Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 05.03.2010, 15:19:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Buna intrebare, cu moastele..
Parerea mea e ca raspunsul ar trebui nuantat...

Sunt moaste care intr-adevar au apartinut unor persoane sfinte, si care intr-adevar au putere de la Dumnezeu... de exemplu, moastele Sfintei Paraschiva...

Pe de alta parte insa sunt si numeroase falsuri... imi vine in minte cazul asa-ziselor bucati din Crucea Mantuitorului... sunt atat de multe bucati din aceasta cruce, incat din totalul lor s-ar putea reconstitui 300 de cruci ! Stiu ca suna ca in povestea lui Hagi Tudose si a "lemnului sfant", dar din pacate in unele cazuri cam asa e.

In cele din urma nu stiu ce relevanta pentru credinta are autenticitatea cutarei sau cutarei moaste... aflate in fata lor, oamenii se roaga lui Dumnezeu, iar puterea nu e la moaste ci la Dumnezeu.
Da, dar una e sa spui ca moastele sunt ramasitele pamantesti ale unui sfant si trebuie sa fie cinstite.
Si alta e sa declari ca ele sunt neputrezite si nescricacioase, ca au miros placut, ca sunt frumoase, etc, etc
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.03.2010, 18:30:51
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
... imi vine in minte cazul asa-ziselor bucati din Crucea Mantuitorului... sunt atat de multe bucati din aceasta cruce, incat din totalul lor s-ar putea reconstitui 300 de cruci ! Stiu ca suna ca in povestea lui Hagi Tudose si a "lemnului sfant", dar din pacate in unele cazuri cam asa e.
E o intreaga poveste cu bucatile din crucea aceea, nu se stie foarte clar soarta ei dar cert e ca au aparut unii care spun ca detin elemente din ea. La momentul crucificarii nimeni nu a dat atentie crucii respective, oamenii au fost impartiti in doua, unii care s-au bucurat ca au scapat de "Invatatorul", altii s-au intristat profund si au cazut in dezamagire, nici nu au avut curaj sa creada ca Domnul va invia, ba inca le-a fost greu si cand l-au vazut. Auzim de povesti legate ba de aschii din cruce, ba de giulgiu, ba de nu stiu mai ce. Chiar isi inchipuie cineva ca daca ar fi luat vreunul crucea aceea de lemn si ar fi dus-o acasa i-ar fi fost de vreun folos, sau daca lua giulgiul si se culca in el, de cand instrumentele de tortura sau articolele mortuare au vreo importanta in viata noastra de credinta? Daca mergem pe rationamentul acesta, ar fi trebuit cautate si piroanele acelea cu care a fost strapuns Domnul, biciul acela cu care a fost batut si tot ceea ce a mai fost atins cu sangele Sau. Mi-e teama ca mergem prea departe si le dam ocazia inselatorilor de tot felul care ar detine ei tot felul de lucruri "sfinte".

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
In cele din urma nu stiu ce relevanta pentru credinta are autenticitatea cutarei sau cutarei moaste... aflate in fata lor, oamenii se roaga lui Dumnezeu, iar puterea nu e la moaste ci la Dumnezeu.
Asa e, toata puterea e numai la Dumnezeu.

Last edited by almaris; 05.03.2010 at 18:41:58.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.03.2010, 20:47:55
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris
Auzim de povesti legate ba de aschii din cruce, ba de giulgiu, ba de nu stiu mai ce. Chiar isi inchipuie cineva ca daca ar fi luat vreunul crucea aceea de lemn si ar fi dus-o acasa i-ar fi fost de vreun folos, sau daca lua giulgiul si se culca in el, de cand instrumentele de tortura sau articolele mortuare au vreo importanta in viata noastra de credinta?
D-ta ai citit Biblia? Firește că pot avea impact în viața noastră.
Firește că Dumnezeu poate lucra și prin obiecte:
1 Samuel (sau 1 Regi) 5.11
"Atunci au trimis și au adunat toate căpeteniile Filistenilor și au zis: "Trimiteți de aici chivotul Dumnezeului lui Israel; lăsați-l să se întoarcă la locul său, ca să nu ne ucidă pe noi și pe poporul nostru". Căci groază de moarte era în tot orașul și mâna Domnului apăsa foarte tare asupra lor, de cum venise acolo chivotul Dumnezeului lui Israel. "

