Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.08.2009, 13:37:15
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Doamne ajuta!

Si eu am intampinat asa ceva si nu am avut nici o biserica ortodoxa.Mi-am facut coltisorul meu in camera si m-am simtit tare bine.Decat sa merg la alta biserica si sa fac pacate mai bine m-am retras la mine in camera mea.
Daca gresesc iertatima!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.08.2009, 15:39:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pacat este si intoleranta. Si in ceea ce spui este multa intoleranta.
Eu vorbeam aici numai de catolici, nu de alte confesiuni si secte care sunt mai diferite.
Daca ti-e asa rau si greu, atunci nu te duce la ei, nu te mai duce deloc la biserica. Fa cum crezi.
Si uite sa-ti mai spun ceva.
Imi spui cum te simti tu sufleteste intr-o biserica sau alta, ca e mai bine la ortodocsi etc.
Iti dau dreptate. In mare ma simt mai bine in biserica ortodoxa. Dar depinde de mai multe lucruri.
Dar am invatat sa ma rog si sa ma simt bine si bisericile catolice, daca altele n-am.
Nici bisericile ortodoxe cu preotii lor nu sunt toate la fel.
Nu te simti la fel in toate.
In strainatate sunt multe probleme si si bisericile ortodoxe, mai mari poate decat la catolici.
Sa vezi ce te apasa acele probleme, oamenii si preotii, care sunt atat de diferiti in tara. Si sunt ortodocsi.
Nu-s bani, nu-i cladirea ta (nici nu arata ortodoxa) si mereu sunt probleme cu banii de intretinere si...chirie, preotul are are mai multe biserici in grija, o gramada de oameni care trag de el, n-are bani, nu e platit (asa se spune) si trebuie sa mai munceasca.
Oamenii (credinciosii) sunt si ei mai altfel din cauza de necazuri si greutati.
Cum crezi ca te simti?
Biserica este acolo unde poti sa te rogi si sa te intalnesti cu Dumnezeu.
Mai multe nu mai spun.
Si da, am si eu coltisorul meu in casa unde ma rog (e ca un mic altar), dar asat nu exclude biserica, oricat de bine m-as simti sa ma rog numai acasa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.08.2009, 16:04:03
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Aruncatul vorbelor...

Mie mi se pare total exagerat aici termenul de intoleranta, nici vorba de asa ceva. E alegerea fiecaruia sa mearga unde vrea.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.08.2009, 17:26:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Hmmmm....

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pacat este si intoleranta. Si in ceea ce spui este multa intoleranta.
Eu vorbeam aici numai de catolici, nu de alte confesiuni si secte care sunt mai diferite.
Daca ti-e asa rau si greu, atunci nu te duce la ei, nu te mai duce deloc la biserica. Fa cum crezi.
Si uite sa-ti mai spun ceva.
Imi spui cum te simti tu sufleteste intr-o biserica sau alta, ca e mai bine la ortodocsi etc.
Iti dau dreptate. In mare ma simt mai bine in biserica ortodoxa. Dar depinde de mai multe lucruri.
Dar am invatat sa ma rog si sa ma simt bine si bisericile catolice, daca altele n-am.
Nici bisericile ortodoxe cu preotii lor nu sunt toate la fel.
Nu te simti la fel in toate.
In strainatate sunt multe probleme si si bisericile ortodoxe, mai mari poate decat la catolici.
Sa vezi ce te apasa acele probleme, oamenii si preotii, care sunt atat de diferiti in tara. Si sunt ortodocsi.
Nu-s bani, nu-i cladirea ta (nici nu arata ortodoxa) si mereu sunt probleme cu banii de intretinere si...chirie, preotul are are mai multe biserici in grija, o gramada de oameni care trag de el, n-are bani, nu e platit (asa se spune) si trebuie sa mai munceasca.
Oamenii (credinciosii) sunt si ei mai altfel din cauza de necazuri si greutati.
Cum crezi ca te simti?
Biserica este acolo unde poti sa te rogi si sa te intalnesti cu Dumnezeu.
Mai multe nu mai spun.
Si da, am si eu coltisorul meu in casa unde ma rog (e ca un mic altar), dar asat nu exclude biserica, oricat de bine m-as simti sa ma rog numai acasa.
Sincer, toleranta...intoleranta, si care o fi definitia corecta a ceea ce simt prea putin conteaza, ideea e ca am incercat ...cu greu, dar se vede treaba ca nu e de mine, ce altceva sa mai zic!
De dus, chiar nu cred ca ma voi mai duce vreodata cu intentia de a participa la vreo slujba de-a lor...insa de vizitat mere...si chiar si asa nu am fost niciodata o impatimita a catedralelor catolice.
P.S. Da, intr-adevar daca tu nu te simti in Bisericile ortodoxe dn strainatate la fel de bine ca in cele din Ro, intr-adevar este ceea ce simti tu...si cu asta basta, insa eu chit ca nu pot gasi chiar o Biserica Ortodoxa identica cu cele de acasa... vreau totusi chiar si macar 30 % din una din aceea....si asta se rezolva , numai ca la ceva km distanta si nu chiar in fiecare Duminica probabil.

