Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 31.07.2009, 17:51:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vad ca nu deranjeaza pe nimeni invectivele tale la adresa ortodocsilor sau chiar la adresa credintei ortodoxe.
Te inseli draga, el in apararea sa a adresat invective, falsilor ortodocsi care vin pe aici numai sa submineze numele de ortodox, prin iesirile de tip legional si antisemit care sunt cit se poate de departe de felul de comportament al unui crestin ortodox care este tolerant, pasnic, primitor al strainilor, iubitor al aproapelui , departe de fanatism,nu uritor, si dornic de cunoastere a lumii, nu de jigniri. ASA SCRIE LA CARTEA MEA, adica NT
"sa fiti desavirsiti, asa cum este Tatal Meu in ceruri" nu frustrati si uritori de alte neamuri
Adevaratii ortodocsi de exemplu nu se aliaza militar cu unii si altii pentru a omorii femei si copii nevinovati de pe alte continente

Iar daca Moshe ar jigni pe un ORTODOX atunci fi sigura ca as sari ca ars si l-as urechia, indiferent de virsta, dar pina atunci deocamdata ii cautam pe acei ortodocsi, cu luminarea in totiul zilei ca Diogene("sa cautam un Om!")
Reply With Quote
  #262  
Vechi 31.07.2009, 18:02:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, te rog pe tine si pe altii ca tine, care isi permit sas vorbeasca de "falsi ortodocsi"
sa va uitati mai intai in propria ograda si apoi sa veniti aici cu invective.
Daca pentru tine apararea se face cu asemenea cuvinte, inseamna ca le-ai meritat.
Dar atunci vorbeste exclusiv pentru tine. Nu a avut nimeni iesiri de tip legional sau antisemit; s-a scris de scrie in Sfanta Scriptura, cu care vad ca te rusinezi. As zice sa mai citesti Cartea ta, ca nu prea stii ce scrii pe acolo, de vreme ce scrii cele de mai sus.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 31.07.2009, 18:09:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cartea ta, ca nu prea stii ce scrii pe acolo, de vreme ce scrii cele de mai sus.
Asta este poate parerea ta personala ca nu stiu ce scrie acolo, eu unul zic ca poate stiu chiar foarte bine. Doar esti familiara cu conceptul care spune ca in ceea ce priveste cunoasterea NT faptele trebuie sa vorbeasca si ce simti in legatura cu ce se intimpla in jurul tau si cum te raportezi la cei din jur.
Orice gind de violenta si asa zisa aparare a credintei (de parca Dumnezeu are nevoie sa-l aperi tu) care iti genereaza ginduri de agresiune si ura sunt o dovada clara, intarita chiar de Hristos, ca te aflii pe un drum gresit, surioaro!
Insa tot El ne linisteste, ca exista SCHIMBARE, poti pune punct violentei din tine si poti deveni un crestin

Last edited by andreicozia; 31.07.2009 at 18:13:31.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 31.07.2009, 18:40:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, stradania ta de a nu te impiedica in cuvinte da rezultate, caci reusesti sa ne jignesti aproape la fiecare postare; si culmea ca nu se sesizeaza nici unul dintre credinciosii, care nu sunt "habotnici" (eu fiind una din cei habotnici), ca sa te mai tempereze putin. Vad ca nu deranjeaza pe nimeni invectivele tale la adresa ortodocsilor sau chiar la adresa credintei ortodoxe. Si totusi ne aflam pe site-ul CrestinOrtodox.ro ...
Ba, eu sesizez, Anca.
Si cred ca si altii observa, dar ideea este ca celui care are i se va mai da, iar celui care nu are i se va lua si ceea ce crede ca are.
El a veni aici si cerne ortodocsi. Nu este o ispita mai mare decat altele, ba dimpotriva, a spus ca este evreu, toate postarile lui trebuie privite ca atare. Mai periculoase sunt unele postari ale celor care se numesc crestini.
Daca cineva de aici cade, atunci nici nu a stat vreodata in picioare. Parerea mea.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 31.07.2009, 19:14:57
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Am o deplina incredere in

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, stradania ta de a nu te impiedica in cuvinte da rezultate, caci reusesti sa ne jignesti aproape la fiecare postare; si culmea ca nu se sesizeaza nici unul dintre credinciosii, care nu sunt "habotnici" (eu fiind una din cei habotnici), ca sa te mai tempereze putin. Vad ca nu deranjeaza pe nimeni invectivele tale la adresa ortodocsilor sau chiar la adresa credintei ortodoxe. Si totusi ne aflam pe site-ul CrestinOrtodox.ro ...
Nu numai ca nu ne-ai adus nici un fel de clarificare in ceea ce priveste VT, dar ne-ai umplut de postari inutile, care nu spun nimic. Eu vad prezenta ta pe acest site conditionata de o anumita decenta in vorbire si gandire.

