Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.07.2009, 03:13:33
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evreulcelales:''. Evreii sunt asa de conservativi ca ei rad de ei insusi zicand ca daca va veni Mesiah,(adevaratul),nici pe El nu il vor accepta ca autentic.


SCUZE!!!nu ma pot abtine:Cica dac-ar veni Iisus in Romania,romanii i-ar zice:''Cine esti tu,ba?! Iisus?!Du-te ba de-aici!(nu am spus-o eu,Mircea Badea).

Va suparati,dar cam asta e credinta in Romania.....Nu ma refer la cei de-aici!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.07.2009, 03:36:59
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeam si eu intr-o carte,si anume scriitorul isi punea intrebarea cum vor reactiona oamenii daca (sa zicem) Iisus ar veni iar printre noi. Si foarte adevarat a spus ceva de genul ca probabil l-am interna intr-un spital de nebuni. Trist dar adevarat!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.07.2009, 03:41:56
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc!
M-ai salvat!
Credeam ca voi primi iar pietre in cap!
Bine,eu am tinut mai ales sa subliniez ''stilul'' romanesc...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 17.07.2009, 04:27:31
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Multumesc!
Credeam ca voi primi iar pietre in cap!
"Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 17.07.2009, 07:31:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Numele meu este.....Moshe. Cum voi il chemati Moise. Numele ista este forte raspandit cum la voi este Ion.
Imi pare bine de cunostinta, Moshe si subscriu la invitatiile lui Andrei/cozia.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 17.07.2009, 08:46:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Faptul ca spui ca e vorba de doi lei, nu schimba cu nimic ceea ce stim, caci pentru noi esti sursa neautorizata. Noi ne luam dupa ce scrie la noi in biblie; in VT si in NT. Pentru noi sunt carti sfinte si nu suporta comentarii.

Doar am auzit de codul biblic, dar e greu de citit fara a sti evreieste, caci se foloseste mult scrierea ebraica.

Totusi nu inteleg cum se impaca interesul tau pentru VT cu afirmatia ca nu esti religios? Eu credeam ca toti, care apartin poporului ales cred in Dumnezeu. Are o logica ce spun aici? De fapt in cine cred evreii?
Nici evreii nu mai sunt asa credinciosi.
Mai sunt evreii ultraortodocsi ,de care se spune ca se va milostivi domnul nostru Iisus Hristos si ii va lua la a doua venire in rai.
Evreii sunt oameni foarte practici ,au simtul afacerilor foarte dezvoltat.
Poate nu toti ,au si oameni de stiinta si muzicieni foarte buni ,dar asa ii percepem noi ,afaceristi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 17.07.2009, 10:11:58
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Multumesc pentru invitatie.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, Moshe stim ca este raspindit si ne pare bine ca ne acorzi timpul tau pentru a ne mai lamuri.
Deasemena esti binevenit si pe celelalte topicuri, poate din Generalitati ,unde ne poti impartasi ginduri si impresii din vasta ta experienta de viata legate de subiectele dezbatute
As vrea sa inteleg dece se zbate asa Nevrednicul ca eu sunt aci la forum numai cu titlul de informativ si nu misioner. Am explicat clar ca evreii nu au cautat niciodata si nu azi sa convingem
"goim" (pesoane care nu apartin de religia Judaica) sa treaca la religia noastra. Din partea noastra, fiecare sa fie fericit in credinta sa si sa nu impiedice pe altii in credinta lor. Fapt istoric este ca asta ne-a facut sa fim inca popor dupa mii de ani pe cand alti, in decursul vremii au disparut pe veci.
Popor mic ca nu suntem misioneri dar "cu nasul in sus".

Am rugat un prieten al meu sa intre la forumul ista.De fapt este inscris de mult insa nu a fost activ.Sper ca va veni ca forumul va avea numai de castigat de la el.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.07.2009, 10:13:13
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, Moshe stim ca este raspindit si ne pare bine ca ne acorzi timpul tau pentru a ne mai lamuri.
Deasemena esti binevenit si pe celelalte topicuri, poate din Generalitati ,unde ne poti impartasi ginduri si impresii din vasta ta experienta de viata legate de subiectele dezbatute
As vrea sa inteleg dece se zbate asa Nevrednicul ca eu sunt aci la forum numai cu titlul de informativ si nu misioner. Am explicat clar ca evreii nu au cautat niciodata si nu azi sa convingem
"goim" (pesoane care nu apartin de religia Judaica) sa treaca la religia noastra. Din partea noastra, fiecare sa fie fericit in credinta sa si sa nu impiedice pe altii in credinta lor. Fapt istoric este ca asta ne-a facut sa fim inca popor dupa mii de ani pe cand alti, in decursul vremii au disparut pe veci.
Popor mic ca nu suntem misioneri dar "cu nasul in sus".

Am rugat un prieten al meu sa intre la forumul ista.De fapt este inscris de mult insa nu a fost activ.Sper ca va veni ca forumul va avea numai de castigat de la el.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.07.2009, 10:14:20
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Multumesc pentru invitatie

Iar o replica dubla...scuzati, tripla. Nu stiu dece asta mi se intampla Cu fiecare replica ma lupt ca sa fie pusa...

Last edited by Evreulcelales; 17.07.2009 at 10:17:30.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.07.2009, 12:02:08
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Stimata doamna,

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Faptul ca spui ca e vorba de doi lei, nu schimba cu nimic ceea ce stim, caci pentru noi esti sursa neautorizata. Noi ne luam dupa ce scrie la noi in biblie; in VT si in NT. Pentru noi sunt carti sfinte si nu suporta comentarii.

Doar am auzit de codul biblic, dar e greu de citit fara a sti evreieste, caci se foloseste mult scrierea ebraica.

Totusi nu inteleg cum se impaca interesul tau pentru VT cu afirmatia ca nu esti religios? Eu credeam ca toti, care apartin poporului ales cred in Dumnezeu. Are o logica ce spun aici? De fapt in cine cred evreii?
Daca nu te-ai catara tot timpul pe baricade si in loc de asta ai intreba si invata, nu ai ajunge sa scri cum scri,ca mie,noul venit aci imi faci impresie de cineva care nu este prea informata despre religia sa si religia Mantuitorului tau.
In primul rand,hai sa facem un pact:Sa scrim ce stim si ce credem fara sa jignim religia altuia. Daca eu am scris ca eu,evreul nu cred in Iisus,in Sfantul Duh si in sfinti,nu am jignit religia ta si nu am cerut sa crezi ca mine.Poti sa te straduiesti sa ma convingi ca nu am dreptate dar la fel si eu ca la un forum este libera exprimare.
Scri: "Doar am auzit de codul biblic, dar e greu de citit fara a sti evreieste, caci se foloseste mult scrierea ebraica". Nu exista o limba care se numeste "evreieste" ci numai Ebraica (Ivrit).
Afara de asta nu exista asa ceva "de citit codul biblic" ca ista ar fi "ca si cum" o teorie ca cica in VT,editia ebraica sunt ascunse tot felul de taine si ghicitul vitorului...Asculta Anca Miha,VT este o carte care a fost scrisa de poporul evreu pentru poporul evreu inclusiv Mantuitorul tau. Nu este logic ca sa se ascunda texte dintro carte destinata sa fie lumina unui popor. Te asigur ca toata teoria asta are aceias valoare ca si teoria ca FBI a omorat pe presedintele John Kenedi. Ai tu ideie cati jurnalisti si publicisti castiga o avere din inventia aiurelilor astea? Eu le cunosc de la un kilometru dupa descrierea meticuloasa de date,nume care "invelesc" teoria intr`o atmosfera de "adevar".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27