Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 12.03.2011, 18:13:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În Biblie nu scrie de un suflet ce ar "locui" chipurile în trup. Eventual scrie de Duhul Sfânt ce ar putea locui în trupurile noastre.
Altă erezie Pavel=Duhul Sfânt. Că Pavel scrie despre sine că locuiește în trup.
  #862  
Vechi 12.03.2011, 18:25:18
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Așa ajung amăgiți de diavolul toți care cred în fantome și duhuri vii ale oamenilor morți!
prietenii vostri penticostali, baptisti, toti cred exista duhuri vii ale oamenilor morti.
  #863  
Vechi 12.03.2011, 18:45:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Altă erezie Pavel=Duhul Sfânt. Că Pavel scrie despre sine că locuiește în trup.
Am scris eu așa ceva??
În schimb, iată ce scrie Pavel:

"Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?" (1 Cor.6,19)
  #864  
Vechi 12.03.2011, 18:49:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am scris eu așa ceva??
În schimb, iată ce scrie Pavel:

"Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?" (1 Cor.6,19)
Acesta e alt subiect, că Dumnezeu ne sfințește. Dar mai bine aș urma sfatul lui Raul.
  #865  
Vechi 12.03.2011, 18:56:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Încep să mă întreb în mod serios dacă cineva care nu crede în existența sufletului se poate numi creștin, ba chiar mai mult, dacă nu cumva acesta nu este un soi de ateism deghizat.
  #866  
Vechi 12.03.2011, 21:18:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Încep să mă întreb în mod serios dacă cineva care nu crede în existența sufletului se poate numi creștin, ba chiar mai mult, dacă nu cumva acesta nu este un soi de ateism deghizat.
Nu s-a pus problema că cineva n-ar crede în existența sufletului. Doar s-a explicat răspicat că Sfânta Scriptură nu vorbește despre o entitate conștientă ce s-ar desprinde din trup în momentul morții și care ar continua să trăiască, să gândească, să simtă. Această teorie a nemuririi necondiționate a sufletului este prorie filosofiei lui Platon și Aristotel. Și bineînțeles tuturor religiilor păgâne.
  #867  
Vechi 12.03.2011, 22:37:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu s-a pus problema că cineva n-ar crede în existența sufletului. Doar s-a explicat răspicat că Sfânta Scriptură nu vorbește despre o entitate conștientă ce s-ar desprinde din trup în momentul morții și care ar continua să trăiască, să gândească, să simtă. Această teorie a nemuririi necondiționate a sufletului este prorie filosofiei lui Platon și Aristotel. Și bineînțeles tuturor religiilor păgâne.
Si ce te faci daca preopinentul nu achiesează la Sola Scriptura ?

Asta pe de o parte.

Pe de altă parte, argumentul cu "apare și la filosofiile/religiile păgâne" este o prostie. Nimeni și nimic (și mai ales, nu Sfânta Scriptură) nu neagă posibilitatea ca în filosofiile și rligiile păgâne să se afle fragmente sau reflexii ale Adevărului.
  #868  
Vechi 13.03.2011, 00:27:30
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu s-a pus problema că cineva n-ar crede în existența sufletului. Doar s-a explicat răspicat că Sfânta Scriptură nu vorbește despre o entitate conștientă ce s-ar desprinde din trup în momentul morții și care ar continua să trăiască, să gândească, să simtă. Această teorie a nemuririi necondiționate a sufletului este prorie filosofiei lui Platon și Aristotel. Și bineînțeles tuturor religiilor păgâne.
Doar ce am citit: Psalmul 88: "Adu-ti aminte de mine; oare in desert ai zidit pe toti fiii oamenilor? / Cine este omul care sa traiasca si sa nu vada moartea si sa-si izbaveasca sufletul sau din mana iadului?"
'

Plus ca in psalmi se vorbeste adesea despre "izbavirea sufletului". Fac o lista daca vreti!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 13.03.2011 at 00:29:44.
  #869  
Vechi 13.03.2011, 07:09:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si ce te faci daca preopinentul nu achiesează la Sola Scriptura ?
Dacă achiesează la Sola Coranul să fie sănătos! Presupunem că suntem creștini și Scriptura este cartea noastră sfântă a cărei învățătură o urmăm.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pe de altă parte, argumentul cu "apare și la filosofiile/religiile păgâne" este o prostie. Nimeni și nimic (și mai ales, nu Sfânta Scriptură) nu neagă posibilitatea ca în filosofiile și rligiile păgâne să se afle fragmente sau reflexii ale Adevărului.
Ați avea dreptate, dacă dogma aceasta n-ar veni în contrast cu învățătura Scripturii. Căci Scriptura ne învață că "morții nu mai știu nimic", că moartea e [ca] un somn, că nimeni "nu o va lua înaintea celorlalți" la răsplătirea cerească, că învierea va avea loc doar la revenirea Domnului.
Și atunci, ca să folosesc o formulă apostolică:

"Trebuie să ascultăm pe Dumnezeu mai mult decât pe oameni." (Fapte 5,29)
  #870  
Vechi 13.03.2011, 07:19:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Doar ce am citit: Psalmul 88: "Adu-ti aminte de mine; oare in desert ai zidit pe toti fiii oamenilor? / Cine este omul care sa traiasca si sa nu vada moartea si sa-si izbaveasca sufletul sau din mana iadului?"
Bine zice psalmistul! Nu există om care să supraviețuiască implacabilei morți, căci nimeni nu și-a salvat sufletul din mormânt. Este nevoie de puterea lui Dumnezeu ca să-l readucă la viață prin înviere. Dar până la înviere mai este... mai întâi trebuie să revină Hristos.
Dacă aveți probleme cu înțelegerea termenului "Iad" din versetul de mai sus, aflați că el nu se referă la vreo locație fantastică unde dracii fac barbeque cu fantomele morților, ci este în originalul ebraic [שאוׄל] "locuința morților"/groapa/mormântul, iar în traducerea Septuaginta [άδες]- același sens.
Pentru conformitate, iată cum sună versetul în versiunea literară:

"Ce om trăiește care să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul din mâna lăcașului morților?"
(Septuaginta - Polirom 2006 p.233)

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Plus ca in psalmi se vorbeste adesea despre "izbavirea sufletului". Fac o lista daca vreti!
Nu vă mai obosiți, toate acele texte fac referire la izbăvirea omului întreg, a vieții; nu la izbăvirea vreunei fantome ce iasă din om. Faceți mai bine o listă -așa cum am cerut de nenumărate ori- cu textele ce fac referire la această presupusă entitate ce se ridică din om la moarte, ori cu expresia "nemurirea sufletului".
Este că nu vă plac listele albe? De aceea vă simțiți obligată să băgați umplutură...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38