Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 29.06.2009, 16:35:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La noi in schimb se face deobicei pomenirea dupa slujba si asta tine loc de agapa de care ziceti voi, pentru ca lumea isi mananca pomana si mai sta de vorba.
Da, aceasta este agapa. Si la noi se imparte pomana de la parastase si mai schimbam o vorba intre noi si cu preotul. Pomana isi are rostul ei.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 29.06.2009, 17:41:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit e trist

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu in tot occidentul si acolo unde se intimpla asa ceva (ce cunosc eu) "agapa" are loc intre "alesi" nu pentru toata lumea, invitatia se face prin sopitite pe sub mina, fiind secret mare in ciuda mirosurilor care vin din bucatarie! Daca nu behai pe "linia" oilor fruntase de linga cioban, ramii pe dinafara (presupunind ca ai dorii sa intrii ceea ce nu-i cazul!)
Wow... nu imi sa cred ca asa e la voi , nu e cazul la noi unii sponsoreaza si toti maninca dupa slujba gratis, daca avem lunch sau o petrecere organizata atunci se plateste si participa cine doreste la noi nimic nu este secret nici macar citi bani sau strins la luminari in fiecare duminica.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 29.06.2009, 17:52:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, aceasta este agapa. Si la noi se imparte pomana de la parastase si mai schimbam o vorba intre noi si cu preotul. Pomana isi are rostul ei.
La noi daca cumva se intimpa sa nu fie pomana sau daruri pe masa de la credinciosi deja e intrebare "nu e nimic de mincare azi? nu pentruca nu au acasa dar a devenit obisnuinta , eu trebuie sa am grija cind incepe parintele predica sa pun de cafea,e bine ca sintem impreuna pentru o ora macar si copii se simt si ei bine. De aceea spuneam grecii sint oameni de treaba si ne ajuta cu toata inima,au oferit sala in care ne desfasuram activitatile in liniste si incercam sa nu deranjam sau sa stricam ceva.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 29.06.2009, 18:09:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei n-a fost de la inceput asa! Ne-am mai modernizat si noi prin....regresie crestina! Unii au ajuns mai "egali" decit altii (prin munca, bani, voluntariat etc) iar altii care nu s-au remarcat (ca n-au vrut, sau n-au putut) prin nimic sint considerati crestini de gr.II
Preotul care face o slujba de nota 10 (si nu o spun doar pentru ca citeste din cind in cind pe aici ca oricum mi-am dat foc la valiza de mult) este destul de naiv sa creada ca daca lui ii merge bine si biserica se plateste/picteaza totul este in buna regula!
Consiliu este unul de "paie"
Asa ca directia e trasata si mergem pe ea spre victoria finala!
E bine si asa. Nu avem biserica dar avem Liturghie. Cu toate ca treaba asta suna a contrazicere.
S-ar putea insa ca eu sa fiu cel ratacit si de fapt totul sa fie roz; iar atunci am o problema mare ca....eu am inteles alfel biserica si crestinismul!
Reply With Quote
  #215  
Vechi 29.06.2009, 18:53:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ei n-a fost de la inceput asa! Ne-am mai modernizat si noi prin....regresie crestina! Unii au ajuns mai "egali" decit altii (prin munca, bani, voluntariat etc) iar altii care nu s-au remarcat (ca n-au vrut, sau n-au putut) prin nimic sint considerati crestini de gr.II
Preotul care face o slujba de nota 10 (si nu o spun doar pentru ca citeste din cind in cind pe aici ca oricum mi-am dat foc la valiza de mult) este destul de naiv sa creada ca daca lui ii merge bine si biserica se plateste/picteaza totul este in buna regula!
Consiliu este unul de "paie"
Asa ca directia e trasata si mergem pe ea spre victoria finala!
E bine si asa. Nu avem biserica dar avem Liturghie. Cu toate ca treaba asta suna a contrazicere.
S-ar putea insa ca eu sa fiu cel ratacit si de fapt totul sa fie roz; iar atunci am o problema mare ca....eu am inteles alfel biserica si crestinismul!
Eu cred ca ai dreptate sa critici ceea ce este de criticat!
dar poate ar fi bine sa-i spui si preotului cate ceva din lucruile astea. Uneori ei se izoleza de credinciosi si nu-si dau seama ca o iau razna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #216  
Vechi 29.06.2009, 19:03:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca ai dreptate sa critici ceea ce este de criticat!
dar poate ar fi bine sa-i spui si preotului cate ceva din lucruile astea. Uneori ei se izoleza de credinciosi si nu-si dau seama ca o iau razna.
Ehee, stie preotul foarte bine despre ce este vorba, tu chiar il consideri asa de naiv?

