Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 05.03.2010, 13:50:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Stiinta nu neaga explicit existenta "sufletului", stiinta studiaza ceea ce se poate studia concret (deocamdata) anume creierul. Bolile si problemele creierului pot fi analizate, tratate prin operatii, medicamente, etc. Bolile sufletului se trateaza prin vorbe alese, cum spunea si cel dupa care mi-am luat nick-ul :).
Sufletul e o iluzie, deci nu e negat de stiinta. Stiinta spune doar ca iluzia sufletului este explicabila.
Uneori bolile sufletului se trateaza cu medicamente, altadata deloc...
  #542  
Vechi 06.03.2010, 17:11:12
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Unii spun ca e bine, pentru ca vom fi nevoiti sa facem un pas radical in istoria noastra, si poate urmasii nostri, de pe alte planete, ne vor multumi :)
Interdependenta dintre bine si rau nu e ca cineva poate sa aleaga una dintre ele ci din faptul ca bine pentru cineva poate insemna rau pentru altcineva.
Care urmasi de pe alte planete ?
Ar fi bine sa reusim sa colonizam alte planete dar mi se pare ca interesul pentru cercetarea spatiala cu echipaj uman a cam scazut....

Prin 1995 - 1996, exista speranta (pe care o impartaseam printre altii si eu), ca pana in 2010 se va trimite echipaj uman pe Marte. Data vehiculata era 2004, paremise-ca... A fost un avant extraordinar in perioada razboiului rece, erau alte mentalitati, alt context istoric, acum vad ca interesul a scazut din pacate destul de mult.

Indiferent ce va aduce viitorul, nu se poate gasi nici o scuza pentru faptul ca ne-am distrus planeta si am produs cea mai mare extinctie de specii de la sfarsitul Cretacicului Superior incoace...
  #543  
Vechi 06.03.2010, 17:14:23
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sufletul e o iluzie, deci nu e negat de stiinta. Stiinta spune doar ca iluzia sufletului este explicabila.
Uneori bolile sufletului se trateaza cu medicamente, altadata deloc...
Gresesti...
De multe ori, cu niste cuvinte potrivite, poti transforma un las intr-un erou, un depresiv intr-un om normal, un om normal intr-un paranoic, etc.
  #544  
Vechi 06.03.2010, 17:17:00
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Este sau nu mare diferenta, ca nu inteleg? Sau nu e atit de mare precum te asteptai?
Intre Homo Erectus si Homo Sapiens diferenta e enorma. Intre Homo Sapiens si toate speciile de Homo diferentele sunt enorme. Nu ma refer la diferente de ordin fizic, ci la cele de ordin cognitiv.

Intre Homo Sapiens de acum 40 000 de ani si Homo Sapiens din anul 2010 nu e nici o diferenta.
  #545  
Vechi 08.03.2010, 14:28:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Care urmasi de pe alte planete ?
Ar fi bine sa reusim sa colonizam alte planete dar mi se pare ca interesul pentru cercetarea spatiala cu echipaj uman a cam scazut....

Prin 1995 - 1996, exista speranta (pe care o impartaseam printre altii si eu), ca pana in 2010 se va trimite echipaj uman pe Marte. Data vehiculata era 2004, paremise-ca... A fost un avant extraordinar in perioada razboiului rece, erau alte mentalitati, alt context istoric, acum vad ca interesul a scazut din pacate destul de mult.
De unde rezulta ca in perioade de criza se produc adevaratele schimbari? :)
Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Indiferent ce va aduce viitorul, nu se poate gasi nici o scuza pentru faptul ca ne-am distrus planeta si am produs cea mai mare extinctie de specii de la sfarsitul Cretacicului Superior incoace...
De acord
  #546  
Vechi 08.03.2010, 14:29:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Gresesti...
De multe ori, cu niste cuvinte potrivite, poti transforma un las intr-un erou, un depresiv intr-un om normal, un om normal intr-un paranoic, etc.
Nu am exclus aceste posibilitati
  #547  
Vechi 08.03.2010, 14:44:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Intre Homo Erectus si Homo Sapiens diferenta e enorma. Intre Homo Sapiens si toate speciile de Homo diferentele sunt enorme. Nu ma refer la diferente de ordin fizic, ci la cele de ordin cognitiv.

Intre Homo Sapiens de acum 40 000 de ani si Homo Sapiens din anul 2010 nu e nici o diferenta.
Pai intre erectus si sapiens e o diferenta fizica imensa, anume de vreo 400 cm de materie cenusie.
Diferentele intre HS de acum 40.000 de ani si si cel de azi sint mici, intr-adevar. Si?
  #548  
Vechi 09.03.2010, 01:38:06
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai intre erectus si sapiens e o diferenta fizica imensa, anume de vreo 400 cm de materie cenusie.
Diferentele intre HS de acum 40.000 de ani si si cel de azi sint mici, intr-adevar. Si?
Tocmai, ca e un salt enorm....
Dar nu cred ca atat marimea "hardului" conteaza. Neanderthalii au creierul cu circa 10% mai mare decat cel al oamenilor moderni, si totusi nu au fost in stare sa creeze arta si sa gandeasca abstract.
  #549  
Vechi 09.03.2010, 08:33:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Tocmai, ca e un salt enorm....
Dar nu cred ca atat marimea "hardului" conteaza. Neanderthalii au creierul cu circa 10% mai mare decat cel al oamenilor moderni, si totusi nu au fost in stare sa creeze arta si sa gandeasca abstract.
Care crezi ca e diferenta intre un om crescut de lupi si unul crescut in mijlocul societatii umane? Ca e o diferenta e clar (nu fizica), e aceasta de ordin supranatural?
  #550  
Vechi 10.03.2010, 00:01:15
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Care crezi ca e diferenta intre un om crescut de lupi si unul crescut in mijlocul societatii umane? Ca e o diferenta e clar (nu fizica), e aceasta de ordin supranatural?
Un om crescut de lupi are "softul" pervertit. Lucrezi pe un calculator si redactand un text, nu stii sa folosesti decat notepad-ul. Dar daca cineva iti arata cum (societatea, familia), incepi sa folosesti si Word, si alte programe mai evoluate din soft.

Un astfel de om daca il aduci in civilizatie, poti sa scoti din el si profesor universitar specializat pe fizica cuantica.
Subiect închis

Tags
evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49