Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.07.2011, 01:19:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

sau pentru a simti ai nevoie in primul rand de credinta, de la afirmatia "eu cred" se poate declanseaza mecanismul interior. Cum sa constientizezi starea de comuniune cu Dumnezeu din moment ce tu nu crezi?

Ca tot suntem pe topicul dedicat ateismului, hai ca postez un citat care-l defineste cel mai bine pe omul ateu, zic eu:

" Sunt un ateist, un ateist absolut. Mi-a luat mult timp pana sa pot afirma. Am fost un ateist timp de ani de zile,dar am avut impresia ca nu este demn de un intelectual sa spuna ca este ateist, deoarece aceasta presupune o cunoastere care nu exista. Cumva, era mai bine sa spuna ca este umanist sau agnostic. M-am decis intr-un final ca sunt o fiinta sentimentala, nu doar rationala. Emotional, sunt un ateist.Nu am dovada sa demonstrez ca Dumnezeu nu exista, dar am o banuiala atat de puternica ca nu exista, incat nu vreau sa-mi irosesc timpul" ( Isaac Asimov)

Last edited by ioanna; 22.07.2011 at 01:31:25.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.07.2011, 01:26:39
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
sau pentru a simti ai nevoie in primul rand de credinta, de la afirmatia "eu cred" se poate declanseaza mecanismul interior. Cum sa constientizezi starea de comuniune cu Dumnezeu din moment ce tu nu crezi?
Am crezut. Nu s-a intamplat nimic. Am inceput sa ma indoiesc. Am renuntat la credinta.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.07.2011, 01:39:20
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
" Sunt un ateist, un ateist absolut. Mi-a luat mult timp pana sa pot afirma. Am fost un ateist timp de ani de zile,dar am avut impresia ca nu este demn de un intelectual sa spuna ca este ateist, deoarece aceasta presupune o cunoastere care nu exista. Cumva, era mai bine sa spuna ca este umanist sau agnostic. M-am decis intr-un final ca sunt o fiinta sentimentala, nu doar rationala. Emotional, sunt un ateist.Nu am dovada sa demonstrez ca Dumnezeu nu exista, dar am o banuiala atat de puternica ca nu exista, incat nu vreau sa-mi irosesc timpul" ( Isaac Asimov)
Defapt, nu necesita o cunoastere care nu exista decat in cazul ateismului puternic (afirmatia certa ca nu exista nicio divinitate ).
Cei mai multi atei nu fac parte din aceasta categorie. Pur si simplu noi suntem constienti ca posibilitatea ca o fiinta inteligenta sa fi creeat un univers a carei existenta se poate explica si prin alte cai este atat de mica incat se poate aproxima la zero, asta DOAR DACA nu apare vreo dovada irefutabila ca divinitatea asta ar exista, lucru care nu s-a intamplat.


Apropo, apreciez ca l-ai citat pe Asimov. Iti recomand cu caldura oricare dintre cartile lui, mai ales seria Fundatia si Sfarsitul Eternitatii.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile

Last edited by Asive_rationalul; 22.07.2011 at 01:42:55.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.07.2011, 02:01:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Apropo, apreciez ca l-ai citat pe Asimov. Iti recomand cu caldura oricare dintre cartile lui, mai ales seria Fundatia si Sfarsitul Eternitatii .
Cu toate ca nu-s fan-ul literaturii SF, pe Asimoov l-am citit, e altceva. Totusi, Eternitatea aia a lui, ce tinea societatile dezvoltate in timp intr-un echilibru instabil, prea exclusiv masculina era, putea sa contrabalanseze ponderea :) Ma fascineaza ideea de "calatorie in timp", mi-as dori daca s-ar putea sa ma intorc in trecut ,viitorul supratehnologizat sau cum va fi nu ma tenteaza.

Last edited by ioanna; 22.07.2011 at 02:04:56.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.07.2011, 02:09:40
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Apropo, apreciez ca l-ai citat pe Asimov. Iti recomand cu caldura oricare dintre cartile lui, mai ales seria Fundatia si Sfarsitul Eternitatii.
Si cartiile despre popularizarea stiintei, chiar daca sunt putin cam depasite, in sensul ca stiinta a mai progresat de atunci, dar totusi baza este acolo.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.07.2011, 02:10:57
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cu toate ca nu-s fan-ul literaturii SF, pe Asimoov l-am citit, e altceva. Totusi, Eternitatea aia a lui, ce tinea societatile dezvoltate in timp intr-un echilibru instabil, prea exclusiv masculina era, putea sa contrabalanseze ponderea :)
Sugerezi cumva ca Asimov ar fi fost misogin? Poate n-ai observat, dar la sfarsitul romanului o femeie schimba totul...
Personal gasesc foarte amuzante nuvelele despre personajul numit azazel :))

Last edited by Raziel; 22.07.2011 at 02:14:13.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.07.2011, 02:17:12
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Am inteles ca toti suntem fani Asimov, dar va rog, haideti sa nu deviem de la subiect.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.07.2011, 02:22:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Si cartiile despre popularizarea stiintei, chiar daca sunt putin cam depasite, in sensul ca stiinta a mai progresat de atunci, dar totusi baza este acolo.
Daca un om spune ca e credincios, nu inseamna ca n-a studiat sau nu cititeste despre reactiile de dezintegrare nucleara din miezul pamantului sau fizica particulelor elementare.

sa revenim on topic.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.07.2011, 02:29:09
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca un om spune ca e credincios, nu inseamna ca n-a studiat sau nu cititeste despre reactiile de dezintegrare nucleara din miezul pamantului sau fizica particulelor elementare.

sa revenim on topic.
Dezintegrare nucleara = Fisiune nucleara=Bomba Atomica. Ma rog, este o teorie ca de fapt exista un georeactor in mijlocul pamantului care formeaza campul magnetic prin fisiune nu fuziune, dar adeptii ei sunt minoritari.

http://en.wikipedia.org/wiki/Georeactor


http://ro.wikipedia.org/wiki/Fisiune_nuclear%C4%83


In centrul Pamantului are loc asa numita reactie de FUZIUNE nucleara. "In centrul Pământului se află "miezul" sau "nucleul Pământului" (cu grosimea de aprox. 3.400 km), de consistență fluidă, alcătuit din elemente grele (metale grele mai ales fier), unde au loc reacții atomice de fuziune în condițiile unor temperaturi și presiuni ridicate."
Aceasta reactie este aceea in care doua nuclee atomice fuzioneaza pentru a forma un element mai greu. (Ex. in interiorul soarelui hidrogen > heliu)


http://ro.wikipedia.org/wiki/Fuziune_nuclear%C4%83


Si despre mecanica cuantica, daca ai intrebari sau nelamuriri, te pot ajuta.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile

Last edited by Asive_rationalul; 22.07.2011 at 02:32:53.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.07.2011, 02:47:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Am crezut. Nu s-a intamplat nimic. Am inceput sa ma indoiesc. Am renuntat la credinta.
Am crezut ca pot intelege teoria relativitatii. Am asteptat. Nu s-a intamplat nimic. Am inceput sa ma indoiesc. Am renuntat sa cred in teoria relativitatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10