Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2018, 15:48:44
believe10 believe10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Parastas

Buna ziua,

Nu am foarte multe notiuni despre obiceiurile religioase, tinand cont ca intotdeuna s-au ocupat cei din familie de ele. Acum, dupa ce mi-au murit si mama, si bunica, am ramas eu sa fac parastas. In primul rand nu am respectat cei 7 ani pentru mama, au trecut peste 8. Dar pentru bunica inca mai e timp si, ma gandesc, ca daca fac pentru bunica pot sa o pomenesc in aceeasi masura si pe mama.

Nu stiu cum se procedeaza. Cate lumanari si ce fel sa fie, cate prosoape. Cati colaci. Cum fac coliva, din cate ape spal arpacasul. Cam tot ce inseamna datini. Stiu in mare, nu in detaliu. Vinul il dau preotului sau cate un pahar celor din biserica. Chiar nu stiu. Orice sfat e binevenit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2018, 13:48:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Trolling.... datini ?

Sau un sectar cu BS pe forum ortodox care vrea sa auda de gaina peste groapa?

Uite ce iti recomand: iei 10 gaini de la Metro, le arunci peste groapa si cam asta este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2018, 00:53:10
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de believe10 Vezi mesajul
Buna ziua,
. Cum fac coliva, din cate ape spal arpacasul.
In trei ape din trei izvoare diferite. Musai sa speli numai la 12 noapte (in trei nopti diferite bineinteles).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2018, 11:51:23
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Numarul de lumanari si prosoape e o datina, difera de la biserica la biserica. Eu spre ex am dat cand am putut cate o lumanare cu prosop la fiecare preot si dascal, iar cand nu mi-am permis, doar unul la preot.
Cand duci pomelnicul, ii poti da preotului o paine si o sticla de vin, cu o lumanare aprinsa. Pe masa la biserica pui coliva, o sticla de vin, o paine si o lumanare aprinsa pe coliva. Cand imparti, dai ce iti permiti sa cumperi si faci pachetele care contin diverse alimente +un pahar de coliva si putin vin. O idee ar fi sa imparti unei familii sarace, la un azil, orfelinat, sa dai pachetel oamenior strazii. Consider ca sunt de evitat persoanele din cimitir care iti apar in fata ca de cele mai multe ori ei primesc destule pachete si le selecteaza la final.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare