Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2011, 10:47:06
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
depinde: daca ma duc sa strig ,pur si simplu pentru a vedea ce fac cei de-acolo sau din teribilism..consider ca este prostie.
daca sunt obligat sa renunt la religia mea si spun asta atunci este mucenicie.
Dumnezeu sa ne lumineze.
Pai dex vreau sa mor pentru Hristos sa fiu in rindul mucenicilor si ma duc intr-o tara musulmana si SPECIAL arat ca sint crestin anume pentru faptul ca sa fiu omorit s-au chinuit adica caut moartea singur (vrind sa fiu mucenic)
As vrea sa am o asemea moarte
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.05.2011, 10:47:40
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Iata la stiri o aratat un caz
http://m.protv.md/stiri/internationa...-biserica.html
play pentru a vedea video

Last edited by Sanduu; 09.05.2011 at 10:53:23.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.05.2011, 11:09:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Va dau o situatie dex ma duc intr-o tara musulmana si spun in gura mare ca sint crestin si sint ucis pentru faptul ca sint crestin voi fi mucenic s-au sinucigas?Ce parere aveti? P.S Nu am de gind sa fac asa ceva doar sint curios.
Nu trebuie sa ne dorim mucenicia si nici sa ne visam mucenici. Este "un pahar", pe care putini il pot bea, si numai atunci cand sunt pusi in fata faptului.

Mucenicia este o realitate a lumii cazute. Sfintii mucenici sunt raspunsul crestin la ura si intoleranta lumii, de-a lungul timpului, fata de Hristos.

A cauta in mod expres mucenicia, corespunde cu a cauta ca cineva, chiar si in nebunia lui, sa ia sangele meu asupra sa, doar pentru ca eu sa-L marturisesc pe Hristos. Ori, eu nu vreau asta. Sunt multe alte cai binecuvantate de Dumnezeu spre a-L marturisi, pe care Traditia Bisericii ni le arata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.05.2011, 11:32:47
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

A existat o stuatie similara prin secolele 2-3, in perioada persecutiilor: unii crestini, stiind ce inseamna cununa muceniciei, se duceau la autoritatile romane si se declarau crestini doar pentru a fi martirizati.
Episcopatul a interzis acest lucru, precizand ca una este sa fii luat la intrebari despre credinta ta _ si sa nu te lepezi de ea cand altul iti cere aceasta _ si alta este sa te duci intentionat in padure ca sa te manance lupii fiindca asa ai socotit tu ca e de folos.
Asa ca, marturisirea crestinismului facuta in fata unor anti-crestini doar din intentia de a fi martirizat de catre ei a fost asimilata unui comportament sinucigas.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.05.2011, 11:41:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Va dau o situatie dex ma duc intr-o tara musulmana si spun in gura mare ca sint crestin si sint ucis pentru faptul ca sint crestin voi fi mucenic s-au sinucigas?Ce parere aveti?
P.S Nu am de gind sa fac asa ceva doar sint curios.
Daca ai fost ucis pentru motivul ca esti crestin si nu te-ai lepadat de Hristos cu siguranat vei fi mucenic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2011, 11:59:36
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
A existat o stuatie similara prin secolele 2-3, in perioada persecutiilor: unii crestini, stiind ce inseamna cununa muceniciei, se duceau la autoritatile romane si se declarau crestini doar pentru a fi martirizati.
Episcopatul a interzis acest lucru, precizand ca una este sa fii luat la intrebari despre credinta ta _ si sa nu te lepezi de ea cand altul iti cere aceasta _ si alta este sa te duci intentionat in padure ca sa te manance lupii fiindca asa ai socotit tu ca e de folos.
Asa ca, marturisirea crestinismului facuta in fata unor anti-crestini doar din intentia de a fi martirizat de catre ei a fost asimilata unui comportament sinucigas.
Acum am inteles, Mersi foarte mult
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2011, 12:47:53
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Crestinul nu-i cautator de mucenicie. El trebuie sa fuga de ea, dar nu din teama de suferinta, ci din iubire pentru cei ce i-ar face rau. Nu doreste sa le dea prilej de pacat. Daca totusi este prins spre a fi ucis de catre cei ce lupta impotriva lui Hristos, acesta se va ruga, cu glas mare, precum Sfantul Stefan: Doamne, nu le socoti lor pacatul acesta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2011, 13:00:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Va dau o situatie dex ma duc intr-o tara musulmana si spun in gura mare ca sint crestin si sint ucis pentru faptul ca sint crestin voi fi mucenic s-au sinucigas?Ce parere aveti?
P.S Nu am de gind sa fac asa ceva doar sint curios.
Un crestin nu trebuie sa tipe in gura mare ca este crestin nici in tara sa, cu atat mai mult intr-o tara musulmana. Tot ceea ce face, trebuie facut fara trambitare.

A tipa, deci nici macar a marturisi, e o invitatie la ura si lupta, nu la iubire.

Daca insa, s-ar intampla sa fie pus sa se lepede de credinta sa pentru a trai si refuza acest lucru din dragoste pentru Hristos, atunci poate fi considerat mucenic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.05.2011, 14:18:28
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Pai dex vreau sa mor pentru Hristos sa fiu in rindul mucenicilor si ma duc intr-o tara musulmana si SPECIAL arat ca sint crestin anume pentru faptul ca sa fiu omorit s-au chinuit adica caut moartea singur (vrind sa fiu mucenic)
As vrea sa am o asemea moarte
Ai grijă mare! Vezi ce a pățit și Sfântul Apostol Petru în timpul Patimilor Mântuitorului, vizavi de ce a spus la Cina Cea de Taină!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2011, 13:11:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am fost in Israel si aveam cruce la gat de lemn,normal sub tricou (da se vedea respectiva cruce) si nu eram privit deloc ciudat.
Nu mi-a zis nimeni nimic ceva jignitor de Dumnezeu Iisus Hristos sau de Maica Domnului sau mai stiu eu ce.
Ce era acum 2000 de ani,nu mai este la fel acum.
(asta e raspuns la ce a zis fratele Paduraru).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25