Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.02.2009, 10:16:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eram la o Liturghie nu demult si stateam afara ascultand slujba. Exact la momentul euharistic, s-a auzit dintr-o parte, de undeva dinspre niste copaci, o voce sinistra de copil, dar puternica, tare, care facea precum demonizatii, va imaginati cum. Sunetul satanic a durat putin, a fost neinteligibil si ne-a atras atentia celor care eram acolo, in fata usii bisericii (nu numai eu l-am auzit, nu a fost in imaginatia mea). Straniu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.02.2009, 12:09:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu am vazut multe la viata mea,inca de la varsta de 14 ani am vazut cazuri de exorcism,cazuri grave.Daca ar fi sa povestesc,nici nu stiu cu ce ar trebui sa incep,cu faptele in sine,sau cu reactia mea de copil inaintea acestora.Un lucru este evident,la acea varsta ele m-au marcat si mi-au schimbat viata,pe un traseu benefic...s-ar putea spune.Am vazut cazuri concrete,de necontestat ca ar fi supuse puterii raului,fapt pentru care nu am dubii in priviinta existentei acestora,insa,uneori exista si cazuri ce tin doar de competenta medicala,respectiv psihiatrica...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.02.2009, 13:27:58
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu am vazut cazuri de exorcism si nici nu-mi doresc asta....am citit ....mie una mie deajuns...ma rog la Maicuta Domnului sa ma pazeasca de astfel de experiente....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.03.2009, 10:18:04
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viscu Vezi mesajul
Mergind la sfinta manastire nicula am avut ocazia sa vad astfel de oameni indraciti.Era cazuri cind cite 4,5 tineau de unu sa il poata tine in manastire la rugaciune.Dupa ce se terminau dezlegarile si noi primeam ungerea cu mir,ei cei indraciti ramineau ca morti cazuti jos fara vre-o putere in ei.O data l-au scapat pe unul si duhul cel rau la purtat prin padurea din preajma manastiri fara sa-l mai fi putut prinde doar glasul se mai auzea la bietul om cum zbiera.Am auzit ca abia dimineata l-au putut prinde si duce acasa la el.Astfel de cazuri zic sfintii parinti de demonizare nu se pot intimpla decit unei persoane la care i s-au facut farmece.Oare de ce sa sufere cineva din partea diavolului fara sa aibe a face ceva cu el?De ce nu tipa vrajitoarele in biserica?Oare ce se urmareste prin demonizare ca nu se face cu puterea lui savaot dumnezeu?Mare pacat ca vre-un crestin sa sufere asa ceva.Deci vedem bine ca dracul se leaga si ne face rau oricit am crede in dumnezeu,deoarece dumnezeu nu are a face nimic cu o vrajitoare.Eu zic ca ar fi bine sa nu mai existe asa ceva deoarece cred ca dumnezeu este atotputernic.AMIN.
Dragul meu, caile Domnului sunt nestiute. tot ce ni se intampla in viata, bun sau rau, se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu. Diavolul nu ne ispiteste mai mult decat i se ingaduie de Tatal Ceresc. Adu-ti aminte cum ii spune Evei, la izgonirea din Rai:..."vei zdrobi capul sarpelui, si el iti va intepa calcaiul". Doar atata putere are. Sfantul Ciprian al Cartaginei a fost vrajitor pagan, dar s-a crestinat si a devenit episcop. Vazand ca farmecele lui nu au efect asupra crestinei Iustina, datorita ei, el s-a lepadat de paganism si de vrajitorie.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.03.2009, 21:05:12
mircea_dd mircea_dd is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2009
Mesaje: 4
Implicit