Last edited by AndruscaCIM; 18.08.2009 at 17:36:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.08.2009, 23:00:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sigur ca fiecare are dreptul sa mearga unde vrea sa se roage, numai ca m-a deranjat ca se vorbeste in mod dispretuitor la adresa altor confesiuni.
Si ma intreb atunci de ce mai plecam in alte tari...Mai mult nu mai spun.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.08.2009, 23:49:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu pot decat sa ii dau dreptate Sophiei.
Nici eu nu prea inteleg de ce unii oameni mai merg in strainattate daca ce le place este tot numai ce este romanesc, sau oricum familiar si fac alergie la orice "inovatie."
Sigur, poti sa te rogi si acasa, dar hai sa fim cinstiti, cati dintre noi au puterea de a sta doua ore jumate in rugaciune ca si cum ar fi la Sfanta Liturghie. Din propria experienta pot sa spun ca dca stai acasa sunt nenumarate lucruri care iti distrag atentia, si care te fac pana la urma sa iti pierzi avantul catre Dumnezeu. Mie mi se intampla ca nici macar nu ieseam din pijamale pana pe la amiaza duminica nemergand la biserica. Sigur, cei care au vointa multa si ravna...sigur. Ei, dar daca totusi incerc si ma duc la misa sa punem de la 8 la 9, chiar si acea ora ma face sa ma trezesc, sa imi indrept gandul spre faptul ca duminica este o zi speciala, nu doar o zi libera, ca fac ceva care sa imi intareasca calitatea de crestin. Sigur, nu o fi misa Sfanta Liturghie de la ortodocsi, dar si la catolici este mantuire si este o exagerare mare a spune ca nu este nimic de invatat de la ei.
Din pacate eu nu cunosc olandeza, deci imi va fi destul de greu fie biserica ortodoxa, fie catolica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.08.2009, 00:15:33
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Pentru ca nu sunt de nicio culoare in domeniu, mai putin cel privind adventistii, pot sa adaug si eu la ce au spus altii, si ca orice faci, sa nu te duci la adventisti. Locasul lor de cult nu se poate numi biserica, parerea mea, e cel mult o casa de rugaciune. "Biserica", in contextul ei crestin, ei au distrus-o, odata cu acceptarea "profetului" lor, Ellen G. White, si odata cu acceptarea noului cod de legi a lor, manualul bisericii sau cum se numeste, care inlocuieste Biserica adevarata. Deci, repet, aceea nu e o biserica. Mai bine stai acasa. E un pacat grav sa mergi la intalnirile lor.

