Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 31.07.2022, 12:59:44
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din 97 de când se fac tabere, monahii au învățat să fie gazde bune, e logic, poate de asta sunt cei mai avansați din țară în acomodarea cu tinerii au învățat pedagogia relaționării, dar mai sunt și alte obști și mănăstiri prin țară care intuiesc eu că sunt mult mai puternice în rugăciune ca Oașa.
Dar sa stii ca ei nu fac mare lucru la modul direct vazut, adica nu se dau peste cap la modul lumesc ca sa nu mai putem noi de bine in sensul ca nu fac ceva deosebit, ceva concret Ci sunt ei pur si simplu. Nu cred ca se limiteaza doar la faptul ca au invatat o pedagogie a relationarii, sincer! Pentru ca nu doar in relationare se simte frumusetea de acolo ci in tot. In slujbe, in activitati etc.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu personal aș vrea să văd cum e pe la mănăstirea Frăsinei unde am auzit că intră doar bărbații, la Oașa problema a fost că veneau multe fete și o parte din tinerii aspiranți la călugărie sau unii începători, au plecat din mănăstire și s-au căsătorit.
Nu știu despre câți o fi vorba în 25 de ani să fie 5,10,30 habar n-am contează principiul.
Nu am auzit de asa ceva insa sincer nu toti cei care vin in manastire sunt meniti sa si ramana. Asta o spun si unii preoti sau calugari prin conferinte. Mai bine un crestin bun in lume decat un calugar care nu poate fi dedicat. Asta ultima e doar parerea mea. Iar la fete ( studente) si femei ca sunt multe si de 30, 35 + si 40 chiar am vazut respect si nici un gest necuvenit in tabara.
Si sa stii ca la inceput cum zici tu 97 si inca multi ani dupa nu erau tabere comune, erau separate de baieti si fete din ce stiu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oașa e bună la început când ești speriat nu știi mai nimic din domeniu e primul contact cu mediul monahal, dar pe parcurs poate că duhovnicii experimentați stau ascunși în alte mănăstiri.
Cu siguranta exista monahi foarte buni in toate manastirile, nu spre asta era vorba! Doar ca la Oasa se face o lucrare foarte faina cu tinerii. Repet e mai greu in cuvinte. Fiecare simte dupa cat poate/vrea etc. Dar toti au luat ceva frumos de acolo. Cu siguranta e foarte buna la inceput dar eu gasit si foarte multi oameni care vin de 7 8 ani la Oasa in tabare sau si din cand in cand pentru ca acolo se simt bine si altii pentru care intr-adevar a fost faina experienta doar odata.
Acuma nu este vorba de a sta numai acolo, nu! ci poate ca in anumite momente suletul tau are nevoie mai mult.
Reply With Quote