Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.04.2007, 14:37:03
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Am o lista lunga cu (de) "ce nu imi place in Biserica".

De exemplu in fiecare duminica dimineata, as mai dormi putin si gasesc intotdeauna motive sa intarzii la Sfanta Liturghie. Ba chiar ma incearca "gandul" sa nu merg ca as avea o oarecare treaba de care mi-am amintit subit chiar atunci. Evident ca trebuie sa mobilizez resurse considerabile de vointa, amintindu-mi ca si asa sunt negru de pacate, macar "sacrificiul" acesta sa-l fac, asa ca merg, fara placere. Acolo ajuns ma simt stingher, oare ce-or gasi oamenii astia interesant de se inghesuie aici? Si timpul trece greu, si gandul imi fuge in toate partile si schimb piciorul des, ca ma plictisesc grozav. Si ca sa nu mor de urat mai arunc si eu o privire in spate si pe laturi. Ia uite-o si pe aia cum vine! Zici ca e sperietoare cu palaria aia cu pene!! Si blonda de langa ea ... i-ar sta mai bine fara freaza aia pank. Ahh ... se inchina lumea, sa fac si eu la fel ... Oare cat o fi ceasul? Ce chin si cu biserica asta!! Amicii mei sunt pe stadion acum la meci ... baieti destepti, bravo lor! Duminica viitoare nu mai vin, sigur!!! Ma doare spatele ... ahhh, cine ma suna? Poftim? Sa inchid telefonul? Ia du-te nene si stai cuminte! Da, da, ies afara, stati calm ... Asa, am revenit, se zice Crezul ... intr-una sfanta ... soborniceasca ... nu retin niciodata ... e prea cald aici!
Pe tipa aia parca o cunosc de undeva ... ia uite frate ce evlavie la ea!! Popa asta daca mai tamaiaza mult o sa mor aici, phuuu toate hainele mele miros! O sa ma schimb neaparat ca rade gasca deseara, iar ma fac bisericos! Eu as vrea sa cred, sincer, chiar cred, dar nici chiar asa!! Hai ca mai e putin si se termina Slujba. Serios ca as veni cu bucurie dar prea se imbulzeste lumea, dar macar mai speli un ochi, ceva. Tipele astea bisericoase ma enerveaza, prea fac pe mironositele! Uite si la popa ala ce fata de nevinovat are!! Lasa nene ca te stiu eu ce viloaie ti-ai tras la marginea orasului! Iar se inchina lumea ... sa fac si eu la fel ... toata ziua se inchina!! Am ajuns la predica ... povesteste ceva cu un slabanog care statea pe un pat ... da domne! foarte bine ca biserica se ocupa de cei cu handicapuri! "Si Iisus i-a zis: i-ati patul tau si umbla! Si indata omul s-a facut sanatos, si-a luat patul si umbla." Grozav ar fi sa am si eu puterea asta!! Haide nene ca e prea de tot! Ia uite cum asculta lumea cu gura cascata! Uite de asta nu-mi place in biserica: prea se spun povesti la mosi si babe. Si Slujba asta tine 3 ore!! 3 ore sa stai in picioare!! Poate ma voi duce la biserica aia noua ce s-a construit acum, la aia ... ce-or fi? Ma rog, nu conteaza, am vazut niste fete dragute acolo, pacat ca poarta batic. Gata ... hai la miruit si fuga acasa ca ma dor picioarele de nu mai pot!! Stai tanti nu te mai inghesui asa! In sfarsit!! Am iesit, gata, am scapat o saptamana! Ce vrei nene? N-am! La munca nu la intins mana!!
Greu cu credinta asta. As crede ... serios, dar sunt prea multe "ce nu imi plac in Biserica!"

Liviu
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.04.2007, 15:07:26
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Liviu, la ce posturi "tragi" eu nu cred ca simti asa, dar m-am regasit eu aici.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.04.2007, 17:01:44
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

tudor2012 m-ai facut sa rad. Azi imi esti simpatic pentru sinceritatea ta.

