Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2018, 04:30:48
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit Nu stiu ce cariera sa aleg

Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precumrofesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2018, 11:15:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu zic să îmbrățișezi cariera de tăietor de frunză.
E mai nasol iarna și toamna că te cam murează ploaia, nici salariul nu e prea motivant, da' sigur poți fura meseria de la cineva. Parte teoretică minimală, deci nu riști să pierzi aiurea timpu'-n școli, beneficii maxime: aer curat, natură, târn...
Succes!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2018, 12:58:38
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Cu o investitie minima intr-un tarnacop performant poti incerca o cariera de piatra in orice tara exotica vrea muschii tai. Si gandeste-te ca una-i sa șmanglești meserie cu țârâita de la romani dar alta-i sa furi de la niste străinezi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2018, 14:59:06
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2018, 15:16:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ar fi o idee. Dar e de pierdut vremea prin școli. Nu e o opțiune pentru el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2018, 17:49:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.
S-a terminat telenovela si nu stii unde sa te exprimi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2018, 15:14:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Atâta timp cât nu ai o problemă sa fi un parazit întreținut de altii nu trebuie sa iti faci griji in privința carierei...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2018, 12:32:36
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precumrofesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?
Cred ca iti e clar ca nu este o cale buna pt tine sa mergi pe o meserie care necesita multe cunostinte teoretice (profesor,inginer,arhitect,etc). Valoarea ta nu sta in superioritatea meseriei, ci in ceea ce esti tu ca om. Poti fi medic si sa ai un caracter jalnic, la fel cum poti fi om de serviciu si sa ai o inima de aur.
Incearca unele meserii care te solicita mai mult fizic decat intelectual ca de ex sofer (poti alege sofer de tir daca tot vrei sa calatoresti), lucrator calificat/necalificat intr-o fabrica, zidar, zugrav, vanzator, instalator, etc
https://www.capital.ro/cel-mai-bine-...ii-173761.html
http://danbrumar.ro/chiar-vrei-facul...ii-superioare/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2018, 00:16:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precumrofesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?
Nu scrie dar e o vorba practica. Adica mergand sa zic la un curs de instalatori la Casa de cultura, acolo te vor invata niste idei generale,meseria o vei invata la fata locului, avand tangenta cu un meserias sau mai multi. Deci o vei "fura" daca vei fi atent, si iti vei da interesu. Daca sa zic te vei hotara ptr meseria asta de instalator sa stii ca e de lucru mult si vei putea face bani si lucrand dupa orele de program. Vointa sa ai si seriozitate ca nu e o meserie grea. Deja multi care ii stiu sau pensionat si tineri nu stiu pe nimeni. E de lucru pana ii lumea , si daca vor auzi unii ca esti serios, vei putea castiga bani destui si dupa program.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare