Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2009, 12:26:58
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Question Ati mai vazut asa ceva?

Ati mai vazut asa ceva? Credeti ce scrie acolo? Credeti ca ar putea urma cineva programul de acolo?

Clic aici
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2009, 13:09:53
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

nu se deschide linkul pe care l-ai dat
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2009, 13:44:34
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Atunci,

inca o data clic aici

sau clic aici
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2009, 13:54:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion Vezi mesajul
Atunci,

inca o data clic aici

sau clic aici
Aoleu,( eu nu doresc sa ma cert cu sfinta pe care o propui dumneata,desi este o sfinta de dupa marea schisma 1054)dar ce au aface toate acestea cu ortodoxii ?
Ce folos ? si pt. ce macar aceasta curiozitate?
Cauta frate in ortodoxie ,pt. ca este fintina fara de fund,curiozitati si ,,inedituri" si iti va fi de mai mult folos !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2009, 17:41:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credinta in Dumnezeu este singura care ne ajuta sa ne mantuim pe noi si-ai nostri. Eu n-as indrazni sa recomand nimanui "sa refuze" acele rugaciuni doar fiindca vin din partea bisericii catolice. N-am sa inteleg niciodata de ce atata inversunare, atat timp cat rugaciunea este oricum sfanta. Intrebarea este daca suntem capabili de a face asa ceva zilnic, fie ca citim timp de un an Paraclisul Maicii Domnului, fie orice alt acatist (probabil la miezul noptii, in fata icoanelor Mantuitorului, Sfintei Fecioare, si alte cateva si a candelei aprinse) Este extraordinar sa o poti face si numai 40 de nopti la rand (o spun din proprie experienta!!), dar nu ma indoiesc ca pentru un an intreg, si rasplata va fi pe masura.
"Frate" Zaharia, inca o data iarta-ma ca indraznesc, dar uneori chiar ca trebuie citit printre randuri sa nu ratacim in nebunia noastra! Iubirea de Dumnezeu nu ne-o poate lua nimeni, fie ca ne-am nascut catolici sau ortodocsi! NU suntem cu nimic mai merituosi daca ne-am nascut asa, iar credinciosii catolici au la fel de multe posibilitati ca si noi sa se mantuiasca!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2009, 18:10:09
catalaceni catalaceni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catalaceni
Implicit purgatoriul

purgatoriul este dp cate stiu eu la catolici , in ortodoxie n are ce cauta
odata mort -omul merge ori sus ori jos nu la mijloc ca n are cum. am citit si eu putin rugaciunea aceea de la " sfanta" respectiva si doar cand am vazut "purgatoriu" am si iesit ....aberatii- ca cel ce va citi aceasta rugaciune va face si va fi fericit etc etc ......
p romaneste - vrajeli
mai bine luam calea de mijloc fara aplecari la st sau la dr. exista atatea rugaciuni in ortodoxie.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2009, 18:32:12
catalaceni catalaceni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catalaceni
Thumbs up

''Omule Bun'' uita te doar la ce scrie inainte de rugaciunile alea ca :'' cel ce va citi va scoate din purgatoriu 15 suflete din iad...in primul rand nu exista purgatoriul asta in al II lea rand nu inteleg cum va scoate el din iad sufletele acelea 15?? doar dupa 1 an doar de rugaciune ? pai daca ar fi asa si eu citi cativa ani buni rugaciunile alea si as sti ca mi am scos 30 de persoane din neam din iad .ce bine ar fi.....dar neamurile sau sufletele nu s scot asa din iad doar cu rugaciunea aia sau alta .aici treb fapte de milostenie ,implicit-pomenile si multe altele... si m am referit decat la primele randuri d acolo.dar ce tot scriu eu aici? purgatoriul NU EXISTA! asa ne invata Sf Parinti- omu' cand moare merge ori in Rai ori in Iad- ca sa primeasca dupa cum a facut p pamant ....nu face stationare la mijloc si ramane acolo... iar in legatura cu oamenii astia-catolici protestanti baptisti etc etc...trebuie sa ne iubim aproapele ----normal ca asa s spune dar atata timp cat incearca sa ne ia de la Dumnezeul nostru si sa ne schimbe credinta atunci trebuie sa ii infrunti daca ai citit multe carti de religie si te rogi la Dumnezeu sa te ajute iar daca vezi ca n ai cu cine , bati in retragere si fugi de ei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2009, 18:58:13
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Mi-a amintit de filmul despre Martin Luther: daca platesti la biserica(catolica) o suma scoti din iad pe bunicul, daca dai suma mai mare si pe bunica, daca platesti si mai mult pe alte rude....etc. Am fost la o masa oficiala cu colegii portughezi si era miercuri: trei romani au mancat de post(erau gratare cu cartofi si eram intr-un colt retras nu vedea nimeni ce mancam inafara de un coleg portughez care era cu noi la masa) si un roman a mancat gratare. Colegul portughez intreaba:"De ce nu mancati carne?" Cei trei romani:" pentru ca in zilele de miercuri si vineri traditia ortodoxa cere post" (i s-a explicat pentru a intelege credinta ortodoxa nu pentru mandrie) la care el se adreseaza colegei ortodoxe care manca carne cu toata seriozitatea si interesat sa afle sistemul ortodox de gandire: " dar tu de ce nu tii post, ai platit la biserica?". La ei se plateste o suma preotului, dupa ce s-a facut pacatul ca sa fie iertat. Ma refer strict la portughezi nu la alti catolici.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2009, 19:01:18
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Daca ati fi citit cu atentie si alte postari de pe acest forum, ati fi facut legatura cu asa-zisul "talisman sfant":
clic aici
Acest lucru ar fi o descoperire remarcabila:
Celebra brosura "Talismanul sfant", care circula pe la noi inca din sec. al XIX -lea este un plagiat dupa "Revelatiile Sfintei Brigita", patroana Suediei. Misterul numarului 5 475 (gresit 5 480, caci 15 x 365 de zile = 5 475) se elucideaza: "Am primit in Trupul Meu 5480 de lovituri" , "au picat picături de sînge 5475 ".
Plagiatul este un lucru grav!

Last edited by dan_ion; 01.10.2009 at 19:03:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2009, 21:34:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,- chiar daca cineva ar fi trait 30 de ani in pacat de moarte, deindata ce face aceste rugaciuni sau isi propune sa le faca, Domnul ii va ierta toate pacatele (prin Sacramentul pocaintei) si il va apara de toate ispitele rele. El ii va ocroti cele cele cinci simturi, il va feri de moartea grabnica si neprevazuta si sufletul sau de osanda vesnica; "

Hm! Ar fi prea frumos ca doar sa-mi pun in gand sa fac aceste rugaciuni si sa obtin iertarea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 15:40:25
Am vazut ceva odata... (sau atentia la ce citim???) xanixade Intrebari utilizatori 5 10.01.2014 07:43:00
Sa povestim ce am vazut cozia Exorcismul 143 24.02.2013 20:31:45
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 11:25:30
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54