să nu mai vorbim de sfântul Pavel:
Fapte 19.11."Și Dumnezeu făcea, prin mâinile lui Pavel, minuni nemaiîntâlnite. 12.Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei."

Cu atât mai mult crucea, giulgiul și mormântul în care a fost depus trupul Dumnezeului nostru întrupat, Iisus Hristos, Căruia I se cuvine toată cinstirea.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 06.03.2010, 14:01:59
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
D-ta ai citit Biblia? Firește că pot avea impact în viața noastră.
Firește că Dumnezeu poate lucra și prin obiecte:
1 Samuel (sau 1 Regi) 5.11
"Atunci au trimis și au adunat toate căpeteniile Filistenilor și au zis: "Trimiteți de aici chivotul Dumnezeului lui Israel; lăsați-l să se întoarcă la locul său, ca să nu ne ucidă pe noi și pe poporul nostru". Căci groază de moarte era în tot orașul și mâna Domnului apăsa foarte tare asupra lor, de cum venise acolo chivotul Dumnezeului lui Israel. "

să nu mai vorbim de sfântul Pavel:
Fapte 19.11."Și Dumnezeu făcea, prin mâinile lui Pavel, minuni nemaiîntâlnite. 12.Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei."

Cu atât mai mult crucea, giulgiul și mormântul în care a fost depus trupul Dumnezeului nostru întrupat, Iisus Hristos, Căruia I se cuvine toată cinstirea.
Nu stim cat de autentice ar putea fi cele despre care se spune ca ar fi, de asta spun, suntem pe un teren destul de miscator. Referitor la Pavel, asa este, datorita credintei sale Domnul a facut mari minuni prin el, totusi acest lucru nu era la dispozitia lui tot timpul, erau momente alese de Dumnezeu pentru asta si inca ceva interesant este ca Sf.Apostol nu se putea vindeca pe sine. La un moment dat se spune ca a fost lasat bolnav, apoi recomanda lui Timotei un anumit tratament pentru o boala, se pare de stomac, minunile erau limitate, si asa de multe ori apostolul avea de furca cu oamenii pentru a-i face constienti ca este lucrarea lui Dumnezeu si nu a lui.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 06.03.2010, 15:22:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
este lucrarea lui Dumnezeu si nu a lui.
Si eu cred ca Dumnezeu poate lucra prin lucruri care noua nu ni se par rationale sau logice sau in regula, eu cred ca Dumnezeu poate lucra si prin trupurile sfintilor daca cel ce se apropie de moaste se apropie cu credinta ca Harul lui Dumnezeu se salajluieste in ele, daca se apropie ca de un obiect magic, va fi inselat
Dumnezeu lucreaza prin ceea ce doreste El, zilele astea niste studenti teologi de la cj au povestit ca fiind in muntele Athos cu o persoane nevazatoare si rugandu-se mai mult timp in prezenta moastelor Sf ioan Botezatorul, persoana si-a recapatat vederea, deci Dumnezeu face minuni si azi, studentii au ramas profund impresionati de aceasta lucrare, incat si-au schimbat radical modul de viata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 06.03.2010 at 15:24:54.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 06.03.2010, 15:31:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
E o intreaga poveste cu bucatile din crucea aceea, nu se stie foarte clar soarta ei dar cert e ca au aparut unii care spun ca detin elemente din ea. La momentul crucificarii nimeni nu a dat atentie crucii respective, oamenii au fost impartiti in doua, unii care s-au bucurat ca au scapat de "Invatatorul", altii s-au intristat profund si au cazut in dezamagire, nici nu au avut curaj sa creada ca Domnul va invia, ba inca le-a fost greu si cand l-au vazut. Auzim de povesti legate ba de aschii din cruce, ba de giulgiu, ba de nu stiu mai ce. Chiar isi inchipuie cineva ca daca ar fi luat vreunul crucea aceea de lemn si ar fi dus-o acasa i-ar fi fost de vreun folos, sau daca lua giulgiul si se culca in el, de cand instrumentele de tortura sau articolele mortuare au vreo importanta in viata noastra de credinta? Daca mergem pe rationamentul acesta, ar fi trebuit cautate si piroanele acelea cu care a fost strapuns Domnul, biciul acela cu care a fost batut si tot ceea ce a mai fost atins cu sangele Sau. Mi-e teama ca mergem prea departe si le dam ocazia inselatorilor de tot felul care ar detine ei tot felul de lucruri "sfinte".



