata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2014, 21:27:33
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Idee buna

Ideea este buna, insa trebuie materializata cumva. Consider ca un prim pas, ar fi crearea unei comunitati (de membrii pasionati) si apoi extins si printr-un site web de informare/prezentare/discutii etc. Dar modelul infinitezimal de ajutor il avem la biserica la care mergem la sfanta si dumnezeiasca liturghie. Sa incepem de acolo, cu donatiile, cu faptele bune, si sa ne lasam condusi de preotii slujitori de acolo...Restul, va face Dumnezeu...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------Cred Doamne si marturisesc ca tu esti cu adevarat, Fiul lui Domnezeu, care ai venit in lume sa ii mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2014, 23:22:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se pot aduna de la colegi, vecini, prieteni, neamuri obiecte în stare bună și apoi e ușor să găsești familii care au nevoie de ele. E mai ușor să obții lucruri decît bani.

Acum am pe stoc vreo cinci sacoșe cu haine și încălțăminte pentru copii și adulți. Dacă știți în Timișoara sau în jurul orașului persoane nevoiașe, încă nu le-am găsit destinatarii. Pentru că nu am căutat încă, nu am avut timp azi. Luni sigur scap de ele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2014, 06:44:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Ideea este foarte buna, dar daca nu este sustinuta si activata de o vointa de fier dezinteresata, atunci mai bine nici nu va mai ganditi la idee ca sa nu fiti dezamagit sau umilit de natura falsa a oamenilor.
Va trebui sa fiti propriul dvs aponsor fiindca vor fi de suportat mari cheltuieli.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2014, 08:54:44
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Ideie buna dar greu de realizat. Actiunea necesita timp si daruire, rabdare si simt organizatoric. Persoanele care isi vor lua sarcina aceasta in maini ar trebui sa aibe toate cele enumerate, si, in plus, s-o faca gratis. Nu zic ca este imposibil... si daca se va realiza va fi ceva minunat.
In Brasov (si nu numai) sunt un fel de containere in mai toate cartierele, la marginea trotuarului, unde cetatenii introduc hainele la care renunta. Aceste sunt donate. Este si asta ceva dar pacat ca nu intotdeauna sunt golite la timp.
Urez succes celor care se vor implica. O ideie minunata!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare