Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2018, 08:43:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Lumea asta o să ardă. De pescuit sunt cei aleși. Restul invierea osandirii ... Dar voi sunteți prea prețioși pentru asta...
Si tu esti deja in tabara celor salvati si mantuiti presupun...

Banuiesc ca vei veni impreuna cu Hristos la judecata, impreuna cu ingerii Lui si nu vei fi in fata lui sa fii judecat ca toti ceilalti...

Nu suntem la nivelul tau, recunoastem, noi muncim pentru sufletele noastre, noi nu am cumparat o garantie vesnica de mantuire ca tine. Apropo, cat a costat "mantuirea", si cum ai obtinut "garantia"? Este doar pe un an? Si daca omori pe cineva, mai este valabila, sau cum se face, se face despagubire si reinnoire de garantie? Si daca faci alte pacate grele banuiesc ca este o garantie de mantuire din titan, si nu prea conteaza ce mai faci dupa...

Poti sa ne spui cum arata Imparatia lui Dumnezeu, pentru ca vad ca esti deja intrat in ea si viata ta este deja in sfere inalte, nu mai discuti cu simplii de pe forumuri, cel mult de la nivelul maretiei tale e greu sa vezi muncitorii de pe forumuri. Superioritatea si aroganta ta ies si prin display-ul de sticla si emana o aroma deloc placuta. Evident, sunt trasaturi clar crestine, dovada a unei munci asidue de impropriere a virtutilor crestine (neo-virtutile, adica judecata, osandirea, mandria si parerea de sine... ).

Ilumineaza-ne cu maretia ta!

Pamantul este locul muncii dragule, in care se munceste pentru orice: pentru painea zilnica, pentru familie, pentru mantuire; este locul in care INVATAM SA PRETUIM, INVATAM SA FIM VESNICI, sa fim recunoscatori; este un loc al efemeritatii, in care totul moare. Iar ce este dupa viata pamanteasca este viata vesnica cu fericirea si rasplata vesnica.

Orice afirmatie inafara celei de mai sus este contrara spuselor lui Hristos... dar tu poti sa te targuiesti cu el la Judecata si sa-i explici ce insemnau cuvintele Lui si ca munca si faptele nu erau trecute in invatatura Lui, erau optionale, sa vezi ce iti raspunde... Sunt tare curios ce iti raspunde un manager cand te targuiesti cu el pe ce aveai de facut, mai ales cand ti-a dat in scris de multe ori alb pe negru: fa X, Y, Z...

Este irelevant ce se intampla cu lumea atata timp cat eu sunt in stare duhovniceasca proasta...
Si noi suntem pelerini pe aceasta lume, trecatori, si culegem ce avem nevoie din ea, pentru viata de dincolo, pentru viata cea vesnica. Iar daca nu ai inteles asta, degeaba ai citit tot ce ai citit pana acum, ca nu ti-a folosit mai deloc.

Te-am deranjat din sferele inalte in care esti, ne pare rau ca nu avem ce sa iti oferim decat... pe Hristos. Varianta originala de la Apostoli si nu variantele moderne contrafacute.

Last edited by gpalama; 26.11.2018 at 08:54:45.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.11.2018, 14:34:43
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Aceștia sunt cei ce fac dezbinări, (oameni) firești, care nu au Duhul.

Sfârșitul acestora este pieirea. Pântecele este dumnezeul lor, iar mărirea lor este întru rușinea lor, ca unii care au în gând cele pământești.

Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Lui,15.Ca să facă judecată împotriva tuturor și să mustre pe toți nelegiuiții de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, și de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoși, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui.16.Aceștia sunt cârtitori, nemulțumiți cu starea lor, umblând după poftele lor și gura lor grăiește lucruri trufașe, deși, pentru folos, dau unor fețe mare cinste.

Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui,10.Când va veni să se preamărească întru sfinții Săi și să fie privit cu uimire de către toți cei ce au crezut, pentru că mărturia noastră către voi a găsit crezare în ziua aceea.

Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele."

Razboi cu sabia gurii ... adică prin vorbe domne. Asta este bătălia finală prin vorbe. Intre fii religiei si fii adevărului. Asa cum facem noi acum prin tastatură...

Orice sistem care a fost testat pe acest pământ a eșuat nu pentru că sistemul a avut ceva rau in sine ci pentru că omul este o ființa cazuta plină de patimi care izvorăsc din inima lui. Dar un sistem condus de sfinți acela va dăinui,* pentru că El ia sfințit cu suflarea de foc a Lui. Si Cel vechi de zile va face dreptate sfinților celui Prea Înalt.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.11.2018, 16:36:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.
sa inteleg ca noi suntem un fel de zombi?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.11.2018, 17:59:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Razboi cu sabia gurii ... adică prin vorbe domne. Asta este bătălia finală prin vorbe. Intre fii religiei si fii adevărului. Asa cum facem noi acum prin tastatură...

Orice sistem care a fost testat pe acest pământ a eșuat nu pentru că sistemul a avut ceva rau in sine ci pentru că omul este o ființa cazuta plină de patimi care izvorăsc din inima lui. Dar un sistem condus de sfinți acela va dăinui,* pentru că El ia sfințit cu suflarea de foc a Lui. Si Cel vechi de zile va face dreptate sfinților celui Prea Înalt.
Este clar: esti MARTOR AL LUI IEHOVA...

Vorbesti despre sisteme de pe pamant, despre batalia finala, armaghedonul ... etc. Reciti din Charles Russel Taze.

Doamne, chiar esti formatat rau de tot... repeti pe de rost fraze, fara sa stii la ce se refera. Pacat, mare pacat.

Haide, acum spune-ne si noua, cine te-a trimis si cati ai norma sa pescuiesti. Cam slab sezonul asta, nu? Cam slab pescarul si momeala.. vax albina.

Chiar, apropo, intrebarea asta a ta, este reala sau... ?

Astepti la colt poate tragi vreun... novice pe privat sau cum operezi pe forumul asta?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.11.2018, 20:23:42
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."

"În privința venirii Domnului nostru Iisus Hristos și a adunării noastre împreună cu El, vă rugăm, fraților,"

" și va fi o turmă și un Păstor"

Ciao.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2018, 10:51:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca intreg forumul iti poate ura un calduros ADIO.

Vezi cum e viata? Nu poate lupul sa se imbrace in piele de oaie si sa nu fie descoperit... Dumnezeu descopera pe toate cele ascunse de fiecare...

Am dat mai tare putin si ti-au aparut coltii... si judecata si osandirea... nu are cum lupul sa vorbeasca precum o oaie si nu are cum sa aiba blana de oaie...

Si demonii recita din Scriptura sa stii, dar nu se mantuiesc. Recita intotdeauna pentru pieirea lor.

Zice Hristos foarte frumos "vorba ta sa fie da ce este da, si nu ce este nu". Din pacate nu stii Scriptura, stii doar sa iti aperi minciunile folosind diferite versete extrase din context din Scriptura.

Invatatura ta nu are treaba cu Scriptura, este o minciuna cap-coada care incearca sa fie acoperita de Scriptura... Nici macar nu se poate adauga la o "talcuire si intelegere gresita a Scripturii", este o confectie lipita cu banda scotch care incearca sa aiba sustinere in Scriptura.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2018, 12:32:36
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precumrofesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?
Cred ca iti e clar ca nu este o cale buna pt tine sa mergi pe o meserie care necesita multe cunostinte teoretice (profesor,inginer,arhitect,etc). Valoarea ta nu sta in superioritatea meseriei, ci in ceea ce esti tu ca om. Poti fi medic si sa ai un caracter jalnic, la fel cum poti fi om de serviciu si sa ai o inima de aur.
Incearca unele meserii care te solicita mai mult fizic decat intelectual ca de ex sofer (poti alege sofer de tir daca tot vrei sa calatoresti), lucrator calificat/necalificat intr-o fabrica, zidar, zugrav, vanzator, instalator, etc
https://www.capital.ro/cel-mai-bine-...ii-173761.html
http://danbrumar.ro/chiar-vrei-facul...ii-superioare/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2018, 16:34:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
"ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."

"În privința venirii Domnului nostru Iisus Hristos și a adunării noastre împreună cu El, vă rugăm, fraților,"

" și va fi o turmă și un Păstor"

Ciao.
da...da...da...si in 1914 Hristos (sau arhanghelul Mihail in cazul vostru) a fost pus rege in ceruri de Iehova (de ce atunci, nici martorii lui Iehova nu stiu!) si a facut o inspectie prin Brooklyn, New York, a vizitat sediul central al martorilor (bineinteles tot in chip nevazut) si a plecat inapoi in ceruri si s-a asezat pe tronul lui de rege si de atunci guverneaza. Sefii de la Betelul din Brooklyn din acel an, 1914, s-au pus sa adune fiii "imparatiei" pentru a forma "turma" mai sus pomenita, si bineinteles, sa o mareasca.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2018, 19:00:28
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bravo. Esti destept. Te-ai prins. Totusi poate...
Cei care au murit acum 2000 de ani vor veni din nou la fel ca si* Mesia Tatăl lor căci din duhul Lui s-au născut. Iar moartea cea de-a doua nu va mai avea putere asupra lor căci ghici ce vor învia ... încearcă să faci diferență între fii firii (firesti) si fii Tatălui. Si nu ii compara cu toți proștii care au trăit pe pământul ăsta.

Last edited by MGTOW4life; 27.11.2018 at 19:41:21.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.11.2018, 21:14:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

JW ăștia e perecolosi rău.Stau cu sniperul in Turnu vegos si numa hed șot direct.:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare