Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.01.2013, 01:15:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tie ti-am raspuns, Ovidiu;
Da am văzut, dar nu era cazul să-ți răspund. Tocmai am anticipat întrebări de genul: Cine ești tu să vorbești? Cine îți dă ție acest drept? samd...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
dar lui AlinB nu mai e cazul sa-i raspunda cineva
S-ar putea să fie o soluție.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
cici el urmareste inchiderea topicului, ceea ce-i foloseste doar lui.
Să fie sănătos. Și noi pe lângă el. Sincer pe mine mă amuză toată paranghelia asta.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2013 at 01:21:40.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.01.2013, 07:12:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carmen Paduraru - Despre atitudinea noastra fata de sistemul biometric ( cu ceva timp in urma)

http://www.youtube.com/watch?v=W7yKO27UkVg
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.01.2013, 09:40:12
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Carmen Paduraru - Despre atitudinea noastra fata de sistemul biometric ( cu ceva timp in urma)

http://www.youtube.com/watch?v=W7yKO27UkVg
si cine este Carmen Paduraru ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.01.2013, 09:43:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vizionat filmulețul...dar unele soluții sunt penibile...ce treabă are polițaiul cu legea pe care trebuie să o aplice? Nu polițaiul dă legea. Pus în balanță, eu văd mai multă ceață decât lumină. Sincer eu unul nu aș lua de bune aceste ”sfaturi”, este impropiu spus sfaturi. E îngrijorător faptul că luăm de bun orice zboară pe internet.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2013 at 10:09:12.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.01.2013, 11:15:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
si cine este Carmen Paduraru ?
O tanti judecatoare cu ceva probleme, plimbata ca ursul la circ de cipofobi acum cativa ani pe la conferintele lor, rolul de judecatoare se pare dandu-i chipurile mai multa importanta/autoritate.

Se pare ca ar fi o convertita recent, dar din pacate a ratat ortodoxia si a nimerit cipofobia.

Nu e singura de altfel care o dat cu ortodoxia in strachini, dupa o "rasunatoare" convertire: "Maica" Ecaterina, Danion, Saccsiv si or mai fi si altii mai anonimi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.01.2013 at 11:18:39.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.01.2013, 11:16:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
E îngrijorător faptul că luăm de bun orice zboară pe internet.
E bun, faci progrese
Curand poate dai lectii antoniei, elizei si altele in acest sens.

Ai sesizat si penibilul?
"Domnul politist eu sunt sectar ortodox, nu iau permis cu cip".

Permis care apropo, nici macar nu are cip.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.01.2013 at 11:24:21.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.01.2013, 13:03:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E bun, faci progrese
Sincer acest filmuleț nu are nici o treabă cu ce știam eu sau cum dezbat duhovnicii această problemă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai sesizat si penibilul?
"Domnul politist eu sunt sectar ortodox, nu iau permis cu cip".
Da, e chiar penibil. Adică nu iau acte cu cip, dar mă urc la volan. E inconștientă această doamnă judecătoare.

Nu vreau să iau permisul cu cip, soluția e simplă: există mijloace de transport în comun. Dar nicidecum mă urc la volan cu permisul expirat, doar că eu sunt ortodox și mi se cuvine totul. A se observa nuanța din înregistare: "dacă veți fi opriți pe stradă, posesorii de mașini care nu sunteți în regulă, v-a expirat permisul..." Dacă dădea măcar un exemplu cu unul care e șofer de meserie și din asta își întreține familia mai înțelegeam...

Am mai reținut și pe cea cu "să mergem la poliție la ghișeu și să spunem că noi suntem ortodocși și nu primim acest permis". Sincer nu asta e o soluție și nu are nici o legătură cu dreapta credință (sau cel puțin cu ce mi-am însușit până în prezent). E posibil să greșesec - dar subliniez că e doar o opinie personală.

Având în vedere ce competențe are în CV, normal ar trebui să stăpânească mai multe noțiuni despre legislație, dar cum a aborbat subiectul, din punctul meu de vedere e zero. Soluțiilor astea "sinucigașe", eu le răspund: nu mulțunmesc.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2013 at 14:02:31.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.01.2013, 13:04:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
eu sunt sectar ortodox, nu iau permis cu cip.

Permis care apropo, nici macar nu are cip.
am inteles ca tu o sa accepti buletin,permis,pasaport cu cip...dar cand ,in viitor,vor vrea sa renunte la toate actele si sa ne bage cip sub piele o sa fii de acord? o sa-i lasi sa-ti bage cipul in corpul tau?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.01.2013, 14:07:41
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
am inteles ca tu o sa accepti buletin,permis,pasaport cu cip...dar cand ,in viitor,vor vrea sa renunte la toate actele si sa ne bage cip sub piele o sa fii de acord? o sa-i lasi sa-ti bage cipul in corpul tau?
De ce nu ? Pentru fanaticii interpretării literale aApocalipsei, vă amintesc că versetul cu pricina vorbește despre semnul fiarei pe mână și frunte, nu în mână și în cap.

Deci, dacă se bagă cipul în mână, nu-i nicio problemă.

Nasol e dacă vor să ni-l lipească de mână cu superglue. Ei, abia atunci începe Parusia.


P.S. AAAAA, pot fi alte motive pentru care să nu accept cu bucurie un dispozitiv electronic implantat, asta e adevărat. Dar nu motive religioase.

Last edited by MihaiG; 08.01.2013 at 14:09:53.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.01.2013, 14:20:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cardurile de sanatate cu cip

E posibil sa ma insel, insa ca sa clarficam un pic toate aspectele legate de carduri, carti de credit, acte de indentitate , etc., care ar contine "celebrul"cip, din cate am putut afla:

-acel "cip"" ar contine anumite informatii biometrice despre persoana respectiva, oficial pentru a evita falsificarea;
-in mod normal, ar trebui ca aceste instrumente electronice sa contina si numele persoanei respective si acel cod numeric personal, compus din data nasterii (zi, luna, an) si un numar aleatoriu;
-bine ar fi ca celebrul numar 666 sa nu apara pe aceste instrumente de plata si identificare! Totusi, ce poate face un om care s-a nascut la 6 iunie 1966 ?!
-pentru verificarea identitatii unei persoane, se poate folosi si numele, dar in cazul in care exista doua persoane cu nume identice apare necesitatea folosirii si CNP-ului, atat la verificarea indentitatii manual (Prin tastarea in calculator), cat si automat (prin citirea acestor carduri de catre dispozitive electronice)!

Am mai auzit diverse pareri precum ca prin intermediul acelui cip orice persoana poate fi localizata pe glob, chiar si in momentul cand nu foloseste cardul cu cip si-l are in buzunar! Totusi mi se pare o exagerare, fiind extrem de dificil si mai ales inutil sa ïnmagazinezi date despre cca 6 miliarde de oameni!
Este adevarat ca in momentul in care folosim instrumente electronice de plata sau de identificare putem fi localizati oriunde pe glob, insa nu stiu pentru cine ar putea prezenta interes, exceptand cazurile de infractori urmariti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53