Aici se foloseste o tehnica a exercitarii unei presiuni a semenilor asupra "recalcitrantilor" de genul lui Marius care se doresc "dati pe brazda", si asta este un lucru foarte uricios pina si mirosul imbietor de la bucatarie are rolul sau ostentativ. Mi se face si sila

In cazul asta si eu asa sta numai la Liturghie!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 29.06.2009, 19:06:43
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

I-am tot spus Fani (pina mi-am dat seama ca nu are rost) la el actioneaza legea majoritatii: toti sint multumiti numai eu nu! Acum spune el toti dar mai stiu si altii nemultumiti, insa inghit in ei. Eu sint mai coleric si ...nu pot! Nu puteam, pardon, ca intre timp m-am resemnat si imi pare chiar rau ca am reinceput discutia pe tema asta. (o sa dea cu ochii de ea -el sau preoteasa- iasa din nou un scandal monstru si apoi...nu se schimba nimic sau se schimba pt doua duminici! )
Sint vremurile de pe urma trebuie sa fim vicleni ca serpii si sa alegem putinul griu din neghina! Asta este.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 29.06.2009, 20:26:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
I-am tot spus Fani (pina mi-am dat seama ca nu are rost) la el actioneaza legea majoritatii: toti sint multumiti numai eu nu! Acum spune el toti dar mai stiu si altii nemultumiti, insa inghit in ei. Eu sint mai coleric si ...nu pot! Nu puteam, pardon, ca intre timp m-am resemnat si imi pare chiar rau ca am reinceput discutia pe tema asta. (o sa dea cu ochii de ea -el sau preoteasa- iasa din nou un scandal monstru si apoi...nu se schimba nimic sau se schimba pt doua duminici! )
Sint vremurile de pe urma trebuie sa fim vicleni ca serpii si sa alegem putinul griu din neghina! Asta este.
Imi pare rau ca e asa.. trist :-(
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 30.06.2009, 06:57:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Hramul a fost un hram normal pina cuiva important din biserica i-a trecut prin minte ca nu-i bine ca doar unii sa dea si altii sa profite (celor care dadeau nu le trecusera asa ceva prin cap) De atunci trebuie sa te anunti din timp la hram iar daca esti strain si nu te-ai anuntat (platit biletul de intrare) ramii pe afara.
ei, uite cu asta nu sunt nici eu de acord (desi am auxit ca se practica si pe aici prin America), adica oricat de grea sau 'inechitabila' ar fi situatia unei biserici/ parohii, este inadmisibil sa se vanda bilete la Hram!!! invitatia trebuie facuta tuturor si fiecare sa dea cat poate si cat il lasa inima. da, si eu sunt pentru o biserica vie si nu una de convenienta!
Reply With Quote
  #220  
Vechi 30.06.2009, 15:45:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
Iarta-ma dar ma intreb cum te-ai simti tu daca altcineva ti-ar asculta spovedania.Lucru obisnuit la biserica din cartierul meu, ca o parte din babe sa vina foarte aproape de preotul care spovedeste.Parintele le atrage atentia de foarte multe ori dar degeaba.Una s-a asezat foarte aproape in spatele meu in genunchi la una dintre icoane ...chipurile rugandu-se.Si a stat acolo cat timp m-am spovedit.Si aveam multe de spus pentru ca trecuse mult timp de la ultima spovedanie.Vin multi copii dar sunt cuminti si respectuosi.In schimb o parte dintre babe........mai bine ar sta acasa.
Dar de telefonul mobil lăsat deschis lângă preot(probabil fără știrea acestuia) special de către cineva care vrea să audă ce spune penitentul ce spui?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 16:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 17:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00