Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2011, 20:54:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Legende si iar legende noi nu trebuie se ne temem de el ci doar sa il iubim ca nu ne-a creat ca sa ne distruga,cat despre Dumnezeul in care cred eu treaba sta cam asa:tot ce e bun vine de la el,el doar ne indruma intr-un fel si ne da ideile bune in nici un caz Dumnezeu nu se ocupa sa nu invete pe noi ce sa facem cu fecalele si unde sa le ingropam toata povestea biblei nu e aleva decat imagineea unor salbatici despre un anumit zeu ,biblie a fost modificata numele zeului Yehova find tradus ca Dumnezeu.
Eh, eu v-am zis că trebuie să fiți foarte convingător. Deocamdată nu sunteți.
  #22  
Vechi 04.06.2011, 20:59:09
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eh, eu v-am zis că trebuie să fiți foarte convingător. Deocamdată nu sunteți.
Cum sa fiu mai convingator de atat?Studiati si dvs zeul la care faceti referiri nu poate fi adevaratul Dumnezeu.Nu ati citit Vechiul testament sa vedeti ce aberati si blasfemi la adresa lui Dumnezu sunt acolo?Cea ce stiu sigur e faptul ca Dumnezeu nu se poate manifesta in acel fel.
  #23  
Vechi 04.06.2011, 21:00:11
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tangun, ești creștin? Sau doar îți place să te amesteci în vorbă? Întrebarea era adresată creștinilor. Dacă vrei să combați creștinismul, deschide un topic nou!
Daca citesti cu atentie, a inceput cu un salut la toata lumea. Apoi a adresat intrebarea fundamentala de ce crede-ti in Dumnezeu? E o intrebare fundamentala - de ce doar credeti si nu devine El o realitate a voastra, realitatea de a fi voi insiva?. Dar eu zic ca cel mai mult mi-a placut faptul cum a pus intrebarea: "Daca va nasteati in Africa, Arabia Saudita, China...?" Prin aceasta intrebare, reiese ca e intr-o pozitie deschisa fata de toata faptura (fiinta), si e mai uman.
Dar din nou, dai dovada de egoism. Oricum, tu considera ca nimic din ce spun eu nu e adevarat dar te ajuta sa-ti observi propriile tipare egoiste. Acest adevar e de ajuns ca germenele sa rasara.

Last edited by Tangun; 04.06.2011 at 21:02:17.
  #24  
Vechi 04.06.2011, 21:02:00
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum sa fiu mai convingator de atat?Studiati si dvs zeul la care faceti referiri nu poate fi adevaratul Dumnezeu.Nu ati citit Vechiul testament sa vedeti ce aberati si blasfemi la adresa lui Dumnezu sunt acolo?Cea ce stiu sigur e faptul ca Dumnezeu nu se poate manifesta in acel fel.
Vedeti, o prima conditie, necesara dar nu si suficienta, atunci cand vreți sa fiți mai convingator decât Evanghelia și Biserica, ar fi să vă exprimați fără greșeli de gramatică.

Încercați.

După aceea mai vorbim.
  #25  
Vechi 04.06.2011, 21:03:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ICSVortex Vezi mesajul
Salut la toata lumea. Probabil ca s-au mai deschis topicuri pe aceasta tema, nu stiu, nu urmaresc de mult timp forumul (o luna- doua), de abia acum mi-am facut cont. As vrea sa primesc raspunsuri cat mai sincere (poate "sincere" nu e cuvantul potrivit, mai degraba logice).
Simplu: de ce credeti in Dumnezeu? De ce credeti in ceva in care. .. nu stiu, in ceva ilogic? Cruce, matanii, sfinte taine, icoane, post, traditii, sarbatori, tamaie, plecaciuni, pacate, viata de apoi, iad, rai, descantece... atatea lucruri ilogice. Ce va face sa credeti in toate astea?
De ce credeti ca zeitatea pe care o venerati voi este cea mai buna/ cea adevarata? Este doar o intamplare ca credeti in Dumnezeu. Daca va nasteati in Africa/ China/ Arabia Saudita fiti siguri ca nu mai credeati in "El". De ce sunteti asa de siguri?
De ce atatea lucruri complicate?
Eu sunt deist. Cred intr-o energie mai mare decat mine, cred ca exista, dar n-o venerez, ea exista, doar atat.
Care e treaba cu crestinismul si cu toate astea? Va complicati viata degeaba.
Acea energie in care crezi e specifica altor religii, gen budism. Aceste idei sunt propagate prin intermediul new-age.
Asadar tu ai aflat despre o alta religie, fara sa cunosti crestinismul. Si ai crezut in conceptiile acelei religii. Iti mai ramane doar sa studiezi si crestinismul, sper ca nu iei decizii doar prin ce auzi prima data sau numai dintr-o parte.
  #26  
Vechi 04.06.2011, 21:07:46
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeti, o prima conditie, necesara dar nu si suficienta, atunci cand vreți sa fiți mai convingator decât Evanghelia și Biserica, ar fi să vă exprimați fără greșeli de gramatică.

Încercați.

După aceea mai vorbim.
Faptul ca reusesti sa te exprimi corect gramatical, nu te face mai demn de mantuire. Degeaba te exprimi corect din punct de vedere gramatical daca, ca si fiinta te percep deviat de la centru, descentrat.
  #27  
Vechi 04.06.2011, 21:12:57
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeti, o prima conditie, necesara dar nu si suficienta, atunci cand vreți sa fiți mai convingator decât Evanghelia și Biserica, ar fi să vă exprimați fără greșeli de gramatică.

Încercați.

După aceea mai vorbim.
Da?Nu stiam bine ca ai aparut sa ma luminezi!!Ma mir ca un om de cultura dvs mai crede in astfel de mituri tenebre.
  #28  
Vechi 04.06.2011, 21:30:57
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Faptul ca reusesti sa te exprimi corect gramatical, nu te face mai demn de mantuire. Degeaba te exprimi corect din punct de vedere gramatical daca, ca si fiinta te percep deviat de la centru, descentrat.
Păi eu sunt de dreapta (din punct de vedere politic). La asta vă refereați cumva ?
  #29  
Vechi 04.06.2011, 21:32:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Da?Nu stiam bine ca ai aparut sa ma luminezi!!Ma mir ca un om de cultura dvs mai crede in astfel de mituri tenebre.
Tenebroase, dragul meu. Ah, e greu cu limba română....

Apropo de nimic, câte Evanghelii există ?
  #30  
Vechi 04.06.2011, 21:32:50
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeti, o prima conditie, necesara dar nu si suficienta, atunci cand vreți sa fiți mai convingator decât Evanghelia și Biserica, ar fi să vă exprimați fără greșeli de gramatică.

Încercați.

După aceea mai vorbim.
Ma bucur ca dvs reusiti sa va exprimati corect dar zeul la care va inchinati e criminal.
ex:
20. Iar dacă cele spuse vor fi adevărate și nu se va găsi feciorie la fată,
21. Atunci fata să fie adusă la ușa casei tatălui ei și locuitorii cetății ei să o ucidă cu pietre și să o omoare, pentru că a făcut lucru de rușine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Și așa să stârpești răul din mijlocul tău.
Daca credeti intr-un asemrnea zeu cum va mai credeti deasupra celorlalti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna treaba ! cristiboss56 Reguli generale de utilizare a forumului 23 29.05.2012 09:17:38
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 19:30:33
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59