Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.11.2009, 19:00:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu te supara, dar ma judeci gresit. Pur si simplu intrebam. Si sa-ti spun si de ce: cand eram ortodoxa dar nu stiam prea bine ce inseamna asta am fost si eu la catolici si am cantat in cor. Apoi am simtit nevoia sa ma spovedesc si am coborat la spovedanie. Insa preotul catolic nu m-a primit ; a zis ca trebuie sa ma botez intai la ei. M-a durut si nu am inteles niciodata de ce un crestin nu poate asculta marturisirea altui crestin, desi se considera frati.

Dupa ce aflam cum e cu impartasania urma sa intreb si de spovedanie.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.11.2009, 19:13:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai mi se pare si normal si bine a facut, probabil ca ar fi trebuit sa iti si explice de ce. Ce motiv obiectiv aveai sa nu te spovedesti la ortodocsi? Vroiai sa devii catolica? Probabil ca nu, ca nu incepeai cu spovedania.

Probabil ca nu ai inteles corect, botezul nu se reface.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.11.2009, 19:35:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pai, era langa mine preotul catolic. Bis ortodoxa era departe. Nu am crezut ca e o problema. Daca eram frati si cantam impreuna in cor, eu citeam pasajul biblic [stii, cum ii pune pe tineri sa citeasca...aveam 16 ani], nu am vazut de ce ne ferim sa ne ajutam.

Nu mai tin minte exact cum a formulat; ideea era ca trebuie sa fiu catolica.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.11.2009, 19:57:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, Doriana, dar asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa. Da, ne putem ruga impreuna, poti sa canti in cor, botezul si celelalte sf taine sunt recunoscute reciproc, etc, dar pana la un anumit punct. Tot asa ar fi procedat si un preot ortodox, cu siguranta.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.11.2009, 20:03:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pai, era langa mine preotul catolic. Bis ortodoxa era departe. Nu am crezut ca e o problema. Daca eram frati si cantam impreuna in cor, eu citeam pasajul biblic [stii, cum ii pune pe tineri sa citeasca...aveam 16 ani], nu am vazut de ce ne ferim sa ne ajutam.

Nu mai tin minte exact cum a formulat; ideea era ca trebuie sa fiu catolica.
Nu stiu ce experienta ai avut tu, e dureros ce spui, intr-adevar, dar iti spun ceea ce stiu eu, din propria-mi experienta.
Am fost botezata ortodox si crescuta romano-catolic. Preotul romano-catolic, atunci cand parintii mei l-au intrebat "bine, si-acuma ce facem?" le-a raspuns clar si raspicat: "botezul este valabil, nu ne jucam cu sacramentele...", asa ca am fost acceptata fara discutie la toate sacramentele. Singura problema reala a fost dilema primei impartasanii, dar asta este o alta discutie.
In legatura cu spovada, banuiesc eu, motivele pentru care preotul ti-a spus ca nu se poate ar fi unul din doua (sau amandoua): 1. desi spovada este spovada si colo, si colo, exista, totusi, diferente; 2. pozitia bisericii este aceea de a nu incuraja "migratia" sau cum prozelitismul.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.11.2009, 20:16:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

aha. ok. Va multumesc pentru lamuriri.

Mi-a atras atentia ceva din ce a spus Cristina [parca asa o cheama :) ]

"asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa." Se preconizeaza pe viitor o comuniune completa [caci Biserica trebuie sa fie una] sau doar in cer vom fi uniti total?

Last edited by Doriana; 27.11.2009 at 20:25:48.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.11.2009, 20:54:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
aha. ok. Va multumesc pentru lamuriri.

Mi-a atras atentia ceva din ce a spus Cristina [parca asa o cheama :) ]

"asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa." Se preconizeaza pe viitor o comuniune completa [caci Biserica trebuie sa fie una] sau doar in cer vom fi uniti total?
Sincer, mi-as dori si sper.
Dar realist, nu cred ca in viitorul apropiat sau mediu apropiat. Biserica Ortodoxa e prea fragmentata, iar Biserica Catolica are alte probleme, deci desi se incearca, dialogul dintre cele doua biserici oficial bate pasul pe loc. Recent parca a avut loc o intalnire in Cipru (?) si Biserica Rusa a iesit din sala de intalniri si a refuzat sa ia parte fiindca fusese invitata la discutii si Biserica Autonoma (?) Estona, pe care rusii nu vor sa o recunoasca drept autocefala din motive nationalist-politice. Nu sunt sigura daca imi aduc aminte exact povestea, dar ideea cam asta este. Daca Biserica Rusa, care reprezinta poate chiar jumatate din ortodoxie, nu vrea sa ia parte la discutii, atunci...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.11.2009, 21:00:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Da, e greu...Dar poate e mai bine asa. Stie Dumnezeu de ce ingaduie toate acestea. Sa fiti binecuvantati !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.11.2009, 21:02:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai nu e bine asa, fiindca Dumnezeu vrea ca Biserica Sa sa fie Una, nu doua.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.11.2009, 21:05:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Aici nu mai stiu ce sa spun. Dar am incredere ca Dumnezeu nu va lasa sa se piarda nici un om care Il cauta cu inima sincera, chiar daca mai-marii nostri nu vor unitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01