Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.01.2013, 14:35:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Prooroci sectari?

Este o problema simpla pe care proorocii nu o pot rezolva:
Un prooroc penticostal spune: penticostalii sunt de la Dumnezeu
Un prooroc baptist spune: baptistii sunt de la Dumnezeu
Un prooroc ortodox spune: ortodocsii sunt de la Dumnezeu
Un prooroc catolic spune: catolicii sunt de la Dumnezeu
Toti proorocii afirma: Duhul Sfant spune prin mine ca noi suntem de la Dumnezeu.

Concluzie:
Sau Duhul Sfant minte prin prooroci?
Sau toti proorocii sunt mincinosi in afara de unul, prin care Duhul Sfant marturiseste cu adevarat.

Deci, toti proorocii sunt mincinosi, in afara de unul singur, pentru ca ei afirma "de la Dumnezeu" ca sectarismul lor este adevarat.


De ce mincinosii sunt proorocii sectari si nu cei ortodocsi?
Pentru ca Hristos a spus asta.

1. Hristos a spus ca vor apare la sfarsitul veacurilor - si au aparut la sfarsitul veacurilor.
2. Hristos a spus ca vor spune: "Hristos este la noi, Hristos este aici" - ei toti sectarii spun acelasi lucru: "veniti la noi, pentru ca la noi este mantuire".
3. Hristos a spus ca multi se vor duce dupa ei: si cu adevarat ca multi s-au dus dupa ei.
4. Ortodocsii si catolicii NU SUNT aparuti la sfarsitul veacurilor - deci nu pot "apare".

Chiar nu inteleg sectarii. Ei nu isi pun intrebarea "cine sunt proorocii mincinosi, aparuti la sfarsitul veacurilor?".
Daca Hristos a venit in anul 5500 de la facerea lumii, si acum sunt 2000 de ani de la venirea lui Hristos, iar Judecata de Apoi si Apocalipsa sunt la usa, oare sectarii nu isi pun intrebarea: "cine a aparut in ultimele sute de ani"?
Pentru ca numai aceea pot fi socotiti "prooroci mincinosi".


Daca sunt sectari pe forum, pot ei raspunde cu nume si prenume, care sunt proorocii mincinosi, dintre "crestini"? Pot ei sa enunte care sunt confesiunile crestine mincinoase?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.01.2013, 14:44:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
...am intelege ca ceea ce unicizeaza BP, intre toate confesiunile neoprotestante, este exact accentul pus pe un eveniment de importanta covirsitoare relatat in Noul Testament: anume, Pentecostul. Adica, nasterea Bisericii, nici mai mult, nici mai putin. Ei nu au obsesiile veterolatre si fals-iudaizante ale altora (vezi puritanii si adventistii, care fac pe iudaizantii, ceea ce nu ii impiedica sa adere la marota criminala si stupida cum ca Poporul Ales trebuie culpabilizat, si inca en masse, pentru moartea lui Isus - dar asta e deja off-topic), ci au o punte cu bisericile traditionale, de care ne-am folosi cu eleganta si tact, daca nu ne-am fi pus ca secretari ai sufletului si mintii pe dracul maniei si pe cel al fanatismului confesional tampit. S-a prins cineva de idee?
Cand am cautat sintagma ,,veterolatre"a scos DEX-ul limba la mine :) Fals iudaizante cred ca este de bine,iudaizat era de rau da nu prea am inteles legatura cu puritanii care au predicat pana au ragusit harul si nu Legea,istoric vorbind.Pot fi acuzati de altele dar nu de iudaism.Cu privire la partea ref la cine a aderat la marota respectiva...hehe,lista este lunga si extinsa geografic,plina de surprize din trecut.Theo.... :)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.01.2013, 14:54:14
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cand am cautat sintagma ,,veterolatre"a scos DEX-ul limba la mine :) Fals iudaizante cred ca este de bine,iudaizat era de rau da nu prea am inteles legatura cu puritanii care au predicat pana au ragusit harul si nu Legea,istoric vorbind.Pot fi acuzati de altele dar nu de iudaism.Cu privire la partea ref la cine a aderat la marota respectiva...hehe,lista este lunga si extinsa geografic,plina de surprize din trecut.Theo.... :)
Nu ai inteles. Daca erau "iudaizante", era de bine, in sensul ca macar alegeau un drum clar, corect, cinstit, care duce la o traditie glorioasa, veche de cel putin 6000 de ani. Cum au facut niste unitarieni ardeleni converiti la iudaism de exemplu, sau khazarii, de la samanism turanic la iudaism. Dar puritanii, care se numara printre intemeitorii blestematei SUA, erau obsedati de nume veterotestamentare, puneau nume de genul ruth, Samuel, David, Elisei, etc. copiilor lor, si vedeau in bietii nativi americani niste "filistini"...ceea ce nu i-a impiedicat, dimpotriva, pe marii bogatani, urmasi in spirit, dar uneori genetic ai puritanilor, peste veacuri, sa il finanteze pe Hitler. Sau se creada tampenia cu vinovatia generala a poporului evreu in rapost cu rastignirea. (Aceasta marota a dus la Holocaust, nu-tocmai-indirect). Dar hai sa vorbim de asta pe alte topice, ok?

Last edited by celestial_pottery; 30.01.2013 at 14:57:52.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.01.2013, 14:56:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusquintus Vezi mesajul
Sunt destui "sectari" (cum îi numești dumneata) pe aici, însă nu le poți afla răspunsurile cu subiect și predicat. În primul rând pentru că sunt "uciși" sisematic, și în al doilea rând pentru că postările lor sunt șterse imediat la fel cum sunt șterse urmele crimelor.
Doar acest singur aspect ar putea să-ți dea un indiciu clar cum e cu "confesiunile creștine mincinoase"...
stimabile, cate cartele de telefon va tot cumparati? nu va arde la buzunar? sau...nu cumva, ati luat din banii de zeciuieli ca sa va cumparati cartele telefonice!

amaratii platesc, pentru ca pastorul lor sa isi faca "n" conturi pe forumcrestin!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.01.2013, 14:58:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Nu ai inteles. Daca erau "iudaizante", era de bine, in sensul ca macar alegeau un drum clar, corect, cinstit. Cum au facut niste unitarieni ardeleni converiti la iudaism de exemplu, sau khazarii, de la samanism turanic la iudaism. Dar puritanii, care se numara printre intemeitorii blestematei SUA, erau obsedati de nume veterotestamentare, ceea ce nu i-a impiedicat pe marii bogatani, urmasi in spirit, dar uneori genetic ai lor, peste veacuri, sa il finateze pe Hitler. Sau se creada tampenia cu vinovatia generala a poporului evreu in rapost cu rastignirea. (Aceasta marota a dus la Holocaust, nu-tocmai-indirect). Dar hai sa vorbim de asta pe alte topice, ok?
Pai poveste cu numele este alta ma :) dar vorbim cu alt prilej,corect.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.01.2013, 15:04:30
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
eu mă înțeleg destul de bine cu ortodocșii ca și cu catolicii...ne respectăm, ne salutăm.

dorinuca mamă, de ce nu spui pe forum adevărul despre tine, că soțul tău este pastor penticostal? ți-e rușine de asta? ți-e greu să spui?
hai spune, că ai emigrat în Germania, cu ajutorul cultului penticostal.
tot ce ai, se datorează acestei religii.
nu trebuie să te rușinezi de asta!

...așa, și spune să se știe, cum ai aburit un forum întreg, afirmând că tu ai o lucrare de înfăptuit, de la Dumnezeu, în Mongolia și în tot acest timp tu aranjai cu pastorii să emigrezi în Germania!
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.01.2013, 15:06:27
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
...așa, și spune să se știe, cum ai aburit un forum întreg, afirmând că tu ai o lucrare de înfăptuit, de la Dumnezeu, în Mongolia și în tot acest timp tu aranjai cu pastorii să emigrezi în Germania!
nu ma mira! cam astea sunt motivele pentru care unii intra in astfel de grupari.

pentru foloase materiale...si astfel tradeaza pe Mantuitorul.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.01.2013, 16:08:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si cu adevarul cum ramane? Totusi, datorita acestui cult (mai bine spus, datorita invataturilor cultului), AU MURIT OAMENI CU ZILE. Cum comentezi asta?
Cornel Urs / writer arunca in batjocura cate o piatra in balta si apoi se distreaza pe seama credulilor, inclusiv a ta. Si tare usor ii mai cadeti in plasa... Daca ai fi fost atent ai fi vazut ca ia ba pareri de pe blogul unei carismatice, ba zvonuri fara link-uri, dar le spune toate cu patos si "durere" asa incat justitiarii forumului sa ii sara in ajutor. In realitate insa, doar nu crezi ca un cult oficial, al doilea ca numar de membri dupa ortodocsi, sa isi permita sa interzica oamenilor se mearga la medic sau sa faca cezariane. Unde ne credem?

Daca iti place discutia la nivelul pe care o duce Urs sau Decebal, vei ramane la acest nivel. Aveam insa o parere mai buna despre capacitatea ta de a discerne.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca sunt sectari pe forum, pot ei raspunde cu nume si prenume, care sunt proorocii mincinosi, dintre "crestini"? Pot ei sa enunte care sunt confesiunile crestine mincinoase?
1. Nu sunt sectari pe forum.
2. Eu am renuntat sa mai raspund intrebarilor tale; le pui, ti se raspunde, apari peste o saptamana si nu le mai citesti. Dar tot atotstiutor te crezi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.01.2013 at 16:13:21.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.01.2013, 16:38:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cornel Urs / writer arunca in batjocura cate o piatra in balta si apoi se distreaza pe seama credulilor, inclusiv a ta. Si tare usor ii mai cadeti in plasa... Daca ai fi fost atent ai fi vazut ca ia ba pareri de pe blogul unei carismatice, ba zvonuri fara link-uri, dar le spune toate cu patos si "durere" asa incat justitiarii forumului sa ii sara in ajutor. In realitate insa, doar nu crezi ca un cult oficial, al doilea ca numar de membri dupa ortodocsi, sa isi permita sa interzica oamenilor se mearga la medic sau sa faca cezariane. Unde ne credem?

Daca iti place discutia la nivelul pe care o duce Urs sau Decebal, vei ramane la acest nivel. Aveam insa o parere mai buna despre capacitatea ta de a discerne.



1. Nu sunt sectari pe forum.
2. Eu am renuntat sa mai raspund intrebarilor tale; le pui, ti se raspunde, apari peste o saptamana si nu le mai citesti. Dar tot atotstiutor te crezi.
astfel de stiri au aparut si pe la televizor
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.01.2013, 16:44:04
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
astfel de stiri au aparut si pe la televizor
Și ăsta este criteriul adevărului pentru tine ?!!! Vorba Dorianei, te știam mai rațional. La televizor a a părut și cazul Tanacu, și Elodia, și câte altele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57