Sa dea Domnul liniste in inima ta si sa Il gasesti in toate. (mai putin in casa adventistilor, bineinteles )
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.08.2009, 11:34:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu pot decat sa ii dau dreptate Sophiei.
Nici eu nu prea inteleg de ce unii oameni mai merg in strainattate daca ce le place este tot numai ce este romanesc, sau oricum familiar si fac alergie la orice "inovatie."
Sigur, poti sa te rogi si acasa, dar hai sa fim cinstiti, cati dintre noi au puterea de a sta doua ore jumate in rugaciune ca si cum ar fi la Sfanta Liturghie. Din propria experienta pot sa spun ca dca stai acasa sunt nenumarate lucruri care iti distrag atentia, si care te fac pana la urma sa iti pierzi avantul catre Dumnezeu. Mie mi se intampla ca nici macar nu ieseam din pijamale pana pe la amiaza duminica nemergand la biserica. Sigur, cei care au vointa multa si ravna...sigur. Ei, dar daca totusi incerc si ma duc la misa sa punem de la 8 la 9, chiar si acea ora ma face sa ma trezesc, sa imi indrept gandul spre faptul ca duminica este o zi speciala, nu doar o zi libera, ca fac ceva care sa imi intareasca calitatea de crestin. Sigur, nu o fi misa Sfanta Liturghie de la ortodocsi, dar si la catolici este mantuire si este o exagerare mare a spune ca nu este nimic de invatat de la ei.
Din pacate eu nu cunosc olandeza, deci imi va fi destul de greu fie biserica ortodoxa, fie catolica.
Ce inseamna " inovatie" ?
Cum adica "De ce merg oamenii in strainatate daca ce le place peste tot, este numai ce este romanesc"? Nu prea inteleg...de ce generalizezi la modul asta exagerat?
Eu cred ca pana acum chiar am vorbit numai despre religia ortodoxa si Bisericile Ortodoxe in comparatie cu celelalte, evidentiind sentimentul meu personal..si nicidecum de tot ce este romanesc in comparatie cu neromanescul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.08.2009, 11:39:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Pentru ca nu sunt de nicio culoare in domeniu, mai putin cel privind adventistii, pot sa adaug si eu la ce au spus altii, si ca orice faci, sa nu te duci la adventisti. Locasul lor de cult nu se poate numi biserica, parerea mea, e cel mult o casa de rugaciune. "Biserica", in contextul ei crestin, ei au distrus-o, odata cu acceptarea "profetului" lor, Ellen G. White, si odata cu acceptarea noului cod de legi a lor, manualul bisericii sau cum se numeste, care inlocuieste Biserica adevarata. Deci, repet, aceea nu e o biserica. Mai bine stai acasa. E un pacat grav sa mergi la intalnirile lor.

Sa dea Domnul liniste in inima ta si sa Il gasesti in toate. (mai putin in casa adventistilor, bineinteles )
Da, stiu cum sta treaba...tocmai de asta am intrebat daca ar putea fi privit ca " pacat ' faptul ca participi la o slujba catolica. Pot ajunge si la Biserici ortodoxe, numai ca ele sunt la 80 de km...si deci nu pot ajunge chiar in fiecare Duminica, asta era problemuta
Multumesc, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.08.2009, 12:18:23
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, stiu cum sta treaba...tocmai de asta am intrebat daca ar putea fi privit ca " pacat ' faptul ca participi la o slujba catolica. Pot ajunge si la Biserici ortodoxe, numai ca ele sunt la 80 de km...si deci nu pot ajunge chiar in fiecare Duminica, asta era problemuta
Multumesc, Doamne ajuta!
Parerea mea este ca nu e nicio problema, atata timp cat te simti ortodocsa inauntrul tau. Cazul tau e unul special. Nu cunosc in profunzime diferentele de rit dintre cele doua biserici - cea ortodocsa si cea catolica - deci nu pot emite decat o simpla opinie. Oricum, cred ca mai importanta este trairea, iar cum tu nu ai de ales, sunt sigur ca Dumnezeu iti cunoaste sufletul si nu ia seama la faptul ca intri intr-o biserica catolica.
Poate un preot ortodocs ar fi in masura sa te lamureasca. Multumesc pt. ca mi-ai dat sansa sa imi exprim parerea. Numai bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01