Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2008, 23:27:20
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Aceste traditii nu sunt tocmai inutile. Adica poate or fi pentru cei raposati, dar de multe ori ele le fac intr-un fel bine celor vii care raman. Multi au impresia ca daca dau tot felul de lucruri si fac multe altele entru cel decedat il ajuta cumva. Multi vor ca sa faca "toate randuielile" pentru cel mort, doar ca sa se simta cu inima impacata ca au facut tot ce au putut pentru cel plecat. Si nu au pace, si cred ca mortul nu are pace pana ce acele lucruri nu sunt facute.

E foarte greu sa stergi traditii impamantenite fara sa atragi dusmania oamenilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2008, 12:47:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Danyel.inainte de ti rasounde as vrea sa stiu daca tu esti crestin-ortrodox!

sunt ortodox cu numele mai mult decat cu trairea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2008, 12:54:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Aceste traditii nu sunt tocmai inutile. Adica poate or fi pentru cei raposati, dar de multe ori ele le fac intr-un fel bine celor vii care raman. Multi au impresia ca daca dau tot felul de lucruri si fac multe altele entru cel decedat il ajuta cumva. Multi vor ca sa faca "toate randuielile" pentru cel mort, doar ca sa se simta cu inima impacata ca au facut tot ce au putut pentru cel plecat. Si nu au pace, si cred ca mortul nu are pace pana ce acele lucruri nu sunt facute.

E foarte greu sa stergi traditii impamantenite fara sa atragi dusmania oamenilor.
foarte ciudat ce spui, nush cat de bine fac si celor vii prosoape legate pe lumanari, prapori, sicriu si alte chesti etc. defapt pun familia indoliata in postura de a face cheltuieli inutile pentru a satisface nu niste randuieli bisericesti ci niste traditii babesti care daca nu sunt satisfacute imediat li se atrage atentia , macar de ar fi asa consegventi cei care tin asa de mult la traditii si la respectarea poruncilor si a randuielilor bisericesti si la condamnarea pacatului, numai ca nu sunt
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2008, 17:15:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Danyel.inainte de ti rasounde as vrea sa stiu daca tu esti crestin-ortrodox!

Nu cred ca a fi ortodox inseamna sa implinesti toate ritualurile inutile si babesti , toate superstitiile folclorice, suntem chemati la unirea cu Hristos, nu la legatu prosoapelor de prapori, sau la aruncatu banilor peste sicriu, scuza-ma da chestiile astea deja au luat-o pe aratura
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2008, 18:08:46
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel

foarte ciudat ce spui, nush cat de bine fac si celor vii prosoape legate pe lumanari, prapori, sicriu si alte chesti etc. defapt pun familia indoliata in postura de a face cheltuieli inutile pentru a satisface nu niste randuieli bisericesti ci niste traditii babesti care daca nu sunt satisfacute imediat li se atrage atentia , macar de ar fi asa consegventi cei care tin asa de mult la traditii si la respectarea poruncilor si a randuielilor bisericesti si la condamnarea pacatului, numai ca nu sunt
Nu, nu. Adica le fac bine in sensul ca le aduce alinare gandul ca au facut tot ce au putut pentru cel plecat. Stiu persoane indoliate care vorbeau cu implinire ca au pus nu stiu cate prosoape sau au dat nu stiu cat de pomana, s-au l-au imbracat pe cel trecut cu nu stiu ce haine, asa "cum i-ar fi placut lui/ei." Pur si simplu o inmormantare fara tot felul de obiceiuri li se pare ca il arunca pe cel mort ca pe un caine si atata tot.

Cheltuiala este intr-adevar enorma si inutila.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2008, 23:35:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Obiceiul cu banii pusi pe mort sau aruncati pe sicriu vine din mitologia greaca, in care cei care trebuiau inmormantati li se puneau doua monede pe ochi ca sa aibe ce plati lui Charon la trecerea Stixului. Asa si noi, punem bani, dar pentru ce? Pentru noroc sau ca sa aibe mortu ce plati la vami sau cum? :)
Asadar, nu sunt de acord cu banii, cu trecerea gainii/cocsului si a prosoapelor de tot felul, dar cu hainele si alimentele eu cred ca e bine, pentru ca se face pomana pentru sufletul celui raposat, iar asta ii mai ajuta acolo intr-un fel sau altul, numai de Dumnezeu stiut.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2008, 02:39:05
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Toate aceste obiceiuri care se fac nu sunt obligatorii si nici nu ajta mortul cumva!Cand a murit tatal meu fiind prima pierdere importanta din familie(dupa bunici)la care eu si sora mea trebuia sa ne implicam direct, eu am crezut cu cuvinta sa chem preotul acasa si sa imi notez tot ce este obligatoriu de facut! Iata ce raspuns am primit.Mortul nu primeste nimic,tot ce facem este pt. ai multumi lui Dumnezeu si pentru asta o mica palma de coliva cu care se merge la Biserica la 3-6 saptamani apoi la 3-6-9-12 luni pentru pomenire apoi din an in an. Restul sunt obiceiuri si fala! Nu sunt obligatorii si nici nu ajuta cu nimic dar pentru a ne fi mai usor in limita posibilitatilor putem sau nu sa le facem! Si asa am facut!In acel an parca am avut posibilitati mai mari si am reusit sa facem mai mult! Am avut parca impresia ca Dumnezeu n-ea dat mai mult si nu am simptit nici o greutate! Ii multumin lui Dumnezeu si ne rugam sa ii ierte tatalui nostru pacatele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2008, 11:50:05
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar
Toate aceste obiceiuri care se fac nu sunt obligatorii si nici nu ajta mortul cumva!Cand a murit tatal meu fiind prima pierdere importanta din familie(dupa bunici)la care eu si sora mea trebuia sa ne implicam direct, eu am crezut cu cuvinta sa chem preotul acasa si sa imi notez tot ce este obligatoriu de facut! Iata ce raspuns am primit.Mortul nu primeste nimic,tot ce facem este pt. ai multumi lui Dumnezeu si pentru asta o mica palma de coliva cu care se merge la Biserica la 3-6 saptamani apoi la 3-6-9-12 luni pentru pomenire apoi din an in an. Restul sunt obiceiuri si fala! Nu sunt obligatorii si nici nu ajuta cu nimic dar pentru a ne fi mai usor in limita posibilitatilor putem sau nu sa le facem! Si asa am facut!In acel an parca am avut posibilitati mai mari si am reusit sa facem mai mult! Am avut parca impresia ca Dumnezeu n-ea dat mai mult si nu am simptit nici o greutate! Ii multumin lui Dumnezeu si ne rugam sa ii ierte tatalui nostru pacatele!