O zi buna!

Liviu
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.04.2007, 14:36:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Nu imi plac cei care vin si expun pareri "din auzite", cei care sustin o idee pana in panzele albe pentru ca asa a zis preotul "X", sau un tip despre care el considera ca este "mare duhovnic".
Nu imi plac ignorantii si cei care refuza sa se documenteze, sa gandeasca. Nu imi sunt prea dragi nici cei incapabili sa accepre ca si clericii gresesc si pentru asta pot fi "trasi de urechi".
Nu imi plac cei care sustin fara argumente pareri despre care afirma ca ar fi teologice.
Nu imi plac cei care se lasa manipulati si cei care uita ca Dumnezeu le-a dat, alaturi de sentimente si vointa, ratiune.

Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.04.2007, 18:10:48
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Pai astea nu prea tin de biserica, ci de lumea ortodoxa in general. Da is total de acord cu tine. Io le spun la astia oameni cu "ochelari de cal" pentru ca nu vor sa vada ce e in stanga sau dreapta decat inainte si numai inainte.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 02.05.2007, 22:58:33
Democritis Democritis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Mesaje: 15
Implicit

Nu imi plac susotelile si barfele mirenilor despre un altul, ca ce pacatos e ala etc... Nu gasesc ca are ce cauta asa ceva in Biserica.
Nu imi place birfele pe seama preotului, adevarate sau neadevarate.
Nu imi place cand oameni se inghiontesc unul pe altul pentru a avea un loc mai bun in Biserica.
Daca nu imi place ceva la prelati Biserici, nu o voi spune deoarece nu ma consider in drept ai judeca eu pe ei, si gasesc ca un oarecare respect fata de persoanele lor trebuie avut. A nu se confunda cu ascultarea oarba a lor, si dansi sunt oameni si mai fac greseli, sa ne pastram discernamantul si ratiune in a nu asculta de ei cand fac greseli.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.07.2007, 16:18:57
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

salutare tuturor:nu imi place ca asist la slujba de multe ori din obisnuinta si fara trairea necesara constienta fiind de pacatul meu si de caile de indereptare
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.07.2007, 19:01:23
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