foarte sigur ca nu este un pacat atata timp cat pastram si respesctam sfatul dat de iisus an vremea sederi lui pe acest pamant an care a lasat vorba apostolilor adica oamenilor sfinti de pe vremea aceea zicand clar ;CA ACEST NEAM DE DEMONI NU IESE DECAT CU POST SI RUGACIUNE DECI CLAR CAND EL NU MAI ERA APOSTOLII AU URMAT SFATUL LUI SI AJUTA LA RANDUL LOR PE OAMENII POSEDATI DE DEMONI ...IAR ACUM AN ZILELE NOASTRE E ACEEASI CHESTIE NUMA CA NU MAI EXISTA APOSTOLI CI PREOTI CU HAR SI MARE DAR DE LA CE DE SUS SI LA FEL SI EI FAC MINUNI AN ZILELE ACESTEA MULTE SI MARI DOAR CA ACUM NEMAIFIND IISUS CU NOI PAMANTEAN E RANDUL LUI CA ACUM SA NE CEARA O CREDINTA MAI PUTERNICA SI NU MAI VREA CA SA PRIMIM MINUNI CA PE TIMPURI DOAR ASA ,,SA NE MIRAM NOI CI AMPREUNA CU EL SI CU NOI NI SE VA ARATA MINUNI ..ALTFEL POTI SA POSTESTI UN AN POST NEGRU ,POTI SA ZICI MI DE ACATISTE DACA NAI CREDINTA SI DRAGOSTE FATA DE EL .....atunci sa stai la rand sa astepti pana cand vei scapa de posedare,de necaz sau altceva.CRED CA AM FOST CLARA CA NU ESTE UN PACAT EXZORCISMUL CI ESTE CAVA CARE ARATA CA EXZISTA DIAVOLI DAR ESTE SI DUMNEZEU SI PRIN INVOCAREA LUI POTI SCAPA DE CEL RAU DAR AN SHIMB TREBUE SA PLATIM CU MARE SI MARE CREDINTA.NUMA BINE VA DORESC TUTUROR
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.03.2009, 23:00:46
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Dragul meu, caile Domnului sunt nestiute. tot ce ni se intampla in viata, bun sau rau, se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu. Diavolul nu ne ispiteste mai mult decat i se ingaduie de Tatal Ceresc. Adu-ti aminte cum ii spune Evei, la izgonirea din Rai:..."vei zdrobi capul sarpelui, si el iti va intepa calcaiul". Doar atata putere are. Sfantul Ciprian al Cartaginei a fost vrajitor pagan, dar s-a crestinat si a devenit episcop. Vazand ca farmecele lui nu au efect asupra crestinei Iustina, datorita ei, el s-a lepadat de paganism si de vrajitorie.
Salutare ! scriu de curand pe acest forum ...am gasit si multe sfaturi si povete bune de urmat pe calea cea stramta a mantuirii ..

Acum as vrea sa scriu despre ce mi s-a intamplat mie in casa cu fratele meu mai mic ...
A avut o cadere am zis noi cei ai casei dar in timp mi-am dat seama ca pusese altcineva stapanire pe el....cu ingaduinta de Sus
Fratele meu incepuse sa creada ca toti vrem doar avere,ca el nu primeste nimic ...ca vrem sa il omoram ...avea viziuni si previziuni si tot felul de chestiuni...infricosatoare...pe scurt a inceput sa ne ameninte pe toti ca ne omoara ,mie personal imi zicea ca ma va omora in somn...eu pe atunci necuprinsa asa mult de credinta ii spuneam ca daca ma va omora in somn am sa il bantui toata viata lui ...si asa am scapat ...dar cum nimic nu este intamplator am scapat cu voia Domnului ...
Fratele meu cuprins rau de suparare si mahnire de ceeea ce se intampla intre parinti ...ai mei divortasera anul trecut ...dupa 33 de anii impreuna ...off destul de greu sa scriu
Fratele meu si-a distrus casa ,masinile si tot ce avea anul trecut ....Dumnezeu a fost bun si nu s-a facut public asta ....culmea nu a castiga nimeni de la ora 17 la pro tv ...de pe urma fratelui meu ...off ideea este ca acum dupa un an dupa ce sa intamplat ...el nu mai are mult par in cap ...s-a consumat cel mai mult din suferintele toate ale familiei...
Anul trecut am reusit sa aduc 2 preoti calugari in casa ...cum au intrat au zis ca ei simt blestemul familiei si al casei...de atunci ma lupt pentru ei asa cum pot si eu ...ce sa zic ...sunt persoane din familie care imi spun sa plec in lume ..am ales sa stau
Imi cer scuze pentru scris este prima oara cand scriu despre ce sa intamplat ...

Imi cer iertare daca supar pe cineva !

Incheii cu o rugaciune care imi este draga si stiu ca este bine de citit in acest post

Sfantul Efrem Sirul: "Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie. Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie, robului Tau. Asa Doamne, imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad gresalele mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.06.2009, 19:43:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Anul trecut am reusit sa aduc 2 preoti calugari in casa ...cum au intrat au zis ca ei simt blestemul familiei si al casei...de atunci ma lupt pentru ei asa cum pot si eu ...ce sa zic ...sunt persoane din familie care imi spun sa plec in lume ..am ales sa stau
si cei 2 preoti ce-au facut ca sa va ajute? mi se pare straniu ca au facut remarca respectiva.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.03.2010, 16:45:44
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Sebastiana, citeste "Pateric despre vise si vedenii" si o sa vezi acolo cum necuratul ii lupta pe cei de la care a plecat o viata intreaga, e izgonit si sta la panda si 10 ani si se intoarce si mai aprig si i se fac aceluia cele de la urma mai rele decat cele dintai. Dintr-un vis sau o vedenie cu Maica Domnului sau Mantuitorul la Muntele Athos multi calugari au ajuns posedati sau au innebunit, se spune acolo ca numai MARII Sfinti dupa saptamani de post negru si rugaciune neincetata, si viata sfanta pot cerceta sa le vina un raspuns de sus in vedenie etc, ceilalti daca au astfel de semne indiferent ca ei considera ca le apar sa le intareasca credinta sa le stearga rapid din memorie, ca toate sunt de la necurat, si daca le accepti si crezi in ele te poseda si ajungi posedata, le dai drepturi, noi pana nu taiem din radacina oruice incredere in semne, vise, vedenii, sunete etc, nu vom scapa de rele si necurati, ca Dumnezeu nu trimite semne ca sa credem, ci noi suntem datori sa credem in El fara nici un semn primit, ca nu suntem noi demni de Sfinti sa avem astefl de semne.