Poi da, cam asa e, decat sa-ti ocupi timpul si sa-ti cheltuiesti banii pe fel si fel de traditii inutile, mai bine dai de pomana unui sarman, ca Dumnezeu v-a primi neintarziat osteneala
faza cu prosoapele mi se pare exagerata, chiar daca se dau de pomana, cred ca saracii din fiecare parohie pot merge la piata cu cate prosoape au primit, si asta face parte dintr-o traditie inutila dand de pomana ceva ce nu este extrem de necesar, sunt multe de discutat..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2008, 10:33:15
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Au cine te-a pus pe tine administrator peste bunurile altora?Cine te crezi de vrei sa-i inveti pe altii ce sa faca cu baniilor?unii vor sa dea prosoape de poamana!E treaba lor si va fi primita jertfa dupa credinta lor!Tu cand iti vei ingropa mortii du-i direct la groapa fara nici un ceremonial,daca crezi ca asa este bine si vei fi rasplatit dupa cat de buna este credinta ta!Dar sa vii si sa critici pomana facuta de altii, este lipsa de bun simt si neiubire de aproapele tau!Tot ce dati pt un mort este de folos mortului daca este dat cu credinta.Caci Mantuitorul spune ca orice vom cere de la Tatal in numele Sau ni se va da!Iar noi cerem ,ca ceea ce dam de pomana in numele domnului sa fie trecute ca fapte bune in contul sufletului celui mort.Si conform afirmatiiei Mantuitorului asa va fi!eu nu cred c cineva va crede ca Mantuitorul a mintit!!Iar daca crede totusi cineva asa ceva acela nu este crestin ci face parte din slujitorii anticristici!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2008, 12:23:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Au cine te-a pus pe tine administrator peste bunurile altora?Cine te crezi de vrei sa-i inveti pe altii ce sa faca cu baniilor?unii vor sa dea prosoape de poamana!E treaba lor si va fi primita jertfa dupa credinta lor!Tu cand iti vei ingropa mortii du-i direct la groapa fara nici un ceremonial,daca crezi ca asa este bine si vei fi rasplatit dupa cat de buna este credinta ta!Dar sa vii si sa critici pomana facuta de altii, este lipsa de bun simt si neiubire de aproapele tau!Tot ce dati pt un mort este de folos mortului daca este dat cu credinta.Caci Mantuitorul spune ca orice vom cere de la Tatal in numele Sau ni se va da!Iar noi cerem ,ca ceea ce dam de pomana in numele domnului sa fie trecute ca fapte bune in contul sufletului celui mort.Si conform afirmatiiei Mantuitorului asa va fi!eu nu cred c cineva va crede ca Mantuitorul a mintit!!Iar daca crede totusi cineva asa ceva acela nu este crestin ci face parte din slujitorii anticristici!

Dragul meu problema nu e pomana si nici faptul ca ma pun eu administrator pe bunurile altora, problema e ca oamenii nu vor sa faca aceste traditii, nu le fac din placere ci se simt obligati, mai mult , multi cred ca e ceva ce tine de credinta in prosoape si in cocosul dat peste groapa,

Daca s-ar da din inima ar fi foarte bine, dar vedem ca oamenii cam putin sar in ajutor in restul timpului, dar cand le moare cineva repede sar sa implineasca tot felul de ritualuri ca vezi doamne...
una e pomana, si una-s traditiile inutile, daca vrei sa dai pomana dupa cel mort, du-te imbraca pe cel gol , satura pe cel flamand, nu paganiza slujba inmormantarii cu tot felu de colaci, prosoape, bani, etc, nu este crestinesc, nu asa vrea Dumnezeu sa dam pomana, si nu mai suntem in Evul Mediu , din fericire, treziti-va oameni buni, probabil n-ati participat la inmormantari prea des, se face un adevarat ritual paganesc de catre unele "babe" de dragul implinirii traditiei, in loc sa se roage pt cel mort, in loc sa indemne la pocainta, pe multi in acele momente ii intereseaza cate prosoape trebuie lagate de prapori, de preot, de bratul nush cui, ce relevanta au toate aceste lucruri? ce logica au? nici una, pacat ca ne pierdem in fel si fel de traditii, da sunt frumoase traditiile romanesti, dar nu facute in astfel de imprejurari cand mortul trebuie incredintat prin rugaciuni lui Dumnezeu, si pt ceelalti trebuie sa fie un moment de meditatie asupra propriei morti
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 20:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 18:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 13:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 06:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09