Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2010, 23:12:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie

Doamne ajuta! va rog mult de tot, nu spuneti ca vreau sa le dam catolicilor in cap. Doamne fereste! Sa ii iubim pe toti semenii nostri! Sa incercam din rasputeri sa ajungem la iubirea cea adevarata, nu la toleranta plina de ignoranta si relativism. Sa ne rugam pentru catolici si pentru toti oamenii nevinovati, care din pricina ratacirii stramosilor lor au ajuns sa fie partasi minciunii. Sa ne rugam pentru ei sa ajung la Lumina Adevarului! Sa ne rugam chiar acestor sfinti, care desi unii dintre ei au fost omorati de catolici pentru marturisirea lor, cred ca se roaga cel mai mult pentru catolici acum, in fata Scaunului Dreptului Judecator, Hristos, Imparatul nostru. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2010, 23:31:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Mucenicia este un act de curaj care iti asigura un loc in Rai, nu-i asa? Corecteaza-ma daca gresesc!

Atunci oare de ce mari demnitari bisericesti dau cu piciorul acestei sanse sa devina martiri?

De ex. Patriarhul Teoctist ar fi avut atitea ocazii in timpul lui nea Nicu si darimarea bisericilor ca sigur acum ar fi fost asezat impreuna cu sfintii.
Nu inteleg, ce se intimpla cu acesti oameni!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2010, 23:47:16
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ar fi frumos daca toti oamenii ar fi sfinti, asta este si scopul nostru. si mucenicia, sub orice forma (si lupta cu patimile este mucenicie) trebuie sa fie scopul nostru. eu pe PF Teoctist nu il pot judeca pentru ca nu ma pot pune in locul sfintiei sale. sincer iti spun, nu stiu cum as fi procedat. eu abia pot sa renunt la patimile mele..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2010, 19:42:30
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...muntele-athos/
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...iosi-mucenici/
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...inocugetatori/

Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2010, 20:13:53
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

nu stiu cum(si cat timp) s-ar mai putea face aceasta marturisire anti-ecumenism din moment ce in clasa a XII-a elevul roman crestin-ortodox invata la disciplina religie despre "Rolul dialogului ecumenic și inter-religios".
(si ca invata n-ar fi una dintre cele mai mari probleme,dar ce te faci cand ai de redactat un eseu in care trebuie sa demonstrezi cat de benefic e ecumenismul si tu crezi taman pe dos.Efectiv,ce faci?scrii ce crezi sau scrii ce trebuie?)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2010, 20:37:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dialogul ecumenic.
Si unii sfinti au dialogat cu catolicii si chiar cu cei de alte religii.
Slava Domnului ca datorita acestor dialoguri, printre altele, nu mai este nevoie sa moara ortodocsi sau catolici in conflictele dintre noi.
Ati vrea mai bine sa ne batem si sa ne omoram intre noi?
Eu nu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2010, 21:41:53
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dialogul ecumenic.
Si unii sfinti au dialogat cu catolicii si chiar cu cei de alte religii.
Slava Domnului ca datorita acestor dialoguri, printre altele, nu mai este nevoie sa moara ortodocsi sau catolici in conflictele dintre noi.
Ati vrea mai bine sa ne batem si sa ne omoram intre noi?
Eu nu.
Eu nu stiu ca ortodocsii sa se fi batut sau sa fi omorat pe cineva din motive "religioase".
Tot cei "din afara" nu ne dau pace si ne aburesc cu "dialogul". O veche zicala suna cam asa: "daca vrei sa oparesti o broasca, nu turna dintr-o data apa fierbinte, caci se sperie si fuge; mai bine picura cate un strop, cate un strop...". Tare ma tem ca noi suntem broasca eumenistilor...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2010, 21:50:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Eu nu stiu ca ortodocsii sa se fi batut sau sa fi omorat pe cineva din motive "religioase".
Tot cei "din afara" nu ne dau pace si ne aburesc cu "dialogul". O veche zicala suna cam asa: "daca vrei sa oparesti o broasca, nu turna dintr-o data apa fierbinte, caci se sperie si fuge; mai bine picura cate un strop, cate un strop...". Tare ma tem ca noi suntem broasca eumenistilor...
Nu inteleg parabola cu broasca.
Din afara de ce? Eu sunt in interirul Bisericii, altceva nu este relevant in discutia de fata. ;-)
Pana una alta, ierarhii din BOR, din'nauntrul' Romaniei, participa la dialogul ecumenic si ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2010, 22:24:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu inteleg parabola cu broasca.
Din afara de ce? Eu sunt in interirul Bisericii, altceva nu este relevant in discutia de fata. ;-)
Pana una alta, ierarhii din BOR, din'nauntrul' Romaniei, participa la dialogul ecumenic si ei.
Nu a stiut el sa povesteasca. Poanta este sa pui broasca sa fiarba in apa rece la foc mic, nu sa o arunci in apa care clocoteste :)) de unde va sari imediat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2010, 22:31:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dialogul ecumenic.
Si unii sfinti au dialogat cu catolicii si chiar cu cei de alte religii.
Slava Domnului ca datorita acestor dialoguri, printre altele, nu mai este nevoie sa moara ortodocsi sau catolici in conflictele dintre noi.
Ati vrea mai bine sa ne batem si sa ne omoram intre noi?
Eu nu.
Dar de ce se pune problema omorului?
Daca nu discutam cu cei de alte religii pe teme religioase inseamna automat ca intram in conflict?
Mi se pare o idee preconceputa, data cu picatura de mass media, pana ajungem sa o credem fara a o supune ratiunii.

Iar daca "taiem" de ici si colo din invatatura ortodoxa pentru a o alinia preferintelor celor de alte religii... pai ce adevar mai avem? Si daca nu avem adevar, suntem ca si morti (chiar fara "conflict").
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 12:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 14:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 20:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 21:08:14