Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2009, 04:11:00
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit " Vestea din partea celui mort "

extras din "MINUNILE VREMURILOR DIN URMA"

" Irocika B. lucreaza la un chios in centru. Odata s-a apropiat de mine si mi-a spus:' Eu lucrez alaturi. Stiti, am visat pe tatal meu, era trist si l-am visat atat de clar incat si axcum il am inaintea ochilor mei...'
Eu am intrebat-o:
- Tatal tau este viu?
- Nu - a raspuns ea. Tocmai despre aceasta este vorba, ca a murit.
- Dar tu, Irocika, dai pomelnice pentru ' odihna sufletului?'
- Nu, cum se face asta?
I-am spus:
- Uite asa, scrie degraba, iar maine eu il voi da la biserica.
Irocika a scris pentru zilele de sambata si duminica.
Luni a venit in fuga la mine si cu emotie mi-a spus:
- Tata a venit iarasi, de data aceasta mi-a zis: " Unde ai umblat pana acum, de abia ti-ai amintit de mine? "
Ira s-a umplut de lacrimi, dar cu ajutorul lui Dumnezeu acum da pomelnic la biserica pentru toate rudele raposate. "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2009, 04:17:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, cei de dincolo au nevoie de noi, si noi trebuie sa fim prezenti.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2009, 03:35:46
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Puterea celor 40 de liturghii si parastaselor

" Pana la anul 1054 Franta era ortodoxa, si Italia; toate tarile din lume eram o singura Biserica. Atunci catolicii s-au despartit de noi. Marea schisma papala cand s-au rupt de Biserica noastra pentru anumite reforme pe care le-au facut. Franta fiind ortodoxa, un preot din Franta avea un frate militar. Si au avut francezii razboi cu mauritanii. Mauritanii erau unde este Africa Franceza azi, dincolo de Gibraltar imediat, catre Liberia. Imparatia maurilor de pe vremuri. Si s-a dus armata franceza sa se bata cu maurii dincolo de Gibraltar, in Africa.
Fratele preotului acesta din Franta a mers si el, era militar intr-un regiment.Atunci nu erau tunuri ca acuma si mitraliere si avioane si bombe atomice, atunci se bateau cu sabiile, ca pe vremea lui Stefan cel Mare, cu sulita, cu arcul, cum era.
Si trecand armata franceza in \mauritania sa se lupte, a fost mare razboi intre armatele europene si cele din Africa. Si i-au batut francezii pe mauri, dar au luat maurii multi prizonieri francezi, pe care i-au dus in tara lor, printre care au luat si pe fratele acestui preot. Preotul era din Marsilia, portul Frantei, care este port la Marea Mediterana. Preotul n-a stiut ca fratele sau a caqzut prizonier, dar a vazut ca n-a mai venit si a intrebat pe ceilalti soldati, cand s-a terminat razboiul:
- Mai, dar pe fratele meu nu l-ati vazut?
Parinte, cred ca a murit, ca a fost mare macel. Stateau trupurile pe jos cum stau butucii, asa lupta a fost si cred ca a murit si el, saracul.
Preotul, ca frate al lui, a inceput sa-i faca 40 de Liturghii.Fratele preotului nu era mort, dar era prizonier si-l tineau in lanturi intr-o temnita, si erau mai multi legati acolo. Preotul facand Liturghia aici, cand era pe la ora 10 din zi, toate lanturile cadeau de pe fratele preotului, si ramanea dezlegat. Si ziceau ceilalti: - Ce este cu tine? De ce cad lanturile de pe tine? Faci farmece? Acela a zis: - Eu nu stiu farmece.
- Ei, nu stii farmece? Toate lanturile se rupeau si cadeau jos in fiecare zi la ora 10, aceia il legau cu alte lanturi. A doua zi si acelea, praf pe jos. Puneau altele. Praf. - Mai, mare fermecator! religie.
- Eu sunt crestin. Cred in Hristos. Eu farmece nu stiu, dar eu cred altceva. Fratele meu este preot in tara mea, in Franta, si eu cred ca el face Liturghii acuma si scoate particele pentru mine, crezand ca am murit. Si, ca daca as fi in iad, si acolo as fi dezlegat, nu numai de la voi. Si eu asta cred ca se intampla, ca numai asta inchipuie. dar nici eu nu stiu de ce?
- Si cat timp are sa se intample asa cu tine?
- Stiu ca la noi se fac 40 de Liturghii. Si o sa vedeti ca peste 40 de zile cad lanturile de pe mine.
- Dar ce-o sa se intample?
- Nici eu nu stiu ce-o sa se intample, dar stiu ca o sa scap din mainile voastre.
- Cum ? Nu scapi tu din mana noastra!
- Eu cred ca Dumnezeu ma scate si din iad, daca as fi fost in iad, pentru cele 40 de Liturghii, cu atat mai mult o sa ma scvoata din mana voastra de aici.
- Ai sa vezi ca te punem noi sub paza atunci!
Si au numarat aceia si n-au mai pus lanturi pe el.
- Degeaba le punem, ca la 40 de zile pica toate.
La 40 de zile erau atenti cu totii. Au pus santinele duble la porti su au pus lanturi pe el si paza. Paziti-l, mai, ca asta la 40 de zile pleaca de aici!
Si cum erau ei de paza deodata au vazut ca s-a desfacut acoperisul temnitei in doua si o mana l-a luat de perii capului si nu l-au mai vazut. Si unde l-au dus? La pus pe prispa casei, la Marsilia, intr-o clipa de vreme.
Si atunci aceia s-au intrebat: - Ce s-a intamplat, mai?
- A venit Hristos al lui, caci am vazut o mana. ( Ei nu stiau. Era ingerul Domnului). L-a luat dintre noi. Toti am cazut tremurand. Nu putea nimeni sa se tina pe picioare.
- Si pe unde?
- Prin acoperisul temnitei, si temnita s-a inchis inapoi.
Acela a spus:- Vedeti voi cat de mare-i credinta crestina? Vezi ce putere are Hristos al lor? Iaca, mai cat l-ati pazit voi si l-a luat cand a vrut. Si preotul cand l-a vazut i-a zis:
- Mai, frate, mai, ai venit? Mie mi s-a spus ca ai murit. Chiar azi am terminat 40 de Liturghii pentru tine si am scos ultima particica pentru sufletul tau.Si atunci a zis cel scapat :
- Bine ai facut, frate, ca daca eram in iad, ma scoteai si de acolo. Daca am fost pe pamant m-ai scos din temnita. Sa-ti dea Dumnezeu tie plata, dar uite cum a fost cu mine. Si i-a spus istoria cu lanturile si s-a scris si asta. Aceasta despre puterea celor 40 de Liturghii.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2009, 20:07:46
andrei91 andrei91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2008
Mesaje: 17
Smile

foarte frumoase "povestioarele" !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
Dezlegare in post daniil96 Postul 50 19.12.2010 23:33:16
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57