Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.06.2007, 17:49:50
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Tehnologia in sine nu e rea ,oamenii o fac rea si potrivnica noua.e ca sin in cazul unei masini foarte bune pe care soferul o izbeste in sant.poti spune ca masina a fost rea?nu.vedeti?
insa datorita caderii noastra in necredinta si indepartarea de Dumnezeu,tot ce facem,tot ce atingem devinem rau.
Daca ar fi fost credinta si frica de Dumnezeu in cei care au facut astfel de jocuri,s-ar fi gandit cu siguranta si la moralitatea jocului ,dar mai ales la impactul asupra mintii utilizatorilor,nu numai la castigarea de venituri cat mai mari de pe urma lui.
Sunt intradevar si jocuri foarte frumoase pe care le joci cu placere,insa acestea sunt prea putine.
Dar si in legatura cu jocurile asa zise mai ,,ortodoxe" trebuie sa avem dreapta chibzuinta.Chiar si jocurile morale ,de gandire si logica,pot provoca dependenta,iti pot ocupa timpul destinat altor activitati mai important pt suflet.Am auzit pe unii care spun ca nu au timp sa mearga la biserica,sa se roage in camera,sa citeasca o carte ortodoxa,insa in fata calculatorului stau o multime chiar daca ceea ce fac nu e asa inportant.Precum un paracetamol ne ajuta sa ne treca durerea de cap,iar un pumn de paracetamoluri ne baga in mormant,tot asa si calculatorul,netul si jocurile folosite in scopuri bune si in ,,cantitati limitate" ne relaxeaza,ne ajuta,ne informeaza iar folosirea lor in ,,cantitati uriase" ne provoaca dependenta si ne paveaza drumul spre moarte,atat fizic,psihic,moral cat si duhovnicesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.06.2007, 18:10:56
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
sa fim seriosi. tehnologia inseamna progres. silviu, tu esti purul fecior. lasa site-urile de internet cu pipte si arunca pc-ul pe geam. nu mai pacatui tehnologic.

lol. sa fim seriosi. si ce ar mai fi apoi?
totul trebuie folosit cu dreapta masura..c-am au dreptate cei care au postat pana acum dupa parerea mea
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.06.2007, 14:49:08
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Tehnologia in sine nu e rea ,oamenii o fac rea si potrivnica noua.e ca sin in cazul unei masini foarte bune pe care soferul o izbeste in sant.poti spune ca masina a fost rea?nu.vedeti?
insa datorita caderii noastra in necredinta si indepartarea de Dumnezeu,tot ce facem,tot ce atingem devinem rau.
Daca ar fi fost credinta si frica de Dumnezeu in cei care au facut astfel de jocuri,s-ar fi gandit cu siguranta si la moralitatea jocului ,dar mai ales la impactul asupra mintii utilizatorilor,nu numai la castigarea de venituri cat mai mari de pe urma lui.
Sunt intradevar si jocuri foarte frumoase pe care le joci cu placere,insa acestea sunt prea putine.
Dar si in legatura cu jocurile asa zise mai ,,ortodoxe" trebuie sa avem dreapta chibzuinta.Chiar si jocurile morale ,de gandire si logica,pot provoca dependenta,iti pot ocupa timpul destinat altor activitati mai important pt suflet.Am auzit pe unii care spun ca nu au timp sa mearga la biserica,sa se roage in camera,sa citeasca o carte ortodoxa,insa in fata calculatorului stau o multime chiar daca ceea ce fac nu e asa inportant.Precum un paracetamol ne ajuta sa ne treca durerea de cap,iar un pumn de paracetamoluri ne baga in mormant,tot asa si calculatorul,netul si jocurile folosite in scopuri bune si in ,,cantitati limitate" ne relaxeaza,ne ajuta,ne informeaza iar folosirea lor in ,,cantitati uriase" ne provoaca dependenta si ne paveaza drumul spre moarte,atat fizic,psihic,moral cat si duhovnicesc.
Good point,asa e...echilibrul e cel mai important in privinta asta,eu joc unele jocuri,bineinteles cu masura si nu jocuri care sa instige la lucruri rele,chiar sunt jocuri care imita foarte bine realitatea si nu sunt negative...de exemplu simulatoare de zbor,de masini sau chiar unul super ce l-am jucat mult...sa-ti faci propriul oras...cum vrei..cu oamenii din el...tot...foarte complex si cu grafica foarte relexanta(sa nu aud opinii de genul:ca ar imita o zeitate,fiindca dupa conceptia asta nu ar trebui nici sa mai facem o casa etc.)...si nu se poate pune problema ca jocurile ne-ar rapi din timpul destinat rugaciunii si studierii bibliei,sau mai bine zis se poate,dar asta inseamand ca in aceeasi masura in care ar putea si o plimbare in parc,practicarea sportului,cititul unui roman,mersul la scoala mult timp.etc.agree?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.06.2007, 14:58:25
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Si inca un argument:sa-mi spuna unul dintr voi,doar unul,daca poate:ca nu s-a jucat in copilarie...cu masinute,figurine,pausi etc...ei...in ziua de azi e transpuusa ideea aia de joc pe calculator si sunt unele jocuri care le joaca si adultii si nu sunt negative...chiar dezvolota unele trasaturi pozitive ale omului.referindu-ma strict la jocurile care NU instiga la rau si sunt multe,va rog sa ma contraziceti doar cu o replica pe masura,daca se poate...eventual daca nu v-ati jucat in copilarie...daca nu mai bine...close topic
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.06.2007, 15:00:44
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

By the way....eu joc un sah pe calculator....Doamne-Ti multumesc ca pot si stiu sa joc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JOCURILE DE NOROC cristiboss56 Vrajitoria 16 25.05.2014 01:07:42
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Despre jocurile video.... Sanduu Generalitati 8 18.10.2012 13:30:39
Jocurile de noroc si pariurile ovidiu80 Intrebari utilizatori 7 19.11.2010 18:53:53