Asa e, toata puterea e numai la Dumnezeu.

Este evident faptul ca unii au cazut intr-un misticism bolnav, si acum sunt unii care pun accent fie pe experiente mistice fie me religve mai mult sau mai putin autentice
trebuie sa avem echilibru in toate, in ortodoxie nu moastele sau icoanele au rolul esential ci impartasirea din Tainele harice ale Bisericii, ca unii fac abuz de chestii secundare e adevarat si trebuie indreptati
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 07.03.2010, 19:10:48
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Problema e ca foarte multi oameni au o perceptie diferita...
Auzi oamenii zicand fraze de genul:

"Ma duc sa ma inchin la icoana cutare"
"Ma duc sa ma inchin la moastele cutarui si cutarui sfant",
etc

Multi nu isi dau seama ca puterea e defapt la Dumnezeu, nu in respectivele obiecte. Din pacate insa conceptiile idolatre si cele animiste persista inca in mentalul colectiv... e rasu-plansu cand vezi la Sfanta Paraschiva (pe care Dumnezeu a inzestrat-o intr-adevar cu putere), cum se bat oamenii care pe care sa ajunga sa rupa cate-o bucata... trist, nu ?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 08.03.2010, 11:45:10
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
cum se bat oamenii care pe care sa ajunga sa rupa cate-o bucata... trist, nu ?
Imi aduc aminte de Ezechia din Vechiul Testament care vazand ca poporul devine idolatru a distrus pana si sarpele de arama facut de Moise, dorind prin acest gest sa-i intoarca la inchinarea adevarata la Dumnezeu. Uneori e nevoie de astfel de gesturi ca sa fie treziti oamenii la realitate.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 08.03.2010, 12:14:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Problema e ca foarte multi oameni au o perceptie diferita...
Auzi oamenii zicand fraze de genul:

"Ma duc sa ma inchin la icoana cutare"
"Ma duc sa ma inchin la moastele cutarui si cutarui sfant",
etc

Multi nu isi dau seama ca puterea e defapt la Dumnezeu, nu in respectivele obiecte. Din pacate insa conceptiile idolatre si cele animiste persista inca in mentalul colectiv... e rasu-plansu cand vezi la Sfanta Paraschiva (pe care Dumnezeu a inzestrat-o intr-adevar cu putere), cum se bat oamenii care pe care sa ajunga sa rupa cate-o bucata... trist, nu ?
Multi au plecat vindecati de la moastele Sfintei Parascheva. Si au plecat multumind lui Dumezeu pentru ca si-a revarsat puterea prin ele. Asa ca treaba cu rasu plansu nu e valabila pentru cei ce saruta moastele, ci pentru cei care nu au inteles ca Dumnezeu e lucrator prin ele.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.03.2010, 13:17:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ddaann Vezi mesajul
Cat sunt eu de necredincios, dar tot nu pot sa accept asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34