Dumnezeu sa te-ajute!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #99  
Vechi 20.06.2011, 11:57:09
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Dumnezeu este in noi in masura binelui si a profunzimi fiecaruia, tot binele in lume de la Dumnezeu este.
Si atunci de ce este nevoie de partide care sa se lupte intre ele cu ura si partinire in numele aceluiasi Dumnezeu? Ca sa fim incercati in iubirea si intelepciunea noastra fata de aproapele nazuitor oriunde ar fi el.
Fiecare va fi judecat nu de noi ci de Dumnezeu si nu dupa legamintul niostru ci al fiecaruia in parte.
Si nu doar oamenii vor fi judecati ci si bisericile, religiile , organizatiile, tarile si orinduirile.
se presupune ca una dintre ele (Imapartia sfintilor-Daniel) ar trebui sa se intinda pe tot pamintul si sa darime uriasul vechilor structuri. care dintre ele este mai indreptatita din moment ce toate se judeca intre ele fara iubire?

Acum se pune intrebarea: faptul ca Biserica crestina nu mai este Una o impiedica sau o ajuta sa se intinda pe tot pamintul? Asa pe bune..cine mai lucreaza acum la asta?
Asadar avem mai multe ramuri dar unele s-au oprit din efortul raspindirii si au inceput sa se faleasca si sa multimesca Domnului ca nu e pacatoasa ca feriseul multumit comparindu-se cu altul.
Poate ca nu despre ea era vorba iar cei care s-au oprit stiu asta dar nu pot sa spuna.
Si apoi atita cit judeci cu partinire binele lui Dumnezeu din restul oamenilor nu ai destula iubire cu care sa ii convingi prin exemplu personal. Fiindca sufletul omului simte dincolo de cuvinte.
Asa incit ne tot afundam in ura si aroganta incit o sa ajungem pina acolo incit Dumenzeu cu o mina salvatoare sa ne converteasca pe cei mai rasariti dintre noi cu alta religie care il urmeaza cu adevarat pe Iisus in toate privintele nu doar la nivel declarativ. Cautind nod in papura lui Dumnezeu nu ne facem cu nimic mai buni.
Daca biserica trebuie aparata atunci ea trebuie aparata impotriva partinirii si urii fara de binele lui Dumnezeu din ceilalti nazuitori -pe care tot avem tendinta sa ne razbunam in conditiile in care nu ei sint de vina pentru situatia creata ci ianaintasii si portile iadului pe unde intentionat si-a bagat coada careva. Lupii infometati in blana de oaie si puii de cuci infiltrati in sinoade, biserici si manastiri. Incit am ajuns sa ne mincam intre noi din placere.
Dumnezeu are nevoie de sfinti, intelepti, pace, iertare si iubire.
Bine spunea un vestit duhovnic "Daca biserica noastra nu produce sfinti ea produce farisei."
Daca Dumenzeu aprinde lumina sfinta doar in prezenta reprezentantului ortodox nu o face ca sa fie ura ci ca sa fie semn atunci cind ortodoxia unita va conlucra la infaptuirea Imparatiei sfintilor , semn ca sa o urmam chiar daca directia va pare gresita la inceput din cauza partinirii cu care preotii au judecat neamurile.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.07.2011, 18:24:47
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

În prealabil postat de consuela
Nu imi plac excesele de zel si exagerarile, frizeaza cu nebunia.

Mai sunt unii nebuni...dupa Hristos!:)

In legatura cu vestimentatia

Ma abat un pic de la topic .....mereu dau peste problema asta si nu stiu daca reusim sa o lamurim......a precizat vreodata Iisus...sau este scris in Biblie undeva.....femeile sa vina in fusta in Biserica ?conteaza chiar atat de tare vestimentatia ? adica vrea o femeie sa vina la sujba sau sa se marutriseasca ,ca bubuie de pacate .....dar nu domle` ca esti in pantaloni ....!!!
Nu si rochia si pantalonii reprezinta inventii omenesti ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 00:02:51
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54