Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2007, 20:05:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Calea spre Dumnezeu nu este una presarata doar cu trandafiri, ci si cu spini. Fiecare dintre noi avem mai multe sau mai putine piedici pe aceasta cale. Lupta noastra este una continua si cred ca suntem mereu in fata alegerii de a ramane pe calea cea ingusta sau de a savura ”libertatea” caii celeilalte.

In drumul spre Dumnezeu cel mai mult m-a afectat nerabdarea si refuzul meu de a medita serios la lucruri care tin de destinul omului si totodata uitarea, uitarea lucrurilor importante pe care abia cu timpul am reusit sa mi le insusesc. Imprastierea aceasta interioara, nesesizarea esentialului, refuzul de a-mi accepta neputintele, incapacitatea de a-L intelege pe Dumnezeu in spledoarea relatarilor evanghelice, inclestarea cauzata de neselectarea ideilor care m-au bantuit.

Acum insa ma lupt cu discrepanta intre normalitate si realitate.

Sunt convins ca multi avem experiente comune si am fi mai incurajati sa aflam ca nu suntem singurii care se lupta cu diferite probleme.

Voua ce vi se pare cel mai greu pe aceasta cale spre Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2007, 01:14:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

acceptarea suferintei .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2007, 01:25:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Suntem intr-o pozitie FOARTE nefavorabila in Univers in care nu putem face nimic fara scoala Lui
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2007, 01:32:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
acceptarea suferintei .
La tine sau la altii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2007, 01:52:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de maria55
acceptarea suferintei .
La tine sau la altii?
Sa fiu sincera , de altii mi-e mila dar nu pot sa zic ca traiesc efectiv suferinta .
E o durere pasiva , o alta nuanta .
Suferinta proprie ma sugruma uneori .
Stiu ca e necesara , cel putin asa cred , ca am inteles dar , dar ........ e greu .
Zic ca daca asi accepta , m-asi bucura , asi ride si sint departe de asa ceva .
Gura zice "Doamne multumesc" , dar impotrivirea e in mine , o simt .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2007, 12:20:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Maria,
Fiecare are suferinta lui, din cand in cand ne atinge pe toti. Eu am avut niste dureri de stomac atat de mari de am lesinat de cateva ori, pana cand....am inceput sa citesc psalmi cand se anunta o criza. Pe fond de durere mintea parca se curata de balast si ma pot concentra, fara ca sa intervina alte ganduri. La inceput era nevoie sa citesc mai multi psalmi, cca 25, apoi numarul lor a scazut, iar acum dupa citirea a 7-8 psalmi durerea dispare, iar crizele au devenit aproape inexistente.
Nu pot spune daca e o solutie pentru toata lumea, dar fiecare poate face propria experienta.
In privinta durerii altuia, nu putem decat sa suferim alaturi de acea persoana, sau s-o ajutam rugandu-ne pentru ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2007, 18:46:18
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Suferinta e grea si ramane in multe cazuri o taina! Nu insa in toate! Si fiecare suferinta are tamaduirea ei sau taina ei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2007, 18:56:58
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Mie mi se pare ca cel mai greu este sa fim consecventi pe drumul pe care l-am ales. Dar daca ma gandesc bine aceasta abatere face parte din acest drum, pentru ca numai asa putem sa crestem, sa ne ridicam si sa nu ne mai dorim sa simtim gustul amar al caderii. Urez tuturor drum bun si drept pe calea mantuirii!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2007, 19:24:10
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

cel mai greu lucru pe care ni la cerut Dumnezeu spunea cineva este:
Fiti Sfinti ca Eu Domnul Dumnezeul vostru Sunt Sfant ..dar nu este imposibil de realizat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2007, 23:35:17
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Calea mea spre Dumnezeu este presarata cu cativa tradafiri si foarte multi spini . In acesta viata drumul meu a fost si este un drum al suferintei trupesti si sufletesti . Problemele mele de sanatate s-au facut vizibile de la o varsta frageda , iar acum s-au agravat . Dar pe langa atata suferinta Dumnezeu mi-a dat o bucurie ,pe fiul meu . De aceea nu m-am prabusit pana acum ,pentru ca el ma ajuta sa merg mai departe si de aceea lupt pentru fericirea lui . Pentru el sunt in stare sa calc toata viata pe spini . Nu il laud ,dar cand ma simt rau ,el este langa mine .Cand plang ,el imi sterge lacrimile . Cand isi va gasi jumatatea lui ,eu il voi ajuta ,asa cum pot ,ca drumul lui sa fie presarat cu trandafiri . Iubesc foarte mult copii si de aceea abia astept sa imi bucure viata cu nepotei . Nu sunt indiferenta la suferinta celor din jur . Am un suflet prea milos ca sa pot fi rea . Nu ma laud cu calitatile mele ,dar astai adevarul .Viata si necazul meu inca nu mi-au schimbat caracterul . Dar un lucru s-a schimbat ,nu mai sunt atat de deschisa , la discutii ,asa cum eram inainte de acest necaz . Acest fapt se dotoreaza unor persoane rele , care fac dintr-un necaz un subiect de barfa . Dar este bine de stiut ,ca fiecare vom fi supusi la aceste incercari ,mai devreme sau mai tarziu .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dificultati de integrare in comunitatea ortodoxa ioan cezar Reguli in Biserica 41 13.03.2015 10:21:26
O lume pe cale de disparitie costel Generalitati 45 26.02.2013 03:30:13
Casnicie pe cale de destramare eduard40 Nunta 63 06.09.2010 09:06:24
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 00:47:51
Clonarea - cale libera deschisa oficial MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 6 01.09.2007 23:42:09