buna seara!
vad ca ma vir si eu ca musca-n lapte, sa-mi dau cu parerea...
din experienta mea subtirica pot sa spun celor carora nu le plac preotii ca aceasta este o mare ispita. de obicei nu ne plac preotii atunci cind voim sa ascundem ceva de Dumnezeu sau sa fugim de El - ne trebuie pretext pentru a ne ascunde, asa ca ne varsam amarul acesta pe preoti. inventam motive pentru care sa nu ne mai deschidem sufletul la spovedanie. orice pacat ne desparte de Dumnezeu; daca azi am fost lacomi la masa, Harul se departeaza de la noi ca si atunci cind curvim sau cind nedreptatim pe aproapele. cel mai bine ar fi ca atunci cind voim sa judecam pe aproapele nostru(mai ales daca aproapele e preot, deci un om in fata caruia trebuie sa fim gata sa ne deschidem complet sufletul la spovedanie, si stiti ca nu-ti poti deschide sufletul in fata unui om pe care-l dispretuiesti sau pe care-l urasti judecindu-l), sa ne facem rapid un mic inventar al pacatelor facute in ziua respectiva. apoi sa ne rugam pentru preotul respectiv, ca sa ne lumineze Dumnezeu si pe noi si pe el. Sfintii Parinti spuneau ca fiecare avem preotul/duhovnicul pe care-l meritam - daca ne rugam pentru el, relatia duhovniceasca va merge snur, daca nu, ne ostenim degeaba. nu criticind vom obtine schimbarea in bine, ci doar muncind cu noi insine. iar daca totusi "avem un dinte" pe vreun preot, mai vertical din punctul de vedere al caracterului ar fi sa mergem si sa spunem omului in fata ce nu ne convine, ca poate omul s-ar schimba si nu stie cum. birfa nu-l va ajuta. si iarasi, daca nu avem curajul sau avem sentimentul ridicolului fata de o asemenea confruntare, inseamna ca ne-a inselat satana si ne-a strecurat otrava in suflet, ca sa capatam ura pe Biserica lui Hristos.
sper ca nu am suparat pe nimeni... imi este foarte trist sa vad citi oameni se smintesc si se invenineaza cind cred ca vad nu-stiu-ce la cutare preot. iata o intimplare din Patericul contemporan, pe care il gasiti pe www.sfaturi-ortodoxe.ro: un om care a mers la biserica a observat cind a fost sa se miruiasca, la sfirsit, ca preotul mirosea rau de tot a alcool. a urmarit si saptamina urmatoare, si a observat acelasi lucru, ba inca a mai si vazut ca preotul se clatina si se bilbiia in timpul Liturghiei. azi asa, miine asa, omul se luase de gind, se gindea sa nici nu se mai duca la biserica, din pricina presupusei nevrednicii a preotului. in sfirsit, s-a hotarit sa se roage, ca sa-l lumineze Dumnezeu ce sa faca. urmatoarea duminica, din oarece pricini a ramas in biserica si dupa ce au plecat mai toti crestinii, si, apropiindu-se de usile mici, a auzit pe preot vorbind cu episcopul locului in altar. bietul preot ii spunea plingind in hohote episcopului ca incepuse sa bea pentru ca ii murise toata familia(sotie, parinti si trei copii) arsi de vii intr-un incendiu, pe cind el se afla la capatiiul unui muribund. si mai spunea bietul parinte ca ii vine sa huleasca pe Dumnezeu si sa-L blesteme pentru ca i s-a intimplat o asa nenorocire in timp ce slujea aproapelui, astfel ca in asemenea clipe prefera sa se imbete, ca sa nu mai simta toata durerea si ca sa nu ajunga sa-I spuna Lui Dumnezeu obraznicii si hule.
sa incercam sa fim atenti cu aproapele, pentru ca greselile se fac din slabiciune, nu din putere, si s-ar putea sa lovim crunt pe omul care din suferinta lui launtrica sau din boala sufleteasca ne greseste.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 27.07.2007, 00:02:49
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Doamne ajuta!As avea si eu cateva nemultumiri.Nu-mi place sa merg in Bisericile din sate.Am fost de cateva ori impreuna cu bunica mea.Am simtit ca pot sta mai mult in genunchi asa ca m-am asezat frumos in acea pozitie, ascultand slujba linistita.Toate bune si frumoase,dar dupa o saptamana imi spune bunica ca le-am dat "tema de casa" femeilor din sat.Saracele,nu au putut lucra din cauza ca se intrebau ce pacate am savarsit eu de am stat atat in genunchi.
Acest lucru ma face sa nu mai merg la Biserica aceea.Faptul ca toata lumea este mai preocupata de vestimentatie,respectiv de cei ce intra/ies din Biserica decat de cele sfinte il determina si pe preot sa se plictiseasca,afisand o privire de genul:"Eu cui predic aici? ????"
De asemenea,la o Catedrala mai multi oameni s-au pus la taclale in Sfantul Locas,incat au acoperit pana si corul bisericesc.:|
Vreau sa ma duc la Biserica sa pot asculta Sfanta Liturghie si sa ma reculeg.Dar dau peste aceeasi galagie din caminul studentesc.
De aceea imi plac mai mult Manastirile,unde poti vedea inca de la intrare o foaie mare pe care scrie:"PASTRATI LINISTEA IN SFANTUL LOCAS".Va multumesc!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 27.07.2007, 00:04:31
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

P.s.:Scuzati-mi cacofonia:"...bunica ca...".Am scris in graba.:)Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00