Deci ceea ce tu numesti "succes deplin", pentru noi este "insucces deplin", caci nu ai nici un drept sa ne vorbesti in acest fel.
Ma gandesc acum la Admin; oare el ce gandeste?!?
hotararea adminului.Daca va fi impresionat de miorlaitul tau fanatic si va cere sa parasesc forumul asa voi face si imrdiat insa mi se pare ca este mult mai crestin ca tine si nu va dadea premiu la un soi de terorist forumist. Fanatismul nu este un lucru dorit in nici un domeniu. Vreau sa-ti atrag atentia ca suntem la un forum de discutii LIBERE si fara conditii. Nu este scris in conditile forumului ca la evrei intrarea este inchisa.Asa ca nu ia foc asa de repede ca nu sunt intrus aci si problema ta cu "jignirile mele"este la fel de fantezista ca si restul ce ai scris.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 31.07.2009, 19:21:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca nu sunt singura, care ia pumni in gura, pentru faptul ca sunt ortodoxa, deci crestina.
Nici nu m-am gandit ca ar putea cadea cineva citind aceste mesaje tendentioase.
Exista insa o lege ospetiei: oaspetele trebuie sa arata respect gazdei, care l-a primit la ea in casa. Stia ca vine in casa crestina. Oare nu sunt prea mari pretentiile de a nu accepta din partea noastra dovada Sfintei Scripturi? Si nu numai atat, dar a ne si face una cu pamantul credinta crestina. Noi nu am afirmat pareri personale, nu numai pe noi ne contrazice si jigneste fara retineri, ci insasi Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 31.07.2009, 19:23:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta este poate parerea ta personala ca nu stiu ce scrie acolo, eu unul zic ca poate stiu chiar foarte bine. Doar esti familiara cu conceptul care spune ca in ceea ce priveste cunoasterea NT faptele trebuie sa vorbeasca si ce simti in legatura cu ce se intimpla in jurul tau si cum te raportezi la cei din jur.
Orice gind de violenta si asa zisa aparare a credintei (de parca Dumnezeu are nevoie sa-l aperi tu) care iti genereaza ginduri de agresiune si ura sunt o dovada clara, intarita chiar de Hristos, ca te aflii pe un drum gresit, surioaro!
Insa tot El ne linisteste, ca exista SCHIMBARE, poti pune punct violentei din tine si poti deveni un crestin
Am voie sa fiu indignata cand e vorba de credinta mea, fratioare! Pentru asta ne-a lasa Dumnezeu manaia: caci e vorba de manie sfanta.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 31.07.2009, 19:29:08
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Multumesc pentru sprijinire.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ba, eu sesizez, Anca.
Si cred ca si altii observa, dar ideea este ca celui care are i se va mai da, iar celui care nu are i se va lua si ceea ce crede ca are.
El a veni aici si cerne ortodocsi. Nu este o ispita mai mare decat altele, ba dimpotriva, a spus ca este evreu, toate postarile lui trebuie privite ca atare. Mai periculoase sunt unele postari ale celor care se numesc crestini.
Daca cineva de aici cade, atunci nici nu a stat vreodata in picioare. Parerea mea.
Eu nu inteleg dece intra oameni la subiectul Judaism daca au asa o parere despre evrei.La cine nu-i place subiectul are posibilitatea sa scrie la alte cateva zeci de subiecte.
Sunt evreu laic si nu vad nici o probabilitatea sa trec la alta religie ,exact cum cred ca si voi nu ve-ti trece la Judaism si nu ca este imposibil ci ca nu incerc sa va conving asa
Dece sa nu schimbam civilizat pareri si sa invatam de la altii?.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 31.07.2009, 19:37:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Inca o data,forumul nu este casa ta si eu

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am voie sa fiu indignata cand e vorba de credinta mea, fratioare! Pentru asta ne-a lasa Dumnezeu manaia: caci e vorba de manie sfanta.
sunt musafirul forumului exact ca si tine. Nu mai putin si nu mai mult.
Nimeni nu a injosit credinta ta si daca asa crezi asta se poate datori la faptul ca ai uitat sa iei picaturile tale.
Doamne, si mania ta ai facut-o sfanta? Apropo, cum se zice pe romaneste ,manie sau manaia ?Se poate ca si asta este o "gresala sfanta"?
Reply With Quote
  #270  
Vechi 31.07.2009, 19:44:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu inteleg dece intra oameni la subiectul Judaism daca au asa o parere despre evrei.La cine nu-i place subiectul are posibilitatea sa scrie la alte cateva zeci de subiecte.
Sunt evreu laic si nu vad nici o probabilitatea sa trec la alta religie ,exact cum cred ca si voi nu ve-ti trece la Judaism si nu ca este imposibil ci ca nu incerc sa va conving asa
Dece sa nu schimbam civilizat pareri si sa invatam de la altii?.

Nu mi-am expus parerea despre evrei.
Iar mesajul nu mi l-ai inteles.. era pt. Anca, de fapt. (daca ti-as fi scris tie, m-as fi exprimat diferit, daca i-as scrie lui andrei, la fel, alte cuvinte).
Cat despre religie, tu pari a fi ateu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27