Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2008, 18:29:36
gherman gherman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 4
Implicit

Cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2008, 18:55:43
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Gherman, nu esti singurul care nu poate. Numai Duhul Sfint poate sa-l deschida prin rugaciunea noastra, ingenunchiere, post, si multa, multa parere de rau pentru pacatele noastre
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2008, 19:56:07
simulescumadalin simulescumadalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Mesaje: 8
Implicit

eu cred ca in primul rand trebuie sa fie aproape sau sa-l poti vizita de cel putin 4 ori pe an in al doilea rand trebuie sa fie aproape de sufletul tau si sa ii spui multe despre tine
ca sa te poata cunoasca trebuier sa fi sincer acestuia Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii spre un duhovnic bun!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2008, 23:19:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman
Cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
cel mai bun duhovnic este acela care nu iti priveste cu indiferenta problemele cu care te confrunti in viata.Dar tre sa faci primul pas ca asta e cel mai greu !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2008, 23:46:24
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu am fost la biserica la Sf Liturghie si mi-au placut niste vorbe, mi-au mers unde ma durea. Si cum tocmai imi cautam sa ma spovedesc, asa mi-am ales duhovnicul.
Mi-e greu si mie sa vars ce e mai intunecat din mine, cu glas tare, dar imi inchipui ca spun Domnului, ca sa ma vindece, nu omului preot, ca sa ma judece. S-a meritat, am primit sfat bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2008, 20:49:28
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Gherman, nu esti singurul care nu poate. Numai Duhul Sfint poate sa-l deschida prin rugaciunea noastra, ingenunchiere, post, si multa, multa parere de rau pentru pacatele noastre
Cozia are dreptate, nu sta in puterea noastra "sa ne deschidem", ci trebuie sa cerem asta Domnului prin ruga. Caci si deschiderea asta nu este OARECUM, ci este o taina...o incredintare a acelora din sufletul noostru lui Dumnezeu.
Totusi...mare grija la duhovnici si la duhul lor....caci am intalnit si situatii cand te duci cu o boala si pleci de acolo cu mai multe, de la nesocotinta/nepriceperea doctorului care...inca nu s-a vindecat pe sine...Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva...sa ne fereasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2008, 16:16:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Daca multi oameni cred ca nu-si pot gasi indrumatorul duhovnicesc este si pentru ca il vor intr-un anume fel: cautand un Sfant Serafim, isi inchid ochii in fata calauzei pe care le-o trimite Dumnezeu in realitate. De cele mai multe ori, pretinsele lor probleme nu sunt atat de complicate si, de fapt, ei cunosc deja raspunsul in adancul inimii lor. Dar acest raspuns nu le place pentru ca presupune un efort plin de rabdare si perseverenta. Atunci cauta un fel de deus ex machina care, printr-un singur cuvant miraculos, ar face deodata totul usor. Acesti oameni au nevoie, inainte de toate, sa fie ajutati sa inteleaga adevarata natura a paternitatii duhovnicesti."
Kallistos Ware

Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2008, 18:38:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman
Cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
Fa-o mai des in fata icoanei Maicii Domnului si dupa ce iti vei spune pacatele acolo, vei simti ca POTI sa le repeti si in fata duhovicului. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2008, 01:21:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata, cateva sfaturi ale Sfantului Vasile cel Mare:
Ucenicul este liber asadar sa-si aleaga dascalul si povatuitorul sau pe calea virtutii. Dar, o data ce si l-a ales si intra sub ascultare, se lasa cu totul in seama lui. El este ca o unealta in mana sculptorului sau a zidarului, lasandu-se sa fie cladit, sculptat si modelat dupa cum vrea si dupa cum stie sa-l plasmuiasca batranul si duhovnicescul sau parinte si indrumator. Si pe buna dreptate, caci, "daca ucenicul, care s-a dedat unui mestesug ce ni-i de folos noua in aceasta viata, se supune maestrului in toate si intru nimic nu se impotriveste poruncilor lui, nu se departeaza de el pentru o clipa, ci e necontenit sub ochii invatatorului sau, primeste hrana si bautura ce i se da si-si petrece viata numai dupa cum dicteaza maestrul, cu atat mai mult cei care pasesc sa invete evlavia si sfintenia - sa invete trairea cea dupa Dumnezeu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2008, 20:13:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Aici e marea problema George - trebuie sa traiesti in ascultare fata de duhovnic. Insa, de multe ori sunt nesocotite sfaturile tainice ale duhovnicului pentru ca unii nu le traiesc, nu au facut experienta lor si deci nu pot accepta ca existent ceea ce nu traiesc. Dar daca vrem sa ramanem in adevar si sa crestem sanatos, trebuie sa ramanem statornici in ascultare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 23